Това е, новият Blue Titanium цвят. Титаниум е ясно откъде е, блу-то (синьото) не се усеща чак толкова много, но си го има и него - син нюанс стъклото на гърба, синьо на плочката с камерите на гърба, синьо на страничните титаниеви рамки, синцо и на вътрешната част на Type-C порта тук долу. Навсякъде го има.
Докато съм на рамките обаче.. Тук има два важни момента или две новости.
- Първо - в Про версиите на iPhone 15, те са "titanium, grade 5" или титаний, клас 5. Всъщност, оказа се че долната половина си е алуминий, а горната титан, клас 5, но да - титаниеви са и са супер готини. За да подсилят ефекта и благородството на титания, Apple небрежно споменават, че този материал се използва в космоса. Да - това наистина е така.. Титания си има някои чисто физически параметри, които го правят изключително ценен за много индустрии. Например, той е супер лек, супер як и супер издръжлив на всякакви температури. Ето заради тези трите, той е направо задължителен в авиацията и космическата индустрия. Води се и "биосъвместим", което пък го прави подходящ в медицината за изработка на различни импланти... Не може да се каже, че чак е "рядък" материал, но в същото време пък не се и среща в чак такива големи количества както алуминия, а и е по-труден и съответно скъп за добиване.. Всичко това го прави по-ценен и по-скъп. Ефектът от титания обаче се усеща. Всъщност, първото нещо което ще усетите при допир с iPhone 15 Pro е теглото. Той е лек. На цифри разликата не е нещо впечатляваща - 187 грама е и е по-лек с около 20 грама от миналогодишния iPhone 14 Pro (който е 207 грама).. Но тези 20 грама се усещат. Помня, че когато минах от iPhone 12 mini (135 грама) към чистия, алуминиев iPhone 13 (175 грама) - тази разлика ми се стори огромна.. После от 175 грама в алуминиевия iPhone 13 към 204 грама в iPhone 14 Pro - oтново огромна разлика... Опитвам се да кажа, че тези малките грамажи 20, 30 грама си се усещат доста осезателно, когато сте свикнали с теглото на смартфона (все пак той е с нас постоянно - много бързо се свиква с теглото). Е, iPhone 15 Pro е с 20 грама по-лек от iPhone 14 Pro и те се усещат. Бих казах, че като тегло, титаниевия 15 Pro се усеща доста близо до алуминиевия 14.
- Добре... Титаният беше първото по-важно подобрение в Про версиите тази година. Второ и още по-важно според мен на тема дизайн е - ето това съвсем малко, дори миниатурно заоблене на страничната рамка. Ето вижте - и от двете страни (към дисплея и към гърба) - има съвсем ама съвсем леко заобляне. Питате се, дали това изобщо оказва някакво влияние докато държите смартфона? Ами оказва… iPhone 15 Pro се усеща много, наистина много по-удобен в ръката. В същото време - дисплеят продължава да си е плосък (както аз предпочитам), страничните рамки продължават да са плоски (както аз предпочитам) и бутоните за управление също продължават да са широки и удобни (както аз предпочитам). Естествено, ако използвате телефона с калъф - този малък детайл просто няма да има никакво значение.. Но, все пак го има и е добре да се знае.
Action бутон
Хубаво. На тези рамки обаче, има още една новост и това е новия Action бутон. Потребителите са влюбени в този Action бутон. Исторически погледнато, тук на това място години наред се намираше възможно най-скучния бутон на света - бутона за мютване на всички звуци в iPhone. Толкова скучен бутон наистина никога не е имало, а вероятно няма и да има. А сега, с новия Action бутон има не просто раздвижване, ами си е направо си е рязко раздвижване… По подразбиране отново стои на “тих режим”, но има опции да се промени и да изпълнява още - смяна на фокус режима, пряк път към камерата, фенерче, гласова бележка, лупа, изпълнение на шорткът (знаете от шорткът приложението), бърз достъп до някоя от функциите в Accessibility менюто или пък да не прави нищо.
