Въпреки, че Sony Xperia XA има 5 инчов дисплей, той се усеща като далеч по-малък смартфон в ръката Ви. Смартфонът пасва идеално в ръката и това най-вероятно се дължи на изключително тънките му рамки от двете страни на дисплея. Sony говорят за Xperia XA като за смартфон с Edge-to-Edge дисплей и на практика си е.. така. Именно спестените 1, 2 или 3 мм при всяка от страните му, му осигуряват общо 66.8 мм широчина, което си е постижение. За сравнение, също 5 инчовия Galaxy S5 например е със 72.5 мм широчина, HTC One M8 е 70.6 мм, а дори LG G3s които се славят с изключително тънки рамки около дисплея е с широчина от 69.6мм. Иначе казано, Xperia XA е смартфонът с най-тънката рамка около страните на дисплея на който сме попадали и намалената широчина определено го прави да се усеща далеч по-компактен, отколкото всъщност е. А това е предимство при работа в движение и с една ръка. Със сигурност.
Освен това, почти безрамковият му дизайн е.. доста красив. Всъщност, колкото повече го гледате - толкова повече ще Ви харесва. Страхотен завършек е и извитото в краищата защитно стъкло. То просто прелива в металната рамка и създава невероятно усещане за стил, красота и удобство при работа.
На практика, това е и една от разликите в дизайна на новата Xperia XA с предходната Xperia Z5 линия от смартфони. Вместо да е заоблено към рамката ка както при Xperia XA, при Xperia Z5 Compact например, има ясно очертан ръб, който дори стърчеше с около милиметър над стъклото. Не става въпрос за правилно или грешно - при Xperia Z5 Compact това предпазва дисплея, а тук - определено изглежда и се усеща доста по-приятно.
На страничната метална рамка са слота за SIM картата (или за двете такива, ако е двусимовата версия) и слота за microSD картата, като се поддържат карти до 200GB. Колкото до вградената памет - тя е 16GB. Колкото до новата Adoptable Storage опция в Android 6.0 Marshmallow за обединяване на паметта от microSD картата към основната памет в смартфона - тук я няма. Sony също както LG, Samsung и Huawei очевидно не са фенове на тази екстра и не са я добавили в Xperia XA. Всъщност, от всички смартфони които сме тествали до момента, само HTC я предоставят на потребителите.
Слава богу, Sony са запазили USB On-The-Go функционалността и дори са я направили да работи автоматично. Вече няма да се налага да извеждате пряк път до нея и да я активирате ръчно всеки път - просто бодвате флашката и всичко тръгва.
Xperia XA използва micro USB порт за зареждане и синхронизация с компютър. До него е основният микрофон и единствения високоговорител. Тук има още какво да се желае - звукът не е достатъчно силен и може да се окаже проблем да гледате видеа от YouTube на шумни места например.
От дясно са емблематичният Power бутон на Sony от близкото минало, когато смартфоните им все още нямаха пръстови отпечатъци и ниско долу, разположените камера-бутон и бутони за увеличаване и намалява на звука. Колкото до липсата на сензор за пръстови отпечатъци - неприятно е, но японците вероятно просто са нямали избор, предвид липсата на рамка. Тук вероятно, просто няма как да поберат сензор за пръстови отпечатъци.
Както казахме, Xperia XA е най-евтиният от новата Xperia X серия от смартфони на Sony. И това е напълно заслужено. На тема хардуер, той си е среден клас смартфон с Helio P10 чипсет и 2GB RAM, докато Xperia X например е по-висок среден клас със Snapdragon 650 и 3GB RAM, а Xperia X Performance е флагмен със Snapdragon 820 и 3GB RAM.
Все пак, ако не сте запалени геймъри, това няма да е проблем. Ще можете да браузвате в мрежата, Facebook, да чатите в WhatsApp и Viber и всички останали неща, които правите в ежедневието.
