Дизайн
Poco F2 Pro е с доста стандартен да го кажем дизайн - лицевата част изцяло заета от дисплея, тънки рамки около дисплея, плочка с четири камери на гърба и съвсем обичайни неща за флагман от 2020 година. Още щом го докоснах обаче - той ме спечели…
Poco F2 Pro се усеща премиум. Ето защо се получава така:
- Първо той има невероятен Super AMOLED дисплей, който запълва лицевата страна и щом го светнете - изглежда страхотно. Разбира се, покрит е с Gorilla Glass 5 защитно стъкло.. Луксозните смартфони имат извити от двете страни дисплеи, но те не носят допълнителна полезност, а просто оскъпяват продукта. Тук, в Poco F2 Pro няма извивки на дисплея - по-простичко е, по-семпло е, по-евтино е и предвид, че дисплеят е супер - това не се отразява на усещането за премиум устройство. Допада ми.
- Второ - и гърбът на Poco F2 Pro е стъклен и с Gorilla Glass 5 защита. Нямам нищо против пластмасата защото тя вероятно би направила смартфона още по-евтин (какъвто беше случаят с първия Pocophone F1), но допирът със стъклото тук - си е далеч по-приятен.
- Страничната рамка е алуминиева. Това също изглежда и се усеща прекрасно
В резултат на всичко това, Poco F2 Pro е тежък - цели 220 грама. Аз винаги съм харесвал тежките телефони, още от времето на Vertu. Сега, Poco F2 Pro е тежък, голям, с премиум материали и ми харесва. Даже много ми харесва.
Ето и малко детайли.
Първо, Xiaomi или Poco по-скоро - са залепили и протектор за екрана - това са си спестени левчета, което винаги е добре. Освен това протекторът е хубав - стъклен е и допирът тук си е супер. Дотук всичко е наред.
Интересен детайл е и червеният акцент при Power бутона. Приятен е, агресивен е, точно както са агресивни червените спортни коли или пък червените надписи на не-толкова очевидно спортните автомобили. Е, червеният Power бутон е съвсем заслужен тук - все пак Poco F2 Pro си е флагман. За разлика от решенията при други смартфони с червен Power бутон - този тук е гладък, няма релеф.... Ако имаше релеф - щеше да е по-добре и съответно - да се усеща и разпознава по-лесно при допир. Не е фатално в никой случай разбира се. Просто е детайл, който си струва да се отбележи.
Долу са слотът за двете СИМ карти, Type-C порта, основния микрофон и високоговорителя. Ето още един важен момент.. Поддържа се работа с две СИМ карти едновременно, но няма слот за разширяване на паметта с microSD карти. Налице са 128GB вградена памет с по-малката версия на смартфона, което най-вероятно ще Ви е достатъчно, но все пак да си знаете - не можете да разширявате паметта с microSD карти.
Високоговорителят е само един - т.е няма стерео звук в този флагман. Въпреки това, звукът е супер - обемен, плътен, ясен, силен и без изкривявания.. Въпросът е “Как го постигат?”.Отговорът е - чрез познатия вече Super Linear Speaker, който сме виждали и в други смартфони, включително в някои модели на Realme и Xiaomi. Т.е - има само един високоговорител, но той е прекрасен. Да - с два от тези говорителя щеше да е още по-добре - но пълно щастие няма… Ако пък ако има “пълно щастие” - то то е по-скъпо… Така че “това щастие си е добре”..
Добре - горе са вторият микрофон за изолиране на околния шум по време на разговори, инфраред порта за дистанционно управление (супер, че го има), изскачащата селфи камера и о чудо - 3.5мм жак. Очевидно, все още има смартфони във високия клас, които имат заветния 3.5 мм жак. Това е добра новина за меломаните предполага… Колкото до изскачащата селфи камера - наличието ѝ автоматично означава, че Poco F2 Pro няма водоустойчивост. Има някаква защита от пръски вода, но не мокрете Poco F2 Pro. Да се знае… Самата камера е 20MPx с F/2.2 бленда, HDR режим на снимане и може да снима видео с 1080p при 30 кадъра в секунда и slow motion video със 720p при 120 кадъра в секунда.
