Заедно с Xperia Z5 и Xperia Z5 Premium, Sony представиха и Xperia Z5 Compact. За разлика от конкурентите си, компанията започна традиция да пуска по-компактна (не mini или lite) версия на топ смартфоните си, със същите флагменски характеристики. Една прекрасна идея, която продължава и сега - Xperia Z5 Compact e умалена версия на Xperia Z5, която не бива да бъде подценявана.
И така, това е Xperia Z5 Compact.
Xperia Z5 Compact ни е предоставен от CityTel.bg магазин за мобилни телефони и аксесоари. Можете да намерите него, както и по-големите Xperia Z5 и Xperia Z5 Premium на сайта им или пък направо да се разходите до магазина им в София, Младост 1, булевард Андрей Ляпчев, номер 51.
Xperia Z5 Compact, както вече казахме е с по-компактни размери от събратята си - 127 x 65 x 8.9 mm и тежи 138 грама. Основен акцент в модела, очевидно е по-малкият 4.6 инчов дисплей, като отново присъстват Triluminos display for Mobile, Dynamic Contrast Enhancer и X-Reality for Mobile технологиите на компанията. Предвид по-малкия диагонал на дисплея тук, от Sony са използвали матрица с HD резолюция (1280 х 720 пиксела), което е повече от достатъчно.
Въпреки, че изглежда и се усеща като метал, рамката на Xperia Z5 Compact е от специална и честно казано, доста качествена поликарбонатна сплав. Друг важен момент тук е, че тя е с цвета на самия смартфон. В нашия случай - тя е жълта, но Xperia Z5 Compact се предлага в още 3 цвята - бял, черен и коралов (или розов) и рамката при тях, отново е с цвят съответно бял, черен или корал. Всъщност, вероятно именно на по-веселите и младежки цветове, както и на уеднаквения като цвят корпус, Xperia Z5 Compact лесно може да се обърка с експерименталната Nokia X поредица на финландците с Android. Разликата е в самите цветове - при Xperia Z5 Compact, те са пастелни, докато при Nokia бяха далеч по-ярки. Пастелните цевтове, поне според нас, са по-готини. Разбира е, разликата има и в цялостното усещане, което предоставя Xperia Z5 Compact, спрямо Nokia X например - Z5 Compact определено е далеч по-премиум.
В Xperia Z5 Compact, отново виждаме OmniBalance дизайна от Sony - симетричен, с разположен по средата Power бутон. Всъщност, тук е и една от новостите на компанията в новата Xperia Z5 серия смартофни - нов, овален Power бутон с вграден сензор за пръстови отпечатъци. Сензорът работи повече от прекрасно - след като научите смартфона да разпознава пръста или пръстите Ви, той просто работи. Безотказно. Което разбира се, е и целта на занятието.
Ниско долу, под Power бутона, се намират Volume Up/Down бутоните. На пръв поглед доста нестандартно и странно решение от страна на Sony и буквално доста мислехме защо "аджеба" са решили да бъдат различни от останалите производители на смартфони, точно в този елемент от дизайна...
Оказа се, че отговорът буквално е бил пред очите ни през цялото време. Едва щом започнете да използвате смартфона, няма как да не обърнете внимание, че независимо с коя ръка го използвате по време на разговор - захватът е ниско долу в основата на смартфона, а не както го държите по време на браузване в интернет или докато играете на някоя игра. Volume бутоните се използват основно по време на разговор и при този захват - тук наистина са си точно на мястото. Ок - Sony определено са обърнали внимание на този детайл, а ние си падаме по детайлите, така че - поздравления за Sony.
Под Volume бутоните има специален камера бутон. Първо, той може да стартира камерата, и то дори при заключен смартфон с код и второ той е двустепенен - първо фокусирате, след което снимате. С една дума - харесва ни.
Гърбът на Xperia Z5 Compact е от матирано стъкло. Ефектът е полупрозрачно стъкло и никакви пръстови отпечатъци. Страхотен резултат.
