Да - всичко изглежда наред. Xiaomi Mi A3 определено звучи като смартфон, който обединява всички модерни в момента характеристики. Да, с този чипсет няма как да е флагман, но пък за среден клас си е доста добре... Особено, когато работи с чист Android от Google… Но… Не всичко обаче е цветя и рози.
Според някои потребители, Mi A3 е ОК, само дето е с много ниска резолюция на дисплея. Според други, Mi A3 просто не е достатъчно мощен и съответно не е достатъчно голям ъпгрейд на миналогодишния Mi A2… Някой колегите в мрежата пък, гледат на Mi A3, като на поредното бюджетно предложение от Xiaomi и нищо повече.... Да-a-a, доста интересен е този Mi A3...
Дали всичко това е вярно обаче? Ами и е вярно и не съвсем.. Да видим…
Започвам с дизайна. Няма изненади тук. Xiaomi Mi A3 има модерен дизайн - сравнително тънки рамки от двете страни на дисплея, горе е капковидния прорез за предната камера, а долната рамка е малко по-добела от останалите. Съвсем стандартно изглеждащо устройство за средния клас през 2019 година. Красив е, без да претендира за супер-премиум сегмента, което разбира се, би навредило на продажбите на по-скъпите устройства на компанията. Всичко е наред тук. Гърбът също е стъклен и с Gorilla Glass защитно стъкло. Изглежда чудесно и някак нежно, гали окото и единственото което издава НЕ-премиум сегмента е пластмасовата рамка отстрани… Да - направили са я лъскавка, за да наподобява на метална, но я няма онази хладина при допир с метала. Разбира се, ако сложите калъф (което най-вероятно ще направите, защото в комплекта има силиконово калъфче подарък) - този проблем отпада.
Ето нещо ново - цвета. Нарочно взех бялата версия - доколкото знам (но може и да греша разбира се), Xiaomi до момента не са имали бял цвят в портфолиото си (винаги са били златни, черни, сини, розово злато и други). Е - сега го имат. Не е точно бяло, кръстили са го “more than white” (или "повече от бяло" буквален превод), като то наистина е "повече от бяло" - вижте преливащите цветове тук на гърба. Ако не се лъжа, преди време, първи HTC имаха подобен цвят (преди много години) и го наричаха "перлено бяло".. Но, както и да е… Мисълта ми е, че more that white очевидно е препратка към факта, че смартфонът работи с Android One на Google. Само Google могат да измислят подобни имена - те така си кръщават Pixel смартфоните. Е, Xiaomi са решили да им направят реверанс.. Ами - мъдро! Че ако не се подмажат, да не се окажат следващите “Huawei”... Шегувам се разбира се… Или пък не… Шегувам се… Но - името определено е в стил Google. Освен more than white, имат още Kind of Gray и Not just Blue. Ок - интересно е, различно е, забавно е и самия факт че го коментирам в момента, означава че този маркетинг работи. Ок - точка за Xiaomi.
Преминавам към дисплея и първото от оплакванията на потребителите свързано с резолюцията му...
Дисплеят е 6 инчов Super AMOLED с резолюция от 720 х 1560 пиксела в съотношение 19.5:9 и е покрит с Gorilla Glass 5 защитно стъкло. Има и вграден в дисплея оптичен сензор за пръстови отпечатъци, което знаете е доста модерна и желана екстра напоследък. Да - не е сигурен и не е достатъчно бърз според мен, но пък "на книга" както се казва, звучи добре. Всъщност, това е идеята на маркетинга - важното е да има много неща, а колко от тях са полезни или удобни за употреба е съвсем друга бира. В случая, вградения сензор светва с повдигането на смартфона и работи коректно.. Не е най-бързият на който съм попадал (като този в Galaxy S10 например), но работи. Става.
