Дизайн
Redmi Note 7 определено има страхотен дизайн. До сега, китайците разчитаха на алуминия в средния клас смартфони, а стъклото оставяха за високия си клас или Lite версиите на високия си клас, които на практика са нещо като висок-среден клас...
Сега, Redmi Note 7 идва със стъклен гръб и това е за първи път в средния клас на Xiaomi (Xiaomi Mi 9 Lite ще го броим като лайт-версия на флагман и ще го причисля към ВИСОКИЯ-среден клас на компаният). Да, определено добър старт за новия Redmi подбранд. Нещо повече, гърбът е с Gorilla Glass 5 защитно покритие, което би трябвало да го предпази от драскотини. И това е добре. Даже много добре. Все пак, имайте предвид, че ще го предпази от драскотини, ако е в един джоб с монетите Ви, а не от счупване. Всяко стъкло, може да бъде счупено, така че наличието на Gorilla Glass 5 стъкло на гърба изобщо не означава че го прави безсмъртен на второ ниво с три човечета... Иначе казано, добре е да си имате калъфче. А в окомплектовката на Redmi Note 7 има такова - нищо особено не е, меко и силиконово, но е прекрасна алтернатива, докато си купите някое, което да ви кефи.
Лицевата страна на Redmi Note 7 е заета от 6.3 инчовия, IPS LCD дисплей с резолюция от 1080 х 2340 пиксела в съотношение на страните 19.5:9. Тук също има Gorilla Glass 5 защитно стъкло, което разбира се е супер. Вече, знаете - това не означава "нечупливо", а че издържа на драскотини. Пазете си дисплея... Така. Дотук добре... В горната част на дисплея е така нареченият "капковиден прорез" в който се помещава селфи камерата. Капковиден, защото е толкова малък, че изглежда като малка капка вода върху дисплея. За мен, прорезите никога не са били проблем. Този, малките, капковидни прорези пък - изобщо не са проблем. Ама никакъв. Дали на Вас ще Ви хареса или не - това преценете сами.
Рамките около дисплея не са най-тънките, които съм виждал. Всъщност, именно по тези леко дебели странични рамки, Redmi Note 7 някак странно ми напомни на iPhone XR. Ако тези рамки бяха по-тънки, смартфонът щеше да има още по-премиум излъчване и това е факт. Факт е също обаче, че малко по-дебелите рамки, автоматично правят смартфона една идея по-издръжлив ако не-дай-си-боже-опази го изпуснете. Те биха поели част от напрежението и да улекотят удара. Поне теорията е такава.. Дано не Ви се случи, да го изпитвате в реални условия. Ето тук се вижда и колко добре е изработена цялата работа. Вижте това уплътнение между страничната рамка и дисплея - то също би трябвало да намали стреса и да предпази дисплея при изпускане... Между другото, рамката е пластмасова, а не от алуминий. По-интересното обаче е, че това в никой случай, не прави смартфона да се усеща по-малко премиум в ръката. Изглежда и се усеща супер. Без забележки. Това обаче не е всичко...
Долу, Redmi Note 7 има високоговорител, забележете USB Type-C порт (супер модерната работа) и втора решетка под която е основния микрофон. Често в коментарите има въпроси, защо не работи "вторият високоговорител" и не съм предполагал, че ще трябва да го обяснявам но ето - ще го кажа изрично. В този случай (а и в много други случаи), има само един високоговорител. Втората решетка е за микрофона - от нея звук няма да чуете.
Но да се върна на USB Type-C порта. Добре е, че Redmi подбранда стартира с Type-C порт. Не че е от кой знае какво значение, но при този порт можете да поставяте кабела какво Ви падне и най-малкото вече се превърна в стандарт.. Добре е, че е с Type-C.
Redmi Note 7 поддържа и бързо зареждане с 9V на 2А или 18W-ово бързо зареждане. Красотичка. Това добре, ама Xiaomi лошо са се научили от Apple и адапторът в комплекта е едва 5V на 2A, което прави бързо зареждане с 10W, а ако искате да се възползвате от максимума при зареждането - трябва да си купите от Xiaomi 18W бързо зареждане. Както се казва "Apple-ски номера". Все пак е по-добре от ябълките - те имат 5W зарядно в комплекта, като в същото време смартфоните им са 4-5 пъти по-скъпи.
Горе, браво на Xiaomi, все още е инфрачервеният сензор за дистанционно управление, вторият микрофон за изолиране на околния шум по време на разговори и “мечтата за меломана” - 3.5 мм жак за слушалки. Аз лично не разбирам защо потребителите толкова много държат на този жак - но искате го, има го. Всичко е точно и всичко си има Redmi Note 7. Готино.
