Първо окомплектовката.
В този случай, окомплектовката си струва да се спомене. Ето вижте - освен смартфона, тук има калъфче за него, което е готино, защото като нов бранд за страната - не е ясно, дали ще си намерите подходящ калъф.. Бройте, че има и протектор - ето го - предварително залепен е на Camon 19 (очевидно също готино). В комплекта има и адаптор за бързо зареждане - 18W-ов (което също е плюс предвид тенденцията напоследък да се продават смартфони без адаптер за зареждане), а тук в тази кутийка са кабелът за зареждане и дори слушалки. Още по-голямата изненада е, че слушалките са с 3.5мм жак, което ще рече че и Camon 19 има такъв вход. Ето го тук долу до Type-C порта. Очевидно окомплектовката е доста добра, а наличието на 3.5мм вход за слушалки, вероятно вече е плюс за някои потребители….
Да видим дизайна...
Сега, тук на тема дизайн бих казал че Tecno са свършили наистина прекрасна работа. Има няколко важни момента.
Първи важен момент - съвършено плосък дизайн. На мен ми допада - дали вдъхновението идва от също съвършено плоските ябълки и круши не зная. Факт е, че има прилика има и също е факт, че изглежда добре. Това ми стига.
Втори важен момент - гърбът е мат. Аз лично, винаги съм предпочитал матираните гърбове пред гланцираните, защото от една страна - те са с някак по-убити и ненатрапващи се цветове и от друга - защото не оставят пръстови отпечатъци. И тук случаят е точно такъв - много добре изглеждащ матиран гръб и без никакви пръстови отпечатъци. Харесва ми.
Тук на гърба са и тези два големи кръга, които стърчат от иначе изцяло плоския дизайн. На практика, тези кръгове с камерите са единственото нещо, което нарушава съвършено плоския дизайн на корпуса. В горния кръг е 64 MPx основна камера, а в долния има два сензора - 2MPx depth сензор и AI сензор. За тях - малко по-късно...
Гърбът и страничните рамки са от поликарбонатна сплав - разбирайте пластмаса. Когато става въпрос за смартфон в средния ценови сегмент - това никога не ми е било проблем. Още повече когато изглежда добре. Тук е точно така - изглежда и се усеща чудесно. Няма проблем за мен.
Ето и бутоните на страничните рамки. И бутонът за включване/изключване, и тези за силата на звука са на дясната рамка. Този път обаче, за разлика от бутоните на Pixel 7 от предното видео), Power бутонът е под бутоните за звука. Тази подредба ми допада повече. За мен е важно, Power бутонът да ми е на максимално удобна позиция, защото го използвам най-често - с него заключвам екрана и това действие се повтаря десетки или дори стотици пъти на ден.
В този конкретен случай, този Power бутон да е удобен е още по-важно, защото в него се намира и сензорът за пръстовите отпечатъци. Разбира се, това не е нещо революционно за мобилната индустрия и едва ли ще мога да го обясня достатъчно добре, но - това разположение на пръстовия отпечатък и вградения в него сензор за пръстови отпечатъци - някак ме усмихнаха. Просто ми допадна. С всичките вградени в дисплеите сензори напоследък и които изискват “нацелване” - буквално изпитах облекчение когато пръста ми попада на хардуерния бутон и телефонът се отключва мигновено. Толкова бързо се отключи, че… Как да го обясня - забави го анимацията по отключването, а не самото отключване… Колкото до самия сензор - той е капацитивен, което го прави с висока степен на сигурност, което също е чудесно.
Сега - има и лицево разпознаване с 16MPx-овата, вградена в дисплея селфи камера. Знаете, то не е толкова сигурно от една страна, но пък е безценно когато става въпрос просто за отключване на смартфона. Така че - ползвах и двете по време на теста, като до момента и двете се справят чудесно.
За финал оставих и най-важния елемент от дизайна.. Става въпрос за ето тези ултра тънки рамки около дисплея. Може би най-точния изказ в случая би трябвало да бъде "тънки рамки, достойни за смартфон от най-високия клас". Е тук ги има тези ултра тънки рамки, а устройство струва едва 430лв с ДДС, което е мнооооого-много под няколкото хиляди лева за скъпите смартфони на пазара.
