И така - започвам с дизайна. Брилянтен. Вероятно вече сте виждали Redmi K20 и Redmi K20 Pro и сигурно сте ги харесали. За безрамков дизайн се говори от години, но до момента все нещо пречеше - или дебели рамки под и над дисплея, или прорез в горната част на дисплея (независимо дали е голям или капковиден) или нещо друго. Тук, с Xiaomi Mi 9T сме много близо до изцяло безрамковия дизайн. Вижте…
Рамката над дисплея е 2.1мм - тук има само един говорител. Супер тънка рамка. Страничните рамки са 1.85мм (отново супер тънки), а тази под дисплея е 3.8мм. Няма прорези, няма сензори за пръстови отпечатъци под дисплея. Разкошен дизайн, като дисплеят заема почти 92% от лицевата част на смартфона.
А като стана въпрос за дисплея - той е 6.39 инчов, AMOLED с резолюция от 1080 х 2340 пиксела и съотношение на страните 19.5:9. Има и Gorilla Glass 5 защитно стъкло, което ще го предпази от драскотини, поддържа HDR при цветовете и като цяло освен че е супер готин, и изглежда разкошно - просто защото няма прорези, няма дебели рамки. Сташно яко изглежда.
Как е постигнато това обаче? Ето как...
Първо, сензорът за пръстовите отпечатъци е вграден в дисплея. Оптичен е, за което вероятно се досещате като видите ярката светлина при активирането му. Да - не е сигурен, защото прави 2D изображение на релефа на пръстите Ви, но пък работи бързо. Според Xiaomi, това е 7мо поколение сензори и е най-бързият такъв в момента. Нямам никаква представа, дали това е така, но сензорът си работи бързо. Може и така да е… Ако сте свикнали да работите с пръстов отпечатък - просто няма да имате проблеми. Всичко е наред тук.
Второ и супер ефектно разбира се е тази изскачаща селфи камера тук горе… Супер яка. Изскача с готин звук, като имате възможност дори да изберете точно с какъв звук да изскача и дали да светят тези диоди около нея. Аз лично, изобщо не опитах да правя икономии на батерия от изскачащата камера - увеличих звука на макс, оставих светлината около камерата да си свети и я демонстрирах на... На много хора... Повярвайте - на много. И ефектът при всички беше един и същ - усмивка. Просто няма как да не се зарадвате на този придатък тук. Адски готино, без съмнение. Между другото, камера сензорът тук е 20MPx, с F/2.2 бленда, поддържа HDR и 1080p запис на видео при 30 кадъра в секунда.
Xiaomi са попреписали малко и от OnePlus 7. Добавили си така наречения drop protection или предпазване на изскачащата камера при изпускане на смартфона. В случай, че използвате селфи камерата и изпуснете смартфона, той засича свободно падане и автоматично прибира камерата, за да не се повреди при сблъсъка в земята. Дали са преписали или пък - точно в този момент им е хрумнало и на тях същото като на OnePlus - няма значение. Добрите идеи са си добри идеи. Няма лошо.
Има разбира се и лицево разпознаване. В случай, че тепърва ще използвате смартфон на Xiaomi, имайте предвид, че ако го настроите за регион България, може да не видите в настройките, меню за отключване с лицево разпознаване. Xiaomi са извели опцията за лесна смяна на региона в настройките на смартфона - променяте на регион Индия например и ще имате лицево разпознаване. Лично аз предпочитам лицевото разпознаване пред пръстовия отпечатък. В този случай обаче, с тази супер забавна изскачаща камера - дори да не харесвах лицевото разпознаване - просто няма как да не го използвам. Просто е яко. Да, по-бавно е, докато изчаквам камерата да се надигне и да ме види - но кефът е голям. Чакам, нямам бърза работа. (ако трябва и повече бих чакал). Разбира се, след няколко дни, седмици или месеци - вероятно лекото забавяне при изскачането на камерата за да види лицето ми, би ми омръзнало… Хм.. А може и да не ми омръзне...
Всичко до тук обаче, е само лицевата част на Xiaomi Mi 9T. Има още какво да се види...
Долу е единственият високоговорител. Да - няма два високоговорителя, което е жалко, но звукът не е лош. Силен е, ОК е. Xiaomi Mi 9T няма да спечели конкурс за звук през високоговорителя, но си свири добре. Няма проблем.
