Има няколко неща, които трябва да знаете за One M9. Той е уникално красив, удобен, има страхотен звук и UltraPixel предна камера за селфита. В това видео, ще Ви запознаем накратко с модела и ще обърнем внимание на по-важните неща, които трябва да знаете за него.
Смартфонът е предоставен от CityTel.bg магазин за мобилни апарати и аксесоари. За повече информация, за този и други модели смартфони, можете да се посетите сайта на фирмата, да се консултирате с тях по телефона или да отидете на място в магазина им.
И така. Да започваме.
HTC One M9 очевидно е фейслифт на миналогодишния One M8 и онаследява философията за дизайн на компанията. Той е метален, като в случая, HTC са добавили нов елемент по крайщата му - рамка, отново метална, но с друг цвят, откъдето идва и наименованието на новия "dual tone metal design" на компанията. Тази бройка в случая е сребриста със златен кант отстрани, като има и изцяло златни и изцяло тъмносиви версии. Акцентът на рамката е страхотен на външен вид, но лично за нас - прави HTC One M9 и доста по-удобен за държане от миналогодишния им флагман.
Между другото, батерията в One M9 отново е вградена, което означава, че не може да бъде в домашни условия и ще трябва да го направите в сервиз (в случай, че се налага).
Готин детайл е, че HTC са преместили Power On/Off бутона на дясната страна на смартфона и е най-долу в поредицата от бутони тук - “Увеличаване на звука”, “Намаляване на звука” и “Бутон за включване/изключване”. По този начин е далеч по-лесно да го достигате, независимо с коя ръка използвате смартфона - лява или дясна. Над трите бутона е слотът за microSD картата, като се поддържат такива до 128GB. Явно вече ще се налага да изтъкваме слота за microSD карта като предимство, като се има предвид, че новите флагмани на Samsung (Galaxy S6 и S6 edge) не разполагат с такъв.
На лявата страна е слотът за nanoSIM картата, а отдолу е входът за слушалките с 3.5мм жак и microUSB входът за зареждане и синхронизация с компютър.
Отгоре е инфраред сензорът, с който управлявате домашната си техника - телевизор, мултимедиен център, климатик и други.
И така. Новият dual tone metal дизайн, заедно с преместения Power On/Off бутон на далеч по-удобно място е първото, което трябва да знаете за One M9.
На гърба на устройството се намира една от основните промени на One M9, спрямо миналогодишния One M8. Компанията премахва UltraPixel камерата в One M9. Премахва и вторият сензор за улавяне на дълбочината при снимане и вече имаме само една камера, но в случая с по-голям 20MPx-ов сензор с двойна LED светкавица.
Всъщност, HTC не се отказват напълно от UltraPixel сензора си - просто го преместват отпред и честно казано в момента е спорно, коя камера е по-добра - основната 20MPx-ова или преднатa UltraPixel камера.
Това е и второто, което трябва да знаете на One M9 - компанията премахва UltraPixel камерата от гърба на смартфона и я премества отпред, за феновете на селфитата.
Опред разбира се е 5 инчовият, Full HD дисплей и въпреки, че много потребители искат и търсят по-модерните 2K дисплеи, ние лично подкрепяме идеята за Full HD резолюция при 5 инчовите екрани. Разлика бихте усетили само в много малко конкретни ситуации, докато при ежедневната употреба, Full HD дисплеят ще Ви изразходва по-малко енергия и ще улесни работата на графичния ускорител.
Все пак - HTC One M9 има 5 инчов Full HD дисплей, вместо 2K такъв и това е третото, което трябва да знаете за модела.
По традиция, One M9 онаследява стерео BoomSound говорителите от One M7 и One M8 и те отново са разположени на лицевата страна, под и над дисплея. Новото в случая е добавянето на Dolby 5.1 surround звук, който предоставя страхотно и обемно звучене от двата високоговорителя. Наистина страхотно. Няма как да го опишем с думи, но горещо препоръчваме да го опитате с демо видео в YouTube с 5.1 звук.
BoomSound високоговорителите ще отбележим като четвърти акцент в смартфона.
СОФТУЕР
HTC One M9 идва с Android 5.0.2 версия на операционната система и допълнително наложен от компанията Sense 7 потребителски интерфейс. Кратката версия е, че той е готин. По-готин от всякога. HTC са се постарали да предоставят на потребителите възможност, да го персонализират, точно както на тях им харесва и за целта са вградили не просто теми, а софтуер с който те сами, да си създава теми. Може да се свалят готови теми, да се променят тапетите, бутоните и каквото още се сетите. Плоският интерфейс и "по-убитите" пастелни цветове, за нас специално, са нещо страхотно и цялостното излъчване определено ни харесва.
