Компанията Lenovo е създадена през 1984 година, като LEGEND GROUP. Всъщност оттам идва и името им LE от LEGEND и NOVO от нов. През 2005 година, те купуват IBM. През 2011 вече се нареждат на второ място в света по продажба на компютри, а през 2013 стават най-големият производител на компютри в света, като така е и до днес.
Това изглежда не е достатъчно за китайската компанията и през 2012 година, те навлизат на смартфон пазара. Както се казва, щом веднъж става, защо да не стане и втори път... Същата схема - през 2014 година купуват Motorola и автоматично се нареждат сред челните позиции на смартфон производителите.
С тези си действия, Lenovo открито направиха заявка за лидер в областта и въпреки, че ще им е доста трудно да се борят с големите играчи на пазара, изглежда, че поне за момента, имат успех и честно казано, нещата им се получават. Даже доста...
Вероятно вече сте се убедили, че идеално устройство няма. Това е нещо като утопия, и дори да вземете най-готиния смартфон, който задоволява всичките Ви нужди (от към софтуер, хардуер, приложения, камера и други), вероятно няма да сте очаровани от цената на цялата тази работа. Е, Lenovo успяха да се справят и да създадат перфектния смартфон... Или поне са доста близо...
В това ревю, ще разгледаме Lenovo P70. Устройството вече е бестселър и в това видео ще разберете защо. Устройството ни е предоставено от Citytel.bg и да - те са се заредили с количества от Lenovo P70, така че можете да го поръчате онлайн от citytel.bg или да посетите магазина им в Младост.
И така, да започваме.
Lenovo P70 е представител на P-серията на компанията, като характерното за смартфоните в нея са големите батерии. Помните вероятно предишния бестселър Lenovo P780, който буквално се разграбваше в България (или поне според нашите наблюдения беше така). Същата е ситуацията и с наследника му Lenovo P70 - огромна батерия, но този път има и доста сериозен хардуер. Но, да караме подред. Ще започнем с окомплектовката на модела.
Lenovo P70 има с доста богато съдържание в кутията. Има протектор, книжки с упътвания на няколко езика, дейта кабел, зарядно устройство, което използва дейта кабела, слушалки, които не могат да се похвалят с кой знае какво - по-скоро са от най-обикновените и забележете - USB OTG кабелче. Lenovo P70 разполага с тази екстра, като по-късно в ревюто, ще видите как можете да се възползвате от нея. О, и още нещо - заедно със смартфона, получавате и прекрасен гръб за него, който прилепва перфектно и това, което е още по-странно, го прави да изглежда още по-добре. А и го пази разбира се. Това е окомплектовката на смартфона, да видим и него...
Lenovo P70 има изключително семпъл дизайн. На практика, той изглежда, като шоколадово блокче с чак съвършени форми. Толкова е семпъл, че с времето ще го харесвате все повече и повече. И сглобката му е стабилна - няма паразитно скърцане, въпреки че има пластмасов гръб.
От лявата страна са разположение volume up/down бутоните, а под тях - на удобно място за показалеца Ви, е Power On/Off/Sleep бутона. Всъщност, въпреки, че е на удобно място, най-вероятно няма да го използвате, защото от Lenovo са предвидили активирането на дисплея с двойно тапване от заключен екран. Работи безотказно и щом дисплеят светне - просто го отключвате по който и начин да сте избрали - разпознаване на лице, схема, код или просто със слайд. Заключването става като разклатите смартфона, като разбира се, трябва да разрешите и двете екстри от настройките на смартфона. А в случай, че не искате да рискувате с този жест, съветваме Ви просто да си свалите програмката ABC Lock от Play Store и да го заключвате с един тап. (даже може да си сложите икона с досадна муха за целта).
И така - продължаваме. От лявата страна няма никакви бутони - изчистено е.