Зарежда се през USB Type-C порт, като се поддържа 18W бързо зареждане. И в комплекта има такъв адаптор. Супер. Между другото ще вметна, че тук е една от разликите между Mi 9T и очаквания Mi 9T Pro - Mi 9T Pro поддържа 27W бързо зареждане, което е още по-добре. Има и голямо "но" обаче. Redmi K20 Pro, което е аналогът на Xiaomi Mi 9T Pro - се предлага с 18W адаптер в комплекта. Тепърва ще видим, дали и Mi 9T Pro (когато и ако изобщо се появи на пазара), ще бъде с 18W зарядно в комплекта. Т.е - ако не си закупите допълнително 27W-ово зарядно - предимството на Pro-версията на тема зареждане просто го няма..
Тук долу са и слотовете за двете СИМ карти. Използват се nanoSIM карти и забележете - НЯМА слот за разширяване на паметта с microSD карти. Дали това е добре или не - всеки сам да прецени за себе си. Лично според мен - по-добре да няма слот, а и тук вградената памет би трябвало да Ви стигне. Тези смартфони се предлагат с 64, 128 или 256GB вградена памет, което е повече от достатъчно. Ако снимате чак толкова много, че да не Ви стига - пак няма проблем. Просто използвайте Google Photos. Там получавате неограничено, безплатно пространство за снимките и видеата си. Ако не знаете как - питайте в коментарите и ще обясня.
Така. Xiaomi Mi 9T не е водоустойчив. Въпреки това, тук при слотовете за СИМ картите има някаква степен за защита. Няма IP рейтинг, но компанията очевидно полага усилия поне малко да защити достъпа на влага към вътрешностите на смартфона. Но - не го къпете по възможност. Не е добра идея. Не е водоустойчив.
Хареса ми и акцентът тук при Power On/Off бутона. Той е червен, което контрастира добре на черен смартфон и му придава малко Racing усещане. Поне при мен е така.
Горе също е интересно. Освен механизмът на изскачащата селфи камера, има 3.5мм жак за слушалките. Вече се убедих, че той е важен за много потребители, така че - ето го, има го. Има и още нещо тук - ето това кръгче на механизма за камерата е диодът за известията. Мястото му е малко нестандартно и честно казано - изобщо не е ясно, дали ще се свикне да се гледа натам, но - има го. На куцо място, но го има. Напишете в коментарите, Вие какво мислите за мястото на този светодиод. Как трябва да поставите смартфона, че да се вижда и да върши работа? Или пък е просто за да е ефектно…?
Гърбът на черната версия на Mi 9T е стъклен, като под стъклото е тази карбоновата шарка, която му придава ефектен вид. Извит е от краищата и е удобен при захват с една ръка. Ок е. Тук са и трите камери на гърба. Тях ще ги коментирам по-късно, но отново виждате червения акцент на основната 48MPx камера. Изглежда добре и Xiaomi явно много се гордеят с тази камера, та дори са изписали каква е. Ок, явно е готина. Ще видим по-късно...
Освен основния сензор, има още два - телефото сензор и ултраширокоъгълен сензор. И двата са в обща рамка и малко стърчат. Странно дизайнерско решение, но може да не е лоша идея... Ако не използвате калъф и те се опират докато смартфонът е поставен на бюрото - няма да се опира най-важният сензор тук, този 48MPx който не стърчи. Т.е. - той е предпазен уж… Може би е добре да е така. Но всичко това спира да има значение, щом поставите калъфчето-подарък от комплекта на смартфона. Да, и този път има калъфче-подарък в комплекта и вече не е прозрачно силиконче, а е плътно и честно казано - това калъфче е супер. Вярвам, че ще се хареса на всички.
Като финал на тема дизайн, важен момент тук на гърба... Xiaomi Mi 9T (а и Mi 9T Pro) - не поддържат безжично зареждане. Имат стъклен гръб, имат място, наистина не разбирам защо са спестили няколко доларчета, за да добавят безжично зареждане. Тези модулчета за безжичното зареждане не са скъпи - редно беше да му сложат безжично зареждане. Но - няма. За съжаление.. Аз обожавам безжичното зареждане и фактът, че тук няма си е тъжно.
Приключвам с дизайна, че няма да ми стигне мястото на лаптопа, за да обработя това видео.. Обобщавам накратко - страхотен и напълно безрамков дизайн, AMOLED дисплей, супер забавна и изскачаща селфи камера и вграден в дисплея сензор за пръстови отпечатъци. Единствените ми забележки тук са, че смартфонът не е водоустойчив и че няма безжично зареждане. Но, какво пък - той и да беше водоустойчив, знаете - повечето производители не признават мокрените смартфони за гаранционно обслужване. Така че, вероятно само липсата на безжично зареждане е малък недостатък тук…
Преминавам към хардуера…
Най-съществената разлика между китайските Redmi K20 и Redmi K20 Pro е именно на тема хардуер (а вече знаете, че този Mi 9T си е чист Redmi K20). Разбира се, става въпрос за чипсета. При Mi 9T е Snapdragon 730 чипсет от Qualcomm, а при Pro версията трябва да бъде Snapdragon 855. Очевидно, това би трябвало да означава че Pro версията е “върхът на сладоледа” или топ-флагман, докато този, обикновения Mi 9T е в средния клас.