Аз лично предпочитам лицевото разпознаване. Знаете, аз използвам iPhone с лицево разпознаване - просто вдигам телефона, той светва и се отключва автоматично. Тук също има лицево разпознаване..
Това, което ми липсва обаче е, че смартфонът не активира дисплея щом го повдигнете от бюрото. Поровичках, но не попаднах на такава опция в менюто. Съответно, трябва първо да светна дисплея като натисна Power бутона например и чак след това се активира лицевото разпознаване и Mi A3 се отключва… Малко ми е бавничка цялата тази процедура, особено като се има предвид, че се повтаря между 100 и 200 пъти дневно… Самото лицево разпознаване работи бързо. Бавен е процеса по активация. Честно казано, в този случай вероятно пръстовият отпечатък е по-ОК, най-малкото защото още с вдигането на смартфона - сензорът присветва, за да Ви покаже мястото където да си поставите пръста. Добре - може да светне тази зона, ама не може да светне целия дисплей и да активира лицево разпознаване. Защо бе Xiaomi, защо бе Google? М? Защо? Вече не знам кой е виновен за това - смартфоните на Xiaomi го могат, този с Android One не го може… Защо така? М? Опитвам се да кажа, че в този конкретен случай - аз лично предпочитам пръстовия отпечатък.
Но стига толкова за вградения сензор и лицевото разпознаване. Най-коментираният проблем в Xiaomi Mi A3 е този дисплей или по-скоро 720p резолюцията му. Според мнозина, тя е единственият недостатък в смартфона. Според мен пък, точно тази резолюция играе най-съществената роля в Mi A3. И ще обясня защо мисля така.
Никога не съм бил привърженик на супер-високите резолюции при смартфоните. Да, те са прекрасен маркетинг и изглеждат чудесно като реклама по телевизията. Някои хора, дори ще успеят да видят разликата между супер висока 1440p резолюция и 720p при 6 инчов дисплей. Не всички, но някои ще я видят. Замислете се обаче… Колкото и да използваме смартфоните си за всичко в наши дни, в крайна сметка те вършат рутинни неща - проверка на мейл, писане на съобщение във вайбър или месинджър, снимки, публикуване на снимките във фейсбук, инстаграм, обаждания, четене на статии в мрежата, гледане на видео в YouTube и други. При този начин на употреба, супер високата резолюция има много повече недостатъци отколкото предимства.
Предимството е едно на практика и вече съм го казвал - ако зуумнете да разгледате шрифта на текст в браузъра, по-високата резолюция, ще изпише всяка буква по-красиво. Това е. Ще “видите” разликата само в този или подобен на този, конкретен случай. При изпълнения на рутинните и ежедневните задачи - няма да забележите разлика.
Недостатъците обаче са повече, по-важни са и влияят през цялото време докато използвате смартфона. Най-простичко казано, по-високата резолюция харчи повече мощ, харчи повече RAM и в крайна сметка харчи повече от батерията. А знаете, че Xiaomi по традиция много залагат на батерията в смартфоните си. Може и да не сте се замисляли, но ето Ви повод да го направите... Замислете се, кое е първото за което се сещате, щом чуете “смартфон от Xiaomi?”. Според моите наблюдения, щом повечето потребители чуят Xiaomi - си представят ЕВТИН смартфон с МНОГО ЯКА батерия. А това не се постига лесно...
Има още в тази посока... Тук става по-интересно и плавно преминаваме към хардуера. Или по-точно - към чипсета…
Всъщност, именно Snapdragon 665 чипсетът е второто нещо, което някои потребители НЕ харесват в Mi A3 - просто не го намират за достатъчно голям ъпгрейд, спрямо миналогодишния Snapdragon 660 в Mi A2. Хайде сега, да видим, дали са прави...
