Има три неща, които трябва да знаете за Xiaomi. Първо, те са китайци, но от качествените такива. Второ - името им не се произнася, както се пише. Въпреки, че въпросът е според как точно се произнася бранда, би трябвало да е “СЯОМИ”, а не “ШАОМИ” или “КСИАОМИ” (или поне е така, според Wikipedia и Google преводача от китайски). Трето - поради някаква неизвестна причина, компания сякаш нарочно именова моделите си по доста объркващ начин. Redmi Note 3 например е името на два сходни, но и в същото време различни смартфона. Вероятно, Xiaomi не искат да се задълбава в детайлите, като хардуер например, а да се запомни самия модел. Всъщност, Apple имат подобна схема - те също не коментират хардуера в смартфоните си, компютрите им имат еднакви имена и се различават само по това, кога са произведени. Xiaomi често взаимстват идеи от тях, така че - вероятно може да се гледа на това, като нормално..
В това видео, ще Ви покажем Xiaomi Redmi Note 3, като някои го наричат Xiaomi Redmi Note 3 Snapdragon 650 edition, други Redmi Note 3 second edition, а трети просто - "новото Redmi Note 3", като ще обясним и какви точно версии има на модела и как да знаете коя да си поръчате.
И така, Xiaomi Redmi Note 3, логично, е наследник на Xiaomi Redmi Note 2. Първата версия на Xiaomi Redmi Note 3 донесе изцяло металния корпус на смартфона, който изглежда супер минималистично между другото - стъкло отпред, алуминий на гърба, като единствените пластмасови елементи са в горната и долната част на гърба, откъдето преминават сигнала за антените.
Първият Redmi Note 3 e с осемядрения Helio X10 чипсет на MediaTek и има две версии, спрямо размера на вградената памет. Версията със 16GB вградена памет има 2GB RAM, а тази с 32GB памет - 3GB RAM. Разбира се, 3GB RAM е по-добрата версия, но за това вероятно и сами можете да се досетите. И двете версии разполагат с два слота за СИМ карти, но нямат слот за разширяване на паметта с microSD карти. Т.е. с колкото памет си купите - толкова ще си останат завинаги (или поне за година-две, докато ползвате смартфона).
Втората версия на Redmi Note 3 носи абсолютно същото име. Странно, но факт. А разлики има и то не маловажни... Ето за какво става въпрос...
Втората версия на Redmi Note 3 е с абсолютно същия алуминиев корпус и дизайн, като този на оригиналната версия. Идва обаче с нов и по-бърз чипсет - това е Snapdragon 650 на Qualcomm. Отново има две версии - с 16GB и с 32GB вградена памет и разбира се, версията с 16GB памет идва с 2GB RAM, а тази с 32GB памет - с 3GB RAM. Дотук добре - първата разлика е в чипсета.
Втора и не по-малко важна разлика е при слотовете за СИМ картите. Второто поколение Redmi Note 3 вече има хибриден слот за СИМ 2, което означава, че можете да поставите microSD карта в слота за СИМ 2 и да увеличите вградената в смартфона памет. За някои потребители това е доста важно. Всъщност, във втората версия на Redmi Note 3, можете да използвате смартфона или с две СИМ карти или с една СИМ карта + една microSD карта.
На гърба на Redmi Note 3 се намира 16MPx основна камера и това е третата разлика, защото в предходната версия на моделa, камерата беше 13MPx. Камерата е с F/2.0 бленда, phase detection автофокус и снима доста прилично през деня. При слаба осветеност или нощем - не очаквайте чудеса от смартфон на тази цена. Разчитайте повече на дневните снимки и до 1080p видеа - няма да се разочаровате. Въпреки, че чипсетът е достатъчно мощен да снима 4К видеа, от Xiaomi са решили да изрежат тази функционалност. От друга страна, има slow motion, fish eye и други готини режими и филтри за снимане, както и доста готин начин за промяна на степента на филтъра. Със сигурност е готино да имате всичко това фабрично, но отново - ако искате готини снимки и видеа, гледайте на снимате през деня. Вечер става сложно...
Под камерата е dual-tone LED светкавицата, а под всичко това - сензорът за пръстови отпечатъци, който естествено работи безупречно. В долния край е MI логото на компанията, под него е решетката за високоговорителя, а на пластмасата най-долу има малка издатина, която трябва да предотврати заглушаването на звука, ако поставите смартфона на равна повърхност. Всъщност това разположение на високоговорителя е единствената ни забележка към Redmi Note 3. Проблем на практика няма, но е някак старомодно вече - високоговорителите на съвременните смартфони се намират долу или още по-добре - на лицевата част на смартфона... Както и да е - в случая това не е проблем, просто е малко демоде.
На лицевата страна е 5.5 инчовият IPS LCD дисплей с Full HD резолюция. Под него са трите капацитивни Home, Back и Recent Apps бутони, които имат лека подсветка за да ги виждате вечер, а горе освен сензорите за светлина и близост - има и 5MPx селфи камера с F/2.0 бленда и 1080п видеозапис. Предната камера ще направи селфито, което искате, но отново - при слаба осветеност не се представя добре.
От долу е microUSB портът за зареждане и синхронизация и основният микрофон. Готин детайл е, че се поддържа USB On-The-Go, което означава, че по всяко време можете да боднете флашка и да гледате филмчета или да прехвърляте файлове от и към нея.
