Mi smart sensor set е едно прекрасно начало за умния Ви дом. Той влиза в дома Ви като една умна алармена инсталация, но с времето може да се превърне в нещо много повече от това. За начало - нека видим какво има тук...
Mi smart sensor set има общо 6 модула.
Първият модул е така нареченият Hub или Gateway или “майка”... Наричайте го както предпочитате.. Той е сърцето на цялата работа тук и изпълнява най-важната роля - той осигурява връзката от смартфона (чрез Mi Home приложението), през HUB-а и до всички сензори намиращи се ЗАД HUB-а. Този Hub или Gateway, както виждате се включва директно в контакта и си стои включен постоянно..
Самите сензори (или останалите пет модула) са - 2 броя сензори за движение, 2 броя датчици за врати и прозорци и един "умен бутон", който Xiaomi наричат Mi Switch.
За по-любознателните - нека обясня как работи всичко това.. Хъбът поддържа WiFi и Zigbee протоколите. WiFI е за връзката към домашната Ви WiFi мрежа, а Zigbee протоколът осигурява връзката между самия Hub и всичките тези сензори от комплекта.. Най-простичко казано, Zigbee е протокол, много подобен на WiFi, работи на 2.4GHz и е криптиран. Защо е необходим обаче...?
Отговорът е, че той изпълнява две, важни функции. Първо - той заема само една конекция към домашния Ви рутер, като по този начин не го натоварва... Второ - чрез zigbee протокола, той осигурява второ ниво на защита към всичките сензори зад него. Т.е - не натоварва домашния рутер и дава допълнителна защита.
Ок. Свързваме най-напред Hub-а. Елементарна процедура, която чрез Mi Home приложението, на практика свързвате смартфона към самия Hub и буквално си му казвате - към коя WiFi мрежа да се свърже и каква парола да използва. Става за под 1минута и след като се появи в Mi Home приложението - ще видите директно навързани към него и останалите 5 модула от комплекта - това са 2та датчика за движение, 2та сензора за врата/прозорец и този умен бутон. За тях след малко, сега да се върнем още на Hub-а....
Той предоставя още няколко интересни функции.. Първо - има си RGB LED осветление, което е като пръстен около корпуса му и можете да го променяте в какъвто цвят искате и колко силно да свети... Можете и да го изключите напълно... Настройва се от Mi Home приложението на смартфона...
Бидейки този стартов пакет все пак аларма, Hub-а има и вграден високоговорител.. Този високоговорител ще издава звук при задействане на алармата, като Вие избирате колко силно да звъни, как точно да пищи при задействане на алармата.. Алармата може да бъде настроена да се включва автоматично примерно всеки ден в определен диапазон от време или пък - ръчно да си я включвате когато пожелаете.
Хубаво. Това беше съвсем накратко Hub-а... Истинската работа обаче я вършат всичките сензори зад него с които разполагате.. В случая - това са 2та датчика за движение, 2та за врати и прозорци и разбира се - вълшебния mi switch или умен бутон. Защо е вълшебен - ще стигнем и до там след малко...
Още с инсталацията на Hub-а, всички сензори от стартовия пакет се навръзват автоматично. Отварям една скоба тук - всички тези датчици си идват с батерии в комплекта, като типа батерия е изписан на самия сензор със ситни букви. Аз използвам умния дом на Xiaomi от близо две години и към момента - не съм сменял нито една батерия. Т.е - не се притеснявайте за живота на батериите. Изобщо. До тук добре - затварям скобата..
Освен, че всичко датчици и бутона от комплекта, се свързват автоматично, автоматично идват идват и няколко автоматизации. Примерно ако активирате алармата, Hub-ът получава данни за нарушител от някои от тези датчици. Т.е - ако някой от тези датчици засече движение или очевидно се отвори врата или прозорец - ще се случат две неща: първо ще има звуков сигнал от Hub-а и второ - ще получите уведомление от Hub-а. Звучи супер, нали? И си работи супер.
- Ето например, размахвам ръка пред датчика за движение и - моментална реакция.
- Аналогично, отделям единия елемент от датчика за врата или прозорец, което би означава че има отворена врата или прозорец и отното - моментална реакция...
