13T-серията на Xiaomi се позиционира маааалко под стандартната 13-та серия. Като цяло няма изненади - спамът продължава. Спамът обаче понякога има и добри страни. Аз вярвам, че сега случаят е точно такъв. Щом се гмурнете в този спам и щом го разберете, ще можете доста прецизно да установите кой модел точно ще Ви върши работа. И си струва да го направите, защото това в този случай води до икономия на парички. А това си е цел номер 1, нали така… Е - в това видео, ще опитам да Ви помогна именно с тази част. Честно казано, чак съм сякаш въодушевен от това което ще видите… Не е чак толкова често явление, да показвам нещо наистина готино, за малко пари… Но - всичко по реда си.
Дизайн и окомплектовка
Започвам с дизайна и окомплектовката. По традиция, окомплектовката с която идват смартфоните на Xiaomi си е супер - има си прозрачен, силиконов калъф (което е готино), има си предварително залепен протектор на дисплея (което също е готино) и за финал - има си дори адаптор за зареждане което направо си е като да видите еднорог в наши дни. Нещо повече, адапторът е какъвто трябва, поддържа си 67W-то бързо зареждане и всичко е топ. Определено, Xiaomi са с няколко комплекта гърди пред конкурентите си на пазара на тема окомплектовка. И ако случайно не Ви звучи като “кой знае колко голяма работа”, погледнете го от този ъгъл…
Фактите са следните: Пазарният дял на Xiaomi за 2022 година например e около 12-13%, което прави около 150-160 милиона продадени смартфона за цялата година. Ако пълната окомплектовка им струва, да кажем 10 долара за всичките бонуси (калъф, протектор и адаптор за зареждане), това прави 150 милиона по 10 долара или 1 милиард и 500 милиона долара. Аз дори не съм сигурен, дали изобщо мога да го напиша това число, но тези милиард и половина долара са в графата “пропуснати ползи” за компанията. Защо го правят? Да не забравяме, че Apple и Samsung например не ни прощават и съвсем небрежно си прибират тези пари (че и по-големи заради по-големия пазарен дял)… Ясно е, че Xiaomi се опитват да направят добро впечатление и да изпъкнат - съвсем разбираемо е.. Е, аз смятам, че е редно да им се даде кредит тук за усилията. Така че - голямо “благодаря” от мен, а вероятно и от потребителите. Предлагам Ви, да се радвате на тези неща, защото няма да траят вечно.
Дизайн
Избрах да снимам ето тази синята версия на Xiaomi 13T, защото просто "залепнах" за тази кожа тук на гърба. Xiaomi 13T го има и черна версия, но тя е със стъклен гръб, а такива сме виждали доста. Тук е различно и изглежда по-интересно, по-яко, по... по-хубаво знам ли.. Xiaomi наричат тази кожа тук BioComfort “веган кожа”. Нещо повече, компанията е описва като, цитирам “издръжлива, устойчива на замърсяване, на студ и разбира се - приятна и удобна при допир”. Чудесно. Първите ми впечатления са точно такива, доволен съм.
Сега има нещо важно тук. Когато видите гръб с различен материал от пластмаса или стъкло, важно е да имате предвид 5 неща. Даже има и бонус 6то нещо. Запомнете ги, защото наистина са важни и ще Ви помогнат да сравните, да разберете, да оцените и да изберете. Тези 5 неща с бонуса 6 са: усещане, пръстови отпечатъци, захват, здравина и стареене. Айде и бонуса - този материал също както стъклото позволява безжично зареждане.. Все пак да го спомена, че нали знаете - ако е метал, няма как да се случат нещата с безжично зареждане…
И така - да направим едно бързо сравнение между стъкло и веган кожа в този случай, по 5те важни критерия:
- Усещане - Усещането е точно толкова премиум, колкото и при стъклото. Може би защото е нещо ново и различно (предвид всичките стъклени телефони), даже си е супер премиум. Все пак - броя ги равни тук - 1 на 1.
- Пръстови отпечатъци - никога, никога, ама никога няма да видите пръстови отпечатъци по този веган-кожа гръб. При стъклените гърбове зависи - ако е матиран, също няма пръстови отпечатъци, ако е гланц обаче - там е нещо страшно и това често е най-малкото досадно.. Все пак, заради матираните стъкла които нямат пръстови отпечатъци - и тук ще поставя знак на равенство. 2 на 2.
