Galaxy S6 е най-новото и различно от всичко останало на компанията устройство и е изключително важен за Samsung. Той е и най-доброто, което са правили до сега. Разбира се, Galaxy S6 edge не влиза в това число - за него ще говорим отделно.
Благодарение на корпуса изграден изцяло от метал и стъкло, Galaxy S6 на практика е първото устройство на Samsung, което се изглежда и се усеща като премиум такова. Всичко тук е макс - качество на изработката, камера, хардуер, софтуер. В това видео, ще разгледаме накратко Galaxy S6 и ще видим защо е най-добрият смартфон на Samsung.
Смартфонът в това видео е предоставен от CityTel.bg магазин за мобилните телефони и аксесоари. Можете да се свържете с тях през уебсайта им или по телефона. На място в магазина, можете да видите разнообразие от модели и цветове на различните смартфони, както и аксесоари за тях. Вижте колко струва Samsung Galaxy S6 в момента ТУК.
Отпред, Galaxy S6 изглежда доста идентично с предшествениците си. Голямата работа е щом го погледнете отсрани или отзад. Металната рамка, стъкленият гръб и тънкия 6.8 мм корпус обаче, са огромна промяна и го правят да се усеща различно от всичко останало на Samsung. Естествено, корейците "са се вдъхновили" от другите производители на пазара и части от метална рамка, много наподобяват на тази в iPhone 6 и iPhone 6 Plus. Естествено, подобни "случайни" прилики никога не са тревожели компанията, така че ако Apple имат да казват нещо по темата, ще го направят.
Очевидно, Home бутонът вече е по-голям и по-удобен за натискане. Новото тук е, че Samsung вече са използвали читав сензор за пръстови отпечатъци, като този в iPhone, и вече не се налага да слайдвате с пръст, за да разчита пръста Ви. Тук просто натискате, като готиното е, че ако дисплеят е светнат - можете и само да докоснете. Настройката на сензора за пръстови отпечатъци е доста подобна на тази в iPhone. Веднъж настроен, той работи страхотно и от всяка ситуация. Между другото, помага и наличието на хардуерен Home бутон, най-малкото защото докато сте в движение, не се налага изобщо да поглеждате към смартфона - просто напипвате Home бутона, натискате го и задържате. Което си е хубаво - хубаво. Работи без забележки.
Дисплеят е 5.1 инчов Super AMOLED с 2К резолюция, Gorilla Glass 4 защитно покритие и е най-добрият, който сме срещали на компанията. Неведнъж сме казвали, че не виждаме необходимост от 2К резолюция при 5 или 5.1 инчовите дисплеи, но тук висока резолюция не се отразява на плавната работа на смартфона... Но за това по-късно. Дисплеят е страхотен. Определено. Готин акцент е, че стъклото е леко извито в краищата и това допълнително говори за старанието, което са положили от Samsung, за по-доброто потребителско изживяване по време на работа.
Над него са говорителчето, сензорите за близост, светлина, светодиодната индикация и предната 5MPx камера.
Galaxy S6 използва nanoSIM карта и отворът за нея е разположен под Power On/Off бутона на дясната страна на устройството. Задният капак на Galaxy S6 вече не е подвижен, което налага използването на инструмент за поставяне на СИМ картата, който разбира се е включен в комплекта. Всъщност, в окомплектовката има и слушалки, които отново наподобяват на earpods на Apple...
От ляво са бутоните за увеличаване и намаляване на звука. И трите бутона са метални и имат добър ход.
Гърбът на Galaxy S6 е изцяло от заздравено стъкло и отново е леко заоблен в краищата, което както вече споделихме, ни допада - доста.
Тук е разположена и основната 16MPx камера с оптична стабилизация и f/1.9 бленда, способна на снима 4K видеа. Ще обърнем повече внимание на камерата, но за момента ще кажем, че е страхотна. От дясно на камерата е LED светкавицата и сензора за измерване на сърдечния ритъм, който дебютира в Galaxy S5.
Камерата в Galaxy S6 стърчи, но е разположена в средата на устройството и освен визуално няма да Ви дразни при поставяне на смартфона на равна повърхност, т.е. той не се клати.
В долната част, се намира входът за зареждане и синхронизация с компютър, 3.5мм вход за слушалки, високоговорителят и основният микрофон. Както виждате, всички входове са отворени и новият Galaxy S6 не е прахо и влаго устойчив като предшественика си.
Горе, е IR сензорът за управление на домашната мултимедия, климатик, ТВ и други и втори микрофон, за изолиране на околния шум при разговор.
Батерията в Galaxy S6 е 2550mAh и не е сменяема (поне не в домашни условия), като това е първата жертва на новия дизайн на Samsung. Втора жертва е липсата на слот за microSD карти, а като трета можем да отбележим, че Galaxy S6 вече не е водо и прахо устойчив, какъвто беше предшественика му. Дали някое от трите е проблем, нека всеки прецени за себе си.