Разбира се, поддържа се и любимото ми лицево разпознаване с още по-любимата ми Raise To Wake функция. Работи превъзходно. Вдигам смартфона, той светва, активира лицевото разпознаване, предната камера изскача, гледа, намира съвпадението и отключва. Всичко това работи напълно автоматично - никакви забележки.
Ето нещо интересно.. Лицевото разпознаване на Poco F2 Pro работи на тъмно. Малко е странно, защото няма инфраред светлина, която да осветява лицето. Аз обаче съм си любопитен и реших да разгадая как става тази магия с лицевото разпознаване на тъмно… Закрих дисплея за да не ме осветява, но лицевото разпознаване отново работи… Решението се оказа доста елементарно и доста хитро в същото време... Те простичките решения винаги са най-гениални… Ключът е в това диодно осветление тук при изскачащата селфи камера. Освен, че е доста ефектно, оказва се че е и доста полезно... На него ще благодарим за лицевото разпознаване на тъмно - то осветява лицето и смартфонът се отключва на тъмно. Признавам - елегантно решение от страна на Xiaomi. Има опции за промяна на звука и цвета на LED осветлението при отваряне на селфи камератата от настройките, но както вече се досещате - оставете поне да свети тук горе, защото така ще можете да използвате лицевото разпознаване на тъмно..
Дисплей
Така… Предвид, че предната камера изскача - дисплеят няма прорези, няма отвори, няма нищо. От горе, до долу всичко е дисплей. И то превъзходен дисплей. Става въпрос за 6.67 инчова Super AMOLED матрица с резолюция от 1080 х 2400 пиксела в съотношение на страните 20:9. Поддържа HDR10+, има 500 нита яркост и предвид, че е AMOLED - налице е, разбира се, и Always On Display.
Дисплеят на Poco F2 Pro има и вграден сензор за пръстови отпечатъци. Оптичен е, което личи от тази силна светлина под него, която на практика “разчита” биометричните Ви данни и работи сравнително бързо. Аз знаете, не си падам по тези сензори и предпочитам лицевото разпознаване, но има си го - работи си.
Това, което няма дисплеят на Poco F2 Pro е някоя от по-високите честоти на опресняване (разбирайте 90, 120Hz или дори 144Hz опресняване)… Това е доста модерна екстра, като напоследък присъства дори при някои смартфони в средния клас.. Има си хайп, има си почитатели - но аз не съм от тях. Поне не тази година… Не ме разбирайте погрешно - 90, 120 или дори 144Hz опресняване на дисплея е страхотна идея, но само ако ще се възползвате ефективно от него - т.е да играете супер динамични шутъри или да рисувате на смартфона. За справка, наскоро публикувахме статия със списък на всички игри, които поддържат по-висока честота на опресняване. Игрите които аз от време на време разцъквам са PUBG Mobile, Call of Duty и Asphalt, като и трите - към момента не поддържат по-висока честота на опресняване. Някой ден - вероятно ще поддържат повече, но не и в момента...
Т.е, поне за мен и към този момент, реално предимство от по-високите честоти на опресняване на дисплеите няма. Колкото до навигацията из интерфейса - и със 60Hz си е достатъчно добра… Не отричам бъдещите ползи при геймърите или в приложенията за рисуване, но - когато има приложения за това и ако ще ги използвате. Освен това, по-високата честота на опресняване автоматично означава по-голям разход на енергия, което не е добре. Ако трябва да избирам - аз ще предпочета 60Hz опресняване и по-дълъг живот на батерията. За мен, липсата на 90 или повече Hz опресняване в Poco F2 Pro не е недостатък.. Но, това съм аз...