След като изберете какво да прави Action бутона, просто натискате със задържане за кратко, получавате съвсем фина обратна връзка от вибрацията и тук горе на динамичния остров се появява известие, че вече сте в безшумен режим… Всичко работи както трябва.
Появиха се множество мнения сред потребители и ревюъри, че имало още какво да се желае от този Action бутон, като например двойно натискане и тройно натискане за още допълнителни функции.. Ииии - всъщност защо не… Звучи логично, те не пречат… Който иска ги настройва, който не иска - просто не ги ползва. Не пречат най-малкото..
Аз лично вярвам, че само времето ще покаже този Action бутон и евентуалните му ъпгрейди с двойно и тройно натискане са добра идея.. Най-малкото защото не е съвсем ясно, дали няма да го натискате по невнимание в джоба…
Колкото до функционалността на Action бутона - тя е брутална. Action бутонът е супер яката работа. Толкова го харесвам, че искам да го използва за всичко…
Съответно - Action бутона директно отива на активиране на шорткът. Оттам пък следва създаване на шорткът към всичко.. Или поне най-важните неща от всичко… Както се казва “накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл”...
Понеже си ме примързява да отключвам телефона, после да скролвам из началните екрани и чак тогава да стартирам някое приложение - този Action бутон ми дойде като най-лявата лента на Цариградско шосе (разбирайте - манна небесна). Създадох си мой, собствен шорткът, с който още от заключения екран да стартирам всичко което често ми се налага да правя с телефона.. От най-мързеливите шорткъти… Един, хардуерен бутон за всичко… Прекрасно.. Ето - мога да мютна разбира се, да стартирам камерата, телефона, да слушам подкаст, да проверя цената на биткойн (щото знаете “щом е рядко, значи е скъпо”), да видя времето и да задам бърз въпрос на оня мъдрия, ChatGPT.. Всичко може и всичко работи. Топ е бутона!
IP68
Останалото е ясно - има си стандартно стерео високоговорители, IP68 рейтинг за защита от прах и вода и бла-бла-бла. Всичко си има. Няма изненади. Да не пропусна да отбележа - не го мокрете, защото в сайта на Apple изрично си е написано, че "гаранцията НЕ покрива повреди в резултат на намокряне".. Така че, защита си имате, ама не прекалявайте.
USB Type-C
Колкото до Type-C порта долу - добре е да знаете, че тук бонусите са доста..
- Можете да зареждате друг смартфон през порта… Или пък слушалки или часовник или каквото и да е - ако си носите подходящите кабели..
- Можете да боднете флашка, външен диск, SSD или там каквото имате - и да прехвърляте от Files приложението в iPhone (което си е файловия експлорър на iPhone) към външната памет и обратно.
- Можете да записвате видео с висока резолюция директно на външен носител
- Можете да свържете телефона към външен монитор, да закачите мишка и клавитура и дори мрежов кабел ако се наложи и ако имате подходящ адаптор към Type-C..