Xperia XA идва с Android 6.0 Marshmallow версия на операционната система, като Sony са добавили и леко модифицирания си потребителски интерфейс. Японците предлагат смартфона в четири свежи цвята - бял, лимонено златно, розово злато и графитено черно, като готин момент е, че в смартфона има 4 предварително инсталирани теми, които пасват на цвета на смартфона. За всекиму по нещо, като разбира се можете да сваляте и още теми от мрежата.
Има още един любопитен момент в софтуера на Xperia XA. Android 6.0 Marshmallow поддържа Doze функцията за пестене на батерия, докато смартфонът е в състояние на покой и това е супер. Тук обаче са и STAMINA режимите за пестене на батерия, с които можете да управлявате разхода на енергия и докато работите със смартфона. Иначе казано, получавате доста мощни инструменти за пестене на енергия.
А ще имате нужда, защото Xperia XA е супер тънък. Той е с дебелина от 7.9 мм и предвид размерите му, той има несменяема 2300 mAh батерия, която някои биха оспорили, че ще издържи до 2 дни с едно зареждане (както твърди слоугъна на Sony). В интерес на истината, ако не сте heavy user - ще издържи.
Има още нещо интересно на тема батерия в Xperia XA. Sony са използвали технология, благодарение на която, батериите им ще се зареждат двойно повече пъти с максимален капацитет. Иначе казано, батерията на Xperia XA ще издържи по-дълго време и няма да се наложи да я сменяте след година или година и малко например.
Преминаваме към гърба на Xperia XA. Той изглежда метален (както при по-големите си Xperia X и Xperia X Performance), но не е... Пластмасов е, но сглобката е готина - няма подвижни елементи, не скърца, готин е.
Тук на гърба е и 13MPx-овата основна камера. Присъщо, като за най-евтиния модел от серията, тя е най-слабата такава. Xperia X и Xperia X Performance имат 23MPx-ови камери.
Добрата новина е, че може присъства Superior Auto режима на снимане, при който смартфонът сам избира сцената, осветлението, баланса на бялото и всичко останало, за да направи най-добрата възможна снимка. Разбира се, има и ръчен режим на снимане, но вероятно малцина ще се възползват от него - предполага се, че профитата ще заложат на DSPR фотоапарат или поне на някой от топ камерафоните на пазара.
Лошата новина е, че няма оптична стабилизация на изображението. Снимките на дневна светлина са готини, фокусът е добър и бърз дори при движещи се обекти, заради технологията в камерите на Sony за представяне на движението.
Всъщност има настройка в камера приложението на Xperia XA, която се възползва от супер бързия автофокус и благодарение на която, с натискането на камера-бутона при заключен екран, смартфонът прави снимка и Ви я показва на дисплея, още преди да сте отключили смартфона. По този начин, Sony гарантират, че няма да изпуснете момента.
На тъмно - не очаквайте чудеса, все пак това е смартфон в средния ценови клас, въпреки акцента на цялата серия към мобилната фотография.
Предната камера е 8MPx, като и двете камери могат да записват видео с максимум Full HD видео при 30 кадъра в секунда.
И така, в заключение, нашата "Пепеляшка" е изключително красива, справя се прекрасно с ежедневните си задачи, по-красива от "доведените си сестри" също както в приказката и сега чака принца си.
Всичко това е супер и ние определено сме замаяни от красотата и дизайна Й. Единственото, което малко ни притеснява е ценообразуването на Sony. Първоначалната цена и на трите смартфона - Xperia XA, Xperia X и Xperia X Performance е малко по-височка, отколкото би трябвало да бъде, за да бъдат устройствата конкурентни на пазара. Добрата новина е, че Пепеляшката ни, е сред най-красивите устройства изобщо и предвид факта, че красотата ще спаси света - тя има доста по-голям шанс от този на сестрите си, да намери принца. Има още нещо успокояващо - да не забравяме, че Sony не са Apple и цените вероятно ще паднат леко през следващите няколко месеца.