• iPhone 16 Pro Max видео ревю

      2024-11-17

      iPhone 16 Pro Max. Най-новия и най-скъп модел на Apple за 2024 година. Да, на тема дизайн, той е почти идентичен с миналогодишния iPhone 15 Pro Max. Все пак обаче, има няколко наистина важни разлики.

      Едната разлика е, че той е малко по-голям. Дисплеят вече е 6.9" вместо 6.7 както при 15 Pro Max. Не е кой знае колко голямо увеличение, но го има. По-любопитното е, че това увеличение повече се усеща като дизайн, отколкото като размер. А това е така, защото…

      Рамките около дисплея на 16 Pro Max са по-тънки. По този начин, от една страна чисто визуално смартфонът изглежда по-добре. От друга - тези тънките рамки, донякъде компенсират очаквано по-големия физически размер на iPhone 16 Pro Max, заради по-големия дисплей. Ето вижте - височината на iPhone 16 Pro Max е 163мм, а на iPhone 15 Pro Max от миналата година е 160мм. Един вид, новия 16 Pro Max е с около 3мм по-висок, докато увеличението при дисплея е 0.2 инча, което прави около 5мм. Ползата от цялата работа е, че имате почти идентичен физически размер на смартфона (защото трудно ще усетите тези 3мм), а получавате с 5мм по-голям дисплей. Сделката определено е добра и в полза на потребителя…

      Втора разлика и съответно втори бонус от по-големия размер на iPhone 16 Pro Max е и малко по-голямата батерия, но за нея малко по-късно…

      Изработката е чудесна... Както винаги всъщност. Няма нищо ново тук. В мен е цвят Natural Titanium и вече знаете - тези страничните рамки на тези Pro-версиите са титаниеви. Още в ревюто на 15 Pro от миналата година, коментирах, че титанът е материал, който намира приложение в много сфери (включително медицината), добива се трудно, лек е и всичко това означава едно - скъп е и носи премиум усещане. Има ли го премиум усещането тук? Има го. Факт.

      Трета новост тук, в цялата 16-та серия ябълки всъщност, е този новия Camera Control бутон. Apple старателно избягват думата бутон. Нито веднъж в презентацията им, това тук не е било споменаване като бутон. Факт е, че е бутон. Да, доста умен и бъкан с всякаква технология - но си е бутон. Горният слой е със сапфирено покритие, под него има капацитивни сензори за управление, още по-надолу са сензорите за натиск и чип, който управлява всичко това, за да се получат всичките там опции за управление - натискане, лек натиск, двоен лек натиск и слайд. Определено доста умен бутон.

      Колкото до разположението (чисто дизайнерски) на този Camera Control бутон… Знаете, че има потребители, които биха предпочели този бутон да е по-долу в основата на смартфона.. Аз мисля, че това е по-скоро строго индивидуално и зависи кой и как ще използва Camera Control бутона. Apple са предвидили да се използва както в пейзажен, така и във вертикален режим. Ако бутонът беше най-долу - вероятно наистина щеше да е по-удобно, но пък изобщо нямаше да е удобен ако се снима във вертикален режим… Просто нямаше да има стабилност примерно. Така че - разположението наистина си е индивидуално и според навиците на потребителите…

      Засега оставям Camera Control бутона на спокойствие. После, при камерите, ще видим какво може и как работи.

      USB-C портът тук долу вече не е новина. Прекрасен е, можете да свържете каквото си пожелаете - най-често външна памет примерно, особено ако често записвате видео с високо качество. Между другото, благодарностите за USB-C порта отиват директно към Европейския Съюз. Знаете, именно те принудиха Apple да преминат към Type-C….

      Друга новост. Гърбът има различна текстура. Пак е “мат” или “фроузън глас” ако предпочитате, но сега е някак по-фина и по-семпла. Но си е “мат”, а оттам идва и бонусът - отново няма пръстови отпечатъци. Супер е. Въпреки, че ако използвате калъф (което горещо препоръчвам), нито титаниевите странични рамки, нито текстурата на гърба ще имат някакво значение. Но - всеки сам да си прецени в крайна сметка.

      В заключение, на тема външен вид и материали на изработка - има няколко новости - за почти идентичен физически размер, получавате малко по-голям дисплей, получавате доста по-добре изглеждащ дисплей (заради по-тънките рамки), нов Camera Control бутон и разбира се - малко по-голяма батерия, която носи със себе си и по-дълга работа с едно зареждане. Недостатъци няма. Поне аз не виждам такива. Ако Вие виждате - пишете в коментарите. Приключвам с дизайна..