Нека направим един експеримент… Забравете за маркетинга и напишете в коментарите, при Вас каква е ситуацията… Напишете Вие кои приложения използвате, дали те поддържат по-висока честота на опресняване и чак тогава - как бихте използвали даден смартфон - на 60, на 90, на 120 или на 144Hz (кой колкото поддържа)... Ще е интересно да видим, дали пък няма да предпочетете по-малката опреснителна честота с по-дълъг живот на батерията..
За мен, дисплеят на Poco F2 Pro е страхотен. Цветовете са калибрирани и меки. Можете и допълнително да ги настроите по Вас вкус, което също е добре. Тук е и модерният Night Mode или тъмен режим, който при OLED дисплеите води и до по-ниска консумация на енергия.. Честно казано, аз не си падам много по Always On Display функцията, а предпочитам вградените опции за двоен тап за включване и съответно изключва на дисплея. Причината вероятно отново се крие в по-дългия живот на батерията, но както и да е. Ако и Вие сте като мен - добра новина - Poco F2 Pro има и двоен тап за светване на дисплея и двоен тап за заключване. Ако пък предпочитате Anways On Display - имате го.
Има и нещо ново тук, което мисля се появи в новата MIUI 12 версия на платформата… Щом включите тъмния режим, има една нова екстра - автоматична настройка на контраста и цветовете, спрямо околната светлина. Това всъщност е много подобна функция на True Tone функцията в iPhone. И това е прекрасно. На практика означава, че при слаба осветеност, софтуер ще намалява не само силата на светенето на самите пиксели, ами ще намалява и контраста им и ще коригира цветовете, вероятно по начин по който очите ни ги приемат по естествен начин. Доста ми е трудно, да проверя колко точно прецизно работи (особено в Dark mode режим), но - ако е направено добре - идеята е много добра и би трябвало да подобри потребителското изживяване. Повтарям - ако е направена добре… Т.е. - идеята е страхотна, надявам се и изпълнението да е добро. Единственото, което супер много ме озадачава тук е - защо тази опция съществува само в тъмен режим??? Логично е, да е още по-полезна в нормалния режим - все пак най-вече белият цвят е много важно да бъде променян според околната светлина.. Но - няма да задълбавам - вероятно и това ще стане на по-късен етап… Важното е, че Xiaomi работят над идеята и рано или късно ще я има и в стандартен режим на работа.
Какво излиза на тема дизайн и дисплей…
Излиза, че Poco F2 Pro надгражда предшественика си Pocophone F1 по абсолютно всички възможни параграфи. Той е по-красив (най-малкото защото няма прорез), по-премиум е защото навсякъде е стъкло и алуминий, и има в пъти по-добър дисплей от този на Pocophone F1… Без никакво съмнение и до тук - Poco F2 Pro заслужава и може с гордост да носи и 2-ката и Pro-то в името си... Да видим хардуера…
Хардуер
570 000 точки в AnTuTu, като тестът е направен с версия 8.4.3 на AnTuTu бенчмарка и с MIUI 12 версия на платформата на Xiaomi. Сами виждате - забележителен резултат.
Poco F2 Pro, също както предшественика си е “топ” на тема хардуер за времето си. В случая, става въпрос за Snapdragon 865 чипсет на Qualcomm, 6GB RAM и 128GB вградена памет. Има и версия с 8GB RAM и 256GB памет, като и при двата се използва бърза UFS 3.1 памет. Има разлика на тема RAM памет… Версията с 8GB RAM използва LPDDR5 памет, докато версията с 6GB RAM - използва LPDDR4X памет. Причината е съвсем банална - просто при LPDDR5 паметта няма чип с по-малко от 8GB RAM. Но спокойно - и двете памети са достатъчно бързи и едва ли ще усетите разлика при ежедневните задачи. А формулата супер бързи “чипсет + RAM + памет”, знаете води до топ смартфон във всяко едно отношение.. И това е съвсем логично.. Не са толкова много смартфоните на пазара със Snapdragon 865 чипсет или фейслифта му Snapdragon 865+ и с бързи RAM и UFS 3.1 памети.. Този Poco F2 Pro е с най-мощния чипсет на пазара, като в същото време е доста евтин. Всъщност, той е най-евтиният смартфон със Snapdragon 865 чипсет на пазара или поне сред тези на които аз съм попадал.. Безусловен флагман. По-точно - най-евтиният безусловен флагман. Това е.
