Първоначално се предлагаше в два основни цвята - Midnight Black (черен мат) и Mirror Black (черен гланц). По-късно, OnePlus пуснаха бяла и червена версия, но най-най-най лимитираната и гъзарската версия на модела е OnePlus 6 Marvel Avengers Limited Edition - цялата в карбон, със златни акценти, специална окомплектовка с готин калъф и очевидно създадена в тандем с любимите на всички Marvel. Всички версии се предлагат с 6 или 8GB RAM и съответно от 64 до 256 GB вградена памет.
Естествено, Avengers версията е най-наточена и идва с 8GB RAM и 256GB вградена памет. Също естествено, Citytel.bg решиха да Ви покажа точно нея, въпреки че предлагат всички версии на модела. Всички версии на OnePlus 6 поддържат супер бързо зареждане чрез DASH чарджера на компанията, който върви в комплекта. Всъщност, в Европа не го рекламираха като DASH charger, а просто като бързо зареждане. Предполага се, че ще ребрандират бързото си зареждане на WARP charger, заради патенти, запазени марки и тн. За момента, ще го наричам Dash charger.
И така - да започваме… Що е то OnePlus 6?
The Speed you need кампанията на OnePlus е адски сполучлива. Тя обаче, не се отнася само за скоростта идваща от “хардуерната мощ” в смартфона, а и за малко по-други неща… Неща, които помагат на потребителите, всичко в смартфона да се случва максимално бързо и лесно. Да - става въпрос за софтуер (освен за хардуер) и за допълнителните идеи на компанията, как да направят смартфона максимално удобен и бърз за потребителите. Ще показвам такива неща през цялото видео.
И така - по-стандартните неща... OnePlus 6 е първият смартфон със стъклен гръб на компанията. Т.е - тук е новият и модерен “сандвич от стъкло и метал” дизайн, като цялата лицева част е дисплей, гърбът е от стъкло (навсякъде Gorilla Glass 5 между другото), а по средата има метална рамка с цвета на смартфона. Специално в Avengers версията в мен - под стъклото на гърба има карбон, който внася допълнително премиум усещане. Вижда се дори логото на “Отмъстителите” и ако сте фенове на филма - вероятно ще се изкефите на допълнителните детайли тук.
Всъщност, тук е момента да поясня за разликите на Avengers версията и стандартните версии на OnePlus 6. Спокойно, не са толкова големи. Освен, специалната окомплектовка, тарикатския калъф, карбона и златните акценти, Avengers версията както споменах е и най-наточената версия на тема хардуер (разбирайте 8GB RAM и 256GB вградена памет). Има и специална Avengers тема в смартфона, но тя лесно може да бъде “създадена” при всяка друга версия. Просто трябва да персонализирате темата в смартфона си - трябва да изберете DARK темата, а за акцент да се използва оранжев цвят и готово - вече е почти с Avengers тема. Остава само да изберете подходящ уолпейпър и е съвсем като “отмъстител”.
Имайте предвид, че дори да вземете стандартния и по-евтин OnePlus 6 с 6GB RAM, пак ще получите същото, прекрасно потребителско изживяване. Аз лично по време на тестовете, не успях да използвам всичките 8GB RAM. През повечето време, смартфонът използваше между 4 и 5GB RAM.
Но, да не се отплесвам много. Продължавам.
Лицевата част на OnePlus 6 е заета почти изцяло от 6.28 инчовия Optic AMOLED дисплей с Full HD+ резолюция. OnePlus обясняват, че са приложили хардуерна и софтуерна калибрация, за да настроят контраста и цветната температура като на Super AMOLED дисплей. Според тях, са постигнали дори по-добро възпроизвеждане на цветовете. Ако пък, все пак имате претенции към цветовете, можете да се заиграете с различните режими. Аз лично предпочетох DCI-P3 - има по-меки цветове, по приятен е за очите и цветната гама разбира се е страхотна.
Естествено - има брадичка в долния край и прорез в горния. Вече всички имат прорез. Аз харесвам прорезите, но ако на Вас не Ви харесва - можете да го скриете от настройките. Нещо повече, независимо дали ще го скриете или не, от настройките, можете да изберете как да се показва всяко едно от инсталираните в смартфона приложения - дали да е на Full Screen (с прореза) или без него. Готино е, защото по принцип може да искате да се вижда прореза (както е в моя случай), но при някои приложения той да пречи - в смисъл да скрива част от информацията там. Тогава на това, конкретно приложение, задавате да се визуализира като “defaut” и там ще виждате всичко.