      Дисплей

      В общи линии - никакви изненади. Прекрасен е, но той си беше прекрасен и в предходните модели.. Вече знаете, бонусът е, че е по-голям - 6.9 инча. Останалите параметри са почти еднакви - LTPO Super Retina ProMotion OLED дисплей с поддръжка на HDR10, Dolby Vision, 1000 нита стандартна яркост и 2000 nits пикова яркост. Изключително важните True Tone и Night Shift отново са налице и се грижат за здравето на очите ни. С две думи - всичко е топ!

      Ето сега една новост на тема дисплей. Резолюцията вече е 1320 x 2868 пиксела, което е повече от тази на миналогодишния iPhone 15 про макс (там беше 1290 x 2796 пиксела). Разликата не е голяма, но е важна за Apple и не само…

      iPhone 15 Pro Max от миналата година има 460 пикселна гъстота. Няма как новия iPhone 16 Pro Max да има по-ниска пикселна гъстота. Това би било стъпка надолу и вярвам, че Apple не биха искали това. Това е причината да вдигнат леко резолюцията, за да получат отново 460 пикселна гъстота. Е - с новата резолюция я имат. Така всичко е наред…

      Всъщност, почти всичко.. Защото с промяната на резолюцията, разработчиците на приложения ще трябва да пипнат дизайните на апликациите си. Преди много години съм обяснявал за едни точки, които са важни при увеличаването на размерите и резолюциите на дисплеите при iPhone-ите. Tези “точки” винаги се увеличават с някакъв коефициент, което на практика улеснява разработчиците на приложения да си направят дизайните на приложенията. Проверих го - това е спазено. Резолюцията е променена, променен е и физическия размер на дисплея, но за разработчиците все още ще е супер лесно, да пригодят приложенията си за новия iPhone 16 Pro Max. Извод - всичко е наред.

      Херците сме ги коментирали многократно. Подходът на Apple е готин - софтуерно, те не просто увеличават до 120 херца при скролиране, ами и докато не правите нищо на някой от екраните с приложения или вътре в някое приложение - те намаляват херците под стандартните 60 херца, за да пестят вече енергия… По-важното е, че тази им схема работи явно много добре, защото наличието на по-високите херци в Pro и Pro Max моделите им, не се отразява негативно на живота на батерията с едно зареждане. Значи - всичко е наред. Безспорно, скролирането на 120 херца е по-гладко и по-приятно, но имайте предвид, че това не означава, че задължително трябва да преминете към iPhone със 120 херца. iPhone-ите и на 60 херца си се движат достатъчно гладко, колкото и странно да звучи това за някои. Аз самият, в момента използвам обикновения iPhone 13 на 60 херца и изобщо не страдам от този факт. Но - ако херците са Ви важни - това е опцията.

      Готино е, че ProMotion дисплеят на iPhone 16 Pro Max може да работи от 1 херц до 120 херца. Този 1 херц опресняване, съвсем логично се използва за Always On Display функцията... Естествено, направено е за икономия на енергия.. Хем си имате цял и цветен Always On Display, хем това не се отразява много на батерията. Добре е.

      Заключението ми на тема дисплей - перфектен както винаги, като има леки подобрения в размера (малко по-голям е), което си е чист бонус за потребителите. Apple казват, че са използвали ново поколение заздравено стъкло за дисплея, но ако бях на Вас - все пак бих си сложил протектор. Стъклото си остава стъкло - Вие си сложете и протектор отгоре.. Че ако не-дай-си-боже счупите този дисплей - нещата рязко загрубяват много…

      Хардуер

      Хардуерът е интересната част… Apple използват второ поколение 3nm технологичен процес на TSMC в новите си A18 и A18 Pro чипсети. Както се досещате A18 е за iPhone 16 и iPhone 16 Plus, а A18 Pro идва в iPhone 16 Pro и iPhone 16 Pro Max. Характерното за новата серия чипсети е, че те са по-мощни и изразходват още по-малко енергия. Според Apple, A18 Pro чипсетите са с около 15% по-мощни и изразходват с до 20% по-малко енергия от миналогодишните A17 Pro чипсети.. Да видим…

      Първо. A18 Pro в iPhone 16 Pro Max има 6 процесорни ядра като 2 от тях са високопроизводителни на максимална честота от 4.04GHz, а останалите 4 са за ежедневните задачи с максимална работна честота от 2.4GHz. Един вид, има нещо като майлстоун или “преломен момент” тук. За първи път чипсет на iPhone преминава 4GHz като работна честота. Честито да им е.

