Така. Да започваме… Преди да премина към по-важното за новите Redmi 5 и Redmi 5 Plus, набързо ще отбележа някои от основните моменти в двата смартфона.
ANDROID 7 NOUGAT + MIUI 9
Redmi 5 и Redmi 5 Plus идват с MIUI 9 фърмуера на Xiaomi, на базата на Android 7 Nougat. Няма как да не им го призная - MIUI 9 изглежда чудесно и работи чудесно. Ето няколко “новости” в MIUI9, които си струва да бъдат отбелязани.
Първо. Анимацията при отваряне и затваряне на приложенията е леко забързана. Заради това и разбира се, заради чипсетите - и двата смартфона създават впечатлението че работят още по-бързо, спрямо предшествениците си Redmi 4 и Redmi Note 4. Въпреки, че е малко “трики” (особено при Redmi 5 Plus, защото той има същия хардуер като миналогодишния Redmi Note 4) - потребителското изживяване e подобрeнo, което е добре.
Второ. Има някои дребни нещица, които също правят добро впечатление. Някои от стоковите приложения имат анимация в самата икона на началните екрани. Преки ползи от това няма - но е красиво. Допада ми и е интересно.
Трето. По-лесно и по-бързо можете да управлявате иконите на началните си екрани. Можете да премествате и деинсталирате няколко приложения наведнъж. Естествено, най-вероятно това ще Ви се наложи само веднъж (в началото, като си купите смартфона), но е удобно и показва, че Xiaomi се опитват всячески да станат още по-добри. Добра работа.
Четвърто. Android 7 Nougat поддържа split screen. Е, MIUI9 също го поддържа. Начинът по който е имплементиран, не е най-доброто, което съм виждал. От Recent Apps, първо трябва да тапнете на този надпис горе и след това - да завлачите едното от приложенията там. Ами… Вероятно има поне 10 начина за по-добра реализация, но да - това едва ли е често използвана “екстра” в Android…. Важното е, че я има. Все пак - тук Xiaomi са се изложили малко. Според мен ще го оправят в бъдеще...
Пето. Харесва ми Quick Switch или бързото превключване към предходното приложение. Това вече е супер важна екстра (поне за мен). Добавена е в Android Nougat и Xiaomi са я запазили в MIUI9 - просто тапвате два пъти върху Recent Apps и готово. Чудно е и си работи, както се и очаква.
Като цяло MIUI 9 е готин. Да, доста по-агресивен е на тема RAM и работа на приложенията във фонов режим от чистия Android на Google, но пък това си има и плюсове. Животът на батерията с едно зареждане е такъв плюс, но за това след малко…
Останалото е стандартно за моделите на Xiaomi - имате си инфраред сензор за дистанционно управление, имате си 3.5 мм жак за слушалките и microUSB порт за зареждане и синхронизация. Не е ясно, защо все още използват тези microUSB портове, но е факт. Така или иначе, не е от голямо значение…
Redmi 5 има 3300 mAh батерия, а Redmi 5 Plus има 4000 mAh батерия. По-късно ще поговоря още малко за батериите, но за момента добрата новина е, че вече се поддържа бързо зареждане с 5V/2A. Крайно време беше.
Ок. Приключвам с общите приказки и преминавам към по-важните неща. В случая, към “Що е то Redmi 5, Redmi 5 Plus и кое да изберете?”
За да обясня за промяната в смартфоните на Xiaomi тази година, ще се върна малко назад във времето...
Вероятно знаете, че Redmi серията на Xiaomi включва устройствата им в средния клас. А предвид, че са с бранда на Xiaomi, това означава, че освен че са в средния клас, са и супер евтини.
Освен Redmi серията, има и Redmi Note серия, като смартфоните в нея също са в средния клас, но винаги са били по-добри от стандартните Redmi устройства. Т.е , да кажем, че Redmi Note смартфоните са във - високия среден клас. Xiaomi обичат да копират идеи от тук-там и в случая "NOTE" вероятно е взаимствано от Samsung. Няма S-Pen, но пък идеята за смартфон с "по-голям екран" си остава... Естествено, Redmi Note смартфоните също са безкрайно евтини, на фона на цените на смартфоните във високия среден клас от "реномираните" производители.