Тук в прореза се намира предната камера на OnePlus 6. Тя е 16MPx, с F/2.0 бленда и цифрова стабилизация на изображението. Превключването към предната камера в камера приложението е или от стандартния за всички смартфони бутон, или с двоен тап където и да е върху дисплея. Направено е да е бързо и удобно или спомнете си слоугъна - the speed you need…
Поддържа се лицево разпознаване и то работи изключително бързо. Е, не е сигурно като Face ID на Apple и съответно може лесно да се излъже със снимка, но пък говорим и за наполовина по-евтин смартфон. За да се убедите обаче, че OnePlus са дали всичко от себе си в OxygenOS, ето един малък, но супер як детайл…
Можете да отключвате OnePlus 6 с лицево разпознаване дори при пълна тъмнина и то без да се налага да слагате по-светличък уолпейпър, който да осветява лицето Ви в тъмното. OnePlus са добавили една малка екстричка тук. Нарича се “Face unlock assistive lighting” и както се досещате, когато смартфонът усети че е супер тъмно, пуска силна бяла светлина на дисплея, за да освети лицето Ви и да успее да отключи свамртфона. Без значение какъв и колко тъмен уолпейпър използвате. Дребна работа, нали? Дребна, ама са я направили и точно тези неща ми харесват
Продължавам…
OnePlus 6 е тънък 7.8 мм, като в областта на камерата е с около милиметър по-дебел. Усещането обаче, е сякаш държите далеч по-тънко устройство. От една страна, защото има огромен 6.28 инчов дисплей, а от друга - защото стъклото на гърба е извито, както при смартфоните на Samsung. Да, усеща се по-тънък, но не и по-крехък. Сглобката е невероятна - изглежда здрав, изглежда като смартфон на който можете да се доверите, но разбира се - не го изпускайте. Изтървете ли го и чуете ли “пук”, нещата са като при онзи виц за iPhone - молете се да е крак… Не за друго, а защото AMOLED диспеите все още са доста скъпички..
Едно от най-готините неща в дизайна на OnePlus 6 е този бутон тук. Това е така нареченият Alert Slider. Има го още от първия OnePlus One, има го и в OnePlus 6. Претърпял е промени във времето, но идеята остава същата. От Alert Slider-а можете да превключвате всичко в смартфона към режим с вибрация или просто да спрете известията изцяло. Има и допълнителни настройки за него - точно какво да вибрира и/или свири във всеки от режимите. Готин бутон - много готин. И е доста полезен в случай, че често влизате в срещи, където известията на смартфона биха могли да се приемат като признат за неуважение. И вместо да отключвате смартфона, просто местите Alert Slider бутона. Става далеч по-лесно и по-бързо… Което отново говори за “the speed you need”... Всъщност, идеята идва от…. Няма да казвам от кой - ще Ви покажа. Просто при OnePlus е малко доразвита.
Разбира се, OnePlus 6 е истински флагман с топ хардуер. Всъщност, поне за момента, на пазара няма по-мощен хардуер. Става въпрос за Snapdragon 845 чипсет, 6 или 8GB RAM и до 256GB памет (ще Ви кажа под секрет, че машината с която работя има толкова RAM и толкова памет). Резултатът в AnTuTu е 277 000 точки, което е... Без коментар…
Игрите? Никакъв проблем! Навигацията в интерфейса? Никакъв проблем! Работата с браузъра и приложенията? Абсолютно никакъв проблем.
Това между другото е PUBG и вероятно си личи, че я играя за първи или втори път. Изобщо не знам какво правя тук, но по-важното е, да се види колко гладко работи на максимални детайли. Доколкото разбрах от коментарите Ви в предишни видеа, точно тази игра е доста модерна в момента и е нещо като критерий за това, колко мощен е смартфона. Ами, OnePlus 6 няма проблем с тази игра. И специално за Борис (отново от коментарите) - ето и финала на Asphalt 8 (понеже не вярваше, че на тази игра съм “абониран” за първото място. И не, не съм правил 10 опита, докато финиширам първи - просто съм на първата и лесна писта). Та, в общи линии по-флагман от OnePlus 6 на тема хардуер - няма накъде. Отново - The Speed You Need...