Добре - всичко това работи чудесно. Да видим сега вълшебния умен бутон... Той може да изпълнява три действия - натискане, двойно натискане и натискане със задържане. Чрез тях, той изпълнява съответно три различни функции (или комбинации от функции). По подразбиране, те са настроени да изпълняват следните три функции:
- еднократно натискане включва или изключва светлинния пръстен
- двойно натискане - активира или деактивира алармата
Вижте и как се настройва третата функция "натискане със задържане"... Тапвам на + за добавяне на автоматизация. На IF полето (това означава "АКО"), избирам Mi Wireless Switch (т.е умния бутон), после LONG PRESS или натискане със задържане.. Ок - до тук казахме АКО натиснем този бутон със задържане, и остава да го програмираме - КАКВО да направи..
Премествам се на THEN или "тогава" полето и избирам например - PLAY RINGTONE, т.е да ми изсвири нещо... Имам избор от доста мелодийки, избирам някоя и съответно с каква сила на звука да я изсвири. След това запаметявам и тествам натискане със задържане... Свири... Всичко е наред.
Екосистема
Добре. До тук - с Mi Smart Sensor Set получавате аларма за дома с някои полезни автоматизации. Истината обаче е, че това може да бъде само началото на нещо много по-добро - умният дом.
Ключът в случая е Mi Home приложението и богатата екосистема от умни джаджи на Xiaomi. Вътре в това Mi Home приложение, можете да добавите още много и различни умни джаджи от Xiaomi, независимо дали те използват Zigbee протокола или директно WiFi.. Ето някои от тях, които в момента се предлагат в Citytel... Умна WiFi крушка, умен WiFi контакт, умен Zigbee контакт, умен въздухопречиствател от Xiaomi, умна камера, както разбира се и колкото искате допълнителни сензори за движения и сензори за врати и прозорци.. Идеята на всичко това е в пълната автоматизация на дома Ви. Ето тогава домът Ви може да стане наистина умен.
Ето един примерен сценарий за автоматизация..
Вечер е, вие сте си у дома си и гледате телевизия на приглушена светлина.. Решавате да да вземете нещо за хапване от съседната стая... Щом се изправите и тръгнете, този датчикът за движение усеща движението и автоматично включва различните осветителни тела по пътя до въпросната дестинация (разбира се, тези осветителни тела трябва също да се виждат тук в Mi Home приложението - примерно с тези крушки). Вземате си чипса например и се връщате да ги догледате филма.
Втора автоматизация...
Същият този датчик за движение, може да бъде настроен и да изключи светлините (които преди това е включил) - забележете - АКО НЕ УЛОВИ движение в продължение на - да кажем, 5 или 10 мин... Съвсем очевидно е, че всичко до момента не е от жизненоважно значение... Но пък е супер яко и работи като магия. А аз харесвам магиите... Автоматизацията на умния дом, за мен поне, е нещо супер яко. Гийкове ще ме разберат..
Същият сценарий може да се направи и с датчиците за врата или прозорец.. Прави се автоматизация, след като се отвори вратата - тогава да се задейства запалването на осветлението с умни крушки. Възможности много - Вие избирате най-подходящия сценарий според Вашите нужди...
Възможностите са наистина много. В общи линии, всеки продукт на Xiaomi щом влезе в Mi Home приложението, би могъл да участва в различни автоматизации на умния Ви дом. Което е яко, разбира се.
Още по-якото е, че ако притежавате гласов асистент на Google или Amazon (умишлено не споменавам имената им, за да не се активират ако случайно имате у дома си), с тях също ще можете да активирате или деактивирате различни уреди или цели сцени..
Вижте… Умният дом ще бъде навсякъде около нас. Това е факт. Въпрос на време е. Важно е, ние потребителите, да разбираме ползите, които той носи и разбирайки го - да го настроим така, че да направи живота ни по-лесен. Това е.
Приключвам с видеото за Mi Smart Sensor Set. Надявам се, да Ви е било полезно. Бъдете здрави, бъдете позитивни и разбира се - винаги помагайте на хората около Вас. Това ни прави хора. От мен - до скоро и умната. Освен това - абонирайте се за канала, вероятно ще има още видеа за умния дом.