Софтуер
Galaxy S6 идва с Android 5.0.2 версия на операционната система и новият и подобрен TouchWiz на Samsung. Още от заключения екран можете да стартирате дайлъра или камерата в смартфона, което е доста полезно в определени ситуации. В случай, че сте в движение и искате още по-бърз достъп до камерата, Samsung са направили и двойно тапване на Home бутона, за стартиране на камерата. Удобно е, просто напипвате физическия Home бутон и го натискате два пъти - наистина е полезно.
Стандартно, TouchWiz има няколко начални екрана, като можете да увеличавате броя им според нуждите си. Най-левият е запазен за Briefing новините, които са част от Flipboard приложението. Честно казано, BlinkFeed на HTC в Sense 7 ни допада повече и работи по-добре. В случай, че не желаете тук да се появява Flipboard, просто влизате в режим на редакция на началните екрани, махате му отметката и готово - вече го няма. Всъщност, от тук, можете да промените и лейаут-а на началните екрани - можете да разположите иконите в решетка 4х4, 4х5 или 5х5.
Докато сме на началните екрани, забелязахме още нещо, което изглежда е взаимствано от iPhone и това е паралакс ефекта с движещия се фон в Galaxy S6. За съжаление, поне за момента не открихме начин да се изключи.
Новият TouchWiz интерфейс на Samsung, също както и Sense 7 на HTC поддържа теми. За разлика от Sense 7, TouchWiz няма вграден редактор на теми, но пък можете да сваляте готови и да ги сменяте. Темите могат да сменят всичко в смартфона - визията на иконите, wallpaper-а, звуците и каквото още се сетите.
Лентата с известия също има подобрения. В случай, че свикнете да използвате S Finder, ще забележите, че можете да търсите в различни категории, по време, по локация и по тагове. В случай, че търсите информация за контакт, можете с два пръста да разширите полето и да видите детайли за него. Готино е, просто трябва да се възползвате от тези малки, но полезни подобрения.
Quick Connect отново прави споделянето на мултимедия чрез DLNA или на целия екран чрез Miracast към по-големия екран на телевизора. Наличието му тук в центъра за известия ни хареса още от Galaxy S5 и отново е готино, че ни е подръка през цялото време.
TouchWiz в Galaxy S6 има подобрения и в split screen функционалността. Например, можете още по-бързо да стартирате две приложения на един екран, просто като задържите на RECENT apps бутона и съответно изберете двете приложения, които желаете. Можете да избирате измежду вече отворените такива или със слайд наляво - от всички, които поддържат тази функционалност. След това можете да ги оразмерявате по Ваш вкус. Активният прозорец е ограден със синя лента и от бутона в горния му край, можете да смените местата на двете приложения, да го изведете на малка икона в отделен леър и да се вижда върху всичко останало на екрана на смартфона и съответно да увеличите въпросното приложение на цял екран или да го затворите.
Това с малката икона е готино, като от Samsung са преценили, че можете да изведете до 5 приложения по този начин. Sony имаха нещо подобно и го наричаха mini apps и ето че и Samsung вече си имат своя версия на тази функционалност.
Всяко приложение може да бъде и намалявано като размер, за да заема по-малка част от дисплея и отново да бъде в отделен леър върху всичко останало. Опцията да имате отворено повече от едно или две приложения едновременно показва мощ, наличие на RAM и е готино, а дали е и полезно - зависи от това как използвате смартфона. В случай, отново може да имате до 5 едновременно отворени приложения. Щом натиснете Home бутона, те стават на малки иконки върху всичко останало на екрана, за да можете да ги "извикате" когато Ви потрябват. За да ги премахнете - просто задържате с пръст и влачите към коша в горния край на дисплея или Back бутона за да затворите активното приложение.
Въпреки, че са по-малко, Galaxy S6 все пак идва с доста предварително инсталирани приложения. Въпреки, че не можете да ги изтриете, можете да ги деактивирате от екраните с всички приложения. Просто тапвате на РЕДАКТИРАНЕ, после на МИНУСА и ДЕАКТИВИРАНЕ.
Готин детайл има в настройките на Galaxy S6. Още щом ги стартирате, ще видите до 9 бързи връзки към настройки. Можете Вие да решите какво да се показва тук - просто трябва да са максимум 9. Определено е полезно.
Отново, заради огромния брой настройки, имате и ТЪРСЕНЕ в настройките. Идеята беше страхотна още в Galaxy S5 и тук продължава да е готино, че я има.
Клавиатурата на Samsung също е променена. Можете да я оразмерявате, да я извеждате като попъп на екрана, за да я предвижите на място, на което да не Ви пречи и да пишете с приплъзване, като Swype клавиатурата от Play Store.
Налице са ЛЕСЕН РЕЖИМ за възрастни, ULTRA POWER SAVING за пестене на енергия, EMERGENCY MODE който се достъпва със задържане на Power On/Off бутна и също е за пестене на енергия и други.