От ляво са слотовете за nano SIM и microSD картите. Те са прикрити зад доста солидно вече капаче, което предпазва Xperia Z5 Compact от прах и вода. Смартфонът е IP65/68 сертифициран срещу прах и вода, но компанията вече не го рекламира като водоустойчив. Казват, че може да издържи на намокряне докато говорите в дъжда или че може да го измиете с чешмяна вода за да го почистите, но не препоръчват да се гмуркате под вода с него.
Входът за microUSB кабелът за зареждане и синхронизация е долу и е открит. Тук определено е по-добре да няма предпазаен капак, особено като се има предвид, че смартфонът ще се зарежда през ден. Предпазните капаци просто се похабяват при непрекъснатото отваряне и затваряне и спират да функционират коректно. При SIM и microSD картата просто няма нужда да ги пипате след първоначалното им поставяне.
Освен основния микрофон, има и втори за изолиране на околния шум по време на разговори и стерео звук при снимане на видео. Горе е 3.5 мм вход за слушалки, който също е открит. Ето нещо интересно - в комплекта на Xperia Z5 Compact няма слушалки. Звукът на смартфона е страхотен, особено ако инвестирате в готини слушалки.
Докато сме на тема звук - непосредствено под и над дисплея се намират стерео високоговорителите на Xperia Z5 Compact. Процепите за звука са изключително фини и почти не се забелязват. Все пак те са тук и звукът докато гледате видео или слушате музика е невероятен.
Накрая и пореден готин детайл е, че рамката на Xperia Z5 Compact леко стърчи (с около 1мм вероятно) над стъклените дисплей и гръб на смартфона. Това ще ги предпази от надраскване, докато поставяте смартфона на равна повърхност. Отново - помислено е - и отново - поздравления.
Всъщност, излиза че Sony са помислили за всичко - сензорът за пръстовите отпечатъци, разположението на Volume бутоните, двустепенният бутон за камерата, готините стерео високоговорители, откритият вход за зареждане и слушалките, матираното стъкло което вече не събира отпечатъци, отстоянието на рамката и други. Xperia Z5 Compact е пълен с дребни, но просто великолепни детайли... Преминаваме към хардуера.
Xperia Z5 Compact има флагменски хардуер. Налице е Snapdragon 810 чипсет, известен с по-високата си работна температура. Има 2GB RAM, което е единствената разлика на Xperia Z5 Compact, спрямо официалния флагмен на компанията Xperia Z5, като това в никой случай не е проблем. През повечето време при работа със смартфона имахме над 700MB свободна RAM памет. Xperia Z5 Compact хвърчи из интерфейса и тежките игри. Въпросът е дали прегрява...
При Xperia Z5 и Xperia Z5 Premium, Sony са използвали специални топлинни тръби за охлаждане на чипсета, които решават проблемите с прегряването. Не е ясно, дали има такива и при Xperia Z5 Compact, но при нашите тестове, работната температура на гърба на смартфона по време на игра е около ........ градуса, което не е фатално. При продължително 20 минутно снимане на 4K видео обаче, смартфонът извади съобщение, че камерата може да спре да работи, в случай, че температурата продължи да се повишава. Записът се запаметява автиматично и няма да го загубите, но очевидно огромното и продължително натоварване при 4К видеозапис, все още може да се окаже проблем. При снимане на Full HD видео - няма никакви проблеми.
Xperia Z5 Compact има 32GB вградена памет, което е повече от достатъчно за повечето потребители. В случай, че желаете - можете да използвате слота за microSD карти за разширяване на паметта, като се поддържат карти до 200GB. Такива карти не сме виждали на пазара, но като ги измислят и пуснат на пазара - можете и такава да сложите. Ако и това не Ви стига - просто си носете флашка и се възползвайте от USB On-The-Go екстрата. Има я - просто се активира по малко по-странен и труден, ако не го знаете начин. За да изведете бърз достъп за активиране на USB On-The-Go, просто тапвате на SETTINGS, DEVICE CONNECTIONS, USB CONNECTIVITY, TIPS FOR CONNECTING WITH USB DEVICE и тапвате на ADD бутона най-долу. След това, при всяко поставяне на външна флашка - просто сваляте бързите връзки и тапвате на DETECT USB DEVICE.