- Захват. Прекрасен заради леката извивка на гърба и по-важното - този гръб не се хлъзга ако бъде поставен на леко наклонена повърхност. Моята ябълка за сравнение се хлъзга... Така че - точка за този гръб. Резултат 3 на 2 за веган кожата.
- Здравина. Отново точка за гърба на Xiaomi 13T. Този гръб просто няма как да се счупи ако не-дай-си-боже изтървете смартфона. Стъклените гърбове - те се чупят... Така че, точка за Xiaomi 13T. Станаха 4 на 2 точки за веган кожата.
- И за финал, пета точка - стареене. Много важен момент.. Въпросът е, как би остарял този гръб и как би изглеждал след година или две ползване? Дали след време ще изглежда точно толкова добре, колкото и сега, или пък ще има захабени или изтъркани краища. При стъклените гърбове е ясно - ако не бъдат счупени ще си изглеждат точно толкова добре, колкото са изглеждали и при свалянето им от витрината. Тук с този материал - не е ясно. Напомням, какво казват Xiaomi за кожата: “издръжлива, устойчива на замърсяване, на студ и разбира се - приятна и удобна при допир”. Склонен съм да им вярвам, но дали е така ще всички ние ще разберем след година.
Докато съм на гърба, вижте и плочката с камерите. И тя е с нов дизайн - от една страна е плоска, а от друга има и лек скос по краищата, която особено тук прелива към извития гръб и наистина изглежда доста престижно. В интерес на истината, при версията със стъклен гръб изглежда дори още по-яко, но все пак - малко си е въпрос на вкус в крайна сметка…
Минавам към дизайна на страничните рамки. Те са плоски, както на мен си ми харесва по принцип, но са леко изтънени заради извивката на гърба. Сега, захватът наистина е много удобрен и ще приема леко по-тънките странични рамки. Още повече, че дори да бяха по-широки тези рамки, от Xiaomi 13 знаем, че компанията не се възползва от това и да сложи по-широки бутони, така че - всичко е точно. Ето ги и самите бутони - за тези говоря, че ми се искаше да са по-широчки, ама нейсе - и така ще ги взема.
Съвсем стандартно има си 2 стерео високоговорителя, като вече по традиция, Xiaomi поставят отворите на горния говорител на горната рамка, което е хубаво. Тук горе е и традиционният инфраред порт за управление на домашната техните (и тази по заведенията), а долу пък са слотовете за двете СИМ карти и USB Type-C порта за зареждане и синхронизация. Всичко си има и всичко изглежда прекрасно. Важен момент - Xiaomi 13T е прахо и влагоустойчив с IP68 рейтинг за защита. Това е нещо сравнително ново за компанията - видяхме го в Xiaomi 13 и е добре, че продължава и тук в Xiaomi 13T. Втори важен момент - има IP68, но точно както и при другите производители на смартфони, Xiaomi са си написало в сайта, че мокрените смартфони и извънлабораторни условия НЕ СЕ признават за гаранционно обслужване. Така че, мили деца… Не си моректе телефоните, защото ако случайно ги удавите - ще си ги ремонтирате за Ваша сметка.
Дисплей
Добре. Да видим сега дисплея. Параметрите са просто чудесни - AMOLED матрица от Samsung с мега странната за мен резолюция от 1220 х 2712 пиксела в съотношение на страните 20 към 9, Gorilla Glass защитно покритие + протектор както казах преди малко, HDR10+, Dolby Vision и до 144Hz опресняване на дисплея. Направо си е топ. А като добавим и до 2600 нита мега-хипер-би-турбо яркост - нещата са вече на най-високо ниво.. Може да бъде и мерило за яркост - ярък, по-ярък, най-ярък, Xiaomi 13T…
Сега, яркостта си е супер, но нека видим какво са сътворили Xiaomi с всичките тези херци тук. Вероятно е добре да се има предвид, че 144 херца си е доста и е присъщи за смартфони от най-висок клас.. Да видим и как са направили управлението на тези "до 144Hz". Чак важно не е, просто на мен ми е любопитно. Може и на някой от Вас да е… Да видим…
По подразбиране, Xiaomi 13T работи и сменя херците динамично - разбирайте, че дисплеят и софтуерът сами преценяват при какви условия, на какви херци да се опреснява дисплея. По този начин, получавате 120Hz опреснявате докато сте из интерфейса на смартфона, получавате 120Hz докато браузвате и в куп други приложения. Щом спрете да докосвате екрана обаче, херците падат до 60Hz и така пестите батерия. До тук всичко е стандарно, всичко е супер...
