Здравейте, ето го и ревюто ни на Huawei P8. Очаквахме устройството с нетърпение, след представянето му в Лондон на 15 април. Оказа се, че сме били прави и P8 оправда очакванията ни - той е готин и ще се хареса на много от Вас. P8 впечатлява с метален унибоди корпус, който е изключително тънък за изцяло метално устройство, страхотна камера, разкошен потребителски интерфейс и много, много други. За всичко това, ще поговорим веднага след анонса на партньорите ни.
Huawei P8 ни е предоставен от Citytel.bg магазин за мобилни апарати и аксесоари. Очевидно, те вече предлагат модела и можете да се свържете с тях за допълнителни въпроси. Адресът на магазина е: град София, жк Младост 1, а на потребителите от провинцията препоръчваме да използват формата за онлайн чат на сайта им. И така - да започваме...
Обещахме Ви нещо, което ще Ви впечатли и смятаме да започнем от кутията. Стремежа на компанията да представя P8 като премиум устройство личи още тук. Тя е компактна, но с най-странната форма и отваряне, които сме виждали до момента.
На кутията се вижда просто един надпис P8 и нищо друго - всъщност "другото" е черен цвят, който прави асоциации с луксозна стока. Отваряме я.
Отново P8 и пак черно.
Ето тук идва интересното.
Махаме първия пластмасов капак.
Виждаме увитият в предпазно найлонче смартфон, който е поставен като филийка в тостер, а и така се изважда. Засега ще го отделим настрана, за да видим какво още има...
Махаме втори пластмасов капак и виждаме две по-малки кутийки, които се движат на релси и съответно помещават книжки с упътване, и зарядно, дейта кабел и слушалките на P8. От Huawei очевидно много харесват слушалките на Apple и тези в P8 доста наподобяват на ябълковите.
Ето го и самият Huawei P8. Той е изключително красив и въпреки, че това е въпрос на вкус, допирът с устройството вероятно ще остави повечето потребители с подобно впечатление. Изработен е цяло парче алуминий и е изключително тънък - едва 6.4 мм, което ако не се лъжем го прави най-тънкия изцяло метален смартфон към момента. Очевидно, в P8 са взаимствани елементи от външния вид на Xperia смартфоните на Sony, както и от iPhone, но им се е получило доста добре.
Huawei се занимават с телекомуникационно оборудване за мобилни оператори и това обяснява и някои детайли в P8, които също са доста интересни. Например - тук е използване Signal+ технологията им, която има две предимства:
- имаме две антени, едната в долната, а другата в горната част на смартфона. P8 автоматично превключва от едната към другата, за да улови по-добър сигнал от клетката на мобилния оператор. Естествено, тук имаме дежавю от двете антени в iPhone 4S, които решиха проблема с #antennagate в iPhone 4. Няма лошо.
- второто предимство е, че според Huawei, Signal+ технологията им превключва тройно по-бързо от една клетка на мобилния оператор, към друга. Това е доста важно в случай, че сменяте бързо клетките при движение с автомобил или пък просто сте на локация, на която има доста потребители и също се налага устройството да Ви прехвърля от една на друга клетка.
---
Отпред се намира 5.2 инчов Full HD дисплей, като резолюцията му, поне според нас, е предостатъчна за този размер на екрана. Няма как да не Ви впечатлят и тънката рамка около дисплея - добра работа определено. Колкото до дисплея - той е разкошен - ярък и с прекрасни цветове и ъгъл на виждане. Можете дари да настроите цветната температура, както на Вас Ви харесва - да е с по-топли или по-студени цветове (ще го оставим по средата).
Бутоните за увеличаване и намаляване на звука са на дясната страна и също са метални. Ходът е ясен и отчетлив - направени са добре. Под тях са слотовете за microSD картата (като се поддържат карти до 128GB) и nano SIM картата.
От лявата страна е изчистено - просто метална рамка.
Отдолу са отворите за високоговорителя, основният микрофон и microUSB входа за зареждане и синхронизация. Високоговорителят е един, втората групичка с отвори е по-скоро декоративна и помещава само микрофона, така че внимавайте докато играете игрi, да не заглушите звука.