Snapdragon 665 в Mi A3 е разработен по 11nm технологичен процес, докато Snapdragon 660 в миналогодишния Mi A2 е разработен по 14nm технологичен процес. Работната честота на процесорните ядра в Snapdragon 665 е 2.0GHz, докато Snapdragon 660 е клокнат на 2.2GHz. B Antutu бенчмарк теста, Snapdragon 665 в Mi A3 изкарва колкото Snapdragon 660 в Mi A2. Предвид, по-малката тактова честота на Snapdragon 665, единствената причина да изкарва равен резултат с този на Snapdragon 660 - се дължи именно на по-ниската резолюция на дисплея… Т.е ъпгрейд на процесорните ядра на практика НЯМА, дори има лек DOWNGRADE в тактова им честота, която умело се компенсира с по-ниската резолюция на дисплея. И реално имате мощта на Mi A2 от миналата година…
Абсолютно същото е и при графичния ускорител. Snapdragon 665 идва с Adreno 610 графичен ускорител. Snapdragon 660 в миналогодишния Mi A2 е със Adreno 512 графичен ускорител. Вижте представянето на Adreno 610 в Mi A3, спрямо Adreno 512 в Redmi Note 7 (Note 7 ми беше по-лесно да го намеря като резултат, а е със същата резолюция и същия Snapdragon 660, като Mi A2). Забележете, че и тук представянето на двата графични чипа е еднакво… Какво означава това? Че също както при процесорните ядра, Adreno 610 в Snapdragon 665 е малко по-слаб от Adreno 512 в Snapdragon 660, но това се компенсира от по-ниската резолюция на дисплея.
Ще се запитате - добре де, защо изобщо са го направили този Snapdragon 665, след очевидно не превъзхожда Snapdragon 660, нито на тема процесорни ядра, нито на тема графичен ускорител.
И именно тук е ключът за бараката както се казва…
Смисълът е в новия, 11nm технологичен процес. Snapdragon 665 е усъвършенстван Snapdragon 660. И ако миналата година, Snapdragon 660 беше чудо на тема производителност, тази година Snapdragon 665 е чудо на тема батерия. Xiaomi, съвсем правилно са подходили като са сложили 720p дисплей в Mi A3! Така - те запазват същата производителност като на миналогодишния Mi A2, но адски много подобряват живота на батерията. Ще стигна и до нея след малко… Xiaomi са хитри, като стадо лисици са хитри. И дори САМО ТОВА, осмисля съществуването на Mi A3.
Както излиза до тук...
Излиза, че Mi A3 на практика не е ъпгрейд на Mi A2 на тема процесорна мощ и графичен ускорител. Ъпгрейд е обаче във всяко друго отношение… Ъпгрейд е на тема дизайн (даже огромен ъпгрейд), ъпгрейд е на тема дисплей (все пак имате разкошен AMOLED дисплей), има си вграден в дисплея сензор за пръстови отпечатъци, има си дори инфраредче тук горе, за да се бъзикате с телевизорите по заведенията… Има си всичко! Между другото, инфраред има, ама няма предварително инсталирано приложение за да го използвате. Затова - Play Store и сваляте Mi Remote приложението. След това - както се казва, можете да гасите “всичкото телевизор на света”...
НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ВЪЗМОЖЕН ЪПГРЕЙД обаче е батерията, но за това по-късно…
Има и още нещо..
Защо изобщо трябва да гледаме на Mi A3, като на ъпгрейд на Mi A2?
Тук се намесва СПАМА на Xiaomi… Ето един любопитен факт. На тема хардуер, Xiaomi Mi A3 е точно копие на Mi CC9e, който е създаден за Азиатския пазар - същите размери, същия дизайн, същия чипсет и същото количество RAM. Та дори и основните три камери и селфи камерата са еднакви. На практика са еднакви телефони - просто Mi CC9e е за Китай, a Mi A3 е за останалия свят и с чист Android от Google.