В общи линии, приемете, че този Type-C порт може да се окаже много по-важен, отколкото бихте могли да си представите.. На доверие - но го приемете. Ако Ви потрябва - ще се съгласите с мен… Вероятно това най-важното нещо тук и смятам, че със сигурност ще се използва в ежедневието ако имате iPhone 15 Pro. Без да е Про, пак ще го имате Type-C порта, ама с не-чак-толкова висока скорост. При Pro-то, скоростта е 10Gbps, а при не-Про версиите скоростта е като при Lightning - 480Mbps.. Разликата е доста голяма и това е част от “Про” идеята ако мога така да се изразя…
Дисплей
В общи линии - същия 6.1 инчов LTPO Super Retina XDR OLED и последния да затвори вратата дисплей. Параметрите същите - HDR10, Dolby Vision, 1000 нита стандартна яркост, 2000 нита пикова яркост, резолюция от 1179 х 2556 пиксела, 461 пикселна гъстота, 120Hz опресняване и разбира се Always On Display. За всички тези сме говорили в предходния iPhone 14 Pro модел от миналата година, така че - само ще напомня, че тези 120Hz тук се използват по максимално добрия възможен начин с наличната технология в момента. Разбирайте, че дисплеят често пада под 60Hz като по този начин се икономисва батерия. Всичко е софтуер и софтуерът тук е направен така, че телефона да се възползва от LTPO дисплея и да пести батерия във всеки възможен момент. За да не се повтарям - повече подробности в ревюто на iPhone 14 Pro…
Единствената значима новост тук около частта с дисплея в iPhone 15 Pro е, че рамките около дисплея са още по-тънки. Едва ли ще Ви направи кой знае какво впечатление, но ако видите iPhone 15 Pro и iPhone 14 Pro един до друг - разликата е доста очебийна. Ако гледате само iPhone 15 Pro - по-скоро ще усещате че има някаква промяна и iPhone 15 Pro ще се усеща още по-премиум. Заради тази по-тънката рамка и заради еднаквите дисплеи,iPhone 15 Pro е с около 1 мм по-нисък и с 1мм по-тесен от iPhone 14 Pro. В общи линии - нищо кой знае колко различно във футпринта както се казва…
Хардуер
Любимата ми част… Първо, вече имаме нов A17 PRO чипсет, което си е очевиден ребрандинг нв името, защото знаете преди си бяха Bionic. Второ този A17 Pro чипсет изглежда като лек, дори незначителен ъпгрейд на миналогодишния A16 Bionic... Е да де, ама нещата рядко са такива каквито изглеждат.. A17 Pro е по-добър от A16 Bionic и то в почти всяко възможно направление.
Знаете, че съвременните "чипсети" или SoC (System on Chip) на практика е "всичко в едно". Вижте за какво иде реч тук...
Архитектурата и производствения процес на A17 Pro е сходна с тази на A16 Bionic - имаме TSMC производствен процес, 2 мощни и 4 по-малко мощни процесорни ядра (т.е общо 6 процесорни ядра). С това обаче приликите между двата приключват...
- Първо, A17 Pro е разработен по 3nm технологичен процес, докато A16 Bionic - по 4нм технологичен процес. Всъщност, към този момент, A17 Pro е първият в света чипсет разработен по 3нм технологичен процес и това - знам ли - най-малкото си струва да се отбележи. Едва ли ще има чак толкова голяма разлика на тема физически размер или работна температура, спрямо 4нм-овия, но си е постижение някакво.
- Второ. Мощните процесорни ядра работят на малко по-висока честота - 3.78GHz спрямо 3.46GHz в A16 Bionic. 4те по-слаби ядра също работят на по-висока честота - 2.11GHz спрямо 2.02GHz в миналогодишния A16 Bionic. Само до тук, поне на теория, би трябвало да имаме около 10% по-висока изчислителна мощ при сингъл-кор тестовете заради мощните ядра, а оттам и цялостно по-високо представяне на процесора при мулти-кор теста. Бърза проверка с Geekbench 6 и очакванията са оправдани. Single-core теста е с рекордните 2800 точки, а Multi-core теста достига до над 8000 точки. Тук Apple не пропускат да се похвалят, че single-core представянето на A17 Pro е най-доброто сред всички мобилни телефони по принцип. Всъщност, точно в тази дисциплина, A17 Pro чипсетът е сравним дори с M1 чипа при MacBook-ците на компанията... А това наистина е нещо, което заслужава адмирации.. Разбира се, като се намесят всички ядра, A17 Pro има още няколко фурни с хляб да изяде докато се мери с M-ките на MacBook, но и това ще стане някой ден..