Ето и готин детайл - поддръжа се USB ON-The-Go, което означава че можете да боднете флашка, за да преглеждате или прехвърляте файлове от и към нея. Имайте предвид, че USB On-The-Go кабел няма в комплекта - ще трябва да си закупите.
---
Отгоре е 3.5 мм вход за слушалки и втория микрофон за изолиране на околния шум по време на разговори.
Гърбът на P8 е доста важен. Тук е основната 13MPx камера с оптична стабилизация и двойната LED светкавица. Използван е RGBW сензор за Sony, внасящ допълнително светлина. Честно казано сме силно впечатлени от камерата. Любопитен момент е, че въпреки, че камерата е 13MPx-ова, има оптична стабилизация и цялата дебелина на P8 е 6.4мм, тя не стърчи. Това си е постижение, както и да го погледнете, особено като се има предвид, че iPhone 6 e с дебелина от 6.9 mm, Galaxy S6 с 6.8мм, а камерите и на двата модела стърчат…
---
Камерата може да снима 10MPx-ви снимки при съотношение на страните 16:9 и 13MPx-ви в 4:3 съотношение. Можете да правите снимки, видео, time-lapse видео, да снимате в режим за разкрасяване и light painting, като преминаването между всеки от режимите е както при iPhone - със слайд. Между другото, light painting е акцент в P8, на който от Huawei явно държат доста - беше акцент при представянето и го рекламират доста.
Можете да активирате и няколко различни режима на снимане:
- panorama - естествено става въпрос за панорамни снимки, като тук правите панорамата доста по-лесно, отколкото при другите смартфони - всичко става доста бързо.
- super night - снима с дълга експозиция и е препоръчително да използвате статив. След като поставите смартфона на статив, можете да използвате автоматичните настройки или да настроите ръчно ISO-то и експозицията.
- HDR знаете какво е
- All Focus - е модерната напоследък техника, с която при снимане - впоследствие можете да промените къде да е фокуса в снимката
- Best phoyo - прави 10 бързи снимки, като впоследствие вие избирате една или няколко, които Ви харесват
- watermark или воден знак, чрез който поставяте различна информация на снимката, което е готино
- и Audio note за снимане на снимка с вградено аудио.
Huawei P9 снима Full HD видеа, няма опция за 2K видео, което може да разочарова някои потребители, но това е положението. Има time-lapse, но няма slow-motion видео, което също е малко странно. Като изключим тези странности, камерата на P8 е страхотна. Снимките през деня са уникални, светли, с невероятен контраст. Естествено, дисплеят също помага за още по-добрия изглед. Честно казано, удоволствие е както да снимате, така и да гледате снимките впоследствие. Huawei използват и отделен специален image-процесор, който се грижи за обработката на снимките.
Предната камера е 8MPx и също може да снима 1080p видеа, както и в режими на разкрасяване и добавяне на воден знак.
А сега, да видим хардуера...
---
Huawei използват свой собствен чипсет, в случая осемядрения, 64 битов Kirin 930. Налице са две четворки процесорни ядра - четири подсилени Cortex-A53 (Enhanced) при 2.2GHz на ядро и още четири стандартни Cortex A53 при 1.5GHz на ядро. Използвана е big.LITTLE конфигурация, което означава, че Huawei P8 автоматично ще работи на по-слабата четворка ядра при слабо натоварване или в режим на очакване и ще вревключва към по-мощната четворка ядра при по-сериозните задачи. От Huawei твърдят, че от една страна, това носи 20% подобрение в консумацията на енергия, а от друга новият Kirin 930, се представя двойно по-добре в 3D графиките и почти двойно в процесорната мощ, спрямо предшественика си Ascend P7. За феновете на бенчмарк тестовете, Huawei P8 извади почти 50 000 точки на AnTuTu бенчмарк теста.
Huawei P8 разполага с 3GB RAM и е в два варианта, според размера на вътрешната памет - 16GB и 64GB. В този случай, ние използваме 16GB-овата версия. Има слот за разширяване на паметта с microSD карти, като се поддържат такива до 128GB.