Любопитен факт... Вижте къде се намира слушалката на Camon 19. Не е непосредствено над дисплея, а тук чак на горната, странична рамка. Този Camon 19 няма стерео високоговорители и това е само слушалка, но остава въпросът - защо е тук горе...? Ами - най-вероятната причина са именно супер тънките рамки.
Като цяло, бих оценил дизайна като страхотен - харесва ми сглобката (супер стабилна се усеща), харесва ми матирания гръб, харесва ми разположението на Power бутона със сензора за пръстовите отпечатъци, харесват ми и супер тънките рамки. Това е.
Стигам и до дисплея. Тук също е интересно. Вижте. Става въпрос за 6.8 инчова, IPS LCD матрица с резолюция от 1080 на 2460 пиксела. Като си изчислите съотношението на страните - излиза 9 към 20.5. Обърнете внимание, че това е повече от 9 към 18, 9 към 20, т.е. - тук има още по-издължен дисплей. Именно това го прави удобен за работа с една ръка (съгласете се, че 6.8 инчов дисплей звучи като огромен дисплей).
Самият дисплей е супер - ярки и наситени цветове, има си автоматично регулиране на яркостта, има си и “грижа за очите” с премахване на синята светлина, което си е важно и не натоварва очите особено вечер. Аз това с премахването на синята светлина много го ценя по принцип. Дисплеят е супер. Няма модерните 90Hz, но знаете - за мен това не е проблем. Причината да няма 90Hz между другото е, че този Helio G85 чипсет, просто не може да поддържа едновременно хем FullHD резолюция, хем висока опреснителна честота. Поотделно може и двете… Т.е ако беше резолюцията 720p например - можеше да има и повече херци. Очевидно, продукт мениджърите на Tecno в този случай са решили да заложат на 1080p резолюция със 60 херца опресняване за да се акцентира на мултимедията в смартфона, вместо да има по-ниска 720p резолюция и по-висока честота на опресняване.. Запомнете го този момент и към края на видеото ще се върнем за малко на темата…
Да видим хардуера
Този, Helio G85 чипсет, не е нещо ново за смартфон пазара. Напротив, представен е още през 2020та година като геймърски чипсет за смартфоните в средния ценови сегмент. Ето го и сега - две години по-късно - все още се използва. Разработен е по 12нм технологичен процес и се състои от 8 процесорни ядра - две Cortex-A75 ядра за тежките задачи и шест Cortex-A55 процесорни ядра за по-леките задачи. Нищо революционно. Никакви изненади и при AnTuTu 9 теста - 250 000 точки. Много далеч от флагманско представяне очевидно, но Camon 19 и не претендира да е флагман. Той си е здраво позициониран в средния клас.
Тези, които следват канала от доста време обаче, вероятно си спомнят от предишни видеа, че през последните няколко години, хардуерът определено изпреварва софтуера. Моментът сега е много подходящ, да Ви го покажа нагледно…
Ето сега ще изтормозим заедно този двугодишен хардуер, да се поизпоти малко с няколко игрици, които аз по принцип играя от време на време, като ще започна от по-леките, към по-тежките… Съответно ще видим как се държи смартфона.
Първо Hill Climb Racing. Сравнително лека игричка, доста забавна на моменти и очевидно - абсолютно никакво затруднение. Работи си перфектно
Следва Subway Surfers. По-тежичка е заради 3D графиката, но отново никакви проблеми. Върви гладко - всичко е наред.
Следва Asphalt 9. Също никакви проблеми. След първоначалното зареждане - играта върви гладко. Няма яд…
И най-тежката игра от тези, които аз играя е Call Of Duty. И тук играта си върви - на по-ниската графика, но на висок рефреш рейт. Успявам да ги уцелвам, не усещам никакво движение “по снимки” както се казва - всичко си се движи добре и успявам да уцеля разни фрагодарители тук… Всичко е наред.
