Volume бутонът е един, като в горния и долния край са увеличаването и намаляването на звука. Сега, този бутон не е достатъчно широк, или поне не толкова колкото би ми се искало и колкото реално позволява плоската странична рамка. Това по-скоро ме води към мисълта, че широкият и удобен Power бутон е направен такъв не толкова заради плоската рамка, колкото заради пръстовия отпечатък. Ама нейсе, както се казва.... Следващия път, дано се възползват максимално от тези плоски рамки тук. Това е за бутоните тук...
Сега малко за материалите. Страничните рамки са пластмасови. Не е проблем - в случая говорим за смартфон в средния клас с цена около 500-600 лв с ДДС. Като се има предвид цената на високия клас устройства (често над 2000лв), този тип компромиси и на тази цена - са си "добре дошли".
Гърбът е стъклен и е покрит с Gorilla Glass 5 защитно стъкло. Браво, даже чудесно. Това създава приятно усещане при допир и си е присъщи за по-скъпи устройства. Супер е. Проблем тук по-скоро би могло да бъде че е гланциран, а не матов. Чисто визуално, сещате се, този гланциран гръб задържа доста пръстови отпечатъци. Добрата новина е, че в комплекта на Redmi Note 12 Pro 5G има подарък безплатен, прозрачен, силиконов калъф, който ще реши проблема с отпечатъците, а и ще пази телефона по принцип... А и няма да се наложи да харчите още пари, за да си купувате калъф.. И докато съм на тема подаръци от Redmi - има и предварително залепен протектор на дисплея, така че - още малко спестени пари..
Това, което ще Ви направи най-силно впечатление обаче е - че този Redmi Note 12 Pro 5G се усеща като изключително тънко устройство. Вижте, дебелината е 8мм, което не е нещо чак уникално, но пък усещането е именно такова. Вероятно донякъде помага и плоския и семпъл дизайн, но е факт - Redmi Note 12 Pro 5G се усеща, а и си е - супер тънък. Да не забравяме, че и вътре в тези 8мм има и 5000 мАх батерия. Впечатляващо е и приятно едновременно. Отново, браво на Redmi.
Какво още...?
Ами има още няколко любопитни момента. Направо са си приятни изненади всъщност.
Като за "средняк", този Redmi Note 12 Pro 5G си е доста добре оборудван. Има стерео високоговорители, което си е направо задължителна екстра в ерата на YouTube и всичките стрийминг платформи за гледане на филми и сериали. Това добре.
Тук горе, до горния от стерео високоговорителите - има 3.5мм вход за слушалки. Това си е супер и е все по-рядко срещана опция. Тук, Redmi си спечелиха едно заслужено "благодаря" от всички фенове на слушалките с 3.5мм жак. Също горе е и инфраред сензора, който по традиция е във всеки смартфон на Xiaomi, с който можете да управлявате домашната си техника (както и телевизорите по заведенията разбира се)...
Долу пък - освен долния от стерео висоговорители, се намира микрофона, слота за SIM карта и разбира се USB Type-C порта за зареждане. Тук има два важни момента.
Първи важен момент. Redmi Note 12 Pro 5G няма слот за разширяване на паметта с microSD карти. За мен лично, това дори е предимство, защото смятам, че microSD картите забавят работата на смартфона като цяло, но разбира се - има и потребители, за които наличието на слот за мicro SD карти е предимство... Да се върна на темата, защо е важно все пак.. Важно е, защото към момента на снимането на това видео, 6/128GB версията струва 549лв с ДДС, а версията с 8/256 струва 599лв. С 2% отстъпка с промокода цените ще са малко по-ниски, но да кажем, че за разлика от около 50лв - можете да вземете повече РАМ и двойно повече вградена памет. И според мен - си струва да го направите.
Втори важен момент - зареждането. Само добри новини тук - имате 67W супер бързо зареждане, имате и 67W-ов адаптор с комплекта. Докарахме я дотам, че вече трябва да се споменава изрично като има адаптор в комплекта на смартфона, особено пък ако той поддържа и максимално бързото зареждане на смартфона. Така че - всичко е топ. Redmi Note 12 Pro 5G ще зареди голямата си 5000 mAh батерия от 0 до 100% за около 45 минути, което е супер. Безжично зареждане няма, защото.. Просто защото е среден клас, това е.
