Reame C3: Дизайн и дисплей
Гърбът е пластмасов, страничната рамка също е пластмасова, а отпред - всичко е дисплей. Нека ги видим поотделно...
Realme наричат дизайна на Realme C3 - Sunrise Design. В представите им, той олицетворява силата и надеждата, идващи с първите слънчеви лъчи и е препратка към ентусиазма и безкрайните възможности пред младото поколение. Очевидно, таргет групата са младите потребители. И цветовете в които се предлага са супер младежки - Blazing Red и Frozen Blue (в буквален превод - пламтящо или огнено червено и замръзнало синьо).
Супер интересна е тази шарка тук, на гърба.. Заиграва се със светлината, като поставя акцента върху трите камери на гърба. Трите сензора са:
- този в средата е основния, 12MPx сензор с F/1.8 бленда и PDAF. Поддържа се и HDR разбира се
- този горният е 2MPx depth сензор, който очевидно се грижи за портретните снимки. Това е добре и Realme C3 прави чудесни портретни снимки.
- третият, най-долу е 2MPx, macro сензор, за да снимате от много близко разстояние.
През деня, снимките са си много добри. Вечер - не очаквайте чудеса - все пак основният сензор няма Quad Bayer технология с обединяване на пиксели и тази камера не е предвидена на снима нощем. Нощните снимки също стават, но - не ги сравнявайте с тези от камерафони от по 2000 или дори 3000лв. Все пак, Realme C3 е 10 пъти по-евтин, така че правете си сметката. Все пак - очевидно, на дневна светлина Realme C3 се справя доста добре... Ще има с какво да запълвате сървърите на facebook и instagram.
Поддържа се и 2х и 4х цифрово приближение при снимките, като 2х приближението е доста добро.. 4х приближението - също е използваемо, но все пак да не забравяме, че е цифрово и да не очакваме чудеса…
Записът на видео е 1080p при 30 кадъра в секунда, като също може да се използва 2х и 4х приближение. Отново - вършат работа, но не очакваме чудеса. Видеата със зуум са си напълно използваеми и това е достатъчно.
Няма да се отплесвам много на камерите.. Да се върнем на тази интересната шарка на гърба... Освен интересна, тази шарка е и много полезна. Тя създава релеф, който изпълнява три основни функции. Първо - предоставя по-добър захват, т.е телефонът по-малко се хлъзга, второ - по-трудно се драска и трето (но не на последно място) - просто елиминира проблема с пръстовите отпечатъци. Определено е интересно и има смисъл тук. Доста сполучливо хрумване от страна на Realme.
Тук на гърба е и сензорът за пръстовите отпечатъци. Очевидно, говорим за традиционните, капацитивни сензори за пръстови отпечатъци, които аз сякаш предпочитам пред вградените в дисплея - по-лесно се напипват, по-сигурни са и са по-бързи. Не са толкова модерни, но за мен са си много ОК.
Да видим страничната рамка... Както вече казах - пластмасова е, което е нормално за бюджетните устройства. От дясно е Power бутонът, а отляво - бутоните за увеличаване и намаляване на звука. Разположени са на удобно място и се достигат лесно, дори ако използвате смартфона с една ръка.
Стигам и до дисплея... Той е 6.5 инчов, IPS LCD матрица с резолюция от 1600 х 720 пиксела в съотношение на страните 20:9 и е покрит с Gorilla Glass 3 защитно стъкло. Има и фабрично залепен протектор, което винаги е добре, защото знаете - поне първоначално няма да се налага да си купувате...
Трите от рамките около дисплея са тънки. Не е тънка единствено тази под дисплея, но на фона на ниската цена тук, това изобщо не е изненада.
В горния край има капковиден прорез за селфи камерата. Прорезът е доста компактен, навлиза съвсем малко в територията на дисплея и благодарение на това - дисплеят заема почти 90% от лицевата част на смартфона, което си е постижение. Самата селфи камера е 5MPx, F/2.4 бленда, поддържа HDR режим на снимане и може да записва видеа с 1080p при 30 кадъра в секунда.
Разбира се, селфи камера се използва и за отключване с лицево разпознаване, като се поддържа и Raise to Wake функцията. Т.е - подвигам смартфона, дисплеят светва, селфи камерата ме разпознава и смартфонът се отключва. Работи безупречно. Доволен съм, това ми стига и знаете - аз предпочитам този метод за отключване, пред пръстовия отпечатък.
