Дизайн и външен вид
Гледаме дизайна… Първи по-скоро любопитен момент... От Realme, вероятно за да подчертаят, че тук става въпрос за гига-ултра флагман (което си е факт), те му дават името GT. Realme GT. Спортна работа. Радвам се, че имам възможността, да Ви покажа и точно тази, жълтата версия, която е най-наточената на тема дизайн. Вкус приятели няма, но на мен лично - жълтата, рейсинг версия ми допада най-много. Тя е някак с характер, някак като AMG-то на Мерцедес... Съвсем като при спортните автомобили, тук има жълт цвят на гърба с черна лента за модула с камерите.
Много важен момент - това жълтото е кожа. Естествено не е естествена кожа, а изкуствена или веган кожа ли, не съм съвсем наясно как е правилно да се каже. Но е кожа. А това е... Различно... Някак си готино и някак премиум.. Честно казано - много яко. Черната лента е стъклена. Усещането е супер. До тук, нищо такова като "компромиси при използваните материали", каквито очаквах предвид по-ниската цена. Като бонус, наличието на кожа тук гарантира, че няма да имате пръстови отпечатъци на гърба. Никога, Никога ама наистина никога… При другите цветове, гърбът е изцяло стъклен, така че също е прекрасно.. Признавам, бях очарован щом се докоснах до устройството за първи път. Всъщност, единственото, което издава икономията от материали, е тук - страничната рамка - тя е пластмасова. Точно както е и при доста други по-евтини смартфони. Добре, до тук - единствения компромис е пластмасовата рамка.
Още няколко по-дребни нещица, за да приключа с външния вид... Например, от компанията са подарили силиконов калъф и на смартфона има предварително залепен протектор. На всичко отгоре, нещо нечувано напоследък - в комплекта има и фабрични слушалки с 3.5мм жак.. Развалих изненадата с жака - но окомплектовката много си я бива и е добре да го знаете.. И за трите неща, едно "браво" на Realme. Независимо дали ще ги използвате или не - те са приятен жест и спестява пари. Така че - това е супер.
Да се “повърна” както се казва на онзи жак… Тук е голямата изненада. Ето го 3.5мм жак за слушалки в Realme GT. Аз вече дори не мога да се сетя преди колко години, тези жакове изчезнаха от пазара. Сещам се обаче какъв рев имаше от потребителите. Първоначално не го разбирах много този мерак за 3.5мм жак, но веднъж се загледах по автобусните спирки и видях много момчета и момичета, които се разхождаха с тези големите слушалки които обграждат целите уши и си слушат явно музика или подкасти докато пътуват. Ок - признавам, добре е да имаш качествени слушалки и е още по-добре, да има къде да ги пъхнеш :). Така че - Realme GT има 3.5мм жак и това вероятно е единственият флагман в момента, който го има този жак. Ако бъркам - пишете в коментарите.
За финал на тема външен вид, ще Ви покажа и зарядното в комплекта. Знаете, в момента тече надпревата между производителите - кой и колко бързо зареждане ще предостави на потребителите. Realme са решили да оборудват модела със 65W бързо зареждане. Компанията има разработка и за още по-бързо, но са преценили че това е напълно достатъчно. И то е напълно достатъчно - с тези 65W, пълното зареждане от 0 до 100% става за около 35-40мин. Като се има предвид, че батерията е 4500 мАх и смартфонът ще издържи цял работа с едно зареждане - това си е чудесно.
Още един финал на тема общи нещица - Realme GT си има разбира се два, стерео високоговорителя и те си свирят прилично. Вече почти всеки смартфон в средния и високия клас има стерео високоговорители, има ги и тук. Няма модерни и гръмки имена на брандове занимаващи се с озвучаване, но звукът си е много добре. Доволен съм.
Дисплей
Едно от най-важните неща при съвременни смартфони, без съмнение е дисплея. Да видим този тук. Параметрите са 6.43 инча, Super AMOLED дисплей с резолюция 1080 х 2400 пиксела в съотношение 20:9, 409 ppi пикселна гъстота, поддържа HDR10+ и както казах вече - има предварително залепен протектор, което е добре. Така. Има и мечтаните от потребителите 120Hz честота на опресняване. Дисплеят е супер без съмнение. Цветовете са ярки, черното разбира се си е наистина черно заради OLED технологията, всичко е супер. Има я и любимата ми Eye Comfort опция, която знаете на практика измерва околната светлина и според нея регулира цветната гама, така че мозъкът ни да възприема цветовете по-реално и естествено - да натоварва очите по-малко. Всичко си има. Има и вграден в дисплея сензор за пръстови отпечатъци и той работи коректно (ако уцелите мястото разбира се). Знаете, аз предпочитам лицевото разпознаване, което също го има, но ако Вие предпочитате сензора за пръстови отпечатъци - ето Ви го. Всичко е точно. С две думи - прекрасен дисплей...