Друга новост е така нареченият от компанията Sense Home уиджет. На практика, Sense Home “дебне” къде, кога и кои приложения използвате и както се казва "си води записки", за да може с времето, максимално точно да Ви предложи на началния екран, точните приложения, за конкретна локация. Например, ако “разцъкате” фейсбук, туитър и в браузъра основно докато сте у дома - точно тях ще видите на уиджета, докато сте на дивана пред телевизора. Съответно, ако основно проверявате мейла и календара си докато сте на работа - те ще се появяват там в “режим работа”. Устройството следи местоположението Ви и автоматично превключва между локациите докато се движите. Иначе казано - всичко работи без Ваша намеса.
Подобрен е и BlinkFeed - повече настройки за персонализация и по-гладка работа. Удобно е и, че докато скролирате из дългия списъс с новини - просто можете да тапнете на Home бутона, за да се върнете в началото.
HTC One M9 и Sense 7 поддържат удобни жестове - двойно тапване по екрана, за да събудите смартфона, слайд надолу за да активирате гласово набиране, слайд нагоре за да отключите смартфона, слайд надясно за да активирате блинкфийд и други.
КАМЕРА
Потребители и колеги в мрежата се оплакват от основната камера в HTC One M9. И са прави. Снимките с 20MPx-овия сензор в One M9 са с много повече детайли от тези с UltraPixel камерата в One M8, но често им липсва динамика и са с неправилна експозиция. HTC пуснаха ъпдейт, който подобрява драстично представянето на камерата на дневна светлина, което е супер, но все още не се представя достатъчно добре при снимки при слаба осветеност - фокусира по-трудно, чести снимките не са с добър фокус и имат шум.
Иначе казано, с HTC One M9 няма да имате най-добрата камера за нощни снимки, но пък ще си изкарате чудесно, докато ги използвате за да създавате собствени теми или пък ги обработвате и споделяте в социалните мрежи.
Да - оптична стабилизация на изображението вероятно би помогнала, но не - тук няма такава.
Софтуерът блести тук, не камерата.
Нещо повече, HTC са добавили и различни режими за снимане - стандартна камера, режим панорама, режим селфи, двоен режим на снимане с предна и задна камера, режим “боке” за замъгляване на фона и други.
One M9 може да снима видео с 4К резолюция, както и с FullHD при 60 кадъра в секунда и докато снимате видео - да правите снимки. Но отново - това не е силната страна на HTC One M9.
От предната UltraPixel камера сме много доволни. Както знаете, един Ultrapixel приема тройно повече светлина и камерата се представя страхотно при всякакви условия.
ХАРДУЕР
А сега да обърнем внимание на хардуера. HTC One M9 работи с най-новия чипсет на Qualcomm - Snapdragon 810. Има 3GB RAM, 32GB вътрешна памет и както казахме, можете да я разширите с microSD карти. Навигацията из интерфейса е плавна, няма следи от забавяне. Snapdragon 810 е 64 битов, осемядрен и използва big.LITTLE конфигурация на ядрата. Иначе казано, One M9 ще работи с по-слабата четворка процесорни ядра на 1.5GHz, а щом го натоварите, ще превключи автоматично на по-мощните четири ядра на 2GHz.
Няма как да не обърнем внимание и на скандала с прегряването на HTC One M9. В продължение на месеци се говореше за това, че Snapdragon 810 прегрява и това е била причината Samsung да се откажат от него в своите Galaxy S6 и Galaxy S6 edge. Разбира се, частта, която засяга потребителите е дали наистина One M9 прегрява?
Ами.. Грее си дами и господа. Но в никакъв случай, не може да се каже, че пари или “изгаря ръката”. Определено се чувства топлина при продължително сериозно натоварване, но и дума не може да става за онези 55 градуса, които гледахме на картинки в мрежата. Предвид, че не разполагаме с уред, да измерим точно температурата на задния метален капак, свалихме приложение, което измерва температурата на батерията, където (вътре) тя дори трябва да е по-висока, от колкото на повърхността на металния капак.
При почти час игра на Asphalt 8 (между другото препоръчваме я заради страхотния геймплей на този хардуер), One M9 показва максимална температура на батерията от 45 градуса по Целзий.
Веднага след това - четири поредни AnTuTu теста (за да не свиква да си почива) и темепературата дори падна малко - до 44.5-44.7 градуса по Целзий. Явно Asphalt 8 с максимално качество на графиката, натоварва чипсета повече.
Колкото при нормална работа, HTC One M9 работи при температура от 28 до 30 градуса, при която буквално усещате хладния метален корпус на смартфона.
Иначе казано, One M9 си грее когато го натоварите, но сме срещали и други устройства, които се нагряват по подобен начин в натоварен режим на работа.
Това е HTC One M9 накратко. Устройството със сигурност е едно от най-луксозно изглеждащите такива за годината и със сигурност НЕ Е с най-добрата камера в класа си. За сметка на това, има страхотен dual tone metal дизайн, стерео BoomSound високоговорители с Dolby 5.1 съраунд звук и Sense 7 интерфейс с всички “хубавини” около него.