Здравейте, казвам се Кристин и днес ще Ви покажа нещо, което все още не може да се види навсякъде. Намираме се в ерата на умните телефони, умните домакински уреди и умните часовници.
Smartwatches или умните часовници, се превърнаха в хит в наши дни и ябълковият такъв, несъмнено е най-желаният продукт от собствениците на iPhone (не, че имат и голям избор де)...
Това е първият умен часовник на Apple и първият им изцяло нов продукт, откакто Тим Кук пое кормилото на компанията. Той се свързва с Вашия iPhone и предоставя куп функции, които разбира се, можете да свършите и от смартфона, но.... Не е същото...
Това е Apple Watch и в това видео ще почти научите всичко, което трябва да знаете за него.
Apple Watch ни е предоставен от партньорите ни от CityTel.bg магазин за мобилни апарати и аксесоари. Още модели Apple Watch, както и цените им, можете да видите на сайта им или директно като се свържете с тях по телефона.
Всъщност, Apple създадоха три продуктови линии с умни часовници - Apple Watch Sport, Apple Watch и Apple Watch Edition. Всяка от линиите разполага с два варианта според диагонала на дисплея - 38мм за дамите и 42мм за мъжете. Освен по размера на екрана, можете да изберете и различна каишка, която разбира се променя цената му, типично за Apple - каишките не са от най-евтините. В това видео, ще видите Apple Watch Sport 42mm с черна силиконова каишка.
Това, което също е типично за продуктите на Apple, е премиум усещането, което създават в потребителя. Apple Watch не е изключение - още преди да го разопаковате, вече сте впечатлени. Кутията е огромна и вътре "се шири" само той - Apple Watch.
В комплекта има напълно сглобен Apple Watch, кабел за безжично зареждане с USB интерфейс, зарядно устройство, което използва кабела, книжки с упътвания на няколко езика (няма български и вероятно няма да има и занапред) и допълнителна, по-малка каишка с цвета на тази на часовника.
Така. Това е всичко. Предстои ни доста работа, така че - нека продължим със самия часовник.
Apple Watch Sport 42mm има:
- 1.54 инчов AMOLED капацитивен дисплей с 312 на 390 пиксела резолюция и 326 пикселна гъстота. Корпусът на Apple Watch Sport е от алуминий, а върху дисплеят има защитно Ion-X покритие, което честно казано не е от най-добрите и Ви препоръчваме да си пазите часовника.
- високоговорител
- микрофон
- сензор за измерване на сърдечния ритъм
- каишка, която се сваля доста лесно - просто натискате този бутон и слайдвате настрани, докато излезе
- digital crown за зуум, скрол и изпълняващ ролята на Home бутон
- Power бутон, който също изпълнява няколко функции
Що се отнася до хардуера, Apple Watch работи с Apple S1 чипсет с PowerVR SGX543 графичен ускорител и 512MB RAM. Има 8GB вградена памет, като 2GB от нея са за музика и 75MB за снимки.
Налице са още NFC, Bluetooth 4.0 LE (Low Energy), WiFi 802.11 b/g/n, акселерометър, жироскоп, сензор за осветеността, както и новия Force Touch сензор на Apple за улавяне на силата на натиск върху дисплея. Като добавим и сензора за сърдечния ритъм, вибрацията, паметта, безжичното зареждане и батерията - оказва се, че има доста чарколяци и технология в тази малка джаджа.
Софтуер и интерфейс
Може да Ви стори сложна първоначално, но работата с Apple Watch, всъщност е доста лесна, след като разберете интерфейса му. Преди да започнем с елементите от интерфейса, нека обясним как и по колко начина функционират Digital Crown и Power бутона.
Home бутонът изпълнява няколко функция, също както този в iPhone.
- докато сте на екрана с часовника, Home бутонът ви вкарва в менюто с приложенията в Apple Watch (нещо като AppDrawer при Android)
- докато сте в някое приложение, Home бутонът изпълнява функцията BACK. В случай, че сте влезли от AppDrawer-а - той ще Ви върне на същото място. Повторно натискане, ще Ви центрира на CLOCK приложението в AppDrawer-а, което на практика би Ви отвело до основния екран с часовника (или циферблата)
- двоен тап, ще Ви отведе до последното приложение, което сте използвали
- задържане на Home бутона активира Siri
Power бутонът също изпълнява няколко функции
- включване/изключване със задържане
- еднократно натискане извежда Friends контактите които Вие сте настроили. Това може би е една от най-полезните екстри при работа с Apple Watch. Оттук ще можете бързо да достигате до тях и съответно да им се обадите, да изпратите iMessage или в случай, че също имат Apple Watch - да им изпратите сърдечния си ритъм, различни скечове и дори да си говорите с кратки думички.