Има и отделен аудио DSP Hi6402 процесор и Smart Power Amplifier и според Huawei, ще се насладите на звук през високоговорителите, за какъвто не сте и мечтали. Всъщност, звукът наистина добър и доста силен. Както казахме, високоговорителят е само един - втората групичка от отвори в долната част на смартфона е декорация.
Батерията на Huawei P8 е 2680mAh, което си е постижение при дебелина от 6.4 мм дебелина и не се сменя в домашни условия. Естествено, това може да бъде направено в сервиз. Батерията издържа около 5 часа непрекъсната работа, което е доста добре. В нашия случай - никакъв проблем с цял ден работа с устройството при нормално натоварване.
Всъщност, има и доста интересни софтуерни трикове от Huawei, свързани с живота на батерията. Например имате общо три режима на работа с P8:
- нормален - за най-добро представяне на устройството. Т.е тук работи на пълна мощност, ако е необходимо.
- Smart режима е за по-дълъг живот на батерията. Автоматично регулира честотата на процесорните ядра, като търси баланс между добро представяне и живот на батерията. Тук тежките игри например няма да вървят толкова гладко. Все пак, режимът оптимизира живота на устройството с едно зареждане и си върши работата.
- и третият режим е ULTRA. Той, логично пести най-много батерия, като директно спира интернета и оставя само дайлъра, СМС-ите и контактите. Всичко става черно-бяло, намалява времето на заключване и осветеността. Реално това е като ULTRA POWER SAVING режима на Samsung или както още може да се "Nokia с фенерче режим".
Освен режимите, P8 има и още нещо готино, свързано с издръжливостта на батерията. Има вграден firewall, който следи кое приложение, колко енергия изразходва и Ви ги извежда така че да ги видите. Можете да забраните някое приложение да работи във фонов режим, което отново удължава времето за работа с едно зареждане. Определено, решения има, стига да пожелаете да ги използвате. Всъщност, всичко Ви се поднася под ръка с Power Monitoring-а, включително съвети за това как да оптимизирате времето на работа с едно зареждане - вие решавате с кое да се съобразите и с кое не.
И след като така или иначе навлязохме в софтуерa, нека видим за какво иде реч малко по-подробно...
Huawei P8 идва с Android 5.0 Lollipop версия на операционната система и допълнително наложения от компанията EMUI 3.1 потребителски интерфейс. Ето тук става доста интересно. В случай, че сте гледали ревюто ни на Lenovo P70, знаете че ни хареса. Е, случаят с Huawei P8 е същия, че и още по-добре. Китайците явно обичат и не се свенят да използват идеи от други операционни системи и събират най-добрите такива от всякъде, за да получат нещо наистина удобно за използване. Това, което със сигурност ще Ви впечатли е плавната работа на интерфейса. Може би най-гладко работещия такъв в Андроид устройство, който сме срещали.
---
Започваме с lock screen-а. Има голяма и красива картинка (всъщност има доста и все готини) и голям, но семпъл часовник в долния край, който странно помръдва, щом докоснете екрана. Подсказва, че със слайд от него - нагоре, смартфонът ще Ви изведе това меню. Не е ясно как го наричат Huawei, но в случай, че не знаете - Apple са го нарекли Control Center. Малко са поразместени функционалностите, но схващате идеята.
Нотификейшън лентата е разделена на два таба - известия, които си имат и тайм-линия, и бързи връзки към основни функционалности.
Щом отключите смартфона, също както при Vibe 2.0 на Lenovo - имате само начални екрани, без AppDrawe-ер с всички приложения. Тук са всичките Ви инсталирани приложения, като можете да поставяте и уиджети. Приложенията могат да се групират в папки, като визиализацията на папките и преходите наподобяват много на тези в iOS, включително и страницирането и преименуването им.
Можете да поставяте приложенията хаотично из началните екрани. Можете да ги местите из началните екрани едно по едно или от режима на редакция на началните екрани - да маркирате няколко и да ги преместите накуп. Докато сте в режим на редакция на началните екрни - с разклащане ги пренареждате едно след друго, без празни позиции между тях. Ако пък не сте в режим на редакция на екраните - същото разклащане, може да Ви сменя фоновата картинка (в случай, че сте активирали тази възможност). Само за уточнение, в режим на редакция на началните екрани се стига с пинч зуум жеста събирайки пръстите си.
