И така - това е новият Huawei P9.
Външен вид
P9 е поредният красив смартфон на Huawei. Той е с размери 145 x 70.9 x 7 mm, изработен е от метал и забележете - в тези 7 мм дебелина, двете Leica сертифицирани камери изобщо не стърчат. Предвид и качеството на снимките, за което ще стане въпрос по-късно - това е забележителен успех за китайците.
Huawei P9 има 5.2 инчов IPS дисплей с Full HD резолюция, Gorilla Glass 4 защитно покритие, 2.5Д стъкло работата със смартфона още по-приятна и изключително тънка рамка около дисплея.
Volume up/down и Power бутоните са на дясната страна и също са метални. Power бутонът е релефен, което го прави лесно разпознаваем при допир.
Съвсем в крак с модните тенденции, P9 е с USB Type-C порт за зареждане и синхронизация с компютър. Поддържат се бързо зареждане, USB On-The-Go в случай, че имате такъв кабел и разбира се - портът е обратим или reversible, което е доста удобно при всякакви ситуации. Тук долу е единствения високоговорител в P9, но пък звукът е солиден, плътен и не криви при максимално увеличение.
Най-интересната част от дизайна обаче, е на гърба на смартфона. Тук освен сензорът за пръстови отпечатъци (който работи безупречно) има и два 12MPx-ови камера сензора - единият е стандартен RGB сензор, а вторият - монохромен. Основната камера на P9 е Leica сертифицирана, което брандът е гордо изписан на лентата, но за всичко това - малко по-късно. Непосредствено до камерите се намират и двойната LED светкавица и лазерният автофокус.
Хардуер
Huawei P9 работи с Kirin 955 чипсета на компанията и се предлага в две версии, спрямо размера на паметта и RAM-a. Нашата бройка е с 32GB вътрешна памет и 3GB RAM, но има и версия с 64GB памет и 4GB RAM. Въпреки, че 32GB памет, най-вероятно ще Ви е предостатъчна, паметта може да се разширява с microSD карти, като се поддържат такива до 128GB. Все пак, имайте предвид, че не можете да обедините паметта на microSD картата с тази на смартфона. Android 6.0 Marshmallow го поддържа, но изглежда че Huawei, също като повечето производители избягват да включат тази опция, най-вероятно за да пречи да продават успешно и версиите си с повече вградена памет. Въпреки, че Kirin 955 не е най-мощният чипсет на пазара (Snapdragon 820 го превъзхожда), Huawei P9 работи гладко и без проблем ще се справи с ежедневните Ви задачи и тежките игри.
Софтуер
Huawei P9 идва с Android 6.0 Marshmallow версия на операционната система, като китайците са наложили отгоре Emotion UI 4.1 потребителски интерфейс. Честно казано, постарали са се доста - работи гладко, има плавни преходи и анимации, доста наподобяващи тези в iOS. Приликите не свършват дотук - тук няма AppDraw-ер - всички приложения са разположени на началните екрани, като можете да поставяте тези, които не ползвате често в папки.
Със слайд надолу от някой от началните екрани, достъпвате до последно използваните приложения и до универсалното търсене (Apple го наричат Spotlight search) и лесно можете да търсите и стартирате приложения, контакти и други.
С pinch-zoom жеста в едната посока можете да сменяте тапетите, да добавяте уиджети и да променяте преходите и анимациите при преминаване от един начален екран към друг, а с pinch-zoom в другата посока и след това от ПЛЮСА, да скривате приложения, които не желаете да се виждат на началните екрани.
Recent Apps менюто е с така наречените "карти", като със слайд нагоре можете да затваряте някое от приложенията, а със слайд надолу - да го заключвате в RAM-а. От бутона с кошчето - затваряте всички приложения и чистите RAM-а.
А докато сте в галерията например, можете да използвате сензора за пръстови отпечатъци, за да преминавате от една снимка, към друга.
Huawei обърнали сериозно внимание и на издръжливостта на батерията в P9. От една страна те са успели да поберат 3000 mAh батерия в 7мм-овия корпус на смартфона, от друга Doze в Android 6.0 Marshmallow. На всичко отгоре, са вмъкнали и много режими за интелигентно управление на батерията и приложенията във фонов режим. Впечатлени сме например от възможността да превключите към 720p резолюция на дисплея, за да пестите енергия… Иначе казано, Huawei P9, в тандем с Android Marshmallow и Emotion UI 4.1 без проблем ще издържи и най-натоварените Ви дни с едно зареждане.
Камера
Без съмнение обаче, най-важният момент в Huawei P9 е Leica-сертифицираната камера на гърба му, точно до двойната LED светкавица и лазерния автофокус.. Тук има два 12MPx-ови сензора, като единият е стандартнет RGB сензор, а вторият е монохромен или черно-бял. Вместо да използват втория сензор за 3Д снимки или за добавяне на дълбочина на снимките като останалите производители, те подхождат по съвсем друг начин...
Двата сензора снимат едновременно, като се използват силните им страни, за да се получи максимално добра фотография. Монохромният сензор не се интересува от информацията за цветовете в кадъра, а само от светлината върху всеки от обектите на снимката. По този начин той улавя повече детайли, по-добра яркост и острота на изображението. RGB сензорът пък наслагва цветовете върху по-детайлните черно-бели кадри, като по този начин, според Huawei, P9 може да улови до 270% повече светлина от iPhone 6s Plus и до 70% повече от Galaxy S7.
И ако се чудите защо са направили толкова сложна система, вместо да сложат един, но още по-качествен сензор, ще Ви припомним, че Huawei P9 е едва 7мм тънък и камерите му не стърчат. Ще Ви припомним също, че iPhone 6s е 7.1мм, Galaxy S7 е 7.9мм и камерите им все още стърчат…
Huawei са се погрижили и за софтуера на камера приложението. Той е семпъл и интуитиве - със слайд наляво са настройките, а със слайд надясно - режимите на снимане - стандартна снимка, черно-бяла фотография, режим на разкрасяване, видео, HDR, видео с режим на разкрасяване, панорама, нощен режим, рисунка със светлина, забавено движение, бавно движение, воден знак, аудио и дори снимане на документи.
Това, което ни впечатли е снимането с опция за префокосиране след като снимката е направена. Най-доброто софтуерно боке, което сме виждали. Не е съвсем естествено на моменти, но пък със сигурност ще пожъне огромни успехи в социалните мрежи.
Huawei P9 има и вграден редактор на снимки, които също поставяме на пиедестал. Можете да редактирате всяка снимка до неузнаваемост - завъртане, подрязване, филтри, добавяне на цвят само на някой обект а останалото да е черно-бяло, множество ефекти и много-много други. Определено е най-мощният вграден редактор на снимки, на който сме попадали.
Разбира се, не всичко е цветя и рози и като недостатък на камерата, можем да изтъкнем липсата на 4K видеозапис и оптична стабилизация на изображението.
Huawei P9 може да снима в RAW формат, да прави до 1080p видео при 60 кадъра в секунда. Предната камера е 8MPx, широкоъгълна и също дава доста солидни резултати.
Това е Huawei P9 накратко. Той е красив, изключително тънък, нарежда се сред смартфоните с топ хардуер за 2016 година и има Leica сертифицирана камера, която използва най-добрите страни на RGB и монохромния сензор, за да направи мобилната фотография,още по-добра.