Колкото до вградената памет, имайте предвид че няма слот за microSD карти. При 64ГБ, 128ГБ или 256ГБ вероятно няма и да Ви трябва, но пък ако Ви е важно - знайте че се поддържа USB On-The-Go, така че можете да прехвърляте бързо от и към USB флашка или пък просто да си носите една флашка с всички сезони на Game of thrones и да си гледате директно от нея.
КАМЕРИ
Така, стигам и до камерите. На гърба има две камери. Едната е 16MPx с F/1.7 бленда, OIS и EIS, а втората - 20MPx, отново с F/1.7 бленда, но без стабилизация на изображението. Всъщност, тази втората камера се използва само и единствено за измерване на дълбочината на обектите в кадъра. За нищо друго. Но пък си върши работата - портретните снимки с боке са страхотни.
Колкото до видеото, OnePlus 6 може да записва видео с 2160p при 30 и 60 кадъра в секунда, 1080p видео с 30 и 60 кадъра в секунда и slow motion видеа със 720p при 480 кадъра в секунда.
Slow Motion-ът не е с модерните 960 кадъра в секунда, като при другите флагмени, но пък хей - вместо 2 секунди при 960 кадъра в секунда в Galaxy S9 например, с OnePlus 6 можете да запишете до 60 секунди с 480 кадъра в секунда. Звучи като справедлива сделка. Със сигурност няма да пропуснете момента.
По-интересен е случаят при снимане на видео обаче. Оказва се, че OnePlus 6 използва OIS при снимане с 60 кадъра в секунда, а EIS при снимане с 30 кадъра в секунда. Или поне така изглежда докато превключвах режимите на снимане.. Още по-интересното е, че при снимане с 30 кадъра в секунда с EIS - видеото е доста по-стабилно, отколкото видеото при 60 кадъра в секунда с OIS. И то - независимо дали става въпрос за FullHD или 4K видео. Иначе казано, EIS работи по-добре при снимане на видео и препоръчвам да използвате режим на снимане с 30 кадъра в секунда. Не мога да обясня защо се получава така, но това е което аз видях и е добре да го имате предвид. Можете разбира се и да го тествате сами.
Колкото до интерфейса на камера приложението - отново акцентът е към удобство и скорост. Т.е - към The speed you need. Не толкова че ще го стартира бързо, а по-скоро че до всяка често използвана настройка просто стигате по-бързо. Има три основни режима на снимане, като преминавате между тях със слайд, а горе и на един клик разстояние, са изведени най-важните настройки за всеки от режимите.
Разбира се, има и PRO режим на снимане, където получавате снимките в RAW формат и после от домашния компютър можете да вършите каквито чудеса решите. Не е нещо изключително в наши дни, но е добре да знаете, че го има.
Също както при iOS, щом изтриете някоя снимка от галерията на OnePlus 6, тя остава в специална папка още 30 дни, докато и оттам се изтрие автоматично на 30тия ден. Целта е, ако сте изтрили нещо по погрешка, да можете да го възстановите. Готино е. Понякога, може да се окаже и много полезно.
Под камерите е сензорът за пръстовите отпечатъци... Този мач е толкова “свирен”, че просто никой няма право на никакви грешки тук. Естествено, OnePlus не са изключение и никакви грешки - сензорът е бърз и работи безотказно.
Накрая, но не на последно място - OnePlus 6 има USB Type-C порт за зареждане, а бързото му зареждане може да засрами всички. Така нареченият DASH чарджър (или поне за момента се нарича така, че има слухове за ново име - Warp Charger) зарежда с до 20 вата, което е много. Естествено, трябва да използвате оригиналните кабел и Dash чарджер от комплекта. Ако ги загубите, Citytel са ги заредили като допълнителни аксесоари и можете да си купите.
Забележете, че тук долу има и 3.5мм жак за слушалки. Напоследък си е направо рядкост, така че радвайте му се. Смартфонът има и специален тунер, за настройка на слушалките които използвате, което също е готино.
И за да не Ви се стори, че абсолютно всичко в OnePlus 6 е “цветя и рози” ето Ви и недостатък:
OnePlus 6 не поддържа безжично зареждане. Има стъклен гръб, което предполага наличието на безжично зареждане, но няма такова. Не е фатално и OnePlus го компенсират със супер бързото си зареждане. Но, факт - няма безжично зареждане.