- двоен тап активира Apple Pay, който ако сте в България няма да можете да използвате на този етап.
Преминаваме към интерфейса. От началния екран с часовника, тапвате Digital Crown бутона и достъпвате до менюто с всички приложения. Нещо като AppDrawer в Android, но тук приложенията са изобразени като кръгчета.
Можете да докоснете екрана и да със слайд "да се разходите наоколо". Със завъртане на digital crown, можете да увеличите или намалите изгледа на приложенията.
Тапване върху някое икона на приложение - ще го отворите.
За да го затворите, просто трябва да натиснете Digital Crown, който в случая функционира като BACK или "назад".
Също както при останалите iOS устройства (iPhone, iPad и iPod Touch), можете да размествате и пренареждате приложенията по Ваш вкус. За целта, просто задържате с пръст върху някое приложение и го влачите до желаната от Вас позиция. Можете да преместите всяко приложение, без централното и най-важно в Apple Watch - CLOCK приложението. То винаги си стои в центъра.
Всъщност, в случай, че този начин на пренареждане не Ви е достатъчно удобен, можете да пренаредите приложенията в Apple Watch и от Apple Watch приложението и App Layout. Отново - задържате с пръст върху някое приложение и влачите до желаната позиция.
Инсталацията на приложения в Apple Watch става през Apple Watch приложението в iPhone-а. Просто тапвате на Featured таба на приложението и си харесвате някое. Можете и да търсите с лупичката...
Деинсталирането на приложения, става от самия часовник. Трябва да се на екрана с всички приложения, да задържите с пръст върху някое от тези, които Вие сте инсталирали и след това X-а. Очевидно, по същия начин, по който се деинсталират на iPhone, iPad или iPod.
За да настроите час, осветеност на екрана, размера на шрифта и други - просто тапвате на Settings иконката (която очевидно изглежда, като тази в iPhone)
Друг елемент от интерфейса, са така наречените Glances, осигуряващи бърз поглед към финкции и приложения в Apple Watch. Достъпът до тях е изключително лесен и естествен - от основния екран с часовника, просто слайдвате нагоре и после със слайд наляво или надясно, се предвижвате между всички тях. Тук могат да се съберат до 20 екрана, като добавянето или премахването на екрани, отново става от Apple Watch приложението на iPhone-a.
Освен полезната информация от приложенията, в Glances имате и опция да активирате безшумен режим на телефона, Do not disturb режим, самолетния режим, както и да прозвъните смартфона за да откриете къде точно се намира.
Разбира се, известията също са част от интерфейса и до тях достигате, точно както до известията в iPhone - със слайд от горния край на екрана - надолу.
Персонализиране на началния екран с часовника
Доста забавно е персонализирането на началния екран с чосовника. За да влезете в режим на редакция, използвате новата Force Touch технология на Apple. Птостично казано, Force Touch разпознава силата на натиск върху екрана, от стандартното тапване и реагира по различен начин. Т.е, за да елезете в режим на избор на изгледа на часовника - натискате дисплея и ще видите няколко предварителни изгледа - UTILITY, MODULAR, SIMPLE, MOTION, ASTRONOMY, COLOR, SOLAR, CHRONOGRAPH, MICKEY и X-LARGE, като можете да използвате някой от шаблоните и да си създадете Ваш собствен, но персонализиран изглед на часовника. И е доста забавно...
Просто тапвате на + бутона и първо избирате на чия база да е изгледа на часовника, като преминавате между теплейтите със въртене на Digital Crown. В този случай, ще изберем MODULAR темплейта. След като го изберете, отново влизате в режим на редакция и тапвате на Customize.
На единия от двата екрана тук, избирате цвета - отново със скролиране на digital crown.
След това, слайдвате надясно и ще видите екран, на който информацията е разделена на зони. Информацията във всяка зона може да бъде по Ваш избор. Просто тапвате на определена зона и със завъртане на Digital Crown избирате каква информация да виждате.