Дисплеят си е супер. Максималната яркост е 480 нита - достатъчно за да вижда ясно навън на дневна светлина. Автоматичната яркост работи прецизно, поддържа се Dark mode или тъмен режим, който визуално изглежда много яко, но разбира се - не очаквайте да има пестене на батерия при смартфон с LCD матрица. Предимството му е, че изглежда страхотно и предпазва очите вечер. Налице е още опция за промяна на цветната температура, което също е добре за очите, има си Eye comfort функция за премахване на синята светлина, което отново пази очите..
Като цяло - дисплеят си е супер. Всъщност дизайнът и дисплея са супер. Гърбът с тази шарка е супер симпатичен, като очевидно няма да имате проблем с пръстовите отпечатъци, дисплеят е огромен - което пък е изключително удобно при гледане на видео и гейминг, ярък е и има различни режими за пазене на очите. Всичко това е супер и това е първият важен "пилон" в Realme C3.
О, и още нещо.. Има 3.5мм жак за слушалки. Добра новина, нали...?
Realme C3: Хардуер
Това е любимата ми част.. Към тези бюджетните смартфони, обикновено нямаме особени претенции.. Ситуацията е долу-горе като при служебно правителство... Единственото, което трябва да прави то е - да не пипа нищо и да храни кучето.. Така е и с тези, евтинките смартфони... От тях не се изисква нищо - трябва просто да работят и да стават за обаждания и някакви по-леки неща като вайбър или фейсбук например... Е да де, ама случаят с Realme C3 не е такъв. Изобщо. Realme C3 е машина! За тези пари, разбира се. Ето какво имам предвид.
Сухите характеристики сочат следното - Helio G70 чипсет от MediaTek, 3GB LPDDR4X RAM и 64GB вградена памет. Между другото, имам чувството, че Realme са фенове на MediaTek и наличието на Helio G70 вероятно го доказва.. И това си е много “ок” - напоследък чипсетите им са чак изненадващо добри… Важен момент - има два слота за СИМ карти и трети, отделен за разширяване на паметта с microSD карта. Т.е - тези 64GB вградена памет, на практика могат да станат много повече с допълнителна карта с памет, без да губите дуал-сим функционалността. Това си е добре предполагам за доста потребители…
Интересен е този Helio G70 на MediaTek. До този момент не бях попадал на смартфон с Helio G70 чипсет и съвсем нормално - ми стана супер любопитно, що за чудо е той... Между другото, оказа се, че Realme C3 е първият смартфон на пазара, който работи с Helio G70, което обяснява защо не бях попадал на него.. Както и да е..
Без да преувеличавам, за смартфон в този ценови сегмент, аз очаквах игри от този тип - ретро и такива които не изискват кой знае какъв ресурс… Очевидно няма проблем - работят си… Реших да вдигна левела…
Инсталирах същия тип игра, но с по-съвременна и по-тежка графика. Отново приятно изненадан - никакъв проблем. Очевидно и тези, малко по-тежките игри нямат никакъв проблем.
Добре - вдигнах още левела и направо инсталирах Asphalt 9. Не е от най-тежките игри, но все пак си е тежичка.. Никакъв проблем - играта буквално хвърчи. Браво бих казал…
Финалът беше тест на Call of Duty, Real Racing 3 и PUBG Mobile. Ето вижте сами - отново никакъв проблем. Да, не съм на максимална графика, но пък се играе съвсем нормално при 30 кадъра в секунда и почти без засичания. Определено е много впечатляващо, особено ако в главата Ви стои цена под 300 лв.. Не го забравяйте - говорим за бюджетен смартфон с Android…
Ключът към всичко това разбира се е именно в Helio G70 чипсета. G-серията от чипсети на MediaTek са си геймърски, но не съм очаквал, да могат да се играят игри от ранга на PUBG Mobile и Call Of Duty, на толкова евтин смартфон… Въпросът е, какво точно представлява този Helio G70…
Оказа се, MediaTek вече спокойно могат да поведат класацията за спамери на годината.. Че Helio G70 чипсетът си е едно малко чудо - чудо е. Ето обаче малко детайли.. Предназначено за супер евтините смартфони в средния клас. Осемядрен е, като има 2 клъстера. Първият клъстер е с 2 Cortex A75 процесорни ядра @2GHz, а вторият - с 6 Cortex A55 процесорни ядра на 1.7GHz… Графичният ускорител е Mali G52 и е клокнат на 820MHz..