Друг интересен момент е, че китайците твърдят, че OnePlus 6 има защита от вода, но не споменават никакъв рейтинг… Няма IP67, няма IP68… Нищо. Мълчание по темата - просто издръжлив на вода. В интернет обаче има редица клипчета на потребители, които тестват защитата на OnePlus 6 от вода. Според тях, степента на защита на смартфона, отговаря на IP67 рейтинга. Естествено, предвид че не става въпрос за официално обявен IP67 рейтинг - не мокрете смартфона. Ако все пак го намокрите по невнимание (докато вали дъжд например), той би трябвало да издържи… Но помнете - не мокрете!
Толкова на тема дизайн… Отиваме към OxygenOS, където нещата са не по-малко интересни.
Вероятно сте чували от “гийковете” и “разбирачите” на Android, че “чистият Android от Google” е най-добрият Android и всички останали интерфейси от производителите на смартфони, включително Samsung Experience, LG UI, EMUI, MIUI и други, са на доста по-слабо ниво...
Е, така е. Чистият Android от Google работи по-гладко от интерфейсите на останалите производители. OxygenOS обаче е още едно стъпало нагоре. OxygenOS изглежда досущ като “чистия Android” от Google, но е по-добър от него. Или поне за мен е така, най-малкото защото е бъкан с наистина полезни неща.
Ще започна с дисплея и екстрите му. Вместо Always-On display, OnePlus са добавили “Ambient Display”. Простичко казано, няма винаги да виждате информация за известията си на дисплея, а само когато вдигнете смартфона от масата. А ако не искате да го “вдигате”, можете просто да тапнете два пъти върху дисплея. Кое е по-добро като функционалност е въпрос на предпочитания, но хей - с Ambient display няма дори минимална възможност да Ви “изгори” дисплея. Така че - за мен е ОК.
Има тарикатски известия при заключен екран. Има и жестове при заключен екран. Най-важният разбира се е двойния тап за активиране на дисплея. Освен него обаче, можете да настроите с изписването на определени букви, да се стартират конкретни приложения. Това не е новост, виждал съм тези жестове в редица китайски телефони още преди 4-5 години, но тук просто работи много по-добре.
Всичко това е вид персонализация, която носи удобства и бързина при работата на потребителя. Дали ще ги използвате е съвсем друг въпрос. Но ги има. И са част от слоугана на OnePlus за скоростта, която предоставят на потребителите…
Това не е всичко обаче…
Щом отключите смартфона, ще видите още няколко готини неща..
Всеки от трите бутона - HOME, BACK и RECENT APPS - може да изпълнява по още две функции - при задържане и при двоен тап на съответния бутон. Подобна персонализация имаше в интерфейса на LeEco смартфоните, но тях вече ги няма… Супер е, че OxygenOS има тази екстра. Щом свикнете с тези неща, трудно ще изкарате без тях. Отново - носят скорост и удобства, вероятно същите за които говорят самите OnePlus в слоугъна си.
От LG пък са взаимствали идеята за правене на скрийншот със слайд с три пръста - независимо дали нагоре или надолу. След като направите скрийншота, можете да изискате скрийншот на целия екран надолу. Няма проблем, OnePlus 6 ще го направи.
Има и Screen Pinning. Това е интересно и наподобява на Guided Access в iPhone. На практика, от Recent Apps екрана, можете да тапнете на Screen Pinning бутона и смартфонът ще дава достъп на потребителя, само до това приложение. Нищо друго. Т.е, можете да стартирате някоя игра и да оставите детето да играе, без да може да излиза от нея и да стартира други приложения. Излизането от Screen Pinning режима е само със задържане на BACK и RECENT APPS бутоните и след това с въвеждане на парола, пръстов отпечатък или лицево разпознаване.
А като стана въпрос за приложенията, става още по-интересно…
Можете да използвате шорткъти към приложенията. Това вероятно сте го виждали в смартфоните с Android на BlackBerry - има го и тук. Отново - фокусът е към удобството и скоростта при работа. Т.е - към The Speed you need...
Можете да заключвате приложенията. Може да се направи с външно приложение, но тук е вградено. И е удобно. По-интересното обаче е, че за да отключите и използвате някое от заключените приложения - трябва да използвате ПИН-а или сензора за пръстовите отпечатъци. Не става с лицево разпознаване. OnePlus знаят, че тяхното лицево разпознаване не е достатъчно надеждно и вероятно това е причината отключването на приложения да става само с ПИН и пръстов отпечатък.
