И така... LG G5 е новият флагман на корейците за 2016 година. Разбира се, попада в топ категорията смартфони за тази година, заради супер мощния Snapdragon 820 чипсет на Qualcomm с Adreno 530 графичен ускорител и 4-те GB RAM. Хардуерът при Android смартфоните е толкова напред, че най-вероятно е излишно да Ви казваме, но все пак – LG G5 е убийствено бърз, работи гладко и няма игра, която да му се опъне.
LG G5 има 32GB вградена памет, която можете да разширите с microSD карти, като се поддържат такива до 200GB (все още няма micro SD карти с такъв капацитет на пазара, но щом се появят – ще можете да го поставите в G5). За тези, които се интересуват – Adoptable Storage опцията не е налична в LG G5. Иначе казано, няма да можете да обедините паметта от microSD картата, към основната памет в смартфона.
Все пак, имайки предвид факта, че повечето флагмени за 2016 година използват Snapdragon 820 и имат 4GB RAM, това вече просто не е достатъчно и компаниите инвестират време и средства за да впечатлят потребителите с различни иновации или пък с различен подход към потребителя. LG не са изключение и са се опитали да бъдат различни. На места са се справили, на други не – но крайният резултат е едно наистина различно устройство.
Както казахме в началото, LG G5 се различава от предшествениците си. Първо, той има по-малък 5.3 инчов IPS LCD, 2К дисплей, докато G4 от 2015 година имаше 5.5 инчов дисплей. Тук сме “ОК” с промяната. 5.3 или 5.2 инчовите дисплеи се оказват като “златната среда” за по-голямата част от потребителите. В горната част на дисплея има и едно приятно “намигване” – защитното Gorilla Glass 4 покритие е извито, което няма как да остане незабелязано. То пречупва светлината и най-малкото, прави смартфона разпознаваем и уникален.
В LG G5 има една нова и доста интересна екстра, свързана с дисплея му. Това е Always On функцията, благодарение на която на екрана винаги можете да виждате часа и новите известия. Според LG, Always On харчи около 0.8% от батерията на час, което не е проблем. На практика обаче, за да спестят енергия, LG намаляват контраста и броя на светещите пиксели, което буквално прави Always On функцията невидима на открито и при пряка слъмчева светлина. Все пак, когато сте на закрито у дома или в офиса е доста готино. Може би ще е добре, LG да добавят настройки, които да деактивират Always On вечер докато спите например и докато сте навън и в движение. Така ще спестят енергия.
Като стана въпрос за батерия, LG G5 има 2800 mAh-ова, която при нас издържа цял ден работа с едно зареждане. Това, което забелязахме обаче е, че при автоматична настройка на осветеността на дисплея - почти през цялото време бяхме на над 50% осветеност на екрана, което не е много икономично. Като добавите и Always On функцията на LCD дисплей, при който на практика работи и подсветката на дисплея, и ако сте heavy user - може и да не изкарате цял ден с едно зареждане.
Друга и доста важна промяна в дизайна е, че LG G5 вече е с метален корпус. Тук е малко с едно наум – да, смартфонът има метален корпус, но има и допълнително покритие върху метала, което просто лишава смартфона от премиум усещане при допир. Целта на LG вероятно е била да скрият грозните антени на гърба на смартфона и са успели. Не е ясно обаче, колко успешен е експериментът им тук. Лично ние, бихме предпочели да виждаме антените на гърба, както при iPhone 6s или HTC 10, но да усещаме метала в ръцете си. Може и да не е проблем за повечето потребители, но е нещо, което си струва да се отбележи.
Трета промяна има при Volume up/down бутоните. Те отново се намират на лявата страна на смартфона. Удобни са и имат отчетлив ход, но не сме сигурни как ще приемат промяната феновете на компанията, които вече са свикнали да са на гърба, до Power бутона.. Ако сте използвали LG G2, G3 или G4 – напишете в коментарите как Ви се струва тази промяна.
LG за пръв път добавиха и сензор за пръстови отпечатъци в G5. Това е супер и като доста компании, те са решили той да е на гърба на смартфона – точно там, където се намира Power бутонът в предходните им модели.