Всъщност, по-правилно ще е да го определя в “супер-високия среден клас”, защото Snapdragon 730 е чисто нов чипсет и е на по-високо стъпало от всички чипсети в средния клас до момента. Ето какво трябва да запомните за този чипсет...
Snapdragon 730 е значителен ъпгрейд спрямо Snapdragon 710.
Snapdragon 730 е с около 20-30% по-бърз от Snapdragon 710. Резултатите са видими и при бенчмарк инструментите. Snapdragon 710 прави около 211-212 000 точки в AnTuTu, докато Snapdragon 710 - около 167-168 000 точки. Snapdragon 730 кърти мивки и лепи плочки както се казва. Освен това, поддържа запис на super slow motion с 960 кадъра в секунда и има двойно по-бърз изкуствен интелект, спрямо Snapdragon 710. А това е изключително важно в много отношения.
И това не е всичко обаче… Snapdragon 730 е произведен по 8nm технологичен процес, докато Snapdragon 710 е по 10nm технологичен процес. А това осигурява на Snapdragon 730 с около 10% по-малка консумация на енергия, което е важно за смартфоните по принцип. T.e - 730 е по-бърз от 710 и с лекота изкарва над 210 000 точки в AnTuTu, има super-slow motion с 960fps, двойно по-бърз AI и e по-икономичен на тема енергия. Звучи ли Ви като новия Ви любим чипсет. На мен лично да - защото - тази производителност ми е направо предостатъчна (дори за игрите), икономичен е на тема батерия и е евтин, което прави и смартфона евтин.
Да, не може да се мери с производителността на Snapdragon 855 който прави 360 000 точки в AnTuTu, но пък ще ви попитам.. Ще използвате ли допълнителната мощ на Snapdragon 855, колко често и къде, за да си струва да платите по-високата му цена...
Да видим гейминга...
PUBG работи прекрасно със Snapdragon 730 при максимални детайли на играта. Работи плавно, не усещам загуба на кадри и се справям добре като резултат в самата игра - а това повярвайте също е критерий. Не съм добър в тези игри, но тук и когато всичко се движи добре, няма лаг, няма загуба на кадри - управлението е по-добро и успявам да победя повече съперници. Ако имаше лаг и загуба на кадри - нямаше да успея.
Real Racing 3 също работи супер. Супер графика, плавно движение и няма следи от накъсвания. И двете игри са достатъчно тежки и изпитание за всеки смартфон, така че - това е което исках да Ви покажа…
И за да работи всичко както трябва. Xiaomi Mi 9T е доста добре обезпечен и на тема RAM и вградена памет. Налице за 6GB RAM или 8GB RAM и както вече казах - версии със 64GB, 128GB и 256GB вградена памет. Всички са супер. Този в мен е със 6GB RAM и 64GB памет и хвърчи.
Опитвам се да кажа, че Snapdragon 730 е пре-достатъчно мощен и аз лично спокойно бих могъл да си джиткам с Mi 9T, вместо с PRO версията на модела със Snapdragon 855 (когато и изобщо ако се появи). Естествено, аргументът ми е единствено цената. Мога да опитам да предскажа цената на Mi 9T Pro (повтарям - когато и ако се появи)… В Индия, Redmi K20 струва 20000 рупии, а K20 Pro - 25000 рупии. Т.е - Pro версията е с 25% по-скъпа. Очаквам и тук разликата да е около 25% - т.е някъде около 200-250лв… Лично аз, не бих платил тези екстра пари, за да получа още по-мощната машина - не съм геймър, количеството RAM и вградена памет за еднакви, а колкото до прелестния дизайн - също е еднакъв.. Вие кой бихте избрали, ако разликата в цената е 200-250лв и най-голямата разлика е в чипсета? Пишете в коментарите.
Стигам до камерите. И тук е важно и има какво да се каже…
Xiaomi Mi 9T също както Redmi K20, идва с три камери на гърба - съответно основен 48MP сензор с f/1.75 бленда, ултраширокоъгълен 13MP сензор с f/2.4 бленда и 8MP телефото сензор с f/2.4 бленда.