А сега - камерите.
Poco F2 Pro има 4 камери на гърба. Разположени са в кръгла плочка, която малко прилича на тази в OnePlus 7T с леко различно разположение на сензорите вътре.. Става въпрос за:
- 64MPx основен сензор с F/1.9 бленда, PDAF
- 13MPx ултраширокоъгълен сензор с F/2.4 бленда
- 5MPx макро сензор с F/2.2 бленда и автофокус
- 2MPx depth сензор
Добре... Този 2MPx depth сензор е ясен - той допринася за по-добрите портретни снимки. Добре е, че го има. 5MPx макро сензор е новост за мен и смартфоните които са минавали през ръцете ми. Винаги съм смятал, че 2MPx-овите макро сензори са просто маркетинг и от тях полза няма. Сега, с 5MPx нещата са вече по-различни. Поне на тема резолюция и съответно детайли - 5MPx макро сензор е добра идея. Според моите тестове - и се справя по-добре, отколкото ако снимам с основния сензор и направя цифрово приближение..
Ултраширокоъгълният сензор също е готин и важен за съвременните смартфони - той осигурява ефектните снимки и снимките на забележителности и пейзажи. Добре е.
Основният сензор, съвсем стандартно вече - използва Quad Bayer технологията за обединяване на 4 пиксела в 1 и по този начин увеличава площта на всеки пиксел, допуска повече светлина, фокусира по-бързо и куп други благини. А като се добави и изкуствения интелект (ако го активирате) - нещата са си съвсем прилични. Дневните снимки с Poco F2 Pro са си супер. Добре калибрираният дисплей показва меки цветове и всичко изглежда чудесно наистина. Всъщност, снимките си изглеждат чудесно и на компютър - цветовете отново са меки, фокусът е добър, всичко е супер.
При нощните снимки, нещата не са чак толкова добре. Снима си - но не очаквайте чудесата от топ камерафоните на Samsung, Huawei и Apple за 2020 година. Все пак - това е "бюджетен флагман" и фокусът определено не е към камерата и то за нощни снимки. Добрата новина е, че има, и супер лесно се инсталира GCam на Poco F2 Pro, която според мнозина, чувствително подобрява нощните кадри. Т.е - ако държите да снимате на тъмно - непременно тействайте и GCam. Аз лично я инсталирах като свалих приложение от Play Store, което директно намери правилната версия на GCam за Poco F2 Pro.
При видеото - има си цифрова стабилизация на изображението, която работи при 1080p и 4к запис на видео при 30 кадъра в секунда. С 1080п и 4к, но при 60 кадъра в секунда - не работи. При 8K резолюция (понеже Poco F2 Pro може да снима и с 8К) - също няма стабилизация, но това предполагам е нормално - и другите смартфоните с 8к видеозапис нямат стабилизация… Аз лично смятам, че още е твърде рано за 8К видеа, но произвдителите на смартфони не пропускат да се похвалят с мощните си чипсети.. Така че, Poco F2 Pro е мощен и следователно снима видео с 8k резолюция. Да се знае.
Заключението на тема камера - предостатъчно добра за цената на смартфона. Цветовете на снимките не са преекспонирани а напротив - някак меки и реални. Изглеждат супер. Няма как да е топ камерафон за тези пари… За двойно повече - може да стане.