След като нагласите всичко сте готови и си имате нов и според Вашия вкус екран.
Всеки от темплейтите си има различни начини за персолизиране.
MOTION екрана дава опция за избор на анимацията - пеперуда, цвете и медуза, а на втория екран само дата или ден от седмицата и дата.
SIMPLE също е готин. Тук избирате дори детайлите на самия циферблат, след това и цвета на секундарника и накрая - допълнителната информация за градуси, фаза на луната, активностите Ви, дата и часа за изгрев и залез.
Изтриването на темплейти става, като от режим на редакция - просто слайднете нагоре и после бутона с кощчето за изтриване.
Направено е готино и можете да си поиграете доста, но да го направите, какво на Вас Ви харесва.
А сега да видим как работи всичко това...
Готино е, че можете да приемате обаждания, както от телефона, така и от Apple Watch. При входящо обаждане - просто тапвате на зелената слушалка и готово. Apple Watch, както казахме вече, разполага със собствен високоговорител и микрофон и не се налага да използвате смартфона. Разбира се, всичко ще е прекрасно ако не сте в много шумна среда. Ако е шумно - просто вижте кой Ви търси и решете дали да приемете обаждането от часовника или от смартфона.
При входящо обаждане, можете и да отхвърлите обаждането с червената слушалка или, със слайд нагоре, директно да изпратите съобщение или да отговорите от iPhone-а.
В случай, че решите Вие да се обадите на някой има два варианта.
Първият е да влезете в менюто с приложенията, да стартирате дайлъра и след това някоя от групите с контакти - любими, последно използвани или всички. след това просто тапвате на слушалката за да го изберете или на балончето за чат, за да му напишете съобщение.
Вторият и по-лесен начин е да използвате Power бутона, който ви извежда директно така нареченият "Friends" лист.
Изпращането на съобщения и iMessage също е лесно. Просто тапвате на иконата за iMessage например и можете да изпратите стикер или емотикона, като с Force Touch променяте настроението на стикера, а с Digital Crown скролирате между тях, за да изберете най-подходящата за конкретния случай.
Apple въвеждат и още един, нов начин за комуникация между потребители на Apple Watch. Става въпрос за изпращане на кратки съобщения, които съдържат емотикона, сърдечен ритъм със задържане с два пръста по екрана на часовника или дори да нарисувате нещо.
Каквото и да изпратите, след като потребителят с другия Apple Watch го види - то ще изчезне секунда след това и няма начин да се види повторно.
Според слуховете до момента, подобона комуникация от умен часовник към друг умен часовник, скоро ще има и за Android Wear операционната система, което е супер, защото тази между часовниците на Apple е супер. Съобщенията тук изчезват автоматично, но е доста забавно.
Доста удобно е получаването на известия от iPhone-а Ви. На практика, това спестява изваждането на смартфона, като вместо това просто поглеждате към Apple Watch. В случая, Apple Watch е с Watch OS 1.0.1 версия на операционната система и логично - тук има още какво да се желае.
Можете да отговарят на iMessage, както вече показвахме, но няма опция да отговорите на получен мейл например. В Watch OS 2.0 ще има тази възможност, но имайте предвид, че на този етап, това не е възможно.
В случай, че сте инсталирали Viber например, ситуацията е много подобна - получавате всички известия, което е супер, можете да ги прочетете, но не можете да отговорите от часовника.
Всъщност, има нещо, което вероятно ще е добре да знаете... Приложенията за Apple Watch, в момента на практика са нещо като екстенжъни към основните приложения за iOS. Иначе казано, всяко приложение, което инсталирате на Apple Watch, на практика инсталира основото приложение за iPhone-а Ви, като разработчикът се е постарал да напише "добавка", която отива на Apple Watch и добавя въпросната функционалност. Собствениците на Android устройствата, вероятно биха го определили като уиджет и честно казано - има логика да се погледне от този ъгъл.