Всъщност, сензорът за пръстови отпечатъци в LG G5 е и Power бутон. Все пак, има нещо странно тук. Вероятно сте се докосвали до много смартфони със сензор за пръстови отпечатъци на гърба. Ако пък сте имали предходните LG G2, G3 или G4 - вероятно сте и свикнали на това място да е Power бутона. Някак странна обаче е комбинацията от двете - сензор за пръстови отпечатъци на гърба и кликаем Power бутон. Не би трябвало, но е странно...
Не е необходимо да го натискате, за да активирате сензора за отпечатъци и да отключите смартфона – но все пак е странно... С натискането му, можете да заключите смартфона или съответно да го включите или изключите. Честно казано е малко объркващо на моменти и не сме сигурни, че това е най-правилното решение. Естествено, “този камък” няма да обърне колата – просто е малко не както трябва и може да се наложи да свикнете в началото. А най-добре е да използвате двойното почукване по дисплея, за да активирате или деактивирате екрана. Препоръчваме го - там изненади няма и върши чудесна работа. Съответно - да използвате натискането на Power бутона, само за включване и изключване на смартфона.
Самият сензор за пръстови отпечатъци работи без проблеми – той е леко издаден над повърхността на смартфон, за да усетите по-лесно къде да поставите пръста си и всичко работи както се и очаква да работи.
Ситуацията при двете камери е доста интересна, но ще я оставим за по-късно.
LG G5 има USB Type-C порт, който позволява по-бърз трансфер на данни, по-бързо зареждане и това, което със сигурност ще Ви допадне е, че е reversible или обратим (т.е. можете да поставите зарядното по двата начина).
Високоговорителят е впечатляващ. Въпреки, че има само един – звукът от LG G5 е страхотен, плътен и няма да Ви разочарова.
Ето и една екстра, което останалите производители изоставиха във флагмените си за 2016 година, но LG запазиха - инфраред излъчвателя за дистанционно управление на домашната техника. Поздравления. Нещо дребно, но доста полезно в ежедневието.
Стигнахме и до най-рекламираната екстра на LG G5 – Magic Slot-а и съответно - модулният му дизайн . Това определено е най-смелия и рисков ход на LG в G5. Има си плюсове и минуси. Между другото, интересно е, че въпреки модулния си дизайн, LG G5 издържа на #bend тестовете (в текстовата част на ревюто ще сложим видео с различни тестове на G5, включително огъване).
Предимство е, че въпреки, металния унибоди или почти унибоди корпус, има сменяема 2800 mAh-овата батерия. Супер е, особено ако си носите втора, заредена батерия. Супер е и, че ще можете да поставяте някои от FRIENDS модулите тук долу, които носят допълнителни екстри на смартфона – по-удобно правене на снимки с LG Cam Plus аксесоарта (който има и допълнително 1200 mAh батерия между другото), по-добър звук с LG HiFi Plus и други. Но, винаги има но - само ако имате втора батерия и само ако сте си закупили някой от Friends аксесоарите… А самите FRIENDS добавки, честно казано не са от най-евтините...
Идеята е готина и очевидно е вдъхновена от Project Ara на Google. Разликата обаче е в това, че за да поставите някой друг аксесоар тук – трябва да изключите смартфона, докато при Project Ara не се налага.
Така или иначе – идеята с Magic Slot-а е готина. За да бъде тази идея успешна обаче, тя трябва да се наложи, да я прегърнат други производители на аксесоари и да започнат да произвеждат техни FRIENDS аксесоари за G5. Защо не, едно съвсем обикновено “дъно” което да държи батерията, но да има отварачка за бира или безалкохолно например... Или пък дъно с вграден от производителите на автомобили чип за безконтактно палене... Примерите могат да бъдат много, но въпросът по-скоро е дали това ще се случи за “модулният дизайн на LG G5” или въпросните трети страни, ще заложат на Project Ara на Google, който стартира в началото на 2017 година… Най-вероятно именно това е и причината, LG супер много да наблягат в рекламите си на модулния дизайн в G5. И в този момент, камерите му например, сякаш остават малко на заден план.. А те, лично за нас, са едно от най-яките неща в G5.