И така, през последните няколко години, имахме евтини Redmi смартфони и малко по-скъпи и по-добри Redmi Note смартфони. За 2017 година, представителите на Redmi и Redmi Note сериите са съответно Redmi 4 и Redmi Note 4. И са супер. И двата - във всичките им разновидности.
Тази година обаче, нещата са различни и точно това ги прави малко объркващи, но пък - много по-интересни.
Миналата година, феновете на марката избираха "новото си Xiaomi" просто според цената, която са решили да отделят за нов смартфон.
Ако искаха да минат максимално евтино - вземаха Redmi 4 или производния му Redmi 4X смартфон. Двата, са на практика еднакви и идваха с 5 инчов дисплей, Snapdragon 435 чипсет, 2 или 3 GB RAM и съответно 16 или 32GB вградена памет. Ако искаха обаче да имат по-голям 5.5 инчов дисплей и да играят от време на време на някоя по-тежка игра с по-мощния Snapdragon 625 чипсет - додаваха някой лев за Redmi Note 4 или съответно Redmi Note 4X... И нещата изглеждаха погично и някак подредени - по-големият модел, беше и по-добър модел.. Оттам и логично - се предлага на по-висока цена.
Тази година обаче - не е така.
Redmi 5 е с изцяло обновен дизайн спрямо Redmi 4 от миналата година и изглежда страхотно. На практика, използваните материали и конструкцията са същите - изцяло метален гръб, като само в горната и долната част има пластмасови ленти, през които преминава сигнала на мобилния оператор, WiFi, Bluetooth, GPS и така нататък.
На лицевата страна обаче, нещата изглеждат невероятно добре - има издължен, 5.7 инчов дисплей с резолюция от 1440 х 720 пиксела в съотношение на страните 18:9 и Gorilla Glass защитно стъкло.
Независимо как точно ще наречете тези “издължените” дисплеи - Infinity Display, FullView или нещо друго, като цяло - тази концепция с тънки рамки около дисплея, се нарича "безрамков дизайн" или edge-to-edge дизайн.
E, Redmi 5 има точно такъв дизайн. Очевидно - изглежда супер. Китайците обаче, са се вдъхновили и от още един дребен детайл, който прави цялата картинка още по-завършена. Вижте ъглите на дисплея - заоблени са. Също както при супер-телефоните на пазара iPhone X, Galaxy S8, Galaxy S9, LG G6, новите Huawei P20 смартфони и…
Схващате картинката... С други думи, като погледнете Xiaomi Redmi 5 - виждате супер евтин смартфон, които има дизайн на супер скъп смартфон...
До момента, огромно браво за Xiaomi!
Има обаче и още...
Съвсем разбираемо, Xiaomi Redmi 5 идва с нов хардуер. Става въпрос за Snapdragon 450 чипсета на Qualcomm, който е наследник на миналогодишния Snapdragon 435 чипсет. Внимавайте, тук е важно...
Миналата година, на пазара се появиха голям брой смартфони със Snapdragon 625 чипсета на Qualcomm. По-важното е, че всеки един от тях беше супер успешен на пазара. Една и най-важната според мен е, че Snapdragon 625 на практика изпревари времето си и донесе на смартфоните в средния клас прекрасна производителност, изключително ниска консумация на енергия и съответно ниска цена. И всичко това, заради 14nm технологичен процес, който по "онова време" и за "среден клас смартфон", си беше чудо на чудесата.
Сега, новият Snapdragon 450 чипсет, също е създаден по 14nm технологичен процес. Т.е - този “златният технологочен процес” слиза при смартфоните от по-нисък клас.… Състои се от осем процесорни ядра @1.8GHz и Adreno 506 графичен ускорител. Едва ли ще Ви изненадам, ако Ви кажа, че тук вече има същото прекрасно представяне и ниска консумация на енергия.
