Здравейте, през последните 2-3 години, LG непрекъснато са във възход. Можете да видите ревютата ни на последните им няколко флагмана. Въпреки иновациите и старанието им обаче, корейците винаги са били догонващ играч в мобилната индустрия и никога лидер. Е, това донякъде се променя с появата на LG G4 - най-новият и със сигурност най-добрият смартфон, който LG някога са правили. Той е с атрактивен дизайн, страхотна производителност и фантастична камера. О, за феновете на сменяемите батерии, той е единственият флагман със сменяема батерия за 2015 година.
LG G4 ни е предоставен от Citytel.bg магазин за мобилни апарати и аксесоари. За въпроси, свързани с актуалната цена на модела, можете да се свържете с тях по телефона, през формата за уебчат на сайта им или да се разходите до магазина им в София, Младост. И така - да започваме...
В наши дни, производителите се опитвам да създадат все по-тънки и премиум устройсва, което е напълно разбираемо, но почти винаги това означава компромис - дали ще е капацитета на батерията или фактът, че не е сменяема, дали ще е липса на слот за microSD карти и други. LG се опитват да угодят на всеки и създават LG така, че да изпълнява всички изисквания на потребителите. Или поне са доста близо.
И така. Има три неща, които трябва да знаете за топ моделите на LG напоследък. Те са с извити дисплей, супер тънка рамка около дисплеите и разположени на гърба бутони за увеличаване и намаляване на звука и съответно включване и изключване и имат. И трите можете да видите и в LG G4.
Започваме с дисплея в LG G4. Той е 5.5 инчов, QUANTUM, с 2K резолюция или 2560 х 1440 пиксела. И разбира се, е извит. Всъщност, извивката е много по-малка, спрямо тази в G Flex 2 например, но все пак е извит. Според компанията, благодарение на извитият дисплей, LG G4 отново е с 20% по-издръжлив от всеки друг смартфон при изпускане например.
Тънкият момент в дисплея обаче, се крие в думата Quantum. Изпoлзваната технология има с 20% по-добро възпроизвеждане на цветовете, с 25 процента по-ярък е и има с 50 процента по-добър контраст. От LG се гордеят с постижението си има защо - всичко това е постигнало без да се изразходва повече енергия, което наистина е впечатляващо.
И двете страни на G4 са изчистени.
Отдолу е входът за зареждане и синхронизация с компютър, 3.5мм вход за слушалките, както и основният микрофон на смартфона. Между другото, слушалките в комплекта на G4 - QUADBEAT 3 - са доста готини. Изглеждат премиум, звучат страхотно и не изглеждат като Earpods на Apple, което напоследък прави впечатление, като се има предвид вдъхновението на другите производители от ябълковите слушалки.
Отгоре е вторият микрофон за изолиране на околния шум по време на разговор и инфраред сензорът за дистанционно управление на телевизор, климатик, домашна мултимедия и други. И всичко си работи като по книга.
На гърба, както вече казахме, са бутоните за увеличаване и намаляване на звука, както и Power On/Off бутона, което стана традиция за LG. Доста удобно е, особено при устройствата с по-големи дисплей, като този 5.5 инчов такъв в G4.
Над тях е камерата с главно К. Камерата в G4 е може би най-добрата камера в смартфон правена до момента. Ще обърнем по-специално внимание на камерата след малко, но за момента няма как да пропуснем основното - отворена 1.8 бленда, носеща повече светлина при снимане при слабо осветление, OIS 2.0, 16MPx - накратко - снима при всякакви условия и то страхотно. От двете страни на камерата са двойната LED светкавица и лазерния автофокус, познат ни още от миналогодишния G3.
За да изглежда всичко това премиум - LG са използвали естествена кожа при изработката на задния капак на G4. И за да няма ядосани защитници на животните, от компанията твърдят, че не е убивано нито едно животно за целта - използвани са остатъци от кожа. И за да не се промени структурата на кожата при влага или намокряне, LG са добавили и специален филм върху нея, който я предпазва от влага. Т.е. - ако я намокрите, тя няма да се разшири или свие. Естествено, G4 не е водоустойчив, така че не го мокрете, просто ако попаднат няколко капки влага върху кожата - това няма да е проблем за устройството. Централният шев е акцентът, който натрапва наличието на кожа и прави G4 да изглежда наистина страхотно. Всъщност, в комплекта има и допълнителен пластмасов капак, който честно казано, на нас не ни допада и Ви препоръчваме кожата - все пак пластмасата няма как се пребори с премиум материалите при останалите флагмани за 2015 година.