      Да сравним процесорните ядра на A18 Pro, с тези на обикновения A18. Не разполагам с този модел, но исторически погледнато, в новите стандартен и плюс модел, Apple използват чипсетите от предходния Pro и Pro Max модел. Т.е очаквам в A18 в iPhone 16 и iPhone 16 Plus да има леко модифициран A17 Pro (като леко модифициран, визирам новото поколение 3нм технологичен процес). A17 Pro в iPhone 15 Pro работеше с 3.78GHz честота на двете високопроизводителни ядра и 2.2GHz на 4те по-слаби ядра. Само до момента - A18 Pro чипсетът очевидно си осигурява преднина с около 5-6% пред чистия A18 и миналогодишния A17 Pro..

      Това обаче не е всичко..

      Втори важен момент е, че A18 Pro чипсетът, има 6-ядрен графичен ускорител, докато чистия A18 има 5-ядрен графичен ускорител. Ядрата са еднакви с работна честота от около 1500MHz, така че първи извод: iPhone 16 Pro и iPhone 16 Pro Max ще се представят с до 20% по-добре на тема графика от iPhone 16 и iPhone 16 Plus. Поне на теория, би трябвало да е така…

      Как стои обаче въпроса с графиката на A17 Pro, който също беше с 6 ядра на графичния ускорител? Там ядрата на графичния ускорител работеха на около 1400 MHz, което на практика показва, че A18 Pro, на тема графика е с около 6-7% по-добър от A17 Pro.

      В крайна сметка, ако сметките и предположенията ми са верни, то излиза, че iPhone 16 Pro Max с A18 Pro чипсета, би трябвало да е с между 5 и 20% по-бърз от iPhone 16 и iPhone 16 Plus и вероятно с около 12-15% по-бърз от миналогодишните iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max. Долу-горе, близко съм до това, което казват Apple, така че - приемам информацията им за вярна. Така или иначе, едва ли ще усетите разликата в производителността в ежедневието, така че всичко е наред. Бонусът е, че е по-енергоефективен.

      Добрата новина е, че тази година цялата 16-та серия ябълки идва с 8GB RAM. Чак не е за вярване, Apple да са толкова щедри, нали? Наистина не е за вярване. Но е факт. Причината, заради която Apple са се отпуснали в случая е Apple Intelligence. Там има минимално изискване от 8GB RAM за да работи коректно. Ние в Европа, засега няма да получим Apple Intelligence, но 8-те GB RAM си ни остават. По-добре от нищо, нали?

      Хубаво. Чипсетът е топ. РАМ паметта също е топ. Според Apple, чипсетът е най-мощният изобщо мобилен чипсет, от наличните на пазара в момента. Дори да е така към момента - няма голямо значение. Хардуерът изпреварва софтуера и към момента всеки чипсет е топ. Ако пък е чипсет от висок клас (като този тук) - направо сте безсмъртни на второ ниво с три човечета. Големият бонус на тема хардуер отива за тези които ще си купят стандартния iPhone 16 или iPhone 16 Plus - тази година те имат същото количество RAM като Pro-тата.

      Има още нещо на тема хардуер. Apple са подобрили и охлаждането в iPhone 16 Pro Max, което води до по-малко тротлинг и задържайки по-ниска работната температура, реално подобряват гейминг изживяването на потребителите. Ето и бенчмарк резултатите на iPhone 16 Pro Max в AnTuTu и GeekBench 6. Дори е излишно да ги коментирам. Мощ в изобилие както се казва.

      И още нещо - iOS18 пък вече разпознава кога включвате някоя игра и автоматично вкарва телефона в “гейм режим”, който намалява процесите във фонов режим за да не пречат на гейминга и дори намалява блутут латентността при използване на гейм контролери и безжични слушалки. Всичко това е направено специално за геймърите. Ами - да им е честито…

      Заключение на тема хардуер - топ е (по традиция). Подобрения в чипсета, подобрения в охлаждането, подобрения в софтуера. От това повече - здраве му кажи.

      Камери

      Според мен поне, тук при камерите подобренията са най-много и може би най-важни.

      Първо. Две от общо трите камери тук, са същите като при миналогодишния iPhone 15 Pro Max. Става въпрос за основния сензор (48MPx, 1.8 бленда, Dual Pixel PDAF и sensor-shift стабилизация) и за 12MPx телефото сензор с 2.8 бленда и 5 кратен зуум. Различна е ултраширокоъгълната камера - тя вече е 48MPx с 2.2 бленда и PDAF.

      Увеличението на мегапикселите на този сензор би могъл да донесе редица подобрения - от стандартните по-детайлни снимки, до промяна на алгоритмите за обработка, което пък да доведе до по-детайлни корекции при цветовете и контраста. Дали Apple са се възползвали от това? Разбира се - на макс са се възползвали.