Отварям една малка скоба тук… Малка, но много важна скоба.. Гледахте ли ревюто на Redmi Note 9, Note 9s и Note 9 Pro? Ако не сте го гледали - може би не е лошо да му хвърлите едно око… Та, Redmi Note 9 използва Helio G85 чипсет на MediaTek, който отново е осемядрен и отново има 2 клъстера - в единия са 2 Cortex A75 процесорния ядра на 2GHz, а втория - 6 Cortex A55 ядра на 1.8GHz. A разликата му с Helio G80 беше единствено, че графичния ускорител на G85 е клокнат на 1000MHz, докато този на G80 е клокнат на 950MHz.. Тук започна спам-а...
Изненада, дами и господа. Helio G70 в Realme C3 е със същата архитектура и процесорни ядра, като Helio G85 в Redmi Note 9. Разликата между двата е само в две неща. Първо - процесорните ядра за леките задачи (тези 6те Cortex A55 ядра) в G70 са клокнати на 1.7GHz, докато в G85 - са на 1.8GHz. Т.е - на теория Helio G85 би трябвало да е с около 3-4% по-добър от Helio G70… Втората разлика е в графичния ускорител - въпреки, че са еднакви, този в G70 е клокнат на 820MHz, докато този в G85 - на 1000MHz. Мога отново да Ви изчисля в проценти какво е подобрението на Helio G85, спрямо G70, но в този случай няма смисъл. А няма смисъл, защото отново - в този конкретен случай - двата смартфона (Realme C3 и Redmi Note 9) са с почти еднаква производителност. И тук е цялата хитрина… Realme са успели да накарат по-евтиния Helio G70 чипсет в Realme C3, да работи точно толкова добре, колкото по-скъпия Helio G85 в Note 9. Знаете - магии няма. Представянето е еднакво, защото в Realme C3, резолюцията на дисплея е 720p, докато на Redmi Note 9 е 1080p. Съответно G70 в Realme C3, се тормози доста по-малко от G85 в Note 9 и на финала - имаме еднаква производителност. Остава фактът, че Realme C3 е по-евтин от Redmi Note 9. Хитро, нали...? Браво на Realme.. В подкрепа на твърдението за еднаквата производителност, ето и резултатите в AnTuTu - 186 000 точки за Realme C3 и съответно 189 000 точки за Redmi Note 9. Направо си е едно и също. Вече не е изненада, защо смартфон с цена под 300 лв може да подкара и да се играе PUBG Mobile..
Това в общи линии е вторият и много важен “пилон”, на който се крепи стратегията зад Realme C3. Realme заслужават похвала тук. Определено.
Realme C3: Батерия
Преминавам към третия важен “пилон”. Това е батерията. Отново съм супер приятно изненадан. Причините са две - огромна батерия и икономичен чипсет (въпреки, че икономиите на чипсета не идват от производствения процес, а от клокването на ядрата)...
И така.. Батерията е огромна - цели 5000 mAh, като се поддържа 10W бързо зареждане и има такъв адаптор в комплекта. Не е най-бързото зареждане на което са способни Realme, но и това е достатъчно. Пълното зареждане на огромната 5000 mAh батерия се постига за 2 часа, така че - ОК е.
Вече знаете как се представя толкова голяма батерия с Helio G85 чипсета в Redmi Note 9… Тук, предвид сходния чипсет, очаквам и сходен резултат.. Да видим...