Да, Tecno Camon 19 е доста далеч от рекордите в AnTuTu, но чипсетът заедно с 6GB RAМ очевидно са достатъчни вероятно за повечето игри. Има и слот за microSD карти между другото, така че ако има фенове на разширяването на паметта с карта - може. Има и опцията да добавите допълнително РАМ памет към наличните 6GB RAM - ето го до 5GB. Не съм сигурен, дали изобщо би могло да Ви се наложи да правите нещо подобно - но можете. Както решите.
Камери
Това, на което акцентират обаче самите Tecno в Camon 19 са камерите. Тук е онова тяхното “stop at nothing to capture everything”. Предизвикателството пък е - добри нощни снимки с Camon 19. Ако нощем се справят, през деня ще са фантазия.. Нощните снимки са най-трудното нещо по принцип за един смартфон.
За да постигнат целта си, Tecno са заменили традиционния RGGB сензор с нов RGBW сензор (в случая основния 64 MPx RGBW сензор). Въпросният сензор е разработен от Samsung, като както личи от името му има заменен един зелен с бял субпиксел. Наличието на този бял субпиксел, гарантира навлизането на повече светлина, а оттам нещата би трябвало да са далеч по-лесни - светлината осигурява по-бърз фокус и по-добри снимки. Виждате поредица от нощни снимки, които изглеждат доста добре. Няма как да се сравнят със снимки от висок клас камерафон, но и тук цената е съвсем различна.. Въпросът по-скоро е, дали снимките добри за смартфон със стартова цена от 430лв, а след няколко месеца вероятно около 400лв..
Допълнителния 2MPx-ов depth сензор се използва за портретните снимки. Добавили са и портретни видеа между другото, така че - това също е добре. Единственото, което не успях да разбера е какво точно прави този третия AI сензор - мистика направо. Има режим за AI снимки, разкрасяване, но дали се занимава точно с тези неща или се използва и за нещо друго - никаква идея.
И понеже се очаква Camon 19 да привлече фенове на фотографията (те обикновено са креативни и естети със склонност да “виждат” красивото независимо дали ще го видят в дизайна на смартфона с ултра тънки рамки или при създаването на красиви снимки по всяко време), ето още една добавена екстра…
Става въпрос за ето тези вградени в камера приложението заготовки за сглобяване за кратки видеа, така че създателите на съдържание, да бъдат максимално улеснени. Тук снимате няколко пъти от по няколко секунди и имате готово, ефектно видео с музика.
А ако вече сте направили някакви снимки и видеа и искате да ги сглобите от смартфона - и тази опция е налична. Просто влизате в галерията и после на този последния таб “Откриване” (на английски е discover). Тук горе ще видите опциите - Филм с изображения, Колаж и Видео редактор. Т.е. - с тези тук нещица също можете да сглобите интересно съдържание.
Да видим сега и как ще се справи 5000 mAh-овата батерия с този големичкия, 6.8 инчов дисплей.. Стандартен тест - 1 час видео в YouTube, на максимална яркост на дисплея и през WiFi (без СИМ карта). Ето го и резултата - както се казва, Camon 19 се движи със 7% на час, плейване на видео в тубата на максимална яркост. Това означава 14-15 часа непрекъснато гледане на видео с едно зареждане. За този голям дисплей и 12nm-ов чипсет, резултатът си е прекрасен.
Какво излиза до момента.. За мен, акцентите на Tecno Camon 19 са в три направления.
Първо дизайн. Очевидно е - красив, матиран, ултра тънки рамки - топ е дизайна
Второ - камери - заради RGBW сензора, портретните снимки и видеа
И трето - мултимедия - тук бих включил 3.5мм жак за слушалките, големия екран с 1080p резолюция на който видеата се гледат чудесно и разбира се - HiOS 8.6 с възможностите за създаване на мултимедийно съдържание
Бонус част - Pova Neo 2
Какво обаче да направите ако не сте чак такива фенове на фотографията, не държите да имате чак такава камера, а вместо това предпочитате да замените по-добрата камера за нещо което би Ви свършило по-добра работа… Или за нещо по-евтинко най-малкото… Ами може би този Tecno Pova Neo 2 е точно за Вас…
Да сравним Camon 19 и Pova Neo 2…
Прилики
Приликата между двата е при хардуера. Ама абсолютно еднакви са - и двата са с Helio G85 чипсет, имат 6GB RAM и 128GB памет + слота за разширяване на паметта с microSD карти (всичко - едно към едно).