      Това са новите сцени и новият начин за редакция на снимките. Вие си снимате както сте си снимали и преди, но вътре във всеки кадър, вече има повече данни и ето я опцията за смяна на сцените така както Ви харесва - има доста предварително съставени сетъпа, както и опция вие сами да си донагласите кадъра, както ви харесва. Аз почти не снимам, но дамите биха се зарадвали на това тук. Даже много биха се зарадвали.

      Втори важен момент тук - това е записът на видео с 4к резолюция при 120 кадъра в секунда или така нареченият слоу моушън. И преди имаше снимане със забавен каданс разбира се, но сега е 4к. Не се осмелявам да предположа каква част от Вас снимат с 4К и съответно биха се възползвали от тази екстра, но - вероятно не са малко. Да не забравяме, че в момента професиите “ютубър”, “влогър” и “инфлуенсър” са доста актуални. Всъщност, огромна част от Gen Z поколението са инфлуенсъри, така че - вероятно е много важно да снима 4к със 120 кадъра в секунда.

      Camera Control бутон

      Първо да видим какво може да прави.

      • Apple казват че това е най-бързият начин да стартирате камерата. Да.. Факт. Така е - само едно натискане и камерата е стартирана. Не че със слайд на екрана е кой знае колко по-бавно, но сега с натискането наистина би следвало да е една идея по-бързо..
      • След като камерата е стартирана, с първото леко натискане (то даже е по-скоро лек натиск върху бутона, а не натискане) - ви вкарва в зуум менюто.
      • със слайд променяте стойностите тук и във всяко подобно меню всъщност
      • двоен натиск ви връща в главното меню с всичко което можете да променяте - експозиция, бленда, зуум, стилове и тон.
      • със стандартното натискане (не просто лек натиск, а натискане до кликване) - правите снимки
      • с натискане и задържане - снимате кратко видео. Като спрете да натискате - спира и видео записа. Това е.
      • очаква се скоро тук да добавят и леко натискане със задържане за автофокус. Вероятно ще е скоро, ще видим…

      В обобщение, има натискане за стартиране, лек натиск за влизане в менюто, двоен лек натиск за излизане от дадено меню (един вид “назад”) и слайд за скролиране. Удобно ли е всичко това обаче?

      В началото не схващах логиката. Далеч по-бързо се справях с управлението с пръст върху самия дисплей... Дори ако управлявам с пръста върху интерфейса на самия Camera Control бутон. Честно казано, не разбирах нуждата от този Camera Control бутон.

      Няколко часа по-късно обаче и след като свикнах с видовете натиск и кинетиката на скролирането - всичко някак си се подреди. Става. Работи. Сега, след като го ползвам няколко дни - още по-добре е и има шанс да ми хареса. Все още обаче, не мога да си обясня целия труд който Apple са положили тук и цялата технология, която са използвали..

      Оттам не спира да ме рови въпросът, каква е била целта на Apple с всичката навряна тук технология? Със сигурност не е сложен от скука, че да се чудят как да обясняват, че не е бутон... Apple рядко правят такива неща. По-склонен съм да вярвам, че ако не виждам ползата от Camera Control бутона, може би пропускам нещо..

      Появиха се предположения, че Camera Control бутонът е само началото и на по-късен етап, волюм бутоните също ще станат толкова умни и с много технология, като по този начин ще се добавят опции за смяна на силата на звука, спиране на звука и дори смяна на профилите.. Да възможно е, но е малко вероятно… (нещо като искам, ама нямам желание един вид) :). Малко вероятно е, защото тук горе вече си има Action Button, който с помощта на шорткътс приложението, може да свърши чудеса на практика…

      Спомних си презентацията на Стив Джобс (лека му пръст) на първия iPhone.. Онзи момент преди анонса на iPhone, в който той каза: iPod, Mobile Phone and Internet communication device... Един вид новият им продукт (iPhone) е 3 в 1... Е, не изключвам вероятността целта на Apple да е, да пресъздадат едно към едно изживяването като при работа с фотоапарат и онова 3в1 през 2007ма година, да се превърне в 4 в 1 (добавяйки фотоапарат разбира се). И защо не, заявките iPhone да бъде най-добрия камерафон датират от няколко години. Ако успешно пресъздадат и усещането, и управлението да са като при фотоапаратите - то тогава вероятно ще може да се добави и думичката "фотоапарат" към онова легендарното кубче от 2007ма година... Кой знае... Ще видим..

      Засега обаче ще Ви дам една по-простичка вероятна причина за съществуването на Camera Control бутона. С него можете да правите снимки и видеа - забележете - с една ръка и докато сте в движение. Вървите си и чоплите семки да кажем… Без да прекъсвате “важното дело”, вадите телефона с една ръка, стартирате камерата с една ръка, настройвате зуум, сцени, бленди отново с една ръка, правите снимка с една ръка и дори снимате кратко видео отново с една ръка. Можете да направите всичко с една ръка.