Xiaomi даже са си позволили да намалят капацитета на батерията на 3300 mAh в 5.7 инчовия Redmi 5, спрямо 4000 mAh в 5 инчовия Redmi 4. И - никакъв проблем с батерията - до 12 часа в режим на светене на дисплея. А това е… Трудно за вярване… Рекордите ги нямат за нищо.
Тук е ред, на следващото голямо "БРАВО" - един път за Qualcomm (че са направили този чипсет) и един път за Xiaomi (че са се светнали, да го използват в Redmi 5).
Ето обаче, къде трябва да обърнете особено внимание.
Още с анонса си, Redmi 5 Plus (този по-големия), си спечели прозвището Redmi Note 5. И това е напълно заслужено. С изключение на дизайна, Redmi 5 Plus има абсолютно, ама абсолютно същия хардуер, като миналогодишния Redmi Note 4 - разбирайте Snapdragon 625 чипсет и 4000 mAh батерия. Да, руснаците са казали "Если работает, не трогай" или "Ако работи, не го пипай" и Xiaomi очевидно изобщо не са "докоснали" хардуера на Redmi Note 4 и са го оставили същия в Redmi 5 Plus.
Малко по-късно, Xiaomi представиха Redmi 5 Plus в Индия и познайте как го кръстиха там. Разбира се - Redmi Note 5. ОК, така да бъде. Приемаме, че Redmi 5 Plus е равно на Redmi Note 5.
Излиза, че имаме Redmi 5 Plus или ако предпочитате Redmi Note 5 с обновен и модерен дизайн, като този в Redmi 5. Това в случая означава, 5.99 инчов дисплей в съотношение на страните 18:9, 1080 x 2160 пиксела резолюция и Gorilla Glass защитно покритие, същото заобляне на ъгълчета на дисплея и легендарния Snapdragon 625 чипсет със съответно версии с различно количество RAM и вградена памет.
И ето го и мега-би-турбо важното в случая. Ако се движите "по инерция" от предходните модели на компанията и искате по-мощния от двата смартфона - най-вероятно, директно ще заложите на Redmi 5 Plus… Съдейки по търсенето на двата модела сред приятели и познати - моите лични наблюдения са, че хората наистина търсят Redmi 5 Plus и не обръщат никакво внимание (или далеч по-малко внимание) на по-малкия Redmi 5.
Това обаче, би могло да бъде грешка...
Кратката версия е, че Redmi 5 има почти еднаква производителност, като тази на Redmi 5 Plus. И “да” - няма да усетите разлика, докато използвате който и да е от двата смартфона.
По-дългата версия е, че заради този нов и страхотен Snapdragon 450 чипсет, разликата в представянето на Redmi 5 и Redmi 5 Plus в AnTuTu е по-малка от 10%.
Обърнете внимание, че Snapdragon 450 в Redmi 5 използва същия Adreno 506 графичен ускорител, като този в Snapdragon 625 на Redmi 5 Plus. С други думи, на тема игри (там където интензивно се използва графичния ускорител) - двата смартфона се представят еднакво добре. Всъщност и това не е съвсем точно.. Поне на теория, Adreno 506 в Redmi 5 би трябвало да се представи една идея по-добре от Adreno 506 в Redmi 5 Plus в гейминга, просто защото графичният му ускорител прави по-малко сметки, заради по-ниската резолюция на дисплея.. Но, да не задълбаваме там, че става страшно...
Горните има-няма 10% разлика в ползва на Redmi 5 Plus, са при процесорните ядра - просто тези в Redmi 5 са клокнати на 1.8GHz, а тези в Redmi 5 Plus - на 2GHz. Процесорните ядра се използват и мощта им се “усеща” най-вече при стартирането на приложения и резолюцията при запис на видео. Т.е, с Redmi 5 Plus - ще зареждате по-тежките приложения с около 10% по-бързо. Представете си го - ако Redmi 5 Plus зарежда някое приложения за 3 секунди, Redmi 5 “ще се забави” и ще го зареди за 3.3 секунди.
Има ли разлика? Има. Ще я усетите ли? Не.