От долу са отворите за високоговорителя и основния микрофон, както и входът за microUSB кабела, за синхронизация с компютър и за зареждане. Въпреки, че има две групички с отвори - високоговорителят е само един - другата групичка, вероятно приютява микрофона.
-
Доста интересна е ситуацията с microUSB входа за синхронизация и зареждане. Както вече казахме, Lenovo P70 поддържа USB OTG, което означава, че можете с кабелчето в комплекта да боднете флашка и да преглеждате и прехвърляте данни от и към нея. Можете да си заредите на флашка цял сезон от любимия Ви сериал и изобщо да не се налага да разчитате на интернет докато сте на почивка. Естествено, ако решите да сте по-интересни, можете да закачите и мишка или клавиатура и "цъкате" с тях. И ако Ви питат, защо го правите - ами защото можете... И това обаче не е всичко. Можете да използвате Lenovo P70 като Power Bank и да вдъхвате живот или по-скоро енергия на изтощените устройства около Вас - други смартфони или фотоапарати имам предвид, не акумулатора на колата. Lenovo P70 има огромна 4000mAh батерия и това не е проблем за него. Накрая, но не на последно място, няма нужда да се притеснявате от това, колко дълго ще зареждате смартфона. Той поддържа бързо зареждане и според информация от компанията, 15 минутно зареждане ще осигури 4 часа разговор.
Входът за слушалките с 3.5 мм жак се намира на горната страна, а близо до него е втория микрофон за изолиране на околния шум по време на разговор.
Гърбът на Lenovo P70, както вече казахме е пластмасов и честно казано доста бързо събира Вашите и отпечатъците на приятелите Ви. Този казус се решава прекрасно с оригиналния калъф от комплекта, което ще демонстрираме след малко.
Тук е у основната камера на Lenovo P70 - 13MPx с опция да снима Full HD видео. Всеки си има слабо място и точно това е "ахилесовата пета" на Lenovo P70. Камерата се справя добре на дневна светлина, но не толкова добре при слабо осветление - снимките са светли, но има и доста шум. Предната камера е 5MPx и записва видео със VGA резолюция.
На лицевата страна е 5 инчовият дисплей с IPS матрица и 1280 х 720 пиксела резолюция, което прави около 294 пиксела на инч. Дисплеят е OGS или One Glass Solution, което също както IN-CELL технологията, която използват LG, го прави по-чувствителен, по-видим на дневна светлина и по-тънък..
Като стана въпрос за тънък, Lenovo P70 е с дебелина от 8.9мм, което си е истинско постижение за 5 инчово устройство с 4000mAh батерия. Тънкия за такава батерия профил и семплия дизайн, го правят доста красив, въпреки, че това е въпрос на вкус разбира се.
Към всичко това, Lenovo са добавили и метална лайсна, която обикаля дисплея, което е супер, защото има шанс при изтърване да нараните нея, вместо да счупите дисплея. Изглежда добре и елегантно, а и е полезно.
-
А сега да видим както има под пластмасовия заден капак. Естествено, първото, което ще видите е огромната 4000mAh батерия. Имайте предвид, че батерията не се сменя в домашни условия. Тези стикери предупреждаващи да не сваляте показват именно това. Свалите ли я - губите гаранцията, така че - по-добре недейте. Батерията е основен акцент в Lenovo P70 и има защо. При нашите тестове, смартфонът издържа над 9 часа непрекъснато светене на дисплея, което е резултат, с който много малко устройства могат да се похвалят.
Над батерията са двата слота за micro SIM карти. Единият слот поддържа 2G/3G/4G мрежи, а вторият остава само за разговори в 2G мрежата. Модемът в Lenovo P70 поддържа и 3G на 900MHz, което е добра новина т.е. ще имате 3G покритие и на местата където родните оператори са използва клетки на 900MHz (най-често извън и в малките населени места).
Над слотовете за СИМ картите е слотът за microSD картата, като се поддържат карти до 32GB.