За финал на тема дизайн. Redmi Note 12 Pro 5G е прахо и влагоустойчив с IP53 рейтинг за защита. Този рейтинг не е върхът на сладоледа в никоя от двете категории, но все пак - би могъл да предпази смартфона от пръски вода. Не се заблуждавайте - смартфонът не е водоустойчив и не трябва да го мокрите. Това е.
Дисплей
Дисплеят честно казано е супер. 6.67 инчов OLED дисплей покрит с Gorilla Glass 5 защитно стъкло, резолюция от 1080 х 2400 пиксела в съотношение 20:9, HDR10+ поддръжка, 900 нита пикова яркост (което също е добре) и разбира се модерните 120Hz опресняване на екрана. Добре...
Как работят тези 120Hz опресняване. Ами - съвсем стандартно си работят. Можете да избирате дали да работи на стандартните 60Hz или в динамичен режим с до 120Hz. В динамичния режим с до 120Hz, щом докоснете екрана смартфонът работи на 120Hz. Обратно, щом спрете да го докосвате или се намирате в някое приложение което не изисква висока честота на опресняване - смартфонът минава на 60Hz. Достатъчно добре е, без сложни технологии - само най-простичките решения, като целта е да се пести батерия. ОК. Добре е.
Като цяло, дисплеят е супер. Нямам забележки. Даже съм предоволен от дисплея, предвид цения сегмент на смарфона.
Хардуер
Директно започвам с най-важното. MediaTek Dimensity 1080 чипсет, разработен по 6нм технологичен процес. До тук имаме гарантирана ниска консумация на енергия, което ме кара да се надявам на доста добри резултати впоследствие при теста на батерията. Какво още обаче...
Dimensity 1080 е осемядрен чипсет, като има 2 мощни Cortex A78 ядра на 2.6GHz и 6 Cortex A55 ядра на 2.0GHz за по-слабите задачи. Графичният ускорител е четириядрен Mali G68.
Някак веднага се сетих за предното ревю което правих - на Galaxy A54. Ако не сте го гледали, вижте го в канала, но в общи линии там разгледах Exynos 1380 чипсета на Galaxy A54 и как той се различава и съответно как надгражда Exynos 1280 чипсета на предшественика си Galaxy A53. Ето и заключението ми относно всичките тези вече три чипсета - Exynos 1280 в Galaxy A53, Exynos 1380 в Galaxy A54 и сега MediaTek Dimensity 1080 в Redmi Note 12 Pro 5G.
Dimensity 1080 в Redmi Note 12 Pro 5G е някъде по средата между Exynos 1280 и Exynos 1380. Архитектурата му е по-скоро като на 1280 (заради наличието само на 2 мощни ядра, а не 4), но те пък са с по-висока работна честота, което го прави по-добър от него. От друга страна е малко по-слаб от Exynos 1380, защото има по-малко мощни ядра очевидно. Т.е, излиза, че на тема хардуер и мощ, Redmi Note 12 Pro 5G би трябвало да е малко по-слаб от Samsung Galaxy A54. Колко точно, ще ни кажат бенчмарковете...
AnTuTu 10 вече - Redmi Note 12 Pro 5G изкарва около 480 000 точки. За да бъде обаче коректно сравнението, инсталирах стария AnTuTu 9, защото тестът на Galaxy A54 беше на AnTuTu 9. Ето го резултата - с AnTuTu 9, Redmi Note 12 Pro 5G изкарва 440 000 точки, докато Galaxy A54 изкара малко над 510 000 точки. Както и се очакваше, излиза че Dimensity 1080 е малко по-мощен от Exynos 1280 в Galaxy A53 и малко по-слаб от Exynos 1380 в Galaxy A54. Вероятно това е и причината, Redmi Note 12 Pro 5G да е по-евтин от Galaxy A54 5G в крайна сметка. Към момента на снимане на това ревю, версията 8/256 на Note 12 Pro 5G струва 599лв с ДДС, докато Galaxy A54 също 8/128 (дори с по-малко вградена памет) струва 725 лв с ДДС... Т.е - има едни 120-130лв разлика, като освен тази разлика в цената, Redmi-то има повече вградена памет…
Така или иначе, няма проблеми с игри като Call Of Duty. Работи си играта, всичко е наред. Няма проблеми и с движението из интерфейса и стандартните дейности с един смартфон. През повечето време, всичко си върви гладко и плавно, както си беше и в Galaxy A54 5G. Разбира се, в голяма помощ тук са и тези 8GB RAM… Всичко е наред.