120Hz
Но, аз понеже съм много любопитен, реших да проверя как точно са измислили от Realme да работят тези 120Hz... Това винаги ми е много важно, защото от това зависи живота на батерията с едно зареждане знаете...
И така... Гледаме. Пуснал съм приложението което показва в реално време херците на дисплея. И понеже всеки път има някой в коментарите дето да пита за името на приложението - ето го - казва се Display Checker (вижте му и иконата. сваляте си го от Play Store и сте вие)...
Та... Стартирам приложението и виждам веднага 120Hz. До тук добре. Не пипам нищо в продължение на 2 секунди (мисля че е толкова някъде) и дисплеят автоматично преминава на 60Hz. Добре.. Докосвам го и той мигновено преминава отново на 120Hz. И така, мога да си го повторя този експеримент колкото пъти си искам.
Има и още нещо. Някой приложения, по принцип са направени да превключват директно на 60Hz. YouTube е такова приложение например. Ако не сте гледали предното ревю на Xiaomi 11T Pro - вижте го. Там дисплеят работеше по подобен начин - щом "видеше" някое зададено му да работи на 60Hz приложение, той моментално превключваше на 60Hz. През останалото време - работеше на 120Hz. Тук би могло да се каже, че има надграждане в начина на работа. Освен според приложението, дисплеят сам ще намали херците на работа и ако не докосвате екрана в продължение на 2 секунди. Т.е - ако четете нещо в мейла, в браузъра, в туитър или фейсбук - докато четете, вече сте на 60Hz и това пести батерия. Изводът е - тук и по този начин, е реализацията е по-добра. Мисля че смартфоните на Samsung работеха на този принцип. Или имах подобно съмнение когато снимах ревюто на първия им смартфон с адаптивна честота на опресняване... Всъщност, матрицата тук си е произведена от Samsung, така че... Изненади няма. И така, има 120Hz и те работят чудесно - т.е. ако сте активирали автоматичното регулиране на херците, без да пипате нищо, смартфонът хем ще работи възможно най-гладко докато го докосвате, хем ще пести батерия във всеки един възможен момент (разбирайте докато НЕ ГО докосвате). ОК съм с това решение. Да - по-простичко е за изпълнение от това на Apple с 10те различни честоти на опресняване, а би могло да даде ако не същите, то доста сходни резултати като икономия на батерия. Така че, доволен съм от начина по който е направено - феновете на високата честота на опресняване я получават, без това да се харчи излишно повече батерия. Добре - точка по въпроса.
Хардуер
Сега да видим, защо всъщност съм чак толкова въодушевен от този Realme GT... Естествено заради хардуера. Той не е просто мощен, не е просто със запас, ами направо е презапасен на тема хардуер. Ето нещо, което винаги съм Ви го казвал, но ще го кажа и сега:
"Дори да не Ви е необходим супер хардуер... Приемаме, че нито играете тежки игри, нито използвате някакви тежки приложения... Супер хардуерът Ви гарантира по-дълго време да използвате смартфона без това да нарушава потребителското Ви изживяване. Затова винаги е добре "да има". Независимо дали Ви трябва."
Първо - щом е флагман - разбира се говорим за Snapdragon 888 чипсет от Qualcomm. Това си е топ чипсета за... Съвсем до скоро всъщност. Сега в момента има един още по-нов и по-топ, но той още не е навлязал масово на пазара - тепърва ще навлиза. Та, този Snapdragon 888 си е топ изтребителя на чиповете. Звяр. Резултатът в AnTuTu - 802 000 точки. Нямам какво да кажа тук повече.
Snapdragon 888 чипсетът обаче не е всичко… Както вече казах, тази бройка в мен, идва с цели 12GB RAM и 256GB вградена и супер бърза UFS3.1 памет. Отново обръщам внимание - всичко това, с отстъпката с промокод 359gsm, струва 930лв с ДДС. И пак - говорим за съвременен смартфон от най-висок клас. Смартфон, който на друг производител и със същите параметри, вероятно би струвал между 1500 и 3000 лв… На всичко отгоре, има и още малко по-евтина версия с 8GB GB RAM и 128GB вградена памет. Определено има с какво да се запомни този модел, с тези характеристики и на тази цена.
RAM Expansion
Сега, мисля че от Android 11 вкараха и така наречената RAM Expansion функция. Ето за това нещо говоря.. Като влезете в About на смартфона, има един бутон точно тук където е изписана RAM паметта и можете да добавите допълнителна RAM към наличната... Звучи малко трики и наистина е трики. Ето какво прави това нещо...
