Сами се досещате, че при толкова много смартфони и за толкова кратък период от време, Xiaomi (а и която и да е друга компания), просто няма как да измисли нещо ново, революционно или с уау-ефект. То си е “Mission Impossible”...
И като казах Mission Impossible, ето и един любопитен факт за Xiaomi
Компанията купува Mi.com домейна през 2014 година и плаща завидните 3.5 милиона долара за него. Никой не обича да плаща толкова пари за домейн, но Xiaomi са принудени да го направят, защото MI се произнася далеч по-лесно, по-правилно, а и е по-лесно за запомняне от Xiaomi (в началото това е било много важно).
Mi от своя страна пък означава Mobile Internet. Освен това, Xiaomi коментират, че се е тълкувало и като Mission Impossible, което е било препратка към предизвикателствата с които е предстояло да се сблъска компанията в началото. А ако си падате по конспирации, обърнатото им MI лого, наподобявало на изписването на китайския символ за "сърце"...
Та - на мен лично ми допада значението Mission Impossible. Сега, в контекста на огромния брой смартфони за отрицателно време, да има фундаментални разлики между моделите им е "Mission Impossible"...
Оказва се обаче, че и Mi A2 и Mi A2 Lite, имат с какво да се похвалят и с какво да изпъкнат пред предишните модели на компанията. Ето това вече си е почти чудо...
Mi A2
Mi A2 на практика е версията на китайския Mi 6X, но за пазарите извън Китай. Абсолютно един и същ смартфон - същия дизайн, същия 5.99 инчов IPS LCD дисплей с резолюция от 1080 х 2160 пиксела в съотношение на страните 18:9, който между другото се среща в поне още 5 техни смартфона за 2018 година… Но, забележете - Mi A2 няма прорез в горната част на дисплея. Т.е - ако не се кефите на прорезите - бинго.
Разбира се, Mi A2 има и същия хардуер като Mi 6X - осемядрения Snapdragon 660 чипсет, клокнат на 2.2GHz, версии е 4GB RAM или 6GB RAM и памети съответно 32GB, 64GB и 128GB. Тук има важен момент внимавайте - Xiaomi Mi A2 няма слот за microSD карти. Т.е, какъвто модел си закупите - това е. Mi A1 имаше слот за карти, но Mi A2 няма.
Има две, вертикално разположени камери на гърба. Тук обаче има няколко важни момента.
12MPx-вия сензор, има отворена F/1.75 бленда и пиксел с размер 1.25 микрометра. Този сензор може да приеме голямо количество светлина и ускорява и времето за фокус... Оттук идват и чудесните снимки на дневна светлина..
20MPx-овият сензор пък, отново с F/1.75 бленда, поддържа и Super Pixel технологията, която обединява четири съседни пиксела в един, като по този начин премахва шума от снимките при слаба осветеност. Принципът е подобен на този при Huawei P20 Pro. Иначе казано, хубавите нощни снимки се дължат на втория сензор..
Като цяло, Xiaomi Mi A2 снима страхотно. И фокусът, и цветовете, и портретния режим, и дневните и нощните снимки. А това си е постижение за смартфон в средния клас. Има и електронна стабилизация при видеозапис, която работи при снимане на 1080p видеа и се справя доста добре. Slow motion видеото е със 120 кадъра в секунда, което вероятно би било супер, ако не бяхме виждали вече 960 кадъра в секунда при някои смартфони... Но, отново - тук говорим за евтин смартфон и Slow motion при 120fps е ОК. По-добре е от нищо.
Предната камера е с 20MPx-ов SONY IMX376 сензор, същия като този на гърба на смартфона. Разбира се, тук е отново и Super Pixel технологията, обединяваща четири пиксела в едно, за премахване на шума при нощните селфита. Предната камера обаче, може да снима и в портретен режим с приятно боке за фон, което си е цяло чудо при наличието на само една камера отпред. Е, не е изненада че Google го могат, но вече явно и Xiaomi го умеят. Дължи се, разбира се, на изкуствения интелект.
Различното между Mi A2 и Mi 6X е платформата. Вместо MIUI в Mi 6X, Mi A2 работи с чистия Android от Google или в случая с Android One 8.1. Т.е - очакваме бързи security ъпдейти на платформата, което би следвало да е важно, особено когато се отнася до сигурността на устройството. Не е ясно, колко добре ще се справят Xiaomi с разпространението на големите ъпдейти на Android (като предстоящия Android Pie например), но с месечните security patch-ове определено се справят ОК. Докато снимах видеото, Mi A2 получи ъпдейт със security patch-а за месец август. ОК е.
