Дизайн
Poco X4 Pro е някак различен от останалите модели на компанията. Може би най-точното определение тук е "flat” или “плосък дизайн". Вижте - плосък дисплей (с предварително залепен протектор между другото - което е ОК), съвършено плосък гръб и абсолютно плоски странични рамки. Определено говорим за Flat дизайн. Толкова “flat”, че ако се абстрахирам от тази плочка с камерите на гърба (защото тя разграничава смартфона от всичко останало на пазара) - Poco X4 Pro е толкова плосък, колкото и новите iPhone-и. Има нещо сходно, но може и да си въобразявам. Както и да е.
А като стана въпрос за плочката с камерите - тя дори подсилва усещането за плосък дизайн. Тя е с изцяло нов дизайн от всичко срещано на пазара до момента. Дали е направена така, по цялата ширина, за да не се клати смартфона като го оставите на равна повърхност или просто така е решил дизайнера - нямам представа. За мен, тя е различна, оттам - разпознаваема и изглежда добре.
Разбира се, материалите не са нещо "уау". Гърбът стандартно за този клас смартфони е "glasstic" или иначе казано пластмасова сплав, която наподобява и създава усещане за стъкло. Страничните рамки също са пластмасови - пластмасови и абсолютно плоски. Не очаквам премиум материали в среден клас смартфон, така че пластмасата не е проблем за мен. Още повече, че изглежда и се усеща много добре. Гърбът се заиграва със светлината в така наречените "disco lights" което е... Интересно е.. Не е скучно най-малкото. Аз лично предпочитам мат, но - в случая имаме лъскавко с disco lights. Няма лошо. Важен момент тук - тези лъскавите гърбове са рай за пръстовите отпечатъци. И сега е така - поема си пръстови отпечатъци. Добрата новина е, че в комплекта има прозрачен, силиконов калъф, който хем ще реши проблема с отпечатъците, хем ще пази смартфона, хем ще Ви спести пари да си закупите такъв. Така че - добре дошъл на калъфа...
Хубаво. Какво още на тема дизайн?
Ами тук ще включа няколко интересни неща, които не са съвсем изцяло на тема дизайн, но пък са принципно важни..
Например:
- Poco X4 Pro може да работи с 2 сим карти едновременно, като СИМ2 слотът е хибриден (т.е. може да си сложите microSD карта)
- друг любопитен момент са двата стерео високоговорителя. Всъщност, решението на компанията тук много ми допада още един модел на Xiaomi на който също правих ревю наскоро - има отделни отвори за всеки от високоговорителите. Това е важно за мен и веднага ще Ви обясня защо. Аз използвам iPhone, който също има стерео високоговорители и често от носенето по джобове, горният високоговорител понякога се замърсява и звукът от него става една идея по-слаб. Ще Ви обърна внимание, че при iPhone, звукът от горния високоговорител излиза през тези фините отвори на слушалката, които съвсем естествено се запушват по-лесно.. Затова, решението тук да има отделни отвори за високоговорителя - за мен лично - е по-доброто решение.. За мен това е по-доброто решение на тема звук. Разбира се, вече съм го коментирал, това си идва и с негативи. Тези допълнителни отвори буквално намаляват степента на издръжливост на влага, откъдето пък идва и този да го нарека "семпъл" IP53 рейтинг за защита от прах и вода. На практика, Poco X4 Pro не е водоустойчив. Отново опираме до въпроса: Вие както искате, добър и балансиран звук с отделни отвори за всеки говорител или рейтинг за защита от вода? Аз лично - предпочитам звука. Вие преценете за себе си.
- трети момент на който искам да обърна внимание е ето това тук горе. Това е инфраред сензора с който можете да управлявате дистанционно техниката си у дома. Това си е нещо като традиция за моделите на Xiaomi, добре е, че е Poco я следват. Става. Супер е.
- четвърти и вероятно доста важен момент тук горе - това е този вход за слушалки с 3.5 мм жак. Много потребители, супер много държат на вход за такива слушалки и тук го има. Това е прекрасно. Още нещо докато съм на темата със слушалките - Poco X4 Pro има и FM радио, ама не интернет радио, а съвсем стандартен радио приемник, който използва слушалките като антена и си "хваща" радиостанциите като от преди времето на интернета. Това също си е плюс предполагам.. Особено ако нямате неограничен интернет или пък се намирате в местност, която има лошо интернет покритие… Така че - и тук браво на Poco..
- пети акцент е вграденият в Power бутона сензор за пръстови отпечатъци. Честно казано, на мен това разположение тук отстрани ми допада повече от вградените в дисплея сензори. Някак по-удобно ми и е по-лесно за използване.. Става въпрос за капацитивен сензор за пръстови отпечатъци, работи бързо, сигурен е… Всичко е наред.