Redmi Note 7 работи с две СИМ карти, като СИМ2 слотът е хибриден - т.е или го използвате с две СИМ карти, или с една СИМ карта и една microSD карта. Друг вариант няма. По-интересното е, че Xiaomi (или вече трябва да използвам Redmi), са добавили и някакъв наченък за влагоустойчивост тук. Вижте тази гумичка при слотовете за СИМ картите. Redmi Note 7 няма IP сертификат за защита от влага, но тук имаме "някаква" защита. Не че е нещо голямо, но е добре че я има. Отново - готино.
В общи линии, нямам никакви забележки към дизайна и сглобката на Redmi Note 7. Супер е. Изглежда добре и се усеща добре в ръката. Дисплеят също е супер.
Заключението ми е, че Redmi Note 7 е първото Redmi устройство на, което е със стъклен гръб и е в средния клас. И това е супер. Запомнете го.
Хардуер
Плавно преминавам към хардуера. Налице на Snapdragon 660 чипсет и три версии, спрямо размера на RAM-а и вградената памет - Redmi Note 7 3/32, Redmi Note 7 4/64 и 6/64. Бройката в мен е с 4GB RAM и 64GB вградена памет.
Redmi Note 7 се представя съвсем очаквано в синтетичните бенчмарк тестове. В AnTuTu изкарва 142 000 точки, което е съвсем нормално за този чипсет. Само за информация, предишното поколение смартфони от среден клас на Xiaomi, изкарваха между 75 000 и 115 000 точки, според чипсета, така че Redmi подбранда определено надгражда предишната Redmi серия. Дотук добре… Redmi Note 7 е ОК на тема хардуер. Redmi подбрандът за първи път използва Snapdragon 660 чипсет в среден клас смартфон. Това също е ОК.
Всъщност, използваха Snapdragon 660 и в Xiaomi Mi 8 Lite, но както коментирах, него го причислявам към ВИСОКИЯ-среден клас смартфони на компанията. Така че, броя Snapdragon 660 като второ нещо, което е за “първи път” в Redmi смартфон...
Най-големият "хайп" около Redmi Note 7 обаче е заради камерите му. Да видим...
На гърба има две камери: основна камера с 48MPx ISOCELL GM1 сензор на Samsung, F/1.8 бленда и 5MPx depth сензор с F/2.4 бленда, който помага при портретните снимки. Предната камера или селфи камерата е 13MPx, с F/2.2 бленда. Така, поредното “първо” за Redmi Note 7 е именно тази 48MPx основна камера. За пръв път в смартфон от средния клас има такова чудо. Браво.
Сега! Има обаче някои условности тук...
Още с анонса на смартфона и преди появата му на пазара, потребители в мрежата се чудеха, как и защо има 48MPx-ов сензор, след като Snapdragon 660 чипсетът по принцип поддържа до 25MPx-ови сензори. Не повече... Т.е - това с 48MPx камера в Redmi Note 7 - измама ли е, някакъв трик ли е, маркетинг ли е или пък реална иновация... Честно казано, истината е някъде по средата. Ще се опитам да обясня.
Redmi Note 7 наистина има 48MPx сензор. Вярно е също, че Snapdragon 660 чипсетът поддържа до 25MPx камера-сензори. Всъщност, последното е вярно от една страна, и не съвсем от друга… След малко ще разберете защо..
Тук може да стане малко объркано всичко, затова внимавайте...
Първо, Redmi Note 7 има две задни камери, като благодарение на втората получава ефектното боке при портретните снимки. Дотук добре. Има AI или изкуствен интелект, който прави неговите си магии и оптимизира настройките според разпознатата сцена. Пак добре. Хубаво, ама снима с 12MPx резолюция, вместо с 48MPx...
Причината е, че когато се използват две камери, Snapdragon 660 чипсетът поддържа до 25MPx сензори и това е факт.
Xiaomi са използвали ISOCELL GM1 сензор на Samsung, който обединява 4 съседни пискела в един. Недостатъкът при този подход е, че реално се намалява резолюцията от 48MPx на 12MPx (което обяснява снимките с 12MPx в Redmi Note 7). Предимството пък е, че при обединяването на тези 4 пиксела в 1, се увеличава физическия размер на новия пиксел. Всеки от четирите по-малки пиксела, преди да се обединят, е с размер от 0.8 микрометра. След обединяването се получава един голям супер-пискел със страна 2х 0.8 микрометра или общо 1.6 микрометра. Защо това е важно? Ами простичко е... Според теорията, колкото по-голям е пискелът - толкова повече светлина може да поеме. Колкото повече светлина може да поеме - толкова по-добри нощни снимки прави, фокусира по-бързо и намалява вероятността от размазани снимки.
Ето още нещо любопитно обаче... Щом влезете в Pro режим на снимане, Redmi Note 7 извежда директно снимане в режим с 48MPx. Ето тази магия е супер. Защото уж не може, а тук може...