В някои конкретни приложение, като например YouTube, смартфонът директно превключва на 60Hz и колкото и да докосвате екрана - той си стои на 60Hz. При гледане на видео няма никаква необходимост от по-често опресняване и това поведение също е супер.
Приятна изненада е, че Xiaomi са се постарали и са направили на заключения екран херците да падат под 60Hz - в случая виждате - вече сме на 30Hz опресняване. Тук обикновено няма движение, съответно няма никаква нужда от високи херци и всичко под 60Hz си е чиста икономия на енергия. Аз така харесвам. Така че - браво на Xiaomi за тези 30Hz на заключения екран. Готин детайл.
Вторият режим на работа е ръчно да изберете смартфона да работи само на 60Hz, или на “до 144Hz”.
- Във вариант да 60Hz на практика заключвате максималните херци на 60 и единствения случай в който честотата пада под 60 е при заключения екран и Always On Display функцията, където ясно - опресняването минава на 30Hz.
- При варианта "до 144Hz", нещата изглеждат малко объркани.. Айде, разбирам защо използват "до 144" а не директно 144. Причината е, че 144Hz опресняване аз на практика не видях никъде. За да се видят, трябва да се стартира някое приложение, което изрично поддържа въпросните 144Hz а те не са чак толкова много повярвайте... На практика има основно игри със 144Hz и ако не сте запален геймър - тези 144Hz изобщо дори няма да ги видите в Xiaomi 13T… А… Ще ги видите и в AnTuTu, но това също едва ли е от значение, защото тези бенчмарк приложенията обикновено се стартират веднъж в началото докато се кефите на бързината на новия си телефон и след това няколко години просто заемат място..
Вероятно това е причината, Xiaomi да напишат "до 144Hz" и вероятно имат предвид, че смартфонът "ще работи на максимално възможната опреснителна честота". Хубаво, приемам го... Само че в този режим се очаква да не падаме изобщо под 120Hz, а в YouTube приложението например - отново сме на 60Hz... Излиза, че този режим започва много да прилича на динамичния режим на работа...
Всъщност, истината е че той си е същия, като има само 1 разлика (или поне аз успях да видя само една). При динамичния режим на опресняване ако спрете да докосвате дисплея - херците падат на 60, а тук - не падат. Кратко и ясно - това е разликата. Аз друга не видях. Т.е. - за мен, в този режим няма много смисъл - или ползвайте динамичен или намалете постоянно на 60Hz и си свиркайте.
Хардуер
Аз съм фен на хардуера знаете и вярвам, че той би трябвало да е от ключово значение за всеки от Вас. Именно от хардуера зависи и колко години бихте могли да използвате смартфона. Дори да сте свикнали да сменяте смартфона си всяка година или през година, хардуерът отново е важен, защото от него зависи дали и на каква цена бихте успели да го продадете... Така че - хардуерът си е важен..
Тук хардуерът си е топ. Имаме Dimensity 8200 Ultra чипсет, което не е най-можещия чипсет на MediaTek, но без угризения бих го нарекъл флагменски чип. Версията с мен има още 8GB LPDDR5 RAM и 256GB UFS 3.1 бърза памет. С Android вече си има RAM Expansion опция за добавяне на част от бързите 256GB памет към RAM-а, така че още с излизането от кутията Xiaomi 13 на практика може да използва до 8+4 или 12GB RAM.
Да видим обаче чипсета…
MediaTek Dimensity 8200 Ultra чипсет е разработен по 4нм технологичен процес на TSMC и се състои от общо 8 процесорни ядра. Има няколко хубави неща тук. Първо разбира се 4нм технологичен процес и второ - че е разработен по TSMC производствения процес, който е вече доказал се при Snapdragon 8+ Gen1, а по-късно и Snapdragon 8+ Gen2 чипсетите (и двата са супер). Заради разпределението на ядрата 1+3+4, Dimensity 8200 по-скоро прилича повече на Snapdragon 8+ Gen1, отколкото на Snapdragon 8+ Gen2 (напомням, че при Snapdragon 8+ Gen2 разпределението на ядрата е 1+2+2+3, а не 1+3+4). Най-мощното ядро в Dimensity 8200 е едно Cortex A78 ядро на 3.1GHz, после има 3 също мощни Cortex A78 но на 3GHz и за финал са 4-те Cortex A55 на 2.0GHz. Графичният ускорител е шестядрен Mali G610.