- Трето. Графичният ускорител в A17 Pro вече е с 6 ядра, вместо 5те в A16 Bionic. Тактовата честота на ядрата е същата, което чисто математически предполага - около 20% по-добро представяне на A17 Pro, спрямо A16 Pro. Тук разликата очевидно е още по-голяма. Проверяваме. Отново потвърждение на теорията - графичния ускорител на A17 Pro е най-доброто, което може да се очаква. Аз не съм геймър, но усилено се коментира в мрежата за игри за този чипсет, с графики и детайли не "близки", а направо "еднакви" с тези на PlayStation при новия iPhone 15 Pro и всичко лети. Аз, като обикновен бот, цъкам Call of Duty, на практика в този момент не се възползвам от супер-якия, нов графичен ускорител, но и не ми пука особено честно казано. Аз съм обикновен потребите. Така ще са повечето потребители всъщност… На тема гейминг - мощта е огромна, но дали и колко потребители биха се възползвали - времето ще покаже…
- Четвърто подобрение има в AI и Neural Engine. Въпреки, че става въпрос за същите 16 ядра, Apple твърдят че вече изпълняват двойно повече операции в секунда - от 17 трилиона в A16 Bionic, до сегашните 35 трилиона в A17 Pro. И тези неща са важни, защото в този случай - от това зависят голяма част от оптимизациите на тема снимки и видео при камерата, за които ще поговорим по-късно...
- Пето подобрение е при RAM паметта. Е - с триста зора iPhone вече има 8GB RAM. Чак е смешно малко, защото още преди 3 години, Android смартфоните от среден клас, вече бяха забравили какво е да имаш по-малко от 8GB RAM… Андроид феновете обаче, да не бързат да се радват. Винаги съм го казвал и ще го кажа пак - iOS “яде паметта” по-малко и я управлява по-добре, откъдето следва, че тези 8GB RAM в iOS вероятно (тук стрелям малко напосоки) се равнява на примерно 16GB в Android.. Долу-горе така стоят нещата, както аз ги виждам разбира се. И това го правят не за да натрият носа на Android или Google.. Нищо подобно… Запомнете, Apple обичат парите. Правят го за пари. Винаги. Оптимизациите които правят - им помагат да постигат ПОВЕЧЕ, с ПО-МАЛКО хардуер. Оттам пък, маржовете им на печалба са в пъти по-големи от тези на другите производители на смартфони.. Не ги мислим тях, не им гледаме и в паничката, но е добре да знаете фактите. Така де - iPhone 15 Pro с 8GB RAM работи като в приказка. Не само че не му липсва нищо, ами има и запас, за който всеки друг смартфон (на тази планета и дори в галактиката) би завидял...
- Има и подобрен ISP или Image Signal Processor, включващ нов Photonic Engine и Smart HDR 5, които отново носят подобрения къде - във видеото и снимките разбира се. За тях после...