Както вече много смартфони на пазара, Mi 9T също обединява 4 пиксела в 1 от 48MPx-овия сензор и по този начин по подразбиране снимате с 12MPx. И както съм казвал многократно - това обединяване на пикселите е хубаво нещо - намалява се шума от снимките, влиза повече светлина което води до по-добри снимки при слаба осветеност и като цяло - AI или изкуственият интелект има опция да подобрява нещата и да доведе по-добри резултати.
Има и изведена опция за снимане с пълните 48MPx, но отново - тук няма обединяване на пикселите, оттам по-слаби резултати при слаба осветеност, вероятно повечко шум и разбира се - няма AI. Така че - използвайте си 12MPx. При дневните снимки, няма да усетите разликата между 12MPx и 48MPx, а при нощните - 12MPx-овите снимки ще са по-добри.
Дотук добре… Redmi K20 Pro, а вероятно и Mi 9T Pro (когато и ако се появи на пазара), също имат 48MP сензор с f/1.75 бленда, ултраширокоъгълен 13MP сензор с f/2.4 бленда и 8MP телефото сензор с f/2.4 бленда. Камерите звучат еднакво, но не са...
Разликата е в основният сензор. В Mi 9T сензорът е Sony IMX582, докато основният в Mi 9T Pro вероятно ще бъде Sony IMX586 (поне при K20 Pro е така). Да - и двата сензора са 48MPx-ови и с еднакви параметри, но има и две разлики.
Първата и по-маловажна според мен е, че IMX582 в Mi 9T може да записва 4K видео при 30 кадъра в секунда, докато IMX 586 в Mi 9T Pro - записва 4K видео при 60 кадъра в секунда. Причината, Xiaomi да изберат IMX582 сензора най-вероятно е защото самият Snapdragon 730 чипсет не може да записва 4K видео с 60 кадъра в секунда… Така че, просто няма смисъл да дават повече пари за IMX586 сензора..
Втората и по-важна разлика е, че IMX582 поддържа PDAF, докато IMX586 поддържа PDAF и лазерен автофокус. Т.е, на теория, би могло, K20 Pro (а и Mi 9T Pro) да имат малко по-бърз автофокус. Доколко е така - времето и потребителите на двата смартфона ще коментират в мрежата. Самият Mi 9T Pro към момента на снимане на това видео, дори не е на пазара.. Така че - говорим си тук теоретични неща.
Как снима Xiaomi Mi 9T?
Ами добре си снима. Аз съм доволен от резултатите. Няма как да се мери с топ камерафоните на пазара - Pixel 3, Huawei P30 Pro, Galaxy S10, iPhone XS Max, но той е и доста по евтин. Така че, за тези пари - снима чудно.
Разбира се, подпомогнат е от AI, като можете да го включите или изключите, вече видяхте опцията за super slow motion при 960 кадъра в секунда, има си автоматичен HDR, нощен режим и портретен режим с Lighting ефекти. Има си всичко и снима повече от добре за смартфон на тази цена.
Стигам и до батерията. Mi 9T има 4000 mAh батерия, като капацитетът вече е като запазена марка на Xiaomi. Супер е. Зарежда се през Type-C порт, поддържа вече казах 18W безжично зареждане, което също е супер и без проблем ще издържи два дни натоварена работа. Разбира се, заслугите са на 8 нанометрия Snapdragon 730. За тази мощ, това е супер.
Ето един бърз експеримент.. За час работа при максимална яркост на екрана плейване на видео от YouTube през WiFi, батерията на смартфона падна с около ____ %. Простичка сметка показва, че би трябвало да издържи около ___ часа работа в режим на светене на дисплея при максимална яркост. Ок - в случая няма СИМ карта, която също изразходва енергия, но - разликата няма да е голяма. Добре е, даже е много добре. Аз съм доволен.
Ами това е Xiaomi Mi 9T. Заключението ми е ясно - безрамков дизайн, тази изскачащата камерка е супер ефектна, има готино калъфче в комплекта, супер мощен като за среден клас, готини камери с портретен режим и много добра батерия. Определено е смартфон, който няма да остане незабелязан и изглежда и се усеща като доста по-скъпо устройство.
И сега на въпроса. Убиец ли е на флагмени Xiaomi Mi 9T? Ще Ви кажа три неща:
- Първо. Mi 9T определено изглежда като убиец на флагмени
- Второ. На хардуерно ниво не може да ги убие, но лесно може да ги замени защото е достатъчно мощен и е по-евтин
- Трето… Всъщност трето нямам. Но ще импровизирам - Xiaomi са яко спамери, но ми харесват.