И така, това е на тема външен вид за Lenovo p70. Той е красив, семпъл и елегантен. Щом сложите допълнителният заден капак, ще видите, че той не го загрозява, брандиран е с логото на Lenovo и е леко грапав, което прави захвата на смартфона още по-удобен. Опредеелно много готин калъф.
Преминаваме с хардуера...
Lenovo са заложили на тайванците от MediaTek в P70 и не са сгрешили. Lenovo-то просто хвръчи из интерфейса, приложенията и игрите.
Чипсетът е MT6752, 64 битов, с осем Cortex A53 процесорни ядра, като всяко от тях, променя честотата си според натоварването, в диапазона от 468 MHz до 1690 MHz. И да - всичките осем ядра могат и работят едновременно. Графичният ускорител е двуядрен Mali-T760 и предвид по-малката 720p резолюция, просто кърти мивки. Предвид, резолюцията, Asphalt 8 автоматично превключва не по-ниска резолюция и качество на детайлите и играта е удоволствие, което трудно може да се усети и при доста по-висок клас смартфони. Управлението буквално реагира мигновено и очевидно, можем дори да се полигавим малко с опонентите си. Удоволствието е огромно. А батерия, която да го продължи по-дълго - има… MediaTek MT6752 прави над 40 000 точки в AnTuTu бенчмарк теста, което си е доста над резултатите на устройствата в средния клас.
Lenovo P70 има 2GB RAM, което е прекрасно за устройство позиционирано във високия среден клас. Има 16GB вътрешна памет, като можете да я използвате цялата за инсталация на приложения. В случай, че Ви достига - слагате си една microSD карта до 32GB и готово. Ако и това не Ви е достатъчно - просто си носете флашка и я използвайте, когато трябва.
Софтуер
Lenovo P70 идва с Android 4.4.4 KitKat версия на операционната система и допълнително наложен от компанията Vibe 2.0 потребителски интерфейс. Тук е доста интересно... Имам чувството, че Lenovo са отделили време да проучат операционните системи и интерфейси, за да си вземат по нещо от всяка. Интерфейсът е микс от управление, жестове, функции, които сме срещали както в много популярни брандове, така и в по-слабо популярни китайски марки смартфони. Едно обаче е сигурно - постарали са се доста и им се получава. Работи се леко и има много и полезни екстри....
Първото, което прави впечатление е lock screen-а. Щом тапнете два пъти, за да събудите смартфона, той се отключва със слайд нагоре - точно както при Windows Phone смартфоните. Той дори подскача, за да подскаже как се отключва, като този в Windows Phone. Очевидно, комплимент за Microsoft. Трябва да признаем обаче, че опцията да смените фоновата картинка на заключения екран със слайд наляво или надясно ни изненада. Не сме го виждали никъде и ни харесва - супер бързо е най-малкото.
Щом го отключите, Ви очаква втора изненада. В Lenovo P70 има само начални екрани. Няма App Drawer, който да Ви отведе към екраните с всички приложения. Тук вероятно са се вдъхновили от интерфейса в iOS. Всъщност, това е добра идея - всичко, което така или иначе Ви трябва и използвате често, се намира на началните екрани. Останалото просто сложете в папки и ги озаглавете по някакъв начин. Това, което ни липсва е универсалното търсене от iOS със слайд от която и да част на екрана надолу, за бързо търсене на приложения и ако някой от Lenovo гледа това ревю - моля, да подскаже идеята където трябва. Със сигурност ще стане любима екстра на феновете - просто е удобно. Разбира се, може да се използва уиджета с гугълската търсачка, но тя най-малкото не е на всеки екран...
Lenovo P70 също поддържа жестове. Можете да настроите три такива - слайд надолу, слайд нагоре и двоен тап на празно място на екрана.
Със слайд надолу сме настроили свалянето на notification bar-а. Логично е и няма да се налага "да се присягате" към лентата за известия.