Ето и как се представя и DImensity 8200 Ultra в AnTuTu 10 теста - 888 950 точки или нека го кажем 890 000 точки. Опитах да изкарам още малко отгоре в Performance режим на батерията (т.е. максимална мощ, без никакви икономии) и резултатът скочи до 940 000 точки. Един вид, не успях да мина 1 милион точки. А знаете, Snapdragon 8+ Gen 2 изкарва около 1 250 000 точки. Т.е Dimensity 8200 не претендира да се мери с него, а по-скоро и както предположих с предходния Snapdragon 8+ Gen1. И резултатите им са доста сходни - Snapdragon 8+ Gen1 в Asus Zenfone 9 при моите тестове изкара около 1 086 000 точки. Dimensity 8200 заради разликата в типа ядра които използва - отстъпва съвсем малко - около 950 000 точки в Performance режим, което си е с около 10% разлика. Излиза, че Dimensity 8200 не е топа на топовете за 2022 и 2023 година, ама е плътно зад тях. Това пък означава, че ако този Xiaomi 13T е на добра цена - то той би могъл да бъде доста добър избор - ниска цена с почти топ хардуер... Защото имайте предвид, че към момента просто не съществува толкова тежък софтуер (или поне аз не знам такъв), който да успее да натовари някои от споменатите до момента чипсети. Просто няма.. Ще коментирам цената в края на видеото, но Вие си имайте едно на ум - това наистина би могло да бъде супер сделка…
Тук при хардуера е и основната разлика между Xiaomi 13T и Xiaomi 13T Pro. Pro-версията идва с Dimensity 9200 чипсет, който вече е върха на сладоледа с три пръста отгоре на MediaTek. Dimensity 9200 в Pro-то включва други процесорни ядра и е по-мощен.. На тема процесорни ядра не чак толкова много по-мощен, но си е по-мощен. Огромна разлика обаче има в графичния ускорител - вместо Mali G610, там видеото вече е Immortalis-G715, което се превежда от латински като “безсмъртно”.. И това не е “просто израз”, защото мернах някъде из нета - този Immortalis графичен ускорител изкарва почти двойно повече точки в Geekbench 6 теста… Направо безсмъртен на второ ниво с три човечета.. Онзи определено си е за геймъри. И обикновения 13T няма никакви проблеми с никоя игра която тествах, но онзи е “цепи мрака”.
Така. Ако си мислите, че хубавите неща в Xiaomi 13T станаха прекалено много - не бързайте… Стигам и до най-хубавата част - камерите.
Камери
Сетъпът на камерите е разкошен. Има три камери на гърба:
- 50 MP, f/1.9, PDAF, OIS
- 50 MP, телефото, f/1.9, PDAF, 2x optical zoom
- 12 MP, ултраширокоъгълна, f/2.2
Разбира се, най-важният сензор е основния - 50MPx, Quad-Bayer технология с обединяване на 4 пиксела в 1 за да получи знаете повече светлина, оттам по-бърз фокус и по-добри снимки като цяло. Естествено - изходния файл е с 12.5MPx резолюция, но това е повече от достатъчно. На всичко отгоре, той е разработен съвместно с Leica, което всъщност носи магията която още преди години видяхме в моделите на Huawei, а вече и тук - при Xiaomi смартфоните… Именно този сензор е чудото тук.
Аз бях супер въодушен от Leica камерите още в чистия Xiaomi 13 от преди няколко месеца. Сега при Xiaomi 13T ситуацията е същата. Прекрасни снимки. Има си ги и двата режима на снимане - Authentic и Vibrant, като Vibrant режима допълнително подсилва цветовете и контраста и снимките буквално стават като “картички”. Наистина няма какво повече да се желае тук. Има между другото и допълнителни филтри на Leica, което също ще се хареса на по-креативните и артистични натури. Камерите са топ. Без забележки.
Сега… Ето и един чак любопитен момент.. Ако заради камерите сте се насочили към Xiaomi 13T или Xiaomi 13T Pro имайте предвид следното… Камера сетъпите на двата модела са… Ами според официалния сайт - сензорите са еднакви, но списъкът с възможности на Pro модела са повечко… Ето вижте.. Примерно тук при видеозапис, Про моделът например пише че има HDR video recording with HDR10+ с 4к@30 кадъра в секунда, докато в обикновения 13T - този ред липсва. Щом вляза обаче в настройките на камерата на 13T за запис на видео - виждам опция за снимане на видео с HDR, като има и опция за 4k@30 кадъра в секунда… Не е уточнено дали става въпрос за HDR10+ или не - така че не бих могъл да коментирам с абсолютна сигурност. Но, като цяло - камерите би трябвало ако не еднакви, да са много близки като качество..