- А ето тук са и подобренията от USB 3 - изцяло нови възможности за в пъти по-бърз трансфер на данни (до 10 Gbps), спрямо досегашните 480Mbps в Lightning порта и USB 2 порта на чистите 15 и 15 Плюс. Има и специален AV1 декодер, като всяко от нещата допринася за бързия трансфер на данни, за стриймване на видеа, за новия и професионален LOG режим на снимане на видео и други. Знаете - магии няма. Зад всичко хубаво - има някой, който е сложил на пръв поглед просто някакви думички и след това го е направил да работи както трябва…
Сега.. Имаше и още има много оплаквания в мрежата относно прегряване на чипсета и съответно вдигане на температура до почти 42-43 градуса, което си е бая топличко.. После Apple пуснаха ъпдейт от iOS17, на iOS 17.01, после iOS 17.03 и към този момент вече iOS 17.1. Те се оправдаха с Instagram приложението (т.е. - там имало проблем, който тормозел нещо чипсета и се стигало до прегряването).. Аз инстаграм не ползвам - там нямам представа каква е била вината… Очевидно обаче го натиснах много с бенчмарк тестовете и там не съм усещал такива високи температури с нито една от четирите версии на iOS (от iOS 17 до iOS 17.1). Повтарям - аз проблем с прегряване по време на бенчмарк тестове и игра (call of duty) - не съм имал. Колкото до резултатите - ето AnTuTu с всяка една от версиите до момента.. Ще вметна, че се коментираше, че за да решат проблема с “прегряването”, Apple софтуерно ще даунклокнат процесорните ядра като по този начин леко ще поосакатят чипсета за да не грее.. Очевидно това не се случва - или поне резултатите в AnTuTu не сочат към нищо такова. Така че - за мен, тук всичко е наред…
Приключвам на тема хардуер... Да A17 Pro уж е много подобен на A16 Bionic, но си е ъпгрейд. И нямам предвид толкова онези 10% в чистата производителност на процесорните ядра и 20те % при графиките - те са ясни и там винаги си ги има тези проценти... Важните ъпгрейди за мен са всичко това, което води в крайна сметка подобрява живота на потребителите - в случая това са подобренията на тема снимки, на тема видео, на тема трансфер на файлове и разбира се RAM… Има ли ъгрейд? Има. Достатъчно добър ли е? Предостатъчно добър е. Това е положението.
Камери
Време е вече да мина към тези снимки, видеа и подобренията там... Значи камерите на гърба са 3:
- 48 MP, f/1.8, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS
- 12 MP, f/2.8, telephoto, PDAF, OIS, 3x optical zoom
- 12 MP, f/2.2, 120˚ ultrawide, dual pixel PDAF
Има разбира се и този LiDAR 3D TOF сензор за дълбочина, който играе доста важна роля в Про моделите от няколко години...
Камерите също не изглеждат кой знае с какви ъпгрейди, спрямо тези в миналогодишния iPhone 14 Pro, нали така... И като готови кадри - снимките и видеата отново са перфектни, точно както бяха и в предния модел.. Т.е - същата работа… Обаче...
Първият важен момент тук е, че при тези 48MPx сензори се използва обединяване на 4 пиксела в 1 и оттам изходният файл е 12MPx. Тук обаче, по подразбиране снимате на 24MPx. Може да се промени на 12MPx, но по подразбиране е новия 24MPx-ов режим.. Как става това? Ами - iPhone 15 Pro пак си прави обединяването на 4 пиксела в 1 и снимки с 12MPx резолюция, но освен това прави и цели 48MPx кадри, след което ги обединява - знаете там photonic engine това-онова все топ, маркетинг термини - и в крайна сметка автоматично изваждат тези 24MPx снимки. Бонусът е, че те си имат светлина, фокус, скорост и всичко от обединяването на пикселите, но имат и двойно повече детайли от 48MPx-овия кадър. И на всичкото отгоре - 24MPx-овите кади не са двойно по-големи от 12MPx-овите както е логично заради двойно повечето детайли.. Те са с около 50% по-големи.. Т.е - Apple отново са направили хитрин за да имат топ детайли с по-малко заета памет… Колко точно е важно това и колко точно ще се отрази на потреблението? Ами да Ви кажа - малко-по-малко събират се.. Да не забравяме, че само при дамите например - само едно селфи, харчи около 20-30 кадъра. Още по-шокиращото е, че се използва само 1 от тези 20-30 кадъра, но всички останали също се запазват, защото са "важни"... Така че - трупа си се...