Колкото до Android One - съвсем стандартно изпълнение от Google.. Приложенията по поздразбиране са тези на Google - дайлър, съобщения, Google Photos за галерия, Google Calendar за календар и така нататък. Честно казано, толкова е семпло, че чак ми липсваха елементарни неща като двоен тап за заключване на смартфона и пак двоен тап за отключване.. Всъщност, единствения жест и то не е ясно колко точно е жест, е двойното натискане на Power бутона за да стартирате камерата. Скучно, но феновете на чистия Android искат точно това. С Android Pie (някъде през есента) ще получим и жестове , но в момента е това - чистичък Android One 8.1 от Google.
Mi A2 е изключително тънък. В тези 7.3мм дебелина са всички изброените преди малко компоненти на хардуера и 3000 mAh батерия. Mi A2 използва Type-C за зареждане и се поддържа Quick Charge 3.0 технологията за бързо зареждане на Qualcomm. T.e - ще зареждате бързо батерията.
На презентацията, Xiaomi споделиха, че се поддържа Adaptive Battery функцията, която се учи от потребителя как точно да управлява наличните ресурси и по този начин пести енергия. При тази мощ на Snapdragon 660 чипсета и 6 инчовия дисплей, не очаквах много от 3000 mAh батерия в Mi A2. Оказа се обаче, че батерията ме изненада. Не е шампион, но пък ще издържи около 5-6 часа светене на дисплея. Иначе казано - без никакъв проблем цял ден с едно зареждане. Даже повече...
За тези, които се интересуват, 3.5 мм жак за слушалките няма. Защо? Най-вероятно защото е много тънък? Но, кой знае... Има обаче инфраред порт за дистанционно управление на домашната аудио-видео техника и климатика, което си е традиция при смартфоните на Xiaomi и това е добре... Добра традиция със сигурност.
Mi A2 си има всичко и изглежда готино. Предвид хардуера, за мен лично, Mi A2 се изкачва на върха при средния клас от всички смартфони на Xiaomi за 2018 година (или поне засега, че не е ясно още колко ще изкарат до края на годината). Малко над Redmi Note 5 AI Dual Camera е, заради Snapdragon 660 чипсета и може би заради малко по-добрите камери със Super Pixel технологията... (въпреки че камерите на Redmi Note 5 AI Dual Camera също са страхотни).
В класацията не включвам най-новия Xiaomi Mi 8 SE, просто защото не е стигнал все още до мен, а и той вече не е точно среден клас... За него, когато го пипна…
Между другото, в коментарите много потребители пишат за ревю на Nokia 7 Plus. Обърнете внимание, че Mi A2 е много сходен с Nokia 7 Plus. Но е по-евтин..
Mi A2 Lite
Ситуацията с Mi A2 Lite е много подобна. Той си е чист Redmi 6 Pro, който беше представен преди може би месец… Същия дизайн, същия хардуер, същите камери, всичко е същото. Единствената разлика е, че идва с чист Android от Google - или в случая Android One 8.1.
Mi A2 Lite има 5.84 инчов IPS LCD дисплей с резолюция от 1080 х 2280 пискела в съотношение на страните 19:9 и разбира се, прорез в горната част на дисплея. Може би е добре да имате предвид, че заради прореза в горната част на дисплея, също както при iPhone X, няма да виждате процентите на батерията. Дори в менюто за батерията - няма опция да показвате процентите на батерията, каквато има в Mi A2 например... За да ги видите, ще трябва да слайднете с пръст от горния край на дисплея, също както е при iPhone X. Очевидно, това не е най-доброто решение (нито за iPhone X, нито за Mi A2 Lite), но това е положението. Просто го имайте предвид. Лично за мен, това си е малко дискомфортно, но знаете - човек свиква с всичко...
Mi A2 Lite е с дебелина от 8.8мм, което е с 1.5 мм повече повече от 7.3те милиметра в Mi A2, но за това си има обяснение... Mi A2 Lite има страхотна 4000 mAh батерия, което автоматично го прави мой личен фаворит.
Хардуерът на Mi A2 Lite, освен че е същият като този на Mi 6 Pro, е същият и като на оригиналния Mi A1 с Android One от миналата година. Т.е - същия Snapdragon 625 чипсет, 3 или 4 GB RAM и съответно 32 или 64 GB вградена памет. Батерията обаче е по-голяма и от тази на Mi A1 от миналата година (там беше 3080 mAh). Т.е - Mi A2 Lite има същия хардуер като Mi A1, но е с по-яка батерия.
Mi A2 Lite има две, вертикално разположени камери на гърба - 12MPx с F/2.0 бленда и 5MPx с F/2.2 бленда. Поддържа електронна стабилизация на изображението при снимане на 1080p видео и се справя учудващо добре. Приятно изненадан съм.