- за финал, тук долу е Type-C порта за зареждане, като съвсем в духа на супер съвременните смартфони, Poco X4 Pro поддържа 67W супер бързо зареждане, което е похвално. Според компанията зарежда от 0 до 70% само за 22 минути, а пълното зареждане до 100% - за около 40 минути. Не съм го проверявал - доверявам се, с тези 67W и 5000 mAh батерия, звучи съвсем редно да е така. Имайте предвид, че това бързо зареждане дори да Ви звучи като "просто маркетинг", с времето това би могло да се превърне в "най-любимата Ви екстра". Определено е прекрасно, да зареждате много бързо. В този ред на мисли, в комплекта има и адаптер за зареждане, който поддържа въпросните 67W бързо зареждане, което е супер. Ок. На тема зареждане всичко е топ. Няма безжично зареждане, но съгласете се, че говорим за среден клас смартфон, така че да не прекаляваме с претенциите.
Приключвам с дизайна и нещицата около него.. Да видим дисплея.
Poco X4 Pro има 6.67 инчов плосък дисплей. За разлика от миналогодишния Poco X3 Pro модел обаче, X4 Pro вече минава на следващото ниво - дисплеят е AMOLED. Браво - вдигат летвата от Poco. Дисплеят е покрит с Gorilla Glass 5 защитно стъкло, има 1800 x 2400 пиксела резолюция, 700 нита яркост (с пик до 1200 нита) и естествено - супер модерните 120Hz опресняване на дисплея. Ех тези херци, е възкликнал поета…
Дисплеят си е готин. Голям е, цветовете са наситени, черното съвсем разбираемо си е чисто черно, яркостта е предостатъчна - всичко си е наред. Да видим обаче херците, херците са важни..
Очевидно има два режима на работа - на 120Hz и на стандартните 60Hz. И да - на 120Hz се усеща, че анимациите са по-плавни, по-гладни и е по-приятно за очите. Няма някакво по-специално или автоматично превключване на херците, според това какво правите в някое приложение. Има обаче превключване на херците (от 120 на 60) в някои предварително зададени приложения. Както обикновено, това са YouTube и Google Maps например.. Иначе казано, съвсем стандартен подход без никакви усложнения, за този клас смартфони. Между другото, сега е момента да благодаря на тези от Вас, които ме светнаха в предното ревю, че вече са добавили измерването на херците в девелопър менюто и сега ги меря оттам. Прави сте, яко е. Така че - благодарско, така е по-лесно и надявам се по-вярно.
Добре - дисплеят е супер. Да видим хардуера...
Poco X4 Pro идва със Snapdragon 695 чипсет на Qualcomm, версии със 6GB или 8GB RAM и съответно 128GB или 256GB вградена памет. Сега, тук има тънък момент...
Този Snapdragon 695 чипсет е разработен по 6nm технологичен процес (което е супер) и максималната работна честота на високопроизводителните две ядра е 2.2GHz. Предшественика му - Poco X3 Pro - беше със Snapdragon 860 чипсет с максимална работна честота на високопроизводителните ядра 2.96GHz.. Оттам, съвсем естествено, излиза че на тема хардуер - Poco X4 Pro не е ъпгрейд на миналогодишния Poco X3 Pro. Ето и резултатът в AnTuTu v.9 на Poco X4 Pro - да кажем 400 000 точки. Понеже Poco X3 Pro вече не се предлага (вероятно от компанията са спрели производството му, след излизането на Poco X4 Pro), потърсих в Google какъв е резултатът му със същата версия на AnTuTu. Оказа се, че Poco X3 Pro прави над 550 000 точки с 9та версия на AnTuTu. С две думи, на тема хардуер, изглежда че Poco X4 Pro наистина НЕ Е ъпгрейд на Poco X3 Pro?
Иначе казано, тук, Poco или Xiaomi или както искате го приемете, търпят лека критика. Логичното и това с което потребителите вероятно очакват е: Poco X4 Pro (бидейки наследник на Poco X3 Pro), да го надгражда във всяко едно отношение. Може да е с малко, но да го надгражда.... Да видим:
- Poco X4 Pro надгражда Poco X3 Pro на тема дисплей (AMOLED срещу LCD). ОК
- Poco X4 Pro надгражда Poco X3 Pro на тема дизайн на високоговорителите (знаете с тези отделните отвори отгоре). ОК
- Poco X4 Pro надгражда Poco X3 Pro на тема бързо зареждане (67W срещу 33W)
- а лично според мен го надгражда и като цялостен дизайн. ОК
- Poco X4 Pro обаче отстъпва на Poco X3 Pro на тема чипсет. Чипсетът на X4 Pro е съвременен и по-икономичен заради 6nm-овия си технологичен процес, но не е толкова мощен..