Ще завършим кратката обиколка на хардуера, с батерията на Xperia Z5 Compact. Той има страхотна 2700mAh батерия. При големина на екрана от 4.6 инча, смартфонът наистина е "машина" и издържа много. Наистина много. При нашите тестове, издържа над 6 часа и половина непрекъснато гледане на дълга плейлиста в YouTube на цял екран (което означава, че видеата са били на 720p резолюция). Това означава непрекъснат стрийм през WiFi, процесорна мощ и светене на екрана в продължение на 6 часа и 30 минути, което си е впечатляващ резултат. При нормално натоварване - без никакъв проблем ще издържи два дни с едно зареждане. Xperia Z5 Compact поддържа и бързо зареждане (ако разбира се имате подходящо зарядно) и за 30 минути може да зареди батерията Ви до 60 процента. А сега да видим камерата в Xperia Z5 Compact...
Преминаваме към камерите в Xperia Z5 Compact. Основната камера е 23MPx, същата като при по-големите си братя Xperia Z5 и Xperia Z5 Premium. Sony определено се гордеят с новия си сензор. Използванa е нова, хибридна система за супер бърз автофокус - да, така е. Не знаем дали фокусира за 0.03 секунди, както твърдят от Sony, но определено фокусира адски бързо. Снимките през деня са страхотни и можете да правите снимки с 5 кратен зуум, без загуба на детайли. Можете да снимате и slow motion видеа. Оптична стабилизация няма, но има така наречената SteadyShot™ стабилизация по време на снимане на видео. SteadyShot™ стабилизацията определено ни изненада приятно и върши прекрасна работа. Ето как изглежда видео, направено докато вървя по неравен терен...
DxOMark ранкира камерата на Xperia Z5 като най-добрата такава на смартфон в момента. Не съм специалист в областта, но едва ли е чак така... На дневна светлина определено е страхотна, но на тъмно - невинаги има коректен фокус и се забелязва доста шум. Според мен, LG G4 се справя по-добре на тъмно.
Xperia Z5 Compact е достатъчно мощен, за да снима 4К видео, а и има предостатъчно място за това. За сравнение, 16GB-вата версия на iPhone 6s и iPhone 6s Plus - нямат...
Предната камера на Xperia Z5 Compact е 5.1MPx и може да снима Full HD видеа. Доста готина камера.
Накрая и съвсем накратко, ще обърнем внимание и на софтуера. Xperia Z5 Compact идва с Android 5.1 Lollipop версия на Android, като очаква ъпдейт до Android 6.0 Marshmallow и има допълнително наложени от Sony интерфейс и приложения. Повечето от приложенията са готини всъщност - мини приложенията, които могат да се скриват в десния край на екрана за по-лесен достъп в даден момент, видео плеър, който може да минимизира видеата като YouTube приложението на Google и да свири във фонов режим, АЛБУМ за добър изглед на снимките и видеата Ви, файлов мениджър обединяващ паметта в смартфона, в microSD картата и облачните Ви услуги и много други. Добрата новина тук е, че можете да деинсталирате някои от предварително инсталираните в смартфона приложения.
Разбира се, налице са и емблематичните за компанията Stamina, както и по-агресивните Ultra Stamina и Low Battery режими на Sony, за запазване на батерията.
И така, Xperia Z5 Compact има доста и добре премислени детайли, що се отнася до външния му вид. Той е красив, прахо и влаго устойчив, има безпроблемно работещ сензор за пръстови отпечатъци, безкомпросно мощен хардуер, предостатъчно вградена памет, огромна батерия и страхотна камера. Удобен е за работа с една ръка и в движение и в случай, че си падате по компактни смартфони - Xperia Z5 Compact просто е без конкуренция. За феновете на компактните смартфони - той със сигурност е най-добрият Android смартфон на пазара.