При този смартфон, опциите са три - да добавите 3GB, 5GB или 7GB RAM, към наличните 12GB RAM. T.e - ако решите да добавяте RAM, смартфонът би бил със съответно общо 15GB, 17GB или 19GB RAM.
Представете си го така.. Домашните компютри и лаптопи, винаги са имали нещо подобно. Докато си цъкате из Facebook например, компютърът Ви държи всяко приложение, което сте използвали в RAM-а. Когато тази памет се запълни (а това се случва постоянно), софтуерът прехвърля част от съдържанието в RAM-а (т.е. някоя от програмите), в така нареченият SWAP файл на твърдия диск или SSD паметта на компютъра. Така, той освобождава RAM памет, за да продължите да си действате на компютъра там каквото правите по възможно най-гладкия начин. А щом поискате да отворите програма, която е била прехвърлена в SWAP-а, софтуерът я "извиква" от твърдия диск и я зарежда отново в RAM-а, като прехвърля в SWAP файла нещо друго което в момента не използвате. И това се случва непрекъснато и автоматично, без да е необходимо потребителят да се занимава с нищо. До тук добре...
При смартфоните сега е нещо подобно, ама малко по-различно... Android софтуерът тук, взема част от бързата в случая UFS 3.1 памет и я приобщава към RAM паметта.. Т.е не е точно прехвърляне на част от приложенията към вградената памет, а по-скоро взема част от нея и я добавя към RAM-а за да се използва през цялото време. И така увеличава размера на RAM-а. Хубаво....
Какви са предимствата и недостатъците при тази процедура обаче...?
Ами предимство би могло да бъде разбира се - огромното количество RAM памет... И при компютрите, и при смартфоните, размерът на RAM паметта е един от най-важните хардуерни компоненти за добрата работа.. На практика, щом едно приложение е заредено в RAM-а, при всяко стартиране, то се зарежда директно от там, и спестява огромна част от работата на чипсета. И естествено, всичко става много по-бързо. Мигновено на практика... Ок - това би могло да бъде доста сериозен плюс в полза на RAM Expansion функцията... Казвам "би могло", защото за да работи всичко по най-добрия възможен начин, трябва да има изпълнени още условия... Например, на първо място Android софтуерът да е оптимизиран да работи и да управлява целия този процес правилно и на второ място - допълнително наложения от производителя интерфейс, също да може да ги управлява тези всичките тези процеси. Дали това е така - божа работа както се казва... Някой ден, може и да разберем… Ама не е ясно…
Като недостатък на тази технология, бих дал следния теоретичен пример. Ако добавите RAM памет към даден смартфон и сте както се казва "heavy user" (т.е. използвате супер интензивно смартфона с много приложения и на практика запълвате постоянно наличната RAM памет и добавената виртуална RAM памет) - то на практика Вие "пишете" и "триете" върху UFS3.1 паметта постоянно... Това, никога не е добре и на практика би могло да скъси живота на паметта. Въпросът е, дали и колко потребители използват по този супер интензивен начин смартфона си и с колко приложения... Вероятно са твърде малко дори в световен мащаб (ако изобщо има). Така че, по-скоро това би могло да бъде теоретичен недостатък.
Изводите тук и в този конкретен случай, могат да бъдат два... Ако имате или планирате да имате Realme GT - тази опция изобщо не Ви трябва. Все пак имате на разположение цели 12GB RAM, които лично според мен, Вие никога няма да можете да напълните. Или операционната система, или интерфейса на производителя, ще килнат приложенията които не използвате, за да пестят батерия. И ако това е така - просто нямате нужда от RAM Expansion в този случай. Вторият извод е, че ако притежавате смартфон с по-малко RAM (да кажем 4GB) - тази RAM Expansion функция или виртуална RAM е чисто злато. Тя би могла да улесни работата на чипсета, а оттам смартфонът Ви да работи по-добре. Това е…
Съвсем накратко, ще спомена и още две важни неща тук в Realme GT на тема хардуер.
Stainless Steel Cooling System
Първо. Realme се хвалят с наличието на Stainless Steel Cooling System или охладител от неръждаема стомана. Знаете, охлаждането е изключително важна част, особени при тези супер мощните чипсети, за да не се получава тротлинг и да не се нарушава потребителското изживяване. Realme твърдят, че са се справили чудесно с охлаждането тук и успяват да намалят температурата на ядрото с цели 15 градуса по Целзий. Браво. Аз разбира се, няма как да го проверя това, но мога да поиграя да кажем 20мин някоя тежка игра и да измеря работната температура на корпуса. Ами - това е което виждате. Проблем няма. Всичко е наред.