В долния край са високоговорителят и съответно щампата G4. Е няма как да не го признаем - семпло е и красиво.
Ето и нещо, което LG са запазили от миналогодишния си флагман G3 и е обект на остра критика при флагманите на другите производители за 2015 година. Задният капак се сваля и виждате сменяемата и голяма 3000mAh батерия.
Над батерията са слотът за СИМ картата, като се използва microSIM карта и microSD карта за разширяване на паметта върху нея. LG G4 идва с 32GB вградена памет, но доста евтино можете да разширите паметта с microSD карта, което при Galaxy S6 и S6 edge например няма как да стане.
Пиновете от дясно са за NFC антената, намираща се на задния капак на смартфона, а тези от ляво - са за безжично зареждане, в случай разбира се, че си закупите специален гръб за модела, който поддържа безжично зареждане. На практика, в случай, че Ви падне батерията, можете да я смените набързо със заредена такава (ако имате), да използвате безжично зареждане (ако имате такъв заден капак) или пък да се възползвате от Quick Charge на Qualcomm, защото последно - G4 поддържа бързо зареждане.
Това е външният вид на LG G4. Продължаваме с хардуера.
LG са използвали шестядрения Snapdragon 808 в G4, вместо флагменския Snapdragon 810. Със сигурност, изборът на Snapdragon 808 пред Snapdragon 810 вероятно е доста "странен" за някои. Оказва се, че има съвсем логично обяснение за това и то в никой случай, не включва слуховете за прегряване на Snapdragon 810 от една страна и НЕ Е компромис от друга.
Snapdragon 808 е шестядрен, 64 битов и работи в big.LITTLE конфигурация на ядрата, което означава, че четирите Cortex A53 ядра ще се справят чудесно с ежедневните Ви задачи, а при сериозно натоварване, ще се включат по-мощните две Cortex A57 ядра. Графичният ускорите е Adreno 418. Спецификациите на двата чипсета са доста сходни и според Qualcomm, потребителите няма да усетят разликата при работа със смартфона. Разликата е, че Snapdragon 810 е проектиран да предоставя end-to-end 4K, докато Snapdragon 808 предоставя end-to-end 2K, като все още може да снима 4K видео. Иначе казано, той НЕ МОЖЕ да покаже 4K на дисплея на екрана, което в случая не е и необходимо - все пак резолюцията на дисплея е 2К. Друга разлика има в паметта в двата чипсета. Тази в Snapdragon 810 е проектирана да се справя с 4K резолюцията при телефоните, докато Snapdragon 808 не разполага с този тип памет. Отново - това не е необходими за G4 с 2K резолюция на екрана. Както може би се досещате, Snapdragon 808 за сметка на това е по-евтин от Snapdragon 810. Не на последно място, Snapdragon 808 изразходва и по-малко енергия, и съответно при нас LG G4 изкара 4 часа при постоянно работещ дисплей, което си е много. На практика и при нормална работа със смартфона, без никакъв проблем ще издържи цял ден с едно зареждане, което може да се окаже трудна задача за флагманите на други производители за 2015 година.
В крайна сметка, потребителите няма да усетят разлика в работата на G4 със Snapdragon 808. Очевидно, дори тежки игри като Asphalt 8 при максимална резолюция работят без абсолютно никакви забележки.
На разположение са още 3GB RAM и 32GB вътрешна памет, която както вече знаете, може да се разшири с microSD карти.
Продължаваме със софтуера.
LG G4 идва с Android 5.1 Lollipop версия на операционната система и най-новия LG 4.0 потребителски интерфейс на компанията. Можем да говорим много за Android и интерфейса в G4, но ще споменем накратко, само някои от по-важните акценти.
Първо LG G4 е първият смартфон, на който попадаме, с фабрично инсталиран Android 5.1 Lollipop. Освен фиксовете на бъгове, тук за пръв път виждаме и така наречените профили с смартфоните с Android. Всъщност, това е нещо като потребителите в Windows PC-то Ви, но вече на смартфона. На практика, можете да въведете Вашия Gmail акунт, с Вашите контакти и съответно да персонализирате смартфона по Ваш вкус на тема фонова картинка, подредба на иконите, инсталирани приложения и други.