Има нов и от любимите ми "автоматични" режими на снимане. Докато сте в режим снимки - на практика телефонът автоматично прави 24MPx-овата снимка, ама заедно с детайлите от нея - добавя и данни от LiDAR сензора така че в онзи малко по-голям размер, им и данни за дълбочината на обектите. И ако се разпознае човек или домашен любимец на кадър - впоследствие можете да добавяте замъгляване на фона за портретна снимка, да променяте степента за замъгляване и дори да променяте обекта на фокус. Много важен момент - това не е нещо принципно ново за смартфоните.. В никой случай... Новото е че ставайки автоматично, което пък е заради новия начин на снимане и новия хардуер който обработва всичко това - Apple отново пестят място. И за потребителите е супер. Връщаме се на дамите с техните 20-30 кадъра за 1 селфи.. Освен тях - те може да поискат още 20-30 кадъра в портретен режим… Е тогава става страшно… Тук - портретния режим е автоматичен и го има във всеки кадър, има двойно повече детайли и снимките са светли. Долу-горе е всичко в едно…. Накратко - Apple безспорно пестят място от което после печелят… Защо не - и потребителите печелят от това… Просто не е задължително да се купува по-скъпия вариант с повече памет… Ето подсказвам - вече не е задължително да скачате на версия с много гигабайти.
В подкрепа на тази подсказка е и възможността, да снимате видео, директно на външна памет... Да можете и това идва с Type-C порта тук долу. Аз лично очаквам скоро да се напълни с производители на калъфи в Китай, които ще предлагат вградена памет в калъфите и щом Ви потрябва - просто включвате кабелчето в буксата и снимате директно "в калъфа"... Кой знае, защо не…
Видеата по традиция са си прекрасни, но и тук има нещо ново, с което iPhone 15 Pro може да се похвали. Това е този Pro Log режим на снимане, който е за Про-Про-Про професионалистите.. Не може да снимате в този режим и директно да ъплоуднете видеата в социалките... Не можете, защото той е за про-тата - те ще снимат в този режим, директно на външно SSD, после ще вържат SSD-то към компютъра, ще обработят цветовете и чак тогава ще мислят за изходния файл, как да го експортнат и къде и как ще го споделят.. Това с този LOG формат тук, отново се дължи на топ хардуера и вероятно е най-най-про-ориентираната функция в iPhone 15 Pro.. Така че, ако се чудите защо е Про - като нищо това е една от причините..
Аз съм по любителските снимки и видеа. Там промяна и да има - не аз съм човека, който ще я види и усети. И снимките, и видеата в тези не-Pro RAW или не-Pro LOG формати са страхотни. Всъщност - те и преди си бяха. Сега при снимките, можете да променяте и мм на обектива - очевидно не физическите лещи, а софтуерно, но със сигурност и това ще се хареса на някои потребители…
Приключвам с камерите до тук, защото видеото започна да став прекалено дълго… За обикновения потребител, камерите са топ, но те си бяха топ и преди. За дамине - подсказка - щом се снимате с iPhone 15 Pro, няма смисъл да правите допълнителни 20 кадъра в портретен режим… Сега всяка снимка си има вграден портретен режим :)
Батерия
Айде сега да видим батерията и зареждането. Сега оставям телефона да си му тече стандартния тест за гледане на видео в YouTube на максимална яркост и без СИМ карта. Така. За 1 час гледане на видео в YouTube, при максимална яркост на екрана и без СИМ карта, iPhone 15 Pro изхарчи 7% от батерията. Това означава около 14-15 часа непрекъснато гледане на видео с едно зареждане. Долу-горе толкова беше и резултатът на iPhone 14 Pro от миналата година, така че изненади няма.
Заключение
Дали да сменяте ако имате предходния iPhone 14 Pro? Зависи, дали всичко което коментирах преди малко е важно за Вас. Ако не е - никаква причина за смяна. Неведнъж съм казвал, че поне за момента хардуерът изпреварва софтуера и още поне 3-4 години можете да си карата с 14-ките без никакви проблеми.. Но ако снимате много видео и искате да записвате в топ качество и директно на външен диск, ако искате още по-премиум, титаниево устройство с което да изпъкнете в "Се Лави" и ако имате едни излишни поне 2500 лв - то скачайте смело. Просто няма как да объркате с този модел.