Камери
Да видим.. Има три сензора на гърба:
- основен, 50MPx сензор с F/1.88 бленда, PDAF и OIS
- широкоъгълен 8MPx, с F/2.2 бленда и 120 градуса ъгъл на виждане
- и 2MPx макро сензор
Този 50MPx-овият основен сензор обаче е нещо, на което си струва да се обърне внимание. Става въпрос за Sony IMX766 сензор, който до съвсем скоро се използваше в редица флагмани на пазара. Сензор от доста висок клас си е един вид. Съвсем разбираемо, и се представя забележително добре.
Вижте тези снимки, има дневни кадри, но те отдавна не са предизвикателство.. Вижте и портретните снимки са много добри и с приятно замъгляване на фона. Особено на тази - вижте светлините на зададен фон.. Доста готино се вижда бокето в този случай…
Ето и няколко нощни кадъра - има си яко постпроцесинг, който изчиства шума и крайният резултат отново е чудесен.
В този случай пък са две нощни снимки, като единият е в автоматичен режим на снимане, а другият с нощен режим с по-дълба експозиция. И двете са готини според моите критерии на непрофесионалист, но разлика все пак има. На снимката в нощен режим, ето тази зона е допълнително изсветлена (защото заради по-дългата експозиция е навлязла повече светлина) и дори тук се вижда зеления цвят на тези дървета.. Честно казано - приятно съм изненадан от камерите на този Redmi Note 12 Pro 5G (разбирайте от основния сензор).
Оптичната стабилизация също е прекрасно допълнение и допълнително помага, както при снимките, така и при видеото, включително и при 4K запис на видео. Разбира се, не трябва да очаквате чудеса от смартфон за тези пари, но пък за парите си - снимките определено няма да Ви разочароват.
Така. Приключвам и с камерите. Всъщност една последна снимка ще Ви покажа. Веднага след снимките от кафенето на което бях, ето и снимка на тъмно на новия шоурум на Citytel. Прекрасна сграда и надписът горе също е впечатляващ. Ето тук - целия първи етаж, на практика ще е шоурума на ситител. Никак не лоша снимка отново… Така…
Какво имаме до момента… Ами доста неща имаме - имаме готин дизайн, супер дисплей, приличен хардуер и учудващо добра камера. Да видим, дали ще се изпълнят и очакванията ми за батерията, предвид 6nm-вия технологичен процес на Dimensity 1080...
Тестът е стандартния който правя. 1 час видео в YouTube, с максималната яркост на дисплея и без СИМ карта (само на WiFi). За 1 час, Redmi Note 12 Pro 5G изхарчи точно 7% от батерията, което на теория прави почти 15 часа непрекъснато плейване на видео до пълен разряд на батерията. Бих казах - чудесен резултат.
Заключение
Redmi Note 12 Pro е смартфон, който не бива да се подценява. Нещо повече - непременно трябва да го имате предвид, когато си избирате смартфон в този ценови диапазон.
Аз лично, бих го предпочел пред Redmi Note 12 Pro Plus 5G, защото "плюсът" има същия хардуер и дава повече само една 200MPx камера. На мен лично, тези 50MPx с IMX766 сензор биха ми били достатъчни, особено ако ще ми спестят едни 160-170 лв от разлика в цените към този момент. Разбира се, ако Вие предпочитате 200MPx - няма лошо, остава да прецените дали си струва да платите и разликата в цената.
Бих предпочел 12 Pro 5G и пред 4G моделите... Отново - причината не е в наличието на 5G свързаност, а заради хардуера. 4G версиите са с по-слаби чипсети.
Вероятно по-труден избор би бил изборът между Redmi Note 12 Pro 5G 8/256 и Galaxy A54 8/128. Да, Redmi Note 12 Pro 5G изостава малко на тема хардуер, но пък има повече вградена памет и като цяло е с около 130-140лв по-евтин (към момента поне, това са цените). Ако пък се избере за сравнението версията на Galaxy A54 5G с 8 РАМ и 256 памет - то тогава разликата става още малко по-голяма - около 160 лв… Разбира се, тук нещата се усложняват и заради предпочитанията на всеки потребител към потребителския интерфейс, силата на бранда, а защо не и от обещаната от Samsung по-дълга софтуерна поддръжка на Galaxy A54 5G… Да, по-сложно е и често навикът дава превес над чистото сравняване на характеристиките. Все пак обаче, нещата сякаш са кантар…