КАМЕРА
Тук Galaxy S6 определено се чувства в свои води. По-отворената 1.9 бленда на основната 16MPx камера се справя повече от чудесно, както на светло, така и на тъмно. Може да снима видео с 4K резолюция, има оптична стабилизация на изображението, Поддържат се различни режими на снимане като АВТОМАТИЧЕН, ПРОФЕСИОНАЛЕН, ИЗБИРАТЕЛЕН ФОКУС, ПАНОРАМА, СНИМАНЕ НА ВИДЕО НА ЗАБАВЕН КАДЪР, БЪРЗО ДВИЖЕНИЕ и ВИРТУАЛНА СНИМКА, като можете да свалите още режими на снимане и то напълно безплатно.
Докато снимате 4К видео, няма да можете да използвате оптичната стабилизация, но при 1080p при 30 кадъра в секунда, няма да имате никакъв проблем. Основната камера в Galaxy S6 със сигурност е сред най-добрите, които сме срещали в мобилно устройство. Поздравление за Samsung.
Предната камера е 5MPx, отново с 1.9 бленда и също се представя страхотно при всякакви условия. Може да снима видео с QHD резолюция и има готин начин да си правите селфи - просто тапвате на сензора за сърдечния ритъм и готово имате си ново селфи.
И двете камери разполагат с автоматичен HDR режим или иначе казано, смартфонът преценява кога и дали да използва HDR режима за снимане на снимки. Вижте тестовите видеа направини с Galaxy S6 Тук и Тук
Хардуер и Батерия
Тази година, Samsung не използваха Snapdragon чипсетите на Qualcomm в S6 и S6 edge, като ги замениха със собствения си Exynos 7420. Той е 64 битов, разработен по 14nm технологичен процес, осемядрен и с big.LITTLE конфигурация на ядрата. Една четворка по-слаби Cortex A53 @1.5GHz за нормално натоварване и втора четворка Cortex A57 ядра @2.1GHz за по-сериозни задачи. На разположение са 3GB RAM, който осигуряват плавната навигация из интерфейса и едновременната работа с няколко приложения, които вече показахме в split screen функционалността.
Galaxy S6 няма слот за microSD карти и това е причина, Samsung да увеличат паметта в най-евтината версия на модела на 32GB. Има и версии с 64 и 128GB.
Очевидно, няма никакви проблеми с тежки игри като Asphalt 8. Геймплеят е страхотен и на практика играта доставя удоволствие. Вече показвахме работната температура на батерията при продължително натоварване в One M9, така че да видим ситуацията в Galaxy S6. При продължителна игра на Asphalt 8, максималната температура, която видяхме бе 35 градуса по Целзий, което е доста по-малко от тази при One M9 със Snapdragon 810. Очевидно, Exynos 7420 работи на по-ниска температура. Естествено, резултатите са приблизителни, защото използваме приложение, което измерва температурата на батерията, но все пак може да се приеме като ориентир.
Всъщност, Asphalt 8 явно натоварва чипсета далеч по-малко от сърфиране в мрежата, стрийминг на видео или дори използването на камерата, защото при тях, Galaxy S6 се усещаше на моменти по-топъл на гърба и успяхме да засечем 36 градуса по Целзий. А това очевидно се отразява и на издръжливостта на батерията.
Там ситуацията е много любопитна. Galaxy S6 разполага с 2550mAh батерия, която на теория би трябвало да е недостатъчна за цял ден работа.
На практика обаче, не е съвсем така. Явно, новият Exynos чипсет, разработен по 14nm технологичен процес наистина изразходва видимо по-малко батерия от конкурентите си на пазара. След няколко цикъла на зареждане забелязахме, че Galaxy S6 издържа цели 5 часа непрекъснато светене на дисплея - 4 часа игра на Asphalt 8 и един час стрийминг на видео от YouTube, което е далеч над очакванията ни. В нормален режим на работа, разбирайте ненатоварено използване, S6 издържа около 30 часа работа, като дисплеят светил 2 часа и 23 минути за въпросния период.
В случай, че сте heavy user ще трябва да зареждате всяка вечер. Ако пък го използвате толкова интензивно, че да не Ви изкара и цял ден - смартфонът поддържа супер бързо зареждане, което според компанията за 10 мин зареждане, ще Ви осигури 4 часа работа. Готина добавка е и безжичното зареждане, което в случая е вградено и определено е нещо страхотно, стига да си закупите самото безжично зарядно.
Това е Galaxy S6 накратко. Смартфонът със сигурност е най-доброто, което Samsung някога са правили. Компанията успя да реши проблемите, които си влачеше години наред. Galaxy S6 има страхотен дизайн, премиум материали и далеч по-добър и полезен потребителски интерфейс. Лично за нас, липсата на слот за microSD карта, несменяемата в домашни условия батерия и загубата на прахо и влагоустойчивост, са повече от достойно компенсирани. Лично ние нямахме проблем и с по-малката 2550mAh батерия. Samsung определено са се постарали доста с Galaxy S6 и спокойно можем да Ви го препоръчаме.