Дисплеят е с резолюция от 1080 х 2312 пиксела, което е ОК за смартфон в средния клас. Да, Huawei P30 Lite, онаследява красивия дизайн от по-големите си събратя P30 и P30 Pro, но съвсем очаквано принадлежи към средния клас. Дотук добре...
Ето обаче нещо важно.. В P30 Lite, Huawei са добавили и една екстра, присъща за високия си клас смартфони и това е възможността да се променя резолюцията му - в случая - да се намалява. А това е готино и много важно според мен. Ще обясня...
Та, по подразбиране и при заредена батерия, дисплеят на P30 Lite е в “SMART резолюция”, което означава, че когато прецени, смартфонът автоматично ще я намали от 1080 x 2312 пиксела, на 810 х 1734 пиксела. Целта разбира се, не е за да Ви е гадно, а да се пести батерия (затова се активира когато батерията е към края).
Зная, че има фенове на високата резолюция, но повярвайте - ако използвате смартфона за ежедневни задачи, тази промяна в резолюцията не би трябвало да е проблем. Изобщо.. Разбира се, можете и ръчно да промените резолюцията през цялото време да е 810 х 1734 пиксела. Лично за мен - това даже е за предпочитане. Да не забравяме, че iPhone XR който е най-продаваният смартфон от последното поколение ябълки, има 6.1 инчов дисплей (долу-горе колкото този в P30 Lite) и 828 х 1792 пиксела резолюция… И това, очевидно не му пречи да се продава добре. Цялата тази надпревара с резолюциите на дисплеите е малко пресилена, прехвалена и излишна Но - всеки си решава сам. Важното е, че тук тази опция я има… И аз Ви препоръчвам да се възползвате.
Въпросът е дали печелите нещо, като намалите резолюцията? Ами да - малко по-издръжлива батерия и малко по-добра производителност на чипсета, просто защото ще прави по-малко сметки.
Ето например резултати от AnTuTu бенчмарк теста. Първият е при 1080п резолюция, вторият е при 810p резолюция, а третият е при 810p резолюция и в Performance режим.. Съвсем приблизителната сметка е, че ако използвате 810p резолюцията - ще получите около 5-6% подобрение в графиката (което е логично, защото именно там се очаква, да има подобрение). Ако пък използвате 810p резолюция и Performance режим - ще получите допълнителни 10% или общо 15% в графиката и съответно 10% подобрение в изчислителната мощ на самите процесорни ядра. Т.е - Performance режимът подобрява цялостното представяне на чипсета с около 10% (което в случая не е толкова важно, но е добре да се знае)...
Дотук добре. Разбира се, ако Performance режимът е постоянно активиран - ще изтощава повече батерия и Ви препоръчвам да го използвате само ако ще играете тежки игри. Ако няма да играете - не го пипайте... Аз лично, вярвам че оптималният вариант е да използвате 810p резолюция в нормален режим на работа. При 810p резолюция, през повечето време изобщо няма да усетите разлика в резолюцията, но получавате 5 или 6% по-добра производителност на устройството и логично - малко по-издръжлива батерия. Отново, Вие сами преценявате. Аз само казвам…
Така… Преминавам към гърба.. Определено изключително красив, стъклен гръб с преливащи цветове. Това Huawei си го могат и го правят добре. Красиво е и този път, светлината рисува буквата S… Не е ясно, дали е препратка към S-class на мерцедес, но определено е ефектно. Всъщност, едва ли е препратка към луксозната серия на мерцедес, защото рамката е пластмасова и издава “средния клас” тук.
Тук на гърба са трите основни камери (за които ще поговоря по-късно) и сензорът за пръстовите отпечатъци. За да не отлагам и сензора за после - ето няколко думи за него - работи бързо, коректно и без забележки (което разбира се е съвсем очаквано) и поддържа жестови.. Жестовете са яки, защото можете да викате и прибирате лентата с известия, да правите снимки докато сте в камера приложението и други. Може да Ви е от ползва - готино е.
За финал на тема външен вид и дизайн, ето добрата новина за меломаните - тук долу има 3.5мм жак за слушалки.
P30 Lite има 3340 mAh батерия, зарежда се през USB Type-C порт (което е добре), поддържа 18W бързо зареждане (което е супер) и батерията при мен издържа около 6-7 часа в режим на светене на дисплея (което също е супер). При нормална употреба - вероятно два дни с едно зареждане, което отново е супер. Има само един високоговорител - звучи си просто нормално като за един високоговорител, не може да се похвали с нещо особено. Става.
А сега, да видим какво се случва на тема хардуер...