В Watch OS 2.0, ще има възможност за инсталация на самостоятелни приложения, написани само за Apple Watch, без да се инсталира нищо на смартфона. Звучи добре и най-вероятно собствениците на Apple Watch ще се зарадват на тази новина, но честно казано - рано е да се каже, дали това е добра идея. Моите опасения са, че самостоятелните приложения може да са по-тежки от "добавките" с които в момента се работи (а ако не са по-тежки, с времето ще станат), което би намалило жизнения цикъл на самия часовник. И то просто защото хардуерът ще остарява по-бързо, както в момента се случва със смартфоните. Apple Watch има доста скъпички версии, достигащи почти до цената на гарсониера в краен квартал на София) и ако опасенията ни се потвърдят, ще е жалко да може да се използва гладко само година или две. В този ред на мисли, ако сте решили да купувате Apple Watch - просто изберете Apple Watch Sport или Apple Watch и помислете добре, преди да погледнете към Apple Watch Edition...
Apple Watch се свързва към iPhone-а Ви по Bluetooth, но това далеч не е всичко. Apple са добавили и WiFi чип, който се включва по няколко и много умни начина. Ето пример...
Първо, щом се намирате у дома или в офиса и iPhone-ът Ви се свърже автоматично към WiFi рутера, той предава на Apple Watch паролата и без да правите нищо, Apple Watch също се свързва към въпросния рутер. А това е полезно, защото част от комуникацията между телефона и часовник, все още преминават през Bluetooth, но има и такава, която преминава директно през рутера. Основната цел тук е да се увеличи разстоянието на което могат да бъдат телефона и часовника. Например, ако оставите телефона да се зарежда някъде у дома и дори да сте на друг етаж на апартамента, но в същата WiFi мрежа, отново ще можете да приемате или създавате повиквания от часовника. Хитро е доста.
Можете дори да изключите iPhone-а, но връзката на часовника директно с рутера, ще Ви позволи да използвате Siri на часовника, което би било невъзможно при условие, че телефонът е изключен. Дребните неща са тези, които впечатляват и ако се замислите - тук ситуацията е точно такава.
Друг дребен, но изключително важен детайл е, че ако например използвате Apple Watch с код за достъп, часовникът няма да го изисква докато е на ръката Ви. И така трябва да е. Най-малкото би било досадно за всяка команда или действие с часовника да се налага да въвеждате парола. В случай обаче, че оставите часовника да се зарежда или просто го свалите от ръката си - той вече ще иска паролата. Apple са преценили, че щом вече не е на ръката Ви, любопитни погледи на колеги и приятели, могат да се възползват от липсата Ви и да гледат неща, които не би трябвало да виждат. Готино е измислено със сигурност.
Друг готин детайл е, че Apple са помислили и за вечно закъсняващите за някъде потребители. В Apple Watch има специална настройка за тях, където могат да настроят часовника да бъде с 10 минути напред например, за да не закъсняват за срещите си. Всички известия продължават да бъдат с точния час - променя се само времето на основния екран или циферблата.
В случай пък, че желаете да използвате часовника не с лява, а с дясна ръка - няма проблем. Можете да "обърнете" интерфейса от настройките и да го сложите на дясната си ръка. В този случай, единствената разлика би била в разположението на Digital Crown и Power бутоните, като функционалността разбира се - остава същата.
Това, което показва, че Apple не просто правят продукти, а ги свързват да работят перфектно с цялата им екосистема е Remote приложението. То е вградено, можете да го свържете с въвеждане на четирицифрен код към iTunes библиотеката на компютъра или Apple TV-то си и да управлявате мултимедийните файлове в тях. Естествено - работи прекрасно.
Разбира се, Apple Watch е страхотен фитнес тракер. От него и изключително удобно можете да управлявате всичките си активности през дена, като часовникът дори Ви напомня, ако не сте постигнали някоя от поставените си цели. Можете и от смартфона, но не е същото. Часовникът е постоянно на ръката Ви, активира се автоматично с вдигане на ръката, за да го погледнете и в случай, че последно сте гледали фитнес приложението - доректно него ще видите. Супер бързо и удобно е.
Apple Watch със сигурност ще става все по-добър. Концепцията да имате всичките си известия и да можете да им отговаряте директно от китката си, без да изваждате смартфона, ще става все по-популярно и ако в момента Ви се струва като "нещо префърцунено", не забравяйте, че същото беше и с Bluetooth слушалките преди десетина години. Днес те са навсякъде в ежедневието, като разликата с умния часовник е, че той ще се наложи доста по-бързо. Е - и в цената разбира се.
Можете да минете и без Apple Watch, но ако имате - няма как да не останете доволни. Той е функционален, удобен и просто няма как да не привлече погледите на околните.