Ако зареждате някоя огромна игра и Redmi 5 Plus я зареди да кажем за 10 секунди, то Redmi 5 ще я зареди за 11 секунди… Направо си е същото.. Още по-важното е, че след това и заради еднаквия графичен ускорител - и с двата смартфона ще я играете еднакво добре.
Дотук с инерцията…
Тази година, ако търсите мощ, няма значение дали ще изберете Redmi 5 или Redmi 5 Plus.
Ако търсите пък дълъг живот на батерията с едно зареждане, отново спираме с “инерцията”. Redmi 5 има 3300 mAh и издържда до 12 часа светене на дисплея с едно зареждане. Redmi 5 Plus има по-голяма 4000 mAh батерия, но издържа малко по-малко - около 11 чава в режим на светене на дисплея.... Причината е по-малкият и с по-ниска резолюция, 5.7 инчов дисплей и още по-ниската консумация на Snapdragon 450 в Redmi 5. T.e - би могло да се каже, че шампионът на тема батерия тази година по-скоро е Redmi 5, а не Redmi 5 Plus, въпреки че и двата се справят страхотно на тема батерия. Разликата е достатъчно малка, за да ги класирам по този начин, така че - нека приемем, че и двата са “шампиони”. Просто Redmi 5 Plus е очакван шампион на тема батерия, а Redmi 5 е новият “шампион”, като даже е малко “по-шампион”...
Естествено, ако много държите на 4к видеозапис - Redmi 5 Plus го може (заради онези 10% по-мощни процесорни ядра), а с Redmi 5 ще трябва да се примирите с 1080p видео. Лично за мен, това изобщо не е аргумент, но да си знаете - Plus-ът записва 4к, а мъникът Full HD видео.
И докато говоря за камерите, в Redmi 5 и Redmi 5 Plus те са еднакви - 12 MPx основна камера с F/2.2 бленда и phase detection автофокус. Снимат еднакво прилично през деня, а ако искате перфектни резултати на тъмно - подгответе си четири или пет пъти повече пари за някой от топ моделите на големите “имена” в бранша. Но, ако искате прилични снимки през деня, то и Redmi 5 и Redmi 5 Plus ще се справят еднакво добре. Селфи камерите също са еднакви - 5MPx и записват Full HD видео.
Оптична стабилизация при запис на видео няма. Няма и електронна стабилизация. Но е и нормално да няма - имайте предвид, че говорим за смартфони между 300 и 400лв, което е “без пари” за съвременните смартфони в този клас. Да не говорим пък за красивите такива - с модерните и дори заоблени в крайщата дисплеи...
С други думи, Xiaomi и тази година стартират с бестселъри. Redmi 5 Plus по традиция вече се търси от много потребители и фенове на марката. Тази година обаче, лично за мен, фаворитът е Redmi 5. За мен, той е по-добрият избор за бюджетен смартфон. Казвам “за мен”, защото аз просто си падам по по-компактните смартфони. За мен - 5.7 инча е предостатъчно.
Колкото до това, кой смартфон Вие да изберете, ето няколко насоки…
Redmi 5 и Redmi 5 Plus (или ако предпочитате Redmi Note 5) са еднакво производителни. Ако предпочитате по-компактните размери - то Redmi 5 е по-правилния избор. Ако обаче държите да имате по-голям 5.99 инчов дисплей с Full HD резолюция - то Redmi 5 Plus е Вашият смартфон. Иначе казано, тази година - всичко опира до размера. Всъщност, има и други области в живота където нещата винаги опират до размера, но това е една друга тема…
И така. Това са Redmi 5 и Redmi 5 Plus. Запомнете, че тази година, на тема производителност, игри и живот на батерията - те са почти еднакви. Не “скачайте” по инерция към Redmi Note серията (в случая “Redmi 5 Plus”). Имате шанса, да изберете смартфонът, който повече Ви допада като размер, без това да се отрази на производителността. А това е готино.
Докато правих това видео, чак се чудих, защо Xiaomi изобщо са пуснали два различни модела, вместо един - примерно Redmi 5… Странно е. Объркващо е. Но това са си Xiaomi - те често ги правят тези неща….