LG G5 има общо три камери – две на гърба и една предна. Първата е 16MPx със 78 градусов ъгъл на виждане (като тази в LG G4) и оптична стабилизация на изображението, втората е супер широкоъгълна, 8MPx-ова със 135 градусов ъгъл на виждане и няма оптична стабилизация, но може да се активира софтуерна Steady стабилизация и предната е 8MPx с F/2.0 бленда и е като тази в G4. Подходът обаче при камерите на гърба е различен. Много различен. На практика, LG са покрили почти всеки възможен сценарий при снимане.
LG са предоставили възможността на потребителите, сами да избират коя от основните камери на гърба да използват. В случай, че желаете снимка с много детайли или пък използвате цифровия зуум – 16MPx-овата камера. В случай обаче, че се снимате пред някоя забележителност, искате да обхването по-голяма част от пейзажа зад Вас или пък правите групова снимка – широкоъгълната 8MPx камера е перфектното решение. Вижте разликата в обхвата на двете камери, като имайте предвид, че двете снимки са от едно и също разстояние...
Можете да избирате ръчно от 16MPx-овата, към широкоъгълната 8MPx-ова камера, от тези бутончета в горния край на екрана. В случай пък, че сте на широкоъгълната камера и използвате цифровия зуум, след преминаване на този маркер, смартфонът автоматично ще превключи към към 16MPx-овата камера. И това е логично – очевидно не се нуждаете от широк ъгъл, но пък отчаяно ще имате нужда от всеки пиксел в повече.
Камерата на LG G5 може има три режима на снимане – лесен, основен и с ръчни настройки. При лесният не се занимавате с нищо, смартфонът избира всичко автоматично и просто снима.
При режима с ръчни настройки – можете да избирате ръчно баланса на бялото, ISO, фокус и други. Можете да запаметявате снимките си и в RAW формат, за да ги редактирате по-късно от домашния си компютър. Разбира се, имайте предвид, че една снимка с 16MPx-овата камера може да е голяма около 7-8 MB, а като добавите и RAW файла с размер от около 20MB, в крайна сметка един кадър може да ви заеме общо до 30MB.
При ОСНОВНИЯ режим на снимане и благодарение на двете камери на гърба, има някои екстри, които остъстват при другите смартфони на пазара. Такава е изпъкване например. На практика това е нещо като картина в картината, като съответно едната "картина" е от едната камера, а втората - от втората камера. Има и различни форми на "важната" снимка, като долу има допълнителни възможности за подсилване на ефекта - черно бяла задна снимка, fish eye, скициране и замъгляване на задната снимка. Доста яко е направено.
LG G5 може да снима видео с 4К резолюция, Full HD видеа и разбира се slow motion видеа със 720p резолюция при 30 кадъра в секунда.
LG G5 идва с Android 6.0 Marshmallow версия на операционната система и разбира се, допълнително наложеният от компанията LG 5.0 потребителски интерфейс. Тук също има експеримент. LG пускат G5 на пазара интерфейс без App Drawer или иначе казано – всички приложения са разположени на началните екрани, като можете да ги размествате или да ги групирате в папки. Няма лошо, все пак iOS е с подобен интерфейс и е достатъчно популярна, за да се счита за критерий. От друга страна, LG също както и при изместените Volume бутони, експериментират с феновете си, което понякога може да се окаже проблем. Но – който не рискува не печели, нали? Все пак, за тези които държат да имат App Drawer, LG пуснаха и версия на новия си launcher със стандартния App Drawer, който можете да свалите от LG SmartWorld.
Това е LG G5 накратко. С новия си флагман, LG очевидно не се страхуват да експериментират – метален корпус с облицовка, разместване на volume бутоните, модулен дизайн, различен подход при камерите на гърба, различно стоково потребителско изживяване и други. Няма лошо, това е похвално, а кое им се е получило и кое не – всеки сам може да прецени за себе си. Крайният резултат е супер мощен смартфон, който въпреки че не се усеща много “премиум” има вероятно с всеки ден, да Ви харесва все повече и повече. Доста често в живота, с времето намираме все повече красота в семплите на пръв поглед неща. На нас, LG G5 ни хареса. Едва ли бихме се възползвали от модулният му дизайн в ежедневието, но пък доста се забавлявахме с камерите му.