Можете обаче да въведете и втори Gmail акаунт, което на практика си е друг потребител - с неговите контакти, снимки, инсталирани приложения, фонова картинка и каквото още се сетите. По този начин, в случай, че се наложи да заемете на някой смартфона за ден-два, няма да е необходимо да чистите цялата си лична информация от него - просто създавате нов профил и му го предоставяте. Естествено паролите за отключване на двата профила трябва да са различни, за да не може да влиза безпрепятствено от единия към другия профил.
Смяната на профилите или потребителите е изнесена в лентата за известия. Просто тапвате на иконката и превключвате. Можете да се възползвате от втория акаунт дори когато давате смартфона си на някой просто да го разгледа. Просто правите профил ГОСТ например и готово.
Що се отнася до новия интерфейс на LG - там също има нововъведения. Новост е например SMART BULLETIN екрана, който се появява като най-ляв екран на началните Ви екрани. Можете да организирате и пренаредите съдържанието тук, както и да го премахнете изцяло, в случай, че не го използвате. Има и опция да сваляте още карти, които да се появяват в него - просто тапвате на даунлоуд бутона в горния десен ъгъл и приложението ще Ви прехвърли в пазара за приложения на LG.
LG G4 поддържа и DUAL-WINDOW функционалност, която за пръв път видяхме в моделите на Samsung. От режим dual-window лесно можете да разгънете на цял екран или да изкарате някое от приложенията на pop-up прозорче върху всичко останало на екрана.
Бърз достъп до Dual Window функционалността има от RECENT APPS екрана, след което просто влачите едното приложение до горната страна на екрана, а второто до долната. Софтуерът помни, последната Dual Window комбинация от приложения, която сте използвали, което е чудесно, защото ще видите и бърз достъп до нея, само с един клик.
Естествено, също както и при предните версии на интерфейса на LG, можете
да оръзмерявате размера на клавиатурата,
да пренареждате бутоните на навигационната лента,
да използвате knock on за двойно тапване върху дисплея за събуждане на смартфона, и отново двойно тапване върху празно място, за да го вкарате в sleep режим,
и разбира knock code, чрез който заключвате смартфона по уникален начин с поредица от тапвания по дисплея.
Има още Quick Memo+ с бърз достъп при задържане на Volume Up бутона. бързо стартиране на камерата със задържане на Volume Down бутона и естествено опцията за правене на скрийншот с един пръст, задържайки Volume Down и Power бутона, намиращи се на удобно място един до друг на гърба на смартфона.
Последните не са нещо изключително за модела, но са удобни за употреба и в случай, че не сте използвали смартфон на LG, имайте ги предвид - удобни са.
Нещо, което обаче със сигурност не сте виждали до момента и също със сигурност ще Ви впечатли е камерата в LG G4. Ето тук, LG положиха доста усилия да я рекламират и честно казано има защо - тя е уникална и не сме виждали нищо подобно в смартфон до момента.
Всъщност тук е и моментът в който LG спират да бъдат догонващ играч на смартфон пазара и се превръщат в лидер, нещо което споменахме в началото на това ревю.
G4 несъмнено има една от най-впечатляващите камери в смартфон до момента. Съчетанието от хардуер и софтуер тук, го прави по-добър от Galaxy S6, iPhone 6 Plus, Huawei P8 и каквото още се сетите.
Да започнем с хардуера. G4 има 16MPx основна камера, за която се говори, че е с модифициран сензор на Sony с отворена f/1.8 бленда, оптична стабилизация на изображението, сензор за цветната гама и лазер помагащ за бързото фокусиране. Всъщност, има доста технология, събрана в една малка камера.
Един от основните елементи е апертурата, блендата или това f/1.8 за което всички сте чували да се рекламира толкова много. Това на практика е по-светло от f/1.9 в Galaxy S6 или f/2.2 в One M9. Представлява F-стоп рейтинг и показва относителния размер на блендата на обектива или "откриването" през което светлината преминава към сензора. Колкото по-голям е отворът, толкова повече светлина влиза. Това пък от своя страна означава, по-добри снимки при по-слабо осветление.
Естествено, само отворената f/1.8 бленда не може да гарантира перфектни снимки. Тук се намесва и оптичната стабилизация на изображението и то по-добра от тази в миналогодишния LG G3. В случая е използвана триосна стабилизация, която компенсира до 2 градуса движението на ръката по време на снимане.