Да видим батерията…
Poco F2 Pro има 4700 mAh батерия, зарежда се през Type-C порт и поддържа 30W бързо зареждане и USB Power Delivery 3.0. На практика, със оригиналното зарядно от комплекта, Poco F2 Pro се зарежда от 0 до 100% за 1 час. Това, очевидно е страхотно и няма никакви поводи за оплаквания.
По-интересното обаче е, колко издържа батерията при цялата тази мощ и огромен 6.67 инчов дисплей. Ето го моя тест - 1 час плейване на видео в YouTube при максимална яркост на дисплея. За 1 час, Poco F2 Pro изхарчи точно 7% от батерията, което на практика означава, че смартфонът ще издържи цели 14 часа непрекъснато гледане на видеа в тубата при максимална яркост. Всъщност, резултатът е сравним с този на Xiaomi Mi 10 на който също има ревю в канала... И е нормално да е така - двата смартфона имат един и същ чипсет, еднакви по размери AMOLED дисплеи и почти еднакви като капацитет батерии. Така че - и двата са си шампиони на тема батерия.
Софтуер
Съвсем накратко ще обърна внимание и на софтуера. Важен момент е, че Poco F2 Pro използва Poco Launcher, който вече е с App Drawer. Това вероятно ще се хареса на много от Вас. Също важен момент е, че Poco F2 Pro получи и ъпдейт до MIUI 12 на Xiaomi… MIUI 12 получи доста голям хайп в мрежата, така че си струва да се види, какво толкова има тук...
За мен, основният фокус в MIUI 12 е към дизайна. Чак след това - към някои леки доработки и изчистване на бъгове на тема функционалност... Трябва да призная, че им се е получило добре на Xiaomi. Даже много добре... Да, вдъхновили са се тук-там от iOS, но какво пък - в наши дни, всеки копира по нещо от другите, така - оставам положително настроен към MIUI 12..
Ето някои от важните неща:
- Първо. Super Wallpapers. Тях ще ги видите още с отключването на смартфона. Това е най-лесно забелязващата се и най-ефектната новост в MIUI 12. На практика, това са анимирани тапети на заключения и основните екрани. ОК - готини са. Факт. Нещо подобно има и iOS на заключения екран, но Apple са далеч по-обрани в анимациите. Не са си позволили и анимации при началните екрани, между иконите. Не казвам кое е реализирано по-добре - това е субективно и всеки сам ще прецени за себе си. Това са просто разликите при изпълнението на една и съща идея… Факт е, че за момента - super wallpaper-ите в MIUI 12 изглеждат прекрасно.
- Втора новост е, че текстът е менюто с настройките вече е болднат (или удебелен). Вижда се по-добре, така че - добра идея.. Браво
- Трета новост е така нареченият Floating Window или “плаващ прозорец”. Името си казва всичко, но накратко - става въпрос за възможност, да се отварят приложения в по-малко прозорче, което пък, може да се оразмерява или да се добута до някои от ъглите на екрана… По този начин, на практика използвате две приложения едновременно. Не е Split Screen (него също си го има), а е по-скоро е като Pop-up window с разширени възможности. Преместването към някой от ъглите става като завлачите прозореца от горната лента към някой от ъглите, а затварянето - като завлачите прозореца от долната лента към долния край на екрана. Не е нещо ново за мобилния свят, но няма лошо - би могло да се окаже полезна опция в конкретни ситуации. Аз честно казано (за няколко седмици) - не успях да се пречупя да използвам Floating Window… Но пък, кой знае - на Вас може да Ви е удобна тази новост...
- Четвърта новост на тема дизайн - това е новият Control Center. Красив е, очевидно е мега вдъхновен от iOS, но за тези които не харесват нищо айфонско - споко, можете да се върнете към стария дизайн на контрол центъра. Аз лично предпочитам новия, заради по-големите икони и някак ми е по-удобно. Или пък просто съм свикнал с този изглед от iPhone.. Въпрос на вкус е - Вие избирате. Има ги и двата варианта.