Според преобладаващото мнение в мрежата, тук Xiaomi или Redmi, използват интерполация, за да създадат 48MPx-ова снимка от снимащия с 12MPx сензор. Коментират още, че сензорът бидейки настина 48MPx, има запас от информация, която да подобри интерполацията така че снимката наистина да изглежда доста добре и с много детайли.
Честно казано, не ми е ясно как точно работи софтуера тук, но ето две снимки, направени веднъж като 12MPx без да пипам нищо по настройките и веднъж в Pro режим с 48MPx. Аз не виждам голяма разлика, ако изобщо има... Т.е бих Ви препоръчал да използвате 12MPx-овия, автоматичен режим на снимане, пред Pro режима с 48MPx.
Възниква въпросът "последно хубаво ли е че от 48MPx, реално камерата е 12MPx?". Отговорът ми е “Не е лошо”. Точно както “не е лошо” и Ви препоръчах да използвате 10MPx вместо 40MPx в Huawei P20 Pro.
Това обаче не е всичко. Хайпът около Redmi Note 7 и 48MPx-овата му камера стана толкова голям, че изказванията станаха дори груби на моменти, заради както го наричат "търговския трик" на Xiaomi, че камерата уж била 48MPx, а реално снима с 12MPx...
Според информация от XDA, в началото на месец февруари тази година, Qualcomm са обновили информацията в сайта си, свързана с мобилните им чипсети и поддръжката на камерите. Обърнете внимание, че това се случва СЛЕД анонса и появата на Redmi Note 7 на пазара и негодуванието на феновете.
Ако преди пишеше, че Snapdragon 660 чипсетът поддържа само тези 25MPx, то сега има допълнение с по-ситен шрифт и много по-надолу... Сега изрично е упоменато, че Snapdragon 660 платформата поддържа:
- Dual Camera, MFNR, ZSL, 30fps: Up to 16 MP
- Single Camera, MFNR, ZSL, 30fps: Up to 25 MP
- Single Camera: Up to 48 MP
За информация, това MFNR е Multi Frame Noise Reduction, а ZSL е Zero Shutter Lag. Все важни неща, като в общи линии са технологии, като едната чисти шума, а втората описва начин на снимане преди да сте натиснали спусъка на камерата, за да избегне лага. По-важното обаче е, че тук на третия ред пише, че Snapdragon 660 поддържа до 48MPx камера сензори, ако е сензорът е само един (не два)...
Сега… Дали Pro режимът в Redmi Note 7 (там където виждате 48MPx) деактивира depth сензора и работи само с основния камера-сензор и съответно наистина поддържа 48MPx? Или пък си е чиста интерполация? Мистика и черна магия!
Ами - зависи от това дали информацията в сайта на Qualcomm не е дописана в услуга на Xiaomi и дали в Redmi Note 7 има софтуер, който да управлява всичко това. На мен поне, не ми е ясно къде е истината. Факт е обаче, че ако снимате с 48MPx в Pro режим и на тъмно, снимките са значително по-тъмни отколкото ако снимате с 12MPx в автоматичен режим. Най-вероятно защото няма обединяване на 4 пискела в 1 по-голям пиксел и съответно подобренията от по-големия сензор. Отново - използвайте си автоматичния режим с 12MPx.
Та. В общи линии - 48MPx, колко да е 48MPx..
За мен камерата си е чиста 12-ка, защото бих използвал само автоматичния режим на снимане с 12MPx и физически по-големия сензор, за да получа по-добри снимки и при слаба осветеност. Това обаче не означава, че камерата е лоша! Напротив, снима прекрасно за смартфон в този ценови сегмент. Ето няколко снимки, които направих с 12MPx камера в портретен режим… Обектите на снимките не ме слушаха много-много и трудно ги хващах в кадър, но пак са си супер. Страхотни животинки. Всъщност, единственият проблем с камерата на Redmi Note 7 с който се сблъсках е малко по-бавното фокусиране на моменти, ако обектът е прекалено близо и ако съм в портретен режим на снимане. Но, това е нормално - смартфонът си предупреждава, че му трябва разстояние, за да може да направи портретна снимка. Ок е - камерата е много ОК.
Google Camera app
Ето и още нещо интересно. Реших да сайдлоудна Gcam или добре познатото камера приложение на Google. Приложението е като "светая светих" за феновете на Android и много потребители предпочитат да използват него, за да получат по-добри резултати при снимките. Естествено, прекрасните резултати там се получават от опита на Google с анализирането на снимките и много софтуерни оптимизации (т.е пост-процесинг)..
