Сравнението на Xiaomi Mi Band 8 с предишния модел от серията – Mi Band 7 – показва, че тук не говорим за революция в предлаганите хардуер и софтуер, а за плавна и добре обмислена еволюция, както откъм функционалност, така и откъм чисто естетическа гледна точка. Основната причина за липсата на огромни промени е проста – Mi Band 7 бе достатъчно революционен, особено на цената, на която се предлага, за да не може да бъде лесно надскочен от 8-мата серия. Тук, обаче, излиза въпросът дали си струва да се инвестира в Mi Band 8, ако вече притежавате седмицата?
Краткият отговор е „да“! Още на пръв поглед се вижда, че въпреки идентичните размери на дисплея, Mi Band 8 e много по-ярък и детайлен, което го прави още по-добър помощник при спортуване на открито. Яркостта се управлява както ръчно, така и чрез специален ambient light sensor, подбиращ подходящата степен така, че да осигури както четливост, така и дълъг живот на батерията. Тук трябва да се отбележи и новото 60Hz опресняване, което прави работата с гривната много по-плавна и лесна.
Чисто дизайнерски, Mi Band 8 изглежда едновременно сходно с предходния модел, но и много по-добре – благодарение на премахването на силиконовата калъфка за устройството и замяната ѝ с много по-елегантната каишка от две части.
Нововъведение се забелязва и в процеса по измерване на крачките, тъй като Mi Band 8 е оборудван с нов акселеметър, който мери много по-прецизно скоростта, дистанцията, броя на крачките и дори тяхната дължина. Всичко това прави гривната много по-прецизна от седма серия, както и е изключително полезно, ако решите да спортувате без да вземете с Вас мобилен телефон с активиран GPS.
Стандартно, Mi Band 8 върви с възможност за проследяване на много видове спорт (над 150!), следене на качеството на съня, възможност за засичане на тренировки по плуване. Добрата новина е, че резултатите от тренировките могат да се синхронизират автоматично с тренировъчните софтуери на Apple и Android. Разбира се, потребителите могат да ползват и Mi Fitness App, който предоставя наистина огромно количество данни и детайли, особено за най-масовите спортове (тичане, плуване, колоездене).
По отношение на здравето, гривната, въпреки малките си размери, успешно събира в себе си най-важните сензори, даващи информация за здравето на собственика ѝ – сърдечен ритъм и пулс, ниво на кислород и дори нива на стрес. Голяма част от функциите могат да се настройват допълнително (например, измерването на пулса може да се настройва като честота, да се задават аларми и предупреждение за стойности, които не са в нормата). Измерването на съня стандартно засича качеството му и продължителността му, но тук гривната прави разлика между нощен и дневен сън, както и дава възможност за следене на дишането, с цел засичане на сънна апнея.
Ако наистина трябва да споменем минус, това е липсата на NFC функционалност – нещо, което липсваше и при Mi Band 7 и бе допълнено в последващa NFC разновидност на модела. Предполага се, че Xiaomi ще направят същото и с моделите от осма серия.
От друга страна, възможностите за избор на различни „лица“ на дисплея са почти безкрайни. Моделът пристига с 5 вградени такива, но през телефона може да се избира от стотици нови (и безплатни) такива, част от които са интерактивни (под формата на мини игри).
При ползване на всички функции, батерията държи около седмица, а в икономичен режим – 16 дни. Зареждането от 0% до 100% отнема точно един час.
В заключение може да се каже, че Mi Band 8 е качествено подобрение на вече почти съвършената Mi Band 7 и очаквано ще бъде лидер в продажбите на фитнес гривни занапред… Поне до излизането на Mi Band 9.