Правя си моя тест - 1 час гледане на видео в YouTube, при максимална яркост на дисплея. Надеждите ми се оправдаха - точно за 1 час гледане на видео в тубата, Realme C3 изхарчи 8% от батерията (точно колкото и Redmi Note 9), което автоматично означава, че можете да гледате 12-13 часа непрекъснато видео в YouTube, докато батерията се изтощи напълно. Както и да го погледнете - това си е прекрасен резултат. А ако не гледате видеа в YouTube или не сте геймъри - при нормална употреба, Realme C3 спокойно ще изкара 2 или дори 3 дни с едно зареждане. Разбира се, ако сте постоянно във фейсбук или някой месинджър и екранът свети през по-голямата част от времето - да кажем 2 дни, което означава че ще зареждане през вечер и то без да се притеснявате, че смартфонът ще “умре на ток” както се казва. Да - определено батерията е много важен момент в Realme C3. Отново - адмирации за Realme…
На всичко отгоре, Realme C3 може да се използва и като Power Bank (или външна батерия). Чрез USB On-The-Go кабел, Realme C3 може да зарежда друг смартфон или умен часовник или блутут слушалки. Полезно е, готино е. Всъщност единственото странно нещо на тема батерия и зареждане в Realme C3 е, че използва microUSB кабел, вместо новия Type-C стандарт. Странно решение от страна на Realme, но какво пък - ще можете да използвате и старите си microUSB кабели.
Realme C3: Софтуер
Четвъртият важен “пилон” за мен в Realme C3 е самият софтуер. Направил съм вече две ревюта на Realme смартфони и още на първото изкоментирах, че съм изключително доволен от софтуера на компанията - независимо, дали ще го наричаме Color OS, Realme OS или по някакъв друг начин. В случая става въпрос за RealmeOS 1.0 на базата на Android 10.
Realme OS и Color OS са доста опростени като дизайн, също както е при чистия Android от Google. В същото време - не са скучни като него - има добавени множество допълнителни екстри, които улесняват живота на потребителите. С други думи - имаме минималистичен интерфейс, но бъкан с екстри подобряващи потребителското изживяване... Но да започнем от самото начало…
Ключов момент... Знаете, че аз активирам управлението с жестове в смартфоните, само и единствено ако работи добре. В случая с Realme C3, управлението с жестове работи страхотно. А като се има ценовия сегмент на смартфона - направо работи “божественярско”. Тук говорим за добре направен софтуер. Това едно…
Налице е концепцията с “карти” за последно отворените приложения, Smart Sidebar-а за така наречените Floating Apps и разбира се, основните и бих казал задължителни аз мен екстри. Това са Raise to Wake за отключването с лицево разпознаване, двоен тап за заключване на екрана, двоен тап за светване на екрана, както и слайд надолу от която и да е част на екрана за да изведе известията. Всичко това, особено както работи добре - подобрява много потребителското изживяване. Всичко работи прекрасно. Realme OS е прекрасна.
Има още така нареченият Focus Mode. Това е режим, който ще помогне на потребителите да се фокусират, като се изолират от външния свят, докато слушат релаксираща музика. Естествено, докато са в режим Focus Mode, смартфонът активира DND режим (режим не безпокойте) и няма да получават досадни известия..
Важен е и акцентът към сигурността на личните Ви данни и информация. Наричат го Personal Information Protection. Щом активирате тази защита, софтуерът ще докладва празни списъци с история на обажданията, контактите и съобщенията, към всички приложения, които имат достъп до тях. Доста добро хрумване, като се има предвид огромния брой зловреден софтуер на пазара. Хитро е със сигурност. Бели хакери са пичовете от Realme - турбо бели.
Има бързо правене на скрийншот със слайд с три пръста по екрана. Може и скрийншот на оределена част от екрана, като жестът е първо да задържите с трите пръста върху екрана и след това да слайднете колкото желаете.. Има и скрийншот на дълга страница (разбирайте повече от един екран) - отново първо задържате с трите пръста и след това слайдвате надолу, но продължавате да слайдвате, докато стигнете до рамката под дисплея. Всичко това се прави някак естествено и отново подобрява потребителското изживяване.
Има още десетки дребни, но все полезни неща.. В общи линии, четвъртият пилон и много важен успех в Realme C3 е Realme OS.
Заключение.
За финал… За мен, Realme C3 има има четири изключително важни “коза” в джоба си. Това са “дизайна и дисплея”, добре обмисления хардуер, страхотната батерия и още по-страхотния софтуер. На тема хардуер, смартфонът се мери директно с по-скъпите Redmi Note 8 и Redmi Note 9, което е показателно. Всичко това за цена от около 300лв, и под тази цена даже, си е доста добре. А ако използвате и код 359gsm за покупка от Citytel.bg - ще получите и остъпка долу-горе колкото е и транспорта с куриер… Ако търсите, бюджетно решение, което да става дори за игри - Realme C3 вероятно е една от най-добрите опции на пазара в този момент.