Разбира се, разлики все пак има. Предвид по-мощния чипсет в Pro версията, той има опция да снима 8k видео с 24 кадъра в секунда и 4к с 60 кадъра в секунда, докато при 13T - 8k изобщо няма, а 4к видеото е ограничено до 30 кадъра в секунда.
Опитвам се да кажа, че с леки изключения - този Xiaomi 13T, на тема снимки и видеа, би трябвало да е почти толкова добър, колкото и Pro-то. И това е добре да се има предвид, най-малкото защото през последните години, Pro-тата са символ на по-добри камери… Тук вероятно не е точно така. Оттам пък - ако сте фенове на снимките и искате да спестите парички - Xiaomi 13T е много ОК. Разбира се, трябва да имате предвид, че мнението ми в случая се базира изцяло на параметрите описани в сайта на Xiaomi и са без изобщо да съм се докосвал до Xiaomi 13T Pro. Напълно е възможно и да греша, затова - препоръчвам да изгледате и директни сравнения на снимки и видеа между двата модела на колеги в мрежата. Това беше за камерите - аз съм изключително доволен и още по-убеден, че Xiaomi 13T е доста, ама доста разумен избор…
Стигам и до батерията…
Сега. Тестът е ясен. 1 час плейване на видео от YouTube, на максимална яркост на дисплея и без СИМ карта. Вече мисля, че казах, но ето още веднъж - батерията е 5000mAh, зареждането е бързо, 67W, през Type-C порт и има включен 67W адаптор в комплекта. Всичко това е чудесно.
Айде ще го кажа тук… Xiaomi 13T и Xiaomi 13T Pro не са съвършени. Едва ли има нещо съвършено по принцип, но тук за пръв път виждам толкова странен пропуск… Xiaomi 13T ( а и Pro версията между другото), нямат безжично зареждане. Странно е наистина - не го разбирам… Толкова усилия за да създадат нещо толкова прекрасно, толкова детайли, толкова всичко… И накрая - няма безжично зареждане. Това разбира се няма как да е дийл-брейкър, но си остава някак едно такова… Странно може би е точната дума… Както и да е - ето резултатите от теста на батерията..
Xiaomi 13T за 1 час плейване на видео в YouTube, при максимална яркост на екрана и без СИМ карти, изхарчи 7% от батерията. Простичка сметка означава, че телефонът на теория би могъл да изкара около 14-15 часа непрекъснато гледане на видео с едно зареждане. След това - с бързото 67W-ово зареждане - 42 минути в контакти и нови 14-15 часа. Резултатът е супер. И на тема батерия, Xiaomi 13T е супер.
Заключение
Сега е важната част. Заключението. Да видим цената. Стартовата цена Xiaomi 13T с 8GB RAM и 256GB вградена памет в комплект с True Wireless Bluetooth слушалки 1269 лв с ДДС. Това е с около 200лв по-малко от цената на флагмана Xiaomi 13 (той струва 1459 лв с ДДС). Доста добра стартова цена между другото… Само, че Xiaomi 13T има и цена без слушалките - 1169лв с ДДС. Т.е. - още 100лв надолу или като цяло Xiaomi 13T стартира с цена от около 300лв под цената на чистия Xiaomi 13. Още по-добра цена един вид.. С не е и изключено, след месец или два, цената да падне още малко.. Дори сега обаче, Xiaomi 13T е позициониран правилно - готин е, по-евтин е от Xiaomi 13, а всъщност е почти като него..
Какво получавате за тези пари?
Получавате премиум дизайн, невероятен ярък дисплей със 144Hz опресняване, страхотен хардуер, уникални Leica камери, яка батерия, бързо зареждане, стерео говорители, инфраред порт, IP68 защита от влага и бих казал - щедра окомплектовка. Ами да си го кажем направо - при тази инфлация в момента, чак съм изненадан как Xiaomi предлагат такъв смартфон за тези пари. Ами то - някои от смартфоните в средния клас са вече 700 или дори 800 лв… И за капак на всичко отгоре, Xiaomi 13T и Xiaomi 13T Pro официално са първите смартфони на компанията, за които е обещано да получат 4 големи Андроид ъпдейта и 5 години ъпдейти по сигурността. Сериозно обещание, което вярвам би могло да бъде още една причина за покупка. Да, Xiaomi 13T си струва парите. Определено. Дори без безжично зареждане… :) Аз още не мога да проумея как се случва това… Както и да е - дори без безжично зареждане - Xiaomi 13T си струва парите. До стотинка.