Има Parallel Apps или опция да дублирате приложения. При условие, че говорим за смартфон с две СИМ карти, то дублираните приложения са си задължителни - два Viber-а, два Whats App-а и така нататък…
Разбира се, от RECENT APPS екрана, можете да заключвате приложения в РАМ-а (който в този случай е огромен), да затворите конкретно приложение или пък - да ги затворите всичките. Тънкият момент е какво се случва на заден план обаче…
По принцип, принудителното затваряне на приложенията, затваря самите приложения като чисти кеша, но процесите остават активни. И вероятно така трябва да е, защото ако убиете процеса на някой месинджър, просто няма да получавате известия…
OnePlus обаче, са добавили опция за избор - normal clean е стандартното затваряне на приложенията което чисто само кеша, а deep clean - чисти кеша и убива процесите които използва приложението. Т.е - истинско затваряне или убиване на приложение с всички процеси покрай него. Естествено - внимавайте да не затворите с deep clean някой от месинджърите, че вече знаете - докато не ги стартирате пак, няма да получавате съобщения.
Накрая, но не на последно място, има и няколко режима на работа на смартфона:
Night mode - както се досещате е премахването на синята светлина от дисплея, за да не натоварва очите ви през късните часове на денонощието
Gaming mode - тук има настройки… Дали да спира повикванията, известията и всичко друго, което би могло да ви разсее, докато играете.
Reading mode пък е удобен ако смятате да четете по-дълго време някакъв документ или статия в браузъра. На практика, прави дисплея черно-бял, като по този начин имитира e-book рийдърите. Тук... OnePlus сякаш малко преиграват, защото идеята на e-book рийдърите е да няма светещи пиксели които да уморяват очите, докато при OnePlus има (било то черно-бели), но пък възможно е все пак, по-малко да натоварва очите. Така че, ще го приема...
Идеята на трите режима отново е да предоставя удобство на потребителите. Всичко може да се настрои да става автоматично.. Нощният режим се активира само вечер и автоматично, режимът за игри се задава на кои приложения да се активира автоматично, както и режимът за четене се активира автоматично за приложенията които желаете. Изобщо, персоналицията, която може да се направи тук е толкова голяма, че просто няма как да бъде обяснено всичко в едно видео...
Всичко може да става лесно и бързо в OxygenOS. И им се е получило.
О, и да не забравя… OxygenOS поддържа и управление с жестове, също както при iPhone X. Работи перфектно и щом свикнете ще го намерите за много удобно. Единствената ми забележка тук е, че при жеста за RECENTS APPS, анимацията не ми е красива… Просто има още малко какво да се пипне. Иначе работи. Без проблем
Излиза, че OnePlus са се постарали доста и са налучкали “златната среда”. Не е съвършен, но е адски добра сделка.
- въпреки, че е доста красив, OnePlus 6 едва ли може да мине за “най-красивия смартфон”... Или най-малкото, това е въпрос на вкус.
- въпреки че снима супер - не е и най-добрия камерафон…
- въпреки, че няма безжично зареждане, има супер бързо зареждане…
- въпреки, че има само един високоговорител, все пак е смартфон за гийкове и те, както се досещате, вече са намерили начин, да го пачнат и да превърнат слушалката горе във втори високоговорител. Пичовете от XDA, даже са го описали стъпка по стъпка. "Пийс ъф кейк" както се казва, но не го правете, ако държите на гаранционното си обслужване...
- въпреки, че не се споменава официално за IP67 рейтинг за защита от прах и вода, все пак го има… Или поне така е според редица YouTube-ъри…
Всичко останало е разкош! Кърти мивки и лепи плочки. Дисплей, чипсет, RAM, вградена памет и OxygenOS с куп дребни добавки, които носят на потребителя “скоростта, от която се нуждаят”.
Това е OnePlus 6. Няма как да го нарека “убиец на флагмени”. Има си има своите дребни несъвършенства, но е безкомпромисен когато става въпрос за скорост и удобство при работа. За тези пари, няма алтернатива с толкова готин дисплей, убийствен чипсет, невероятно количество RAM, вградена памет и толкова дълбока персонализация като цяло.
Може би точно на OnePlus 6, най-много подхожда наименованието “бюджетен флагман” - евтин е и със сигурност е флагман. Това е...