      Camera Control бутонът е тук и благодарение на него, най-малкото дава опция да правите снимки и видеа с една ръка. Ако не Ви трябва - просто можете да не го използвате.

      Аудио Микс

      За финал и лично за мен, най-важния момент тук.. Сега.. Знаем че видеото на iPhone е почти страхотно. И това не е нещо ново - така е през последните няколко години… Сега обаче, става още по-страхотно…

      От доста години, Apple използват четири микрофона в iPhone. Тази година - всичките 4 са изцяло обновени с по-качествени. Apple ги наричат "Studio Quality mics". Мисля, че са същите, които дебютираха в MacBook Pro през 2019 година… По-важното е, че тези микрофони са с по-високо signal-to-noise съотношение, което според Apple, ги прави с около 30% по-добри от тези на предходните модели iPhone. И тук идва въпросът, дали Apple са се възползвали по подходящ начин от новите и по-качествени микрофони? Риторичен въпрос разбира се.. Естествено, че са се възползвали на макс, за да предоставят нещо ново…

      iOS18 добавя нова опция в настройките на камерата. Ето тук в “аудио запис”, преди имаше избор как да записва iPhone - стерео или моно. Сега с iPhone 16 моделите, освен стерео или моно, вече има и така нареченото “пространствено аудио”. Включено е по подразбиране и благодарение на него и на новите микрофони разбира се - получаваме AUDIO MIX функцията. Много, ама наистина много полезна екстра.

      След като снимате видео (в режим “пространствено аудио”), ето тук при редакцията ще видите АУДИО МИКС бутона. Това нещо, използва 4те високочувствителни микрофона, така че впоследствие да Ви предостави опция за най-добрата възможна настройка според конкретната ситуация в която сте снимали видеото. Има 4 основни режима - стандартен, в кадър, студио и кинематографски.

      - Стандартния режим възпроизвежда оригиналното аудио.
      - Режима “В кадър” намалява звуците и гласовете от източници, които не се виждат в кадъра на видеото. Т.е намалява не просто околния шум, а всичко извън кадъра.
      - Режим “Студио” намалява фоновия шум и ехото, за да звучи като запис в професионално студио
      = Кинематографския режим пък поставя само гласовете на преден план (но не само тези които се виждат на видеото като при “в кадър” режима, ами всички гласове и в същото време намалява фоновите шумове. Както е при филмите, откъдето идва и името му.

      На всичкото отгоре, ето с този плъзгач, можете да увеличавате или намалявате ефекта на всеки от режимите тук, така както преценявате че е най-добре. И всичко това се прави в удобно за Вас време, СЛЕД записването на видеото. Информацията си е вътре - когато имате време и желание - тогава обработвате аудиото. Страхотно е. На практика, тази екстра е поредната стъпка на Apple към създаването на безупречно видео (аудиото играе огромна роля при възприятие на видеото знаете). Толкова простичко изглежда, нали? Ето - Apple го направиха. Тук отново личи таргета, в който се целят Apple. Разбира се - това са отново влогърите, ютубърите, инфлуенсърите. Не просто ги таргетират, ами не им оставят никакъв шанс бих казал…

      IOS18.1

      Има десетки и стотици нови неща тук - персонализация на началните екрани (вече може да има “дупка” и приложенията да не са едно до друго), има опция да смените темата на екраните с приложенията, има опция да си промянете уиджетите без да ги изтривате и добавяте наново и още много, наистина много неща. Със сигурност има материал за цяло ново видео тук, но има едно нещо, заради което моментално трябва да минете към iOS18 (ако все още не сте го направили). IOS18 решава един много стар (вероятно на година проблем).

      Който използва iPhone, вероятно е забелязал, че през последната година или малко повече, Apple нещо пипнаха по операционната си система и на практика я попрецакаха малко. Едва ли има ползвател на iPhone, който да не е звънял по погрешка на някой от адресната си книга. Или по-скоро на някой от контактите си от “recent calls” или “favourites” екрана.. Аз мисля, че всеки с iPhone, последната година се счупва да звъни по погрешка. Ето, къде беше проблема.