Ако пък направите обратния жест (да разделите пръстите си), ще се видите така наречение "Скрити приложения". Изключително готино - вместо да събирате непотребните приложения в папки, направо ги слагате тук и те няма да Ви се пречкат на екраните. Можете да използвате този елемент от интерфейса и за да скривате цели проложения от любопитните погледни на колеги и приятели.
Това, коети ни липсваше в Lenovo P70, го има в Huawei P8 - универсалното търсене с жест, като екстрата отново е взаимствана от iOS. Apple са я нарекли Spotlight и тук, тя работи по същия начин като при ябълките - просто слайдвате надолу от която и да е част на екрана и директно пишете каквото търсите. Ето нещо готино - ако сте скрили някое приложение, универсалното търсене не го извежда. Дребно е, но е хубаво, че Huawei са се сетили и са го направили.
Въпреки, че P8 не е с кой знае колко голям дисплей, Huawei са предвидили и начин за лесна работа с една ръка. Екстрата е реализирана най-добре сред устройствата на които сме попадали (поне според нас) и можете да я използвате по всяко време само с един жест - слайд върху навигационните бутони. Съответно ако използвате с лява ръка - слайд от средата наляво. Ако използвате с дясна ръка - слайд от средата на дясно. Изключително простичко решение и в същото време супер удобно за работа. Всичко е сметнато - дори лентата с известията вече се "извиква" от средата на екрана, вместо от горния край. Просто работи.
Новост за индустрията е визията на Huawei са правене на скрийншот. В P8 просто трябва да тапнете два пъти с кокалчето на пръста и готово - скрийншотът е готов.
---
Ако пък нарисувате кръгче, пак с кокалчето на пръста - тогава маркирате квадрат или правоъгълник (според това каква част от дисплея сте маркирали), след което можете да оръзмерите и тогава да запаметите скрийна. Може би изглежда като евтин трик, но честно казано - двойното тапване за скийншот ни допадна много и става побързо от едновременното натискане на два бутона или другите познати варианти до момента.
Recent Apps екранът също е супер. Визуализацията е с карти, този път наподобяващи тези в HTC Sense. Скролирате се хоризонтално, като с жест нагоре можете да затворите някое приложение. С жест надолу обаче, също както при Vibe на Lenovo - можете да го заключите да стои в РАМ паметта. Предвид, че има 3GB RAM, това първо не е проблем и второ ще се стартира мигновено при повикване. С жесто от долния край на екрана - нагоре, ще затворите всички приложения, без разбира се заключените в РАМ-а. Готино.
Това, което ни липсваше във Vibe интерфейса на Lenovo, а именно универсалното търсене - тук е направено. И както виждате, реализирано е много подобно на това в iOS.
Има още много. Видео плеърът е готин и с жестове можете да регулирате осветеността, силата на звука и превъртането. Галерията има тайм-линия и с жест можете да се предвижите до камерата. Обратно - от камерата със жест можете да влезете в галерията. Интересен момент е и, че има междинен режим за снимане с квадратна снимка. Докато сте в галерия - правите по-малък слайд (не от край до край) и ще се появи камерата но с квадрат место 16:9 или 4:3 или както ние го наричаме Instagram режим. Оттук снимате и буквално виждате как снимката се появява в галерията. И разбира се, тя е квадратна.
Това е сравнително накратко Huawei P8. Има още доста неща, но видеото вече стана по-дълго, от колкото очаквахме. Накратко, Huawei P8 се усеща премиум, красив е, супер тънък е, има невероятен дисплей, страхотна камера (която не стърчи), изключително гладко работещ и удобен потребителски интерфейс и някои доста интересни функционалности, като визираме управлението на батерията и приложенията. И всичко това на стартова цена от около 900лв, което е ок за смартфон с премиум външен вид и хардуер.
В случай, че Ви е харесало това видео, абонирайте се за канала ни в YouTube, лайквайте, споделяйте и каквото още се сетите. Желаяв Ви щастие и до скоро.