Новата Mi CC серия обаче има още един представител - Mi CC9. Той вече с по-мощния Snapdragon 710 чипсет, повече RAM и още по-премиум дизайн с още по-тънки рамки около дисплея. Той си е малко по-висок клас от Mi A3. Ето Ви нещо над което да помислите - дали пък съвсем скоро няма да видим Xiaomi Mi A3 Pro или Mi A3 PLUS примерно (защото PRO или PLUS са модерни в момента), който ще е "одрал кожата" (разбирайте дизайна и хардуера) на Mi CC9? Според мен ще видим…
Ако съм прав, получаваме следната картинка от СПАМ-а на Xiaomi.. Миналата година имаше Mi A2 и Mi A2 Lite, като Mi A2 е високия среден клас, а Mi A2 Lite е олекотената версия. Тази година може би ще има Mi A3 и Mi A3 Pro, като Mi А3 реално ще е наследника на Mi A2 Lite, а не на Mi A2... И ако съм прав, Mi A3 Pro или Plus ще е истинският наследник на Mi A2 от миналата година. Естествено, както вече казах, той ще е със Snapdragon 710 и тогава всичко ще си дойде на мястото...
Още повече, че ако сте гледали ревюто ми на Mi A2 и Mi A2 Lite от миналата година, Mi 2 беше мощният, а Mi A2 Lite беше шампионът на тема батерия. На всичко отгоре, именно по-слабичкият тогава Mi A2 Lite - беше със същия хардуер, като Mi A1 от по-миналата година. Сега, Mi A3 е с много подобен хардуер на Mi A2, което отново говори в посока, че Mi A3 може да се окаже “лайт” версията на тазгодишните чисти Android-и от Xiaomi.. Не го изключвайте - аз вярвам, че е много вероятно да се случи… Така че, за мен, Mi A3 е ъпгрейд, но на Mi A2 Lite и така е планувано да бъде..
Добре... Камери...
Mi A3 има три камери на гърба.
Първата е 48MPx с F/1.8 бленда и PDAF. Използва се обединяване на 4 пиксела в 1, което позволява навлизане на повече светлина, оттам по-бърз автофокус и по-добри резултати. С тази камера снимате. Сензорът е IMX582 на Sony, т.е като този в Xiaomi Mi9T, т.е - очаквайте и долу-горе същите резултати като снимки.
Вторият сензор е ултраширокоъгълен, 8MPx с F/2.2 бленда. С този сензор правите панорамни снимки, снимки на забележителности и други. На практика, той Ви отдалечава почти двойно от обекта на снимката. Разбира се, тук няма обединяване на пиксели, няма AI и на практика няма да направи толкова добри снимки, колкото първия сензор. Все пак, може да бъде полезен ако снимате на дневна светлина и да представи добри резултати.
Третият сензор е 2MPx depth сензор. Той се грижи за портретния режим на снимане. И да, Mi A3 може да прави чудесни портретни снимки. Всичко си е супер тук.
Като цяло, камерите на Mi A3 са си чудесни за класа и цената на смартфона. Не са най-доброто на пазара, но са си супер. Можете да записвате видео 2160p при 30 кадъра в секунда и 1080p видео с от 30, 60 и 120 кадъра в секунда. Имайте предвид, че има и EIS или електронна стабилизация на изображението при снимане на видео с 1080p при 30 кадъра в секунда, така че - препоръчвам да снимате в този режим.
А сега, най-интересното - БАТЕРИЯТА… Все пак, при цялото говорене до момента на тема дисплей, чипсет и как това винаги сочеше към яката батерия, редно е да я проверя. Така, да видим колко е добра…
Mi A3 има 4030 mAh батерия, зарежда се през USB Type-C порт, което е готино и поддържа бързо зареждане с 18W. Да, има и по-бързо на пазара, но и 18W е супер. Да не забравяме че iPhone фабрично зарежда с 5W, така че - нека сме благодарни на 18W.