      1. вероятно за да се обадят на някой, повечето потребители използват Recent или Favourites екрана на Phone приложението…
      2. приемаме, че имате активен разговор
      3. Преди iOS18, всяко приключване, си беше малко каубойска история - въпрос на рефлекс. Който затвори пръв -> той е добре. При него всичко е наред.
      4. Който не успее да затвори пръв обаче, с посягането към червената слушалка и предвид че първият вече е затворил - екранът с текущия разговор изчезнаше на за стотна от секундата и пръстът му попада директно на този който се намира отдолу от Recent Calls или Favourites екрана и съответно го набира… Иска, не иска - набира го…

      Супер досаден и супер смешен проблем, като решението е крайно елементарно - просто да се добави едно съвсем леко закъснение на екрана с текущия разговор, при приключване на разговора. Елементарно, ама никой от ъпдейтите на iOS17 не реши проблема. Сега обаче, изключително много се радвам да Ви съобщя, че това съвсем леко закъснение вече е добавено и ако сте с iOS18 - вече НЯМА да набирате никой по погрешка. Един вид, ако все още сте с iOS17 и искате да минат поне 6 месеца от iOS18 за да сте сигурни че няма да имате проблем с батерията (щото има и такива хора) - ДОРИ САМО ЗАРАДИ ТОВА, си струва да преминете към iOS18… Честно казано, за мен лично - оправянето на този проблем е по-важно дори от всички там гейм режими, намаляване на блутут латентността и камера-бутони… Колко малко му трябва на човека, за да е щестлив, нали? :) Е - това държах да кажа за iOS18. Всички нови неща - евентуално в отделно видео. Така или иначе, решаването на каубойския проблем, за мен лично е най-важното.

      Apple Intelligence

      Apple представиха цялата iPhone 16 серия с поддръжка на Apple Intelligence (т.е. всички модели ще имат Apple Intelligence). Първи ключов момент - “ще” в бъдеще време, защото Apple Intelligence не беше достъпен с пускането на смартфоните на пазара, като Apple казаха, че ще бъде достъпен по-късно. Това “по-късно” се оказа около месец по-късно с iOS18.1. До тук добре…

      Apple Intelligence е от изключително голямо значение. От една страна - самите Apple виждат така нещата, а от друга - абсолютно всички производители на смартфони залагат супер много на изкуствения интелект. Подходите им са различни, но посоката е кристално ясна. Сигурен съм, че съвсем скоро изкуствения интелект буквално ще бъде навсякъде около нас, независимо че повечето потребители дори може да не осъзнават че зад дадена функция реално стои изкуствен интелект…

      Ситуацията всъщност е доста сложна и просто няма лесно решение. Ще опитам да обясня накратко, за да знаете за какво иде реч и да сте информирани.

      От една страна, Европейския Съюз има така нареченият “Закон за цифровите пазари” което на английски е: Digital Markets Act или DMA. Възможно най-простичко казано, този закон е създаден, за да предпази европейските потребители от това, големите технологични компании (наречени още Big Tech), да действат като Gatekeepers или да кажем “като спирачка” за по-малките компании. Това пък, защото ако няма такава спирачка, работите може да отидат към монополно поведение от компаниите (в случая Apple)... А монополът знаете, хич не е хубаво нещо за потребителите… Един вид, Европейския Съюз се опитва да предпази потребителите.

      Съответно, за да проима Apple Intelligence в Европа, Apple трябва да се съобразят с този DMA закон, и да направи функциите на Apple Intelligence достъпни за други разработчици (примерно чрез API).

      Хубаво, ама Apple не са съгласни с това, защото според тях, това е огромен риск за сигурността и личните данни на потребителите. Причините доколкото разбира са две. Първата е, че повечето от Apple Intelligence функциите в iPhone ще се извършват директно в устройството и няма да излизат от него. Apple твърдят, че самите те нямат достъп до тази информация и че би могла да бъде прекалено чувствителна, за да я има който и да е.. Втората причина, че все пак - има някои данни, които се обработват извън смартфона, но най-често това са заявки към Siri, включващи лична информация, които отиват до облак на Apple и после се връщат, но го правят анонимно. Т.е Apple отново не научава лични данни за конкретен потребител, но и не иска да ги дава на трети лица дори като анонимни, защото това е риск за сигурността.

      На практика, и твърденията и на двете страни са вярни. Как да се реши проблема в такъв случай?

      И нещата стават още по-сложни. Ето и различните гледни точки на потребителите:
      - Някой казват: “Аз искам Apple Intelligence. Нямам какво да крия и нямам нищо против данните ми да се предоставят на всякакви компании.”
      - Други са категорично против, Те казват: “Аз не искам, данните ми да отиват където и да е. Не искам никой да има моите данни…”.
      - Има и трети, с различно ниво на доверие към различните Big Tech компании. Те казват “Аз вярвам на Apple и нямам нищо против те да пазят данните ми. Вярвам и на Google и за тях нямам против. Много съм против обаче, данните ми да се ползват от Meta, X и TikTok например..”.