Снимките през деня са страхотни, даже са по-хубави, отколкото би трябвало да бъдат, за класа и цената на Mi A2 Lite. Поддържа се и AI Portrait режим на снимане, като се използват същите алгоритми, като тези в Mi A2. Колкото до нощните снимки ще говоря или добро или нищо. Затова няма да кажа нищо. Но пък ще Ви покажа нощни снимки на Mi A2 и Mi A2 Lite. Вижте сами разликата.. Ясно е, че тук Mi A2 Lite няма с какво да се похвали, но пък най-вероятно ще изпъкне Mi A2...
Mi A2 Lite забележете - има 3.5 мм жак за слушалки. Явно тези 8.8мм дебелина са достатъчни. От друга страна, Xiaomi са използвали старомодния microUSB порт за зареждане… Никаква идея нямам защо, ама ето - едно и също поколение, а Mi A2 е с Type-C порт, докато Mi A2 Lite - с microUSB. Истинска мистерия и странна Xiaomi-ска работа. Добрата новина е, че отново се поддържа бързо зареждане и че отново има инфраред сензор за дистанционно управление.
Ето нещо, което вероятно няма да ви изненада. Mi A2 Lite е откровено по-слаб от Mi A2 на тема хардуер. По-слаб е и на тема камери. Няма и как да бъде иначе. Борбата е между старото поколение Snapdragon 625 чипсет с Adreno 506 графичен ускорител и по-новия и по-мощен Snapdragon 660 с по-новия и по-мощен Adreno 512 графичен ускорител. Резултатът в AnTuTu на Mi A2 Lite е 79 000 точки, а на Mi A2 е 128 000 точки, като новият Snapdragon 660 побеждава и при процесорните ядра и при графичния ускорител.. Това е очаквано и не би трябвало да има изненадани.
Ето и нещо обаче, което може да Ви изненада. На мен лично, Mi A2 Lite ми допадна повече. Първо - по-компактен е, а аз си падам по компактните смартфони, второ - по-удобен ми беше в ръката заради това, че е по-дебел и трето - батерията издържа зверски много. Изключително съм доволен.
Животът на батерията на Mi A2 Lite с едно зареждане е невероятен. Според компанията това са 32 часа в режим на слушане на музика, 6 часа за игра, 8.5 часа гледане на видео, 19 часа в режим на разговори в 4G мрежи, 6.5 часа запис на HD видео или 6 часа запис на Full HD видео. При моите тестове - след два дни яко ровичкане, Mi A2 Lite още имаше батерия. Ако не сте heavy user-и - вероятно ще го използвате три, четири или дори повече дни с едно зареждане.
Като бонус - харесва ми и далеч по-съвременния дизайн на Mi A2 Lite… Този прорез, на който се дразнят мнозина, просто ме кефи и ако трябва да избирам - вероятно бих избрал дизайна, удобството и яката батерия на MI A2 Lite, пред мощта и камерите на Mi A2.
Естествено, ако мощта и камерите са приоритет във Вашата класация - Mi A2 е по-правилният избор от тези двата…
Питате ли се, защо Xiaomi правят целия този спам? Очевидно, той обърква обикновения потребител и в мрежата постоянно има спорове, кой модел кой е… Защо тогава го правят?
Аз имам теория по въпроса и сега ще Ви я кажа…
Xiaomi имат по-различна стратегия от тази на другите смартфон производители. През месец април, изпълнителният директор на компанията обяви, че печалбата на компанията "завинаги" ще бъде максимум 5%. Дотук добре. С ниска цена и високо качество, смартфоните на Xiaomi буквално се продават сами. И това е факт.
При тези ниски цени на смартфоните на Xiaomi обаче, едва ли има включени бюджети за реклама… СПАМ-ът със смартфони им осигурява тази реклама...
Всички ние - медии, блогъри, влогъри и тези които се интересуваме от мобилния пазар - непрекъснато пишем нещо за Xiaomi.. Първо са слуховете, после потвърждения на слуховете, изтекли резултати от бенчмарк тестове, изтекли снимки, след това е официалното представяне на съответния смартфон, първите впечатления, ревюта и така нататък.. И това се повтаря за всеки техен смартфон… А при 15-20 смартфона само за тази година и до момента - това са страшно много статии… Които са и безплатна реклама за Xiaomi.
Да, спамът е объркващ за потребителите, но им осигурява медийно присъствие, което пък им спестява бюджети за реклама. Съответно - без реклама, смартфоните им остават евтини.. И това е добре, защото всички ние искаме да купуваме качествени неща и да ги купуваме евтино. Е - получаваме го. И НЯМА недоволни от спам-а.
В общи линии, това са Mi A2 и Mi A2 Lite. Готини са. Супер силите на Mi A2 са хардуера и камерите, а на Mi A2 Lite - дизайна, комфорта при държане в ръка и батерията. Честно казано, и двата има с какво да спечелят сърцата на феновете.