Направих следния, стандартен тест - 1 час плейване на дълъг плейлист в YouTube и при максимална яркост на дисплея. И така, за 1 час, Mi A3 изхарчи точно 6% от батерията. Това означава, че смартфонът ще издържи около 17 часа непрекъснато плейване на видео в YouTube и при максимална яркост на дисплея. 17 часа!!! Представяте ли го? 17 часа!!! Най-високият резултат на който съм попадал до момента. Шокиращо е!!! Ок, без СИМ карта е в момента, което означава че в реални условия, може би ще са по-малко - вероятно 15-16 часа, което пак е изключително много… И в този момент - жертвите с резолюцията на дисплея и новият, 11nm и не-чак-толкова мощен Snapdragon 665 чипсет си струват. Добра работа, Xiaomi. Даже страхотна работа. Ако по някакъв начин, това видео стигне до Вас - ЯКО спамери сте, но си вършите работата чудесно. Без забележки!
За финал, нека Ви кажа следното…
Xiaomi Mi A3 е наистина интересен смартфон. За мен, основната му цел е да има ЯКА батерия. И той я има - това е факт. Има обаче още една причина за неговото съществуване… И тази, втората причина е не-по-малко важна. А именно - да се конкурира с Google Pixel 3a. И защо не - моментът е изключително подходящ…
Google пускат чистия си Android в “уж евтиния” Pixel 3a и го продават за почти 1000лв с ДДС в България.. Скъпичко нали? В същото време, Xiaomi пускат същата идея - чист Android, само че с повече на брой камери и на половин цена.. Е да, и 15 камери да сложат на Mi A3, той няма да снима толкова добре колкото Pixel 3a. Обаче - на хартия и изписано като характеристики в сайтовете - Mi A3 дори изглежда по-добре от Pixel 3a, а и е наполовина по-евтин… Конкурира го с 200.. А след като знаете вече и какво чудо му е батерията - няма спирка… Т.е, ако държите да имате смартфон с чист Android - изборът не е толкова голям - Pixel 3, Pixel 3a и Xiaomi Mi A3 например. Има и други разбира се, но да се ограничим в по-популярните и успели брандове в момента. И след това идват цените - съответно оригиналният Pixel e около 1300, Pixel 3a около 1000 и Mi A3 - едва 500. Просто виждам туитовете от Xiaomi - вместо Pixel 3a, можете да си вземете два броя Mi A3… Примерно.. И то си е така - запомнете, че цената винаги е фактор. Да, Pixel 3a мачка на тема камера, ама и камерите на Mi A3 не са никак лоши.. Така че, ако не клиентът не е маниак на тема фотография - Xiaomi печелят, а Google… Google просто ще продават по-малко… Или пък - да вземат да се обадят на Тръмп, да ги забранят и продажбите на Xiaomi за няколко месеца, че срамота...
За мен, Xiaomi Mi A3 е добре премерен ход на Xiaomi. Много добре премерен. Според мен е погрешно да се сравнява с Mi A2 а по-скоро с Mi A2 Lite, защото вярвам, че скоро да видим Mi A3 Pro например, който да е същия като Mi CC9 и естествено да е по-мощен. Ако не видим - Mi A3 не е ъпгрейд на тема хардуер, но е ъпгрейд в абсолютно всяка друга категория… За батерията няма да коментирам пак...
Разбира се, ако не държите да сте с чист Android, оферти много…
- Близки до Mi A3 като производителност са Redmi Note 7 и Mi 8 Lite например. Тези двата са дори по-евтини, но пък MI A3 ги превъзхожда по дизайн (което е малко субективно разбира се), по брой на камерите, AMOLED дисплей и отново - вълшебна батерия..
- Redmi 9T пък е за малко повече пари, доста по-мощен е, но пак отстъпва на тема батерия…
- Honor Play от предното видео е хем по-мощен, хем по-евтин. Е - няма толкова яка батерия, но вече казах - батерията на Mi A3 няма кой да я бие… Или поне според мен е така...