      Казусът е наистина много сложен.

      И ето тук възниква един много логичен въпрос: Защо Galaxy смартфоните на Samsung или Pixel смартфоните на Google имат AI в Европа, а iPhone да няма? Това означава ли, че за едни може, за други не? Защо? И още куп въпроси от този род…

      Всъщност, може би тук е момента да обясня и какво точно е Apple Intelligence. Абревиатурата на Apple Intelligence е AI, точно както е AI и от “изкуствен интелект”. Мнозина вероятно си мислят, че това е поредния маркетингов ход на Apple - едно и също нещо, една и съща абревиатура, ама те са си измислили тяхно име за да се правят на интересни.. И признавам, че наистина е доста лесно да се залитне в тази посока, особено като се има предвид, че Apple много си падат по преименуването на съществуващи вече технологии, представяйки новите си функции. Тук обаче нещата не стоят съвсем така..

      Възможностите на изкуствения интелект на останалите производители на смартфони към този момент правят разни, нека ги наречем “по-малко лични неща”, без да искам това да звучи пренебрежително към труда им.. Там с помощта на изкуствен интелект, можете да премахвате обекти от снимки, има интерактивни приложения за моментен превод от един език към друг, превод в реално време, транскрипция на говор, корекция на текст за правописни грешки, предложения за друг изказ, обобщаване на съдържанието в дадена статия и други.. Всичко това работи с изкуствен интелект. Това е този AI към момента в Galaxy и Pixel смартфони. И да - тествал съм го и се справя чудесно.

      При Apple Intelligence, въпреки че абревиатурата отново е AI, нещата са по-различни. Знаете - Apple и тяхното Think Different… Тук ситуацията е следната - те отново използват AI от изкуствен интелект, но към него добавят “личен контекст”. Най-краткото обяснение на това е, че Apple Intelligence не е проство “световното знание” което идва с изкуствения интелект, ами към него се добавя и всичко което изкуствения интелект може и ще научи за Вас. И на всичко отгоре, от цялото това познание се възползва и Siri гласовият асистент, за да Ви даде възможно най-правилния отговор на всяко Ваше желание.

      Тези от Вас, които използват ChatGPT например биха ме разбрали ако обобщя ситуацията така: Apple Intelligence е изкуствен интелект със самообучаващи се промптове. Това е най-краткия начин да го опиша. Apple Intelligence може да чете мейлите Ви, съобщенията Ви, може да ги обобщава, да отговаря вместо Вас ако пожелаете и то в различни стилове които Вие пожелаете и много други.. Това е колкото хубаво, толкова и страшничко честно казано.. И цялата тази информация стои в смартфона Ви… Някои определено таскове се качват анонимно на облака на Apple за да се възползват от по-голямата изчислителна мощ и след това се връщат в смартфона Ви.. Затова и за да работи Apple Intelligence, има задължително изискване устройството Ви да има 8GB RAM и 4GB свободна памет.. Apple твърдят, че всичко което научи и знае Apple Intelligence за Вас, си остава между Вас и смартфона. Дали е така - няма как отговоря, но поне така твърдят.

      Тук възниква и въпросът: Как Apple да предостави цялата тази налична информация на трети страни, за да изпълни изискванията на “Закона за цифровите пазари” на Европейския съюз? По-голямата част от информацията я няма, а тази които ходи до сървърите им - отива и се връща анонимно, а предоставянето ѝ си е риск за сигурността. А обяснено по този начин, най-вероятно и самите потребители не биха били съгласни, компаниите да знаят толкова много за тях… Нещата са сложни наистина.

      От друга страна, бъдещето е именно в тази посока - посоката на изкуствения интелект и персонализирането според Вашите нужди, така че да получите един наистина ВАШ персонален асистент. Този тип проблеми ще се отстраняват през следващите месеци надявам се. Не се съмнявам, че решение ще има и то ще бъде в полза на развитието на изкуствения интелект. Просто натам върви света.

      Добрата новина е, че след представянето на новите iMac и Mac mini компютри в края на октомври, се появиха слухове, че Apple Intelligence в Европа все пак ще има и това ще се случи през месец април, 2025 година. Стискам палци. А до тогава и за да не сме валат пък - напомням, радвайте се на 8GB RAM памет в стандартните iPhone 16 и iPhone 16 Plus. Те са бонус от Apple Intelligence, независимо дали ще се появи или не. Чудничко.

      Батерия

      Пускам набързо теста и след това ще си говорим - 1 час видео в YouTube, без СИМ карта, максимална яркост на екрана.