Има и втори микрофон за изолиране на околния шум по време на разговор от горната страна на смартфона, непосредствено до 3.5 мм вход за слушалките и любимото ни - инфрачервеният сензор за диспанционно управление на домашната техника. Можете да управлявате всичко - от телевизора до климатика.
От дясно са бутоните за увеличаване и намаляне на звука, а под тях - бутонът за включване и изключване на смартфона. Имат отчетлив ход - изработката е готина.
От ляво са слотовете за двете СИМ карти и както споменахме преди малко - можете да сложите microSD карта на единия СИМ слот. Важно е, запомнете го - това е само при версията на Redmi Note 3 със Snapdragon 650 чипсета на Qualcomm.
В общи линии, така изглежда Redmi Note 3. Минималистичен дизайн с алуминиев корпус, хардуер в средния или високия среден клас, според размера на RAM паметта, сензор за пръстови отпечатъци и инфраред за дистанционно управление.
Това обаче не е всичко. Xiaomi са се постарали доста за техния MIUI 7 на базата на Android 5.1 Lollipop. Честно казано, старанието им личи и са пипнали дребни на пръв поглед неща, които със сигурност ще Ви харесат. Да видим някои от тях
Първо, интерфейсът на Xiaomi е доста подобен на този на iOS - няма App Drawer и всички приложения се намират на началните екрани, като моат да бъдат групирани в папки. Управлението на местоположението обаче е дори по-добре направено от това на Apple - просто влизате в режим на редакция на екраните с пинч-зуум жеста, след това избирате накуп няколко приложения и ги местите наведнъж в нова папка или на друг екран. Направено е удобно.
Recent Apps екранът прилича на този в iOS от преди няколко години - концепцията с картите, като със слайд нагоре - затваряте приложенията. Тук също като при повечето китайски смартфони има готина добавка - можете да заключвате някое приложение по избор в RAM паметта, за да ви го отваря по-бързо впоследствие. При наличието на 3GB RAM - това си е яка опция.
Навсякъде има плавни преходи и анимации, които доставят удоволствие при работа.
В настройките обаче има още няколко доста интересни момента...
Има Lite режим, който е много подходящ за по-възрастните хора, които не се справят толкова добре със смартфоните, а и не искат занапред да се учат. Lite режимът превключва към силно опростен интерфейс, при който дори незапознатият с операционната система потребител, няма никакъв шанс да се обърка - иска камера - старита камера, искада види снимките - отваря снимките, иска да се обади - стартира дайлъра и така нататък. Може дори да види времето навън и да се настроят няколко номера за бързо повикване. Помислено е и е много добре реализирано - квадратите са големи и удобни за натискане, шрифтът е едър - просто мечта за родителите Ви. И най-важното, избегнати са всякакви жестове със задържане в този режим, за да се избегне влизането в режим на редакция, разместване на големите бутони и други. Направо е супер.
Ако пък Вие сте родител, има и специален CHILD режим или режим за деца. При него, също е помислено - първо избирате няколко приложения или игри, до които искате да има достъп детето Ви, след това активирате CHILD режима с парола и накрая натискате Home бутона. След това, на екрана ще са само игрите и приложенията, които Вие сте избрали.
Ако пък решите да цъкате из смартфона докато сте в движение и с една ръка - няма проблем. Просто слайдвате с пръст наляво или надясно от Home бутона и готов - имате си доста по-малък екран, при който без проблем стигате до всяка точка с палеца си. Отново със слайд, можете да сменяте в кой ъгъл да се намира по-малкият екран, според това с коя ръка държите смартфона. От малката иконка с настроиките пък, можете да зададете колко точно малък екран да ви излиза - 3.5, 4 или 4.5 инчов. Супер добре е реализирано и работи без проблем.
И хубавините продължават. Имате възможност да управлявате разхода на енергия на всяко от приложенията в смартфона и няколко режима за пестене на енергия. А като добавите и огромната 4000 mAh батерия - никакъв проблем с дългия живот на батерията. Определено една от най-силните черти в Xiaomi Redmi Note 3 е батерията. При умерено ползване - без проблем ще издържи два дни с едно зареждане, а heavy юзърите ще бъдат доволни да научат, че ще изкарат цял ден с едно зареждане.
Дребните, но полезни детайли продължават. В дайлъра, Redmi Note 3 има вградено приложение за запис на разговори и опция да Ви напомня за пропуснатите повиквания на определен интервал от време, има различни настройки на цветовете на дисплея, настройка за звука през слушалките и много други. На практика всяка добавка от Xiaomi е наистина полезна и ще Ви свърши работа.
Е, няма как да разчитате на бързи ъпдейти на Android-а, но повярвате - MIUI 7 е страхотен и има супер добро управление на разхода на енергия, компенсирайки Doze в Marshmallow.
Xiaomi Redmi Note 3 е евтин смартфон, без компромиси в хардуера, дизайна и софтуера. Може да не се рекламира във всеки МОЛ, като топ производителите на смартфони, но пък компенсира с далеч по-ниска цена. Без проблем Ви препоръчваме Redmi Note 3 - с него няма как да сбъркате. Той е евтин, можете да го оставите на родителите си, на децата или пък Вие да си го ползвате в ежедневието. Той ще се справи със сигурност.