За мен, това е странно решение от страна на Poco… Допуснали са грешка или е търсен ефект? Всъщност - и двата варианта са възможни. Малко по-късно ще Ви каза защо...
Междувременно и специално за феновете на бенчмарковете и мощта при смартфоните, ще отворя една съвсем малка скоба, която би могла да реши казуса с по-слабия чипсет в Poco X4 Pro. Ако по-мощният чипсет наистина Ви е важен и предвид, че Poco X3 Pro вече не се предлага - хвърлете едно око на Poco F3.
На практика, Poco F3 все още е наличен на пазара и някак обединява някои от добрите черти и на X3 Pro, и на X4 Pro.
Poco F3 идва със Snapdragon 870 чипсет, който е дори по-мощен чипсет от Snapdragon 860 в X3 Pro и съответно доста по-добър от Snapdragon 695 в X4 Pro. Това е хубавото което е взел от X3 Pro. Хубавото от X4 Pro пък са AMOLED дисплея, отделните отвори за двата високоговорителя (мисля, че и той си има отделни говорители за горния високоговорител). Това което НЕ Е взел обаче от X4 Pro е, че батерията му е с по-малък капацитет, няма чак толкова бързо зареждане, няма слот за разширяване на паметта с microSD карти, няма 3.5mm жак за слушалки и разбира се, дизайнът не е - да го наречем - толкова модерен и различен… В общи линии, Вие трябва да решите.
- Вариант 1 - да заложите на по-новия Poco X4 Pro като с него получите по-модерен дизайн, супер бързо 67W зареждане, слот за microSD карти, 3.5мм жак за слушалки и по-слаб чипсет
- Вариант 2 - да изберете Poco F3, който е с доста по-бърз чипсет, но с една идея по-стар дизайн, по-бавно 33W зареждане, без слот за microSD карти и без 3.5mm жак.
Вие решавате. Затварям скобата...
Това е на тема хардуер. Да видим сега камерите в Poco X4 Pro...
Започвам с условието, че не очаквам чудеса от смартфон във високия среден клас.. Има 3 камери на гърба - 108MPx основен сензор с 1.9 бленда, 8MPx ултраширокоъгълен сензор с 2.2 бленда и 2MPx макро сензор, като последния почти винаги е безсмислен. Особено в случай че имате детайлите от 108MPx-ов сензор и можете да си го кропвате до безкрай. Както и да е - има го този 2MPx макро сензор, нека си стои.
Честно казано, съм приятно изненадан от снимките. Може би защото не съм имал кой знае какви очаквания, но Poco X4 Pro си снима доста читаво. Ето вижте няколко снимки, като ще ги постна по-късно и в статията с ревюто на Poco X4 Pro в 359gsm.com.
Батерия
Айде да видим и батерията. Стандартен тест, 1 час плейване на видео в YouTube, на максимална яркост и без СИМ карта. Независимо в какъв режим на опресняване сте оставили дисплея, както казах в YouTube приложението, той си минава на 60Hz. С други думи - приемаме, че това си е тест при 60Hz.
За 1 час, Poco X4 Pro изхарчи 5% от батерията, което буквално е смайващ резултат. Това означава цели 20 часа непрекъснато плейване на видео в YouTube. Чак е невероятно, признавам... Мисля, че не съм снимал ревю на смартфон с толкова голяма издръжливост на тема батерия. Шампион. Един вид, за тези от Вас които не сте геймъри, а просто говорите по телефона, проверявате поща, социални мрежи и гледате много видео - за Вас, малко по-слабия чипсет би могъл да се окаже предимство... Няма защо да се изненадвате - в живота е така, всяко нещо е за сметка на друго. В случая по-слабият чипсет, дава допълнителни часове издръжливост на батерията. Тънкият момент е в правилната преценка. Аз Ви давам информацията, такава каквато аз я виждам, а Вие трябва да вземете по-правилното, конкретно за Вас решение. Това е.
Какво мога да кажа в крайна сметка за този Poco X4 Pro. От една страна, той не е мощен колкото предшественика си Poco X3 Pro.Това е факт. Неговата сила е в друго - има отличителен и разпознаващ се дизайн с новата плочка с камерите на гърба, има страхотен AMOLED дисплей, има инфраред, има слот за microSD карти, има 3.5 мм жак и истинско ФМ радио, има отделни отвори за стерео високоговорителите, има супер бързо зареждане и уникална издръжливост на батерията... Нещо като “една стъпка назад” на тема чипсет и много “стъпки напред”. Ако Ви допада, всичко което предлага Poco X4 Pro - това е Вашият смартфон. Ако пък обаче много си държите на по-мощния чипсет - то тогава, вероятно Poco F3 е решението което търсите.