      Батериите на всички айфони тази година са с по-голям капацитет - средно с около 5-6-7%. В случая с iPhone 16 Pro Max - батерията е 4685 mAh, докато батерията на миналогодишния iPhone 15 Pro Max е 4440 mAh. Защо е малко по-голяма? Ами просто е - защото и телефонът е малко по-голям. Ако някога сте се чудили защо в Андроид слагат големи 5000mAh батерии, а айфоните едва кретат с 3000mAh, причината е същата - всичко зависи от размера. По-голям дисплей, по-голям телефон, повече място за по-голяма батерия. Това е причинно-следствената връзка. Или иначе казано - “размерът има значение”. И тук има значение.. Да се знае.

      Apple твърдят, че тази година iPhone 16 Pro Max ще издържи 4 часа повече гледане на видео с едно зареждане. Вече видях няколко щастливи потребители на iPhone 16 Pro Max и те твърдят, че батерията наистина държи повече. След малко ще знаем…

      Колкото до зареждането, по кабел скоростите на зареждане са долу-горе същите - около 20-25W, като това естествено зависи от адаптора, кабела с който зареждате и на колко процента е моментното състояние на батерията. Подобрения има в MagSafe безжичното зареждане, като вече се поддържат скорости до 25W с новия MagSafe 2 безжичен пад за зареждане от Apple. За сравнение, преди беше до 15W, сега е до 25W, така че някакво подобрение има все пак.. Има, ама само ако си купите новия MagSafe 2 разбира се.. Иначе, все едно че няма…

      Да видим и резултатите. iPhone 16 Pro Max изхарчи под 6% от батерията. Това е долу-горе по 1% на всеки 10 минути, което прави около 17 часа непрекъснато гледане на видео с едно зареждане. Нещо повече, няма как всичките тези 17 часа да сте на максимална яркост, което пък означава, че iPhone 16 Pro Max с лекота ще издържи над 20 часа гледане на видео с едно зареждане. От това повече здраве му кажи.. Следователно - батерията също е супер.
      Лично мнение

      Какво излиза в крайна сметка?

      iPhone 16 Pro Max реално е без забележки. Страхотен е и наистина е най-доброто от Apple до момента. Както всяка година…

      Сериозни подобрения има и в камерата, и във всичко около нея. Визирам Camera Control бутона за работа с една ръка и в движение, стиловете на снимките, невероятно добрата работа с новите четири студио микрофона и аудио микс филтрите. Всичко това, прави този iPhone 16 Pro Max реално без конкуренция за всеки инфлуенсър и влогър. Според мен, именно това е основния таргет на Apple в момента. Ето още нещо любопитно - инфлуенсърите, влогърите и YouTube-ърите, които са на възраст между 20 и 25 години, реално са така нареченото Gen Z поколение. То пък е първото поколение, което на практика е израстано изцяло и само с интернет, технологиите и смартфоните. Те просто са се срастнали с технологиите и смартфоните. Това поколение, в повечето случаи дори не поглежда към компютър - те правят всичко от смартфона. Спомняме си пак Стив Джобс навремето - an iPod, a Phone and a Internet Communicator. Е, с подобренията на тема снимки, видео и аудио на видеото, спокойно може да допълня - “и фотоапарат”. T.e, за Gen Z поколението, iPhone 16 Pro Max би могъл да е всичко..

      Има ли недостатъци? Разбира се. Очевидно, към момента това е липсата на Apple Intelligence. Въпреки, че самият iPhone 16 Pro Max няма никаква вина, липсата е факт. Ще го кажа пак, Apple Intelligence не е просто изкуствен интелект. Apple Intelligence отива още една крачка напред - носи “световното знание”, с добавен личен контекст. Нещо като ChatGPT с промпт, ама който се учи постоянно и в движение. Реално си е технологична магия. И това прави липсата му дори още по-неприятна. Да се надяваме все пак, че през април 2025 ще дойде…

      Може би тук е мястото да споделя и, че ако Apple Intelligence кацне в Европа, то той ще работи на всички телефони с 8GB RAM. Това е важно уточнение, защото най-малкото означава, че ако имате 15 Pro или 15 Pro Max и искате Apple Intelligence - няма нужда да ъпгрейдвате… Просто ще го получите.

       

      Citytel.bg
    • Препоръчваме
      • /tarsi?search=partybox
      • /tarsi?search=xiaomi+vacuum
  • Разгледани продукти
      • Copyright © 2024 Citytel - Всички права запазени
      • При спор, който не може да бъде решен съвместно с избрания онлайн магазин, можете да използвате сайта ОРС. Всички продукти в страницата подлежат на актуализация. Информацията в страницата може да бъде променяна по всяко време, като не е задължително промените да бъдат анонсирани в страницата.