Ето същите две снимки от преди малко, но до тях и трета снимка в Gcam приложението от Google. Между другото, отново е 12MPx-ова, но очевидно софтуерните оптимизации на Google вършат работа - цветовете са по-наситени и на мен лично ми изглежда по-добре. Ще сложа линк към Gcam камера приложението по-долу, така че който иска може да си го инсталира и да тества. Няма нужда от Root - просто качвате APK файла на смартфона и го инсталирате. Разбира се, Gcam приложението не е официално и не е изключено да видите бъгове - при снимките според мен се справя по-добре, но при видеото се налага да фокусирам непрекъсното върху обекта който снимам и някак не е много удобно. Но за снимки и портретни снимки - нещата са много напред (т.е именно там където се намесва софтуера на Google).
Добре. Излиза, че камерата с 48MPx сензор, реално прави снимки с 12MPx, като 48MPx-овите в Pro режима може да са интерполация или път софтуерно изключване на втората камера, за да може да се справи Snapdragon 660 чипсета с 48MPx сензор. Фактът, че потребители в мрежата сравняват камерата на Redmi Note 7 с тази на топ камерафоните на пазара, говори че Redmi наистина са постигнали много. Да - имат какво да учат още на тема пост-процесинг, но камерите им стават все по-добри с всяка година.
И понеже сравнявах дизайна и хардуера с тези на Xiaomi Mi 8 Lite, ето още едно сравнение - този път при камерите на Mi 8 Lite. Същият отново има две камери на гърба: 12 MP, F/1.9, 1.4µm, dual pixel PDAF + 5 MP, F/2.0, depth сензор. Не бих се ангажирал с мнение коя камера е по-добра - тази на Mi 8 Lite или тази на Redmi Note 7.
Redmi Note 7 има 48MPx основна камера. Дали е търговски трик или не, е без значение, защото 12MPx снимки, са направени с 1.6 микрометра физически пиксел и ползата от това е достатъчна сама по себе си… Ето още нещо обаче - Mi 8 Lite използва 12MPx сензор, който обаче идва с Dual Pixel PDAF, като ключовата дума е Dual Pixel. Технологията при смартфоните дебютира с анонса на Galaxy S7 мисля и на практика използва всеки пиксел, за да фокусира още по-бързо и при всякакви условия. Още повече, че пикселът при Mi 8 Lite не е много по-малък - 1.4 микрометра, което си е супер…
Ето две неща, които вероятно не сте очаквали да чуете… Готови ли сте?
Първо. Излиза, че Redmi Note 7 е много, ама много сходен с Xiaomi Mi 8 Lite - много сходен и изцяло стъклен дизайн, идентичен хардуер и много сходни камери... Как му казваме на това - СПАМ. Е, спамът продължава - високият среден клас на Xiaomi, вече е просто среден клас в Redmi подбранда.
Второто е, че Mi 8 Lite, бидейки модел вече на 6 или 7 месеца е и по-евтин от Redmi Note 7… Към момента с около 50лв… Естествено, Xiaomi най-вероятно ще спрат продажбите на Mi 8 Lite съвсем скоро и това е съвсем логично, за да не пречи стария модел, на продажбите на новия модел.. Ако СЕГА ще купувате смартфон - просто имате избор над който да помислите.
GSM OUTLET секция
Citytel.bg пък, за да онагледят нещата по-добре и за да Ви улеснят в избора на нов смартфон, създадоха изцяло нова “GSM OUTLET” секция в сайта си, в която ще листват само смартфони, които не са най-новите модели на пазара, но са с НАЙ-ЯКА цена към момента. Защото в крайна сметка, запомнете - всичко опира до цена!
Един бърз поглед говори много... Вижте категорията между 400 и 800лв. Ако приемем че в момента Redmi Note 7 струва около 500лв, Mi 8 Lite струва 440лв, т.е по-евтин е). За 200лв отгоре пък, можете да получите миналогодишния флагман на LG - G7 Thinq или Xiaomi Mi Mix 2 с 6GB RAM и 128GB памет… Има и други, но ако сте фенове на Xiaomi по принцип - този Mi Mix 2 вероятно ще Ви впечатли...
Още нещо полезно. Ако цъкнете на категорията от 100 до 400 лв, ще видите че има Redmi Note 5 Pro (AI Dual camera), който във версия с 4GB RAM (с колкото е и тестовия Redmi Note 7) струва едва 385лв, което е с около 100лв под цената на Redmi Note 7. Да - няма стъклен гръб, но ако използвате калъф, това няма да е проблем. Хардуерно е една идеа по-слаб, което също няма да е проблем, а при камерите - 12MPx камера, но с Dual Pixel автофокус технология, за която коментирах, че е супер-яка технология.
Какво излиза?
Redmi Note 7 е страхотен, но има и други страхотни предложения. Въпросът е дали искате "най-новия" модел или пък "най-доброто качество/цена" съотношение. Е, GSM Outlet секцията, ще Ви даде точно тази информация. Следете я винаги - ще се изненадате от резултатите.