Въпреки че не си приличат, бих добавил и някой елементи от външния им вид като прилика… Най-малкото и двата са с корпус от поликарбонатна сплан (което е модерната дума на пластмасови). За този ценови клас е напълно нормално, като бих повторил - сглобката е чудесно. И двата се усещат прекрасно в ръката, а заради 20.5:9 съотношението на страните на дисплея - са и мега удобни за работа с една ръка. Освен това - и двата са доста красиви. Освен това - и на двата, бутоните им за управление са разположение на дясната странична рамка. И за финал - и при двата, сензорите за пръстови отпечатъци са вградени в Power бутона.. Един вид, въпреки различното усещане, те са много сходни като всеки от тях си е красив по своему…
При разликите обаче става по-интересно…
- Първо. Camon 19 е нещо като премиум схемата тук - матиран гръб без отпечатъци и ултра тънки рамки около дисплея. Както казах, Pova Neo 2 също е красавец, но вече не е с матов а с гланциран гръб на който има отпечатъци и няма онези супер тънки рамки.. Точка за Camon 19..
- Втора разлика… Нямам представа поради каква причина, но Pova Neo 2 има стерео високоговорители, докато видяхме, че Camon 19 няма. Допъскам, че втория - този горния високоговорител тук горе - е паднал в жертва на дизайна и супер тънките рамки. Няма как да съм сигурен, но - имайте го предвид… Точка за Pova Neo 2 (резултат 1 на 1)
- Трето. Дисплеите и на двата са 6.8 инча IPS LCD матрица, но Camon 19 е с 1080p резолюция и 60 херца опресняване, докато Pova Neo 2 е със 720p резолюция и 90Hz опресняване (да онези модерните 90Hz опресняване). Точно за това Ви споменах в началото на видеото - Helio G85 не може едновременно и висока резолюция, и висок рефреш рейт. Няма силички милия. Може ги и двете, ама поотделно. Camon 19 получава високата резолюция, а Povo Neo 2 - високия рефреш рейт. За нещо по всеки, нали така.. Вие преценете кое е по-добре за Вас.. Аз примерно слагам и на двата по 1 точка, защото и двете неща си имат предимства (резултатът е 2 на 2)...
- Четвърта разлика и акцент в Camon 19 - камерата. Camon 19 вече знаете е със 64 MPx RGBW сензор, докато Pova Neo 2 има 16MPx сензор, който не е с RGBW матрица и съответно няма да улови повече светлина (т.е няма да снима толкова добре, колкото Camon 19). Тук точката е за Camon 19… (резултат 3 на 2 за Camon 19)
- Пета разлика и този пък акцент в Pova Neo 2 - батерията. Camon 19 е изключително елегантно устройство (едва 8.3 мм) и идва с 5000 mAh батерия, която както вече знаете му осигурява около 14 или 15 часа плейване на видео от YouTube с максимална яркост. Pova Neo 2 пък е малко по-дебел (9.6 мм) и това допълнително място е използвано максимално добре - има огромна 7000 mAh батерия. На практика, батерията е с 40% по-голяма… Предвид че двата са с един и същ чипсет и почти идентични дисплеи, сами можете да изчислите, че Pova Neo 2 би трябвало да издържи не 14-15 часа, а с около 40% повече - т.е около 18-19 или дори малко повече часа гледане на видеа в тубата с едно зареждане… Предимството със сигурност отива за Neo 2 в този случай и резултатът отново е равен - 3 на 3…
- За финал, Pova Neo 2 е по-евтин. Ето го - едва 369 лв с ДДС, което с отстъпката прави 361лв… Което отново е точка за Neo 2 и той повежда с 4 на 3..
Един вид, ако предпочитате да снимате по-добре, да имате супер гъзарски матиран гръб без отпечатъци и ултра тънки рамки - Camon 19 за стартова цена от 430 лв. Ако пък сте склонни на по-ниска резолюция но с по-висок рефреш рейт, искате стерео високоговорители и гига батерия за да зареждате веднъж на няколко дни и да платите по-малко - то Pova Neo 2 за 361 лв е точно за Вас.