Слайд нагоре - извиква контекстното меню или натискането на MENU бутона.
Двоен тап настроихме да извежда RECENT APPS, до които стандартно се стига със задържане на MENU бутона. Тук също е много интересно. Последно отворените приложения, или RECENT APPS са визуализирани като карти, познати ни още от WebOS, а по-късно и в iOS. Можете бързо да се предвижите до друго приложение и директно да превключите към него. Със слайд нагоре, можете да убиете което приложение изкате, а с бутона в долния край на екрана - може те да затворите всички и да освободите RAM. Има и една готина тънкост тук. Можете да "Заключите" някое приложение със слайд надолу (като се появява катинарче щом сте го заключили успешно), за да не затваря (убива) с бутона. Командата всъщност е, смартфонът да го държи в RAM паметта, колкото може по-дълго (или докато се изчерпи), за да може да се отваря мигновено и по този начин, да предостави на потребителя още по-добро изживяване. Иначе казано, можете да си заключите дайлъра, за да стартира винаги бързо. И СМС-ите също... Готино е, но разбира се, и това сме виждали и преди (смартфоните на JIAYU, използват този тип навигация в RECENT APPS).
Като спомехаме СМС приложението, тук можем да правим така (зуум), което вероятно Ви е познато от TouzhWiz на Samsung. Ето признание и за работата на Samsung.
Въпреки, че Lenovo P70 има огромна 4000mAh батерия, компанията определено са обърнали внимания и на софтуерни трикове, за да увеличат времето за работа на смартфона още повече. И това е похвално разбира се.
Имате режим за пестене на енергия, който спира достъпа до интеренет на приложенията и оставя само разговорите, съобщенията и алармите. Тук няма дори интерфейс - изключително семпла графика с голям часовник и четирите бутони за разговори, адресна книга, съобщения и аларми и супер дълъг стендбай на батерията. Нещо повече, можете да активирате дори автоматичното активиране на режима всяка вечер и деактивирането му сутрин. Това ще се отрази още по-благотворно на батерията.
Има и още... В случай, че не използвате супер тежки приложения или игри, можете да активирате и режим, който намалява консумацията на енергия на екрана и графичния ускорител, което също удължава живота на батерията с едно зареждане.
Има и доста удобно направен изглед на това, кое приложение или хардуер, точно колко енергия използва, с опция да му отнемете "думата" - т.е. да го спрете или деинсталирате.
Lenovo P70 има и опция за работа с една ръка, като дайлъра например се измества за наляво или надясно, за по-удобна работа съответно с ляво или дясна ръка. Тук, Lenovo са ъпрейднали идеята и използват акселерометъра, за да се нагажда дайлъра по начина по който използвате смартфона. Дребен детайл, но готин.
С други думи, на тема софтуер, Lenovo са се постарали доста. Взаимствали са идеи оттук-оттам, но им се е получило доста добре. Добавили са и техен видеоплеър, при който с жест можете да увеличавате и намалявате осветеността на екрана, да управлявате звука и да превъртате. Също готино и също, позната функционалност.
И така, Lenovo P70 не само е достоен наследник на Lenovo P780, но и е нещо много повече от него. Той е с изчистен и красив дизайн, има супер мощен хардуер, цели 2GB RAM, страхотен и удобен интерфейс, огромна 4000mAh батерия, USB OnTheGo функционалност и две СИМ карти. Смартфонът е поредната "работна машина" от Lenovo и ще издържи над два дни работа с едно зареждане, без да използвате възможностите за пестене на енергия, за които говорихме преди малко.
Най-хубавото оставихме за накрая. Lenovo P70 струва 475лв към момента на снимане на това ревю и това го прави най-добрият възможен избор като "цена-качество" смартфон. Като единствен недостатък можем да отчетем не дотам добрата му камера, но в случай, че не сте фенове на селфитата и не разчитате толкова много на камерата - това е прекрасна машина.