- Забавен момент има и в самия Poco Launcher.. Освен всички приложения, подредени надолу, можете да ги филтрирате по два начина.. Първо, тук горе по типове категории - всички, комуникации, развлекателни, фотографски, инструменти и други.. Вторият филтър е по цвят... Колкото и да Ви се струва странно на пръв поглед, това би могло да се окаже важен момент.. Залага се на зрителната ни памет. Замислете се, колко често Ви се случва да забравите точното име на някое приложение, но си спомняте цвета и изгледа на иконката.. На мен ми се е случвало, докато обяснявам на някои познат, как изглежда иконата на някое приложение, което не може да намери в смартфона си… Е, тук може да се каже просто “червена икона” и готово. Не зная дали ще е полезно, но е различен поглед над нещата със сигурност.
Има и редица подобрения и изчистване на бъгове в Always On Display функцията, в Dark Mode режима и други. Всичко това е чудесно.
Има нещо обаче, което наистина ми допадна много. Става въпрос за новия "Video Toolbox" в MIUI 12.
След като активирате Video Toolbox, винаги щом сте отворили мултимедиен файл, ще видите една малка, полупрозрачна чертичка на някоя от страните на смартфона (зависи къде сте поискали да се появява). Тя вече дава интересни възможности.. Например:
- да направите скрийншот докато гледате видео. Ще Ви припомня, че Galaxy S20 смартфоните има готово бутонче за скрийншот докато гледате 8К видеа и там беше яко, защото като го натиснете - получавахте снимка от видеото с висока резолюция (мисля, че беше 33MPx-ова). Тук, в MIUI 12 за съжеление - не е точно така.. Тук бутонът няма да направи скрийншот от пълната резолюция на видеото, а с резолюцията на дисплея - т.е 1800 x 2400 пиксела. С други думи - идеята за този скрийншот бутон е супер, но може би, би било още по-добре - ако можеше да се извличат снимки с висока резолюция от 8к видеата. Все пак - опцията може да е полезна в други ситуации.
- можете още да споделяте всяка мултимедия към Chromecast ако имате. Mi Box например на Xiaomi - има вграден chromecast и докато гледам това видео - мога да споделя към телевизора… Удобно е..
- можете в реално време, да добавяте филтри в реално време на снимките и видеата или пък да променята аудиото пак в реално време.. И все такива едни неща, които от една страна не е ясно кога ще използвате, но от друга е супер че ги има...
- най-яката екстра обаче е скрита тук на втория екран. това е PLAY VIDEO SOUND WITH SCREEN OFF. Супер готино, защото сбъдва мечтата на много потребители в цял свят. Намирате си плейлиста с яка музика в YouTube, пускате го това нещо и смартфонът се заключва, като музиката продължава да свири. Както се казва - "какво му трябва повече на човек?". Супер е. Естествено, аз се сещам за една причина това Play Video Sound With Screen Off да спре някой ден.... Например, че Google едва ли са щастливи от този факт, че някой може да слуша музика на заключен екран. Те си имат подобна функционалност, за която се плаща. Дали Xiaomi ще успеят да запазят новата ми любима екстра - ще видим.. Стискам палци.
Хубаво. Какво в крайна сметка е Poco F2 Pro?
Poco F2 Pro е евтин флагман. Какъвто беше и Pocophone F1 преди две години.. Poco F2 Pro обаче го надгражда по много начини - дизайн, материали, AMOLED дисплей, съвсем логично хардуер, камери, батерия, зареждане и други. Всъщност - надгражда го във всичко.
Единственото, което няма са стерео високоговорители и безжично зареждане. Дали това би могло да е пречка за покупка на Poco F2 Pro? За мен лично не! Въпреки че обожавам безжичното зареждане при смартфоните - липсата му тук е прилежно компенсирана с цена - Poco F2 Pro е най-евтиният флагман към момента.