Linear Motor Tactile Engine
Второ, тук в Realme GT е и любимата ми Linear Motor Tactile Engine или по нашенски "линеен, вибрационен двигател". Съвсем накратко - става въпрос за различен тип вибрация от тези в миналото... Преди вибрацията беше с едно електромоторче, което развърташе една ос с неравномерно разпределена тежест в края и това на практика създаваше "разклащане" и съответно вибрация. Новите линейни, вибрационни двигатели са супер яки, защото те осигуряват две изключително важни неща:
- първо, вибрациите могат да бъдат супер прецизни, супер кратки и супер ясно отчетливи
- второ - може да има няколко различни нива на вибрация, според приложението или според това как точно са искали да пресъздадат създателите на софтуера.
В общи линии, възможностите са много. Но този тип линейни вибрационни двигатели, подобряват неимоверно много потребителското изживяване. Това често дори не се осъзнава от потребителя, но е факт. Така че - имайте го предвид. Е, Realme GT се е възползвал от цялата тази работа, което мен лично - много ме радва.
Добре, заключението на тема хардуер. Без забележки. Не просто топ, а топа на топовете. А като се има предвид и цената - топа на топа на топовете. Да видим камерите...
Камери
Камерите на гърба са 3 и са разположени вертикално. Тази средната е основната със 64MPx сензор на Sony (IMX682), над нея е 8MPx ултраширокоъгълна и тук долу е macro камерата с която можете да снимате на фокус от много близки разстояния (4см мисля че беше в този случай).
Сега. Знаете, тези 64MPx-овите камери обединяват 4 пиксела в 1 супер пиксел и така на практика получавате 16MPx-ови кадри. И това е добре. Добре е защото тази Quad Bayer технология осигурява повече светлина, оттам по-добър и по-бърз автофокус и следователно по-добри резултати. От друга страна, добре е и защото 16MPx-овата снимка е с по-малък размер и няма да заеме толкова много място в паметта, колкото би заела 64MPx-ова снимка. Разбира се, ако много държите, има режим в който да снимате с всичките 64MPx, но Ви препоръчвам да го правите само ако наистина имате нужда от толкова висока резолюция и при близки до идеалните условия (т.е. при много добро осветление). Има си и подобряване на резултатите с изкуствен интелект, има си Super Steady стабилизация при снимане на видео, която се справя добре, има си портретен режим на снимане, до 20 цифрово приближение и доста различни режими на снимане като цяло. Сега, Realme GT няма как да се мери с топ камерафоните на пазара от по 2, 3 и 4 хиляди лева. Въпреки това, той си снима прекрасно. Ще сложа снимки като правя статията в сайта и ще можете да ги разгледате. Като заключение на тема камери - ОК са. А за геймърите, които снимат веднъж на 3 месеца и то само за да не се налага да помнят бележката от касиерката за входа - направо са идеални. Топ.
Батерия
Да видим сега, как се справя тази 4500 mAh батерия. Зареждането е ясно - 65W супер бързо зареждане за час сте заредени от нулата до горе. Колко бързо обаче се разрежда тази батерия при гледане на видео в YouTube. Нека Ви обърна внимание, че по начина по който функционира този смартфон и 120те му херца - на практика теста е при стандартните 60Hz опресняване, защото YouTube приложението превключва автоматично на 60Hz.
За един час, гледане на видео в YouTube и при максимална яркост на дисплея (без СИМ карта), смартфонът изразходи точно 7% от батерията. Това на теория означава, че би трябвало да издържи 14-15 часа непрекъснато гледане на видео през интернет, което пък си е отново - топ резултат. След това, с 65W-овото супер бързо зарядно, зареждате от 0 до 100 за 35-40мин и всичко може да започне отначало. Всичко е точно.
Заключение
Заключението ми за Realme GT 5G е следното: Най-висок клас, за най-малко пари!
Това изречение, на практика говори много. За възможно най-малко пари за този сегмент, получаваме наистина много - страхотен дизайн (особено и за мен лично този рейсинг вариант с жълтата кожа на гърба), прекрасен дисплей с добре реализирани 120Hz опресняване и Eye Comfort, невероятно мощен хардуер (на практика най-мощния в момента), стерео високоговорители, линеен вибрационен мотор за супер кратки и прецизни вибрации, много добри камери, чудесна батерия, супер бързо 65W зареждане и какво ли още не.. Наистина много неща...
Като бонус приемам и допълнителните уж по-дребнички екстри. Например забравеният вече от редица производители 3.5мм жак за слушалки, който дори би могъл да бъде причина за покупка. Бих включил и калъфчето, и протектора, и слушалките в комплекта.. Все неща, които реално могат да Ви влязат в употреба... Така че - смело Ви го препоръчвам Realme GT 5G. Без значение дали ще е версията с 8GB или с 12GB. Просто е готин и си струва.