Ползата е, че LG G4 може да си позволи по-дълги време на експозиция, без да се стигне до размазани снимки. При снимки на дневна светлина, сензорът трябва да "снима" в продължение на само една стотна от секундата или дори по-малко, за да се случат нещата. Когато обаче става въпрос за снимки при слаба осветеност - времето е една четвърт от секундата, за да има приемливо ниво на шум. Е точно тук се намесва OIS 2.0 на LG G4 и компенсира трепвания на ръката през това време.
Има три режим на снимане в LG G4 - SIMPLE, AUTO и MANUAL.
SIMPLE режимът показва само един празен екран за предварителен преглед на това, което ще снимате. Тапвате върху обекта, който ще снимате и LG G4 фокусира и автоматично прави снимка.
AUTO вероятно ще е най-използваният режим на снимане. Всъщност, той е това, което сте свикнали да използвате до момента при повечето смартфони на пазара. Избирате какво ще снимате, тапвате при което смартфонът фокусира и след това тапвате на списъка за снимане и имате снимка.
Третият MANUAL режим е нещо страхотно за феновете на мобилната фотография. Тук подходът е малко при DSLR фотоаратите и Ви дава контрол и управление на настройките на камерата.
WHITE BALANCE - ръчно регулиране на бялото компенсира неестественото осветление при снимки и видео.
РЪЧЕН ФОКУС - е нещо, което определено си струва да се види. Тук използвате плъзгача, за да промените фокусното разстояние. Всеки съвременен смартфон може да направи готино БОКЕ, при което важният обект е на фокус, а всичко зад него е ефектно размазано. Разликата е в това, че обектът за фон, трябва да са голямо разстояние, за да се получи добре.
Тук не е точно така. В случай има два обекта, като разстоянието им до камерата на смартфона е с много малка разлика. Благодарение на ръчния фокус, можете да фокусирате или върху единия обект или върху другия. Естествено "вторият" обект и в двата случая вече е замъглен или това е БОКЕ-то за което споменахме преди малко.
Има още ръчен избор на ISO и скорост на затвора. Това, което ще оценят феновете е опцията на G4 да прави снимки в RAW формат. Естествено, те са доста по-големи от стандартните JPEG, но пък добрата новина е наличието на слот за microSD карта. RAW файловете или снимките, са това, което камерата произвежда, преди да се компресират. Разбира се, ако просто ще снимате и поствате във Facebook - смисъл няма. Но ако решите да редактирате у дома с фотошоп или друга програма за редакция на снимки - RAW файловете са най-важното нещо за Вас.
Има и още.
Сензорът за цветната гама не е част от основния сензор в G4. Намира се под LED светкавицата и изглежда като втора светкавица. Идеята му е да сканира околната среда за цветната информация, след което информира камерата за точни настройки на баланса на бялото и цветната температура, за да направи перфектната снимка.
Лазерното фокусиране също е допълнение към основния хардуер на камерата. Намира се от другата страна на камерата, спрямо светкавицата и сензора за цветната гама. На практика, той помага за по-бързо фокусиране.
Като цяло, снимките са отчетливи, резки, с наситени цветове и ще Ви оставят с изключително добро впечатление. Камерата на LG G4 определено е сред топ камерите в смартфоните за момента, ако не и най-добрата…
LG G4 може да снима ULTRA HD видео, видео на забавен кадър. Предната камера е
8MPx и също се представя страхотно. Готина е опцията да си правите селфита с жест. Събиране на ръката в юмрук ще отброи 4 секунди и ще направи снимката автоматично. В случай, че направите жеста два пъти - G4 ще направи четири поредни селфита, за да изберете най-доброто и да споделите с приятели.
Тук можете да видите примерни видеа които са нправени с камерат на LG G4.
Това е LG G4 накратко. Въпреки, че не е изцяло метален или от метал и стъкло, той предлага на феновете имиджово усещане, благодарение на кожения си гръб, има страхотен 5.5 инчов QUANTUM дисплей, Android 5.1 с поддръжка на профили и уникална камера с широка f/1.8 бленда. В случай, че сте фенове и собственици на G3, със сигурност ще се влюбите в G4.
В случай, че това видео Ви е харесало, харесайте го, споделете го с приятели и разбира се - абонирайте се, за канала ни в YouTube. Желаем Ви щастие и бъдете здрави.