Гледайте на P30 Lite като на… Гледайте на него, като на… Като на Mate 20 Lite. Приликите на тема хардуер са римаркъбъл както се казва по някои държави. Но, все пак има и някои разлики, които биха могли да оправдаят малко по-високата цена на P30 Pro, освен че е нов модела... Да видим…
P30 Lite работи с Kirin 710 чипсета на Huawei. Да, същият като в Mate 20 Lite и това е напълно нормално - знаете, че хардуерът от Mate серията се прехвърля в следващата P-серия, а дизайнът на новите P смартфони отива в Mate смартфоните. Една прекрасна симбиоза, която поддържа интереса на потребителите към “най-новото” и с “по-съвременен и модерен дизайн”.
Та. Въпросният чипсет автоматично вкарва смартфона в средния клас. Това отдавна не е проблем - средният клас смартфони вече са напълно достатъчни за изпълнение на ежедневните задачи. За игрите, Huawei помагат на средния клас устройства с изкуствен интелект и други софтуерни трикове.
P30 Lite излиза с EMUI 9 на базата на Android 9. В EMUI 9.1, китайците промениха файловата система, за да увеличат скоростта на четене от паметта. Тук тази екстра я няма все още. Очакваме я. Дано… Има обаче GPU Turbo 2.0 и по традиция софтуер ще се опитва през цялото време да предскаже какво бихте желали да използвате, за да се подобри допълнително работата на смартфона. Т.е - има редица софтуерни подобрения, които са плюс.
Иначе казано - да - с GPU Turbo 2.0 без проблем ще подкарате PUBG Mobile на medium графики, но ще усетите и лаг от време на време. Просто P30 Lite не е насочен към геймърите, а по-скоро към почитателите на премиум дизайна, имащи нужда да изпълняват ежедневни задачки със смартфона и разбира се - за феновете на камерите (за които ще стане въпрос след малко).
И за да нямате абсолютно никакви проблем с ежедневните задачи, Huawei са добавили в P30 Lite, 4GB RAM и 128GB вградена памет. А това си е доста щедро предложение за устройство в средния клас. Дори при флагмените, не винаги се стартира със 128GB памет. На тема RAM - също сме супер. Имайте предвид, че до миналата година, много от топ смартфоните на различни производители бяха с 4GB RAM. Сега, тези 4GB RAM вече са в средния клас устройства и това е чудно. Чудно е, защото RAM-та е най-важната част от хардуера при изпълнение на ежедневни и повтарящи се задачи. С други думи, като за "средняк", P30 Lite е доста добре обезпечен, и на тема RAM, и на тема вградена памет. Това е добре.
Ок. Обобщавам. Огромен плюс за дизайна, чипсет в средния клас и не-особено подходящ за геймърите но пък супер ОК за ежедневните задачи и изключително щедро решение на тема RAM и вградена памет. Дотук добре… Стигам до камерите.
Тук нещата също изглеждат доста добре за устройство в средния клас.
Има 3 камери на гърба - 48MPx с F/1.8 бленда и PDAF, 8MPx ултраширокоъгълна и 2MPx depth сензор. Всеки един от тези сензори изпълнява определена задача и за да получите добри резултати, трябва да знаете как работят, за да знаете как да ги използвате. Ето как..
48MPx-овия сензор използва Quad Bayer технологията, което обединява 4 пиксела в един, което ще рече че камерата снима с 12MPx. Може да снима и с 48MPx в Pro режим, но определено препоръчвам да снимате с 12MPx. Чрез обединяването на пикселите се увеличава достъпа на светлина което е особено важно за снимки при слаба осветеност, премахва се шума от снимките и като цяло - сериозен пост-процесинг след реалното снимане. Разбира се, можете да активирате AI, който знаете - автоматично разпознава сцени и допълнително подобрява цветовете, което води до още по-добри резултати. Иначе казано - да има 48MPx-ов сензор както се рекламира навсякъде, но Вие си използвайте 12MPx резолюция на сензора. Просто ще получите по-добри резултати, защото Huawei са силни в пост-процесинга и снимките ще са по-добри за Facebook и Instagram. Напредналите фотогорафи… И за тях не вярвам да се възползват от 48MPx в Pro режим - те вероятно си имат DSLR машинки. Забравете за 48MPx, снимайте на 12. По-важното е, че с този сензор снимайте всичко. Той е най-добрият камера сензор тук.
Вторият сензор е 8MPx, ултраширокоъгълен и бих Ви препоръчал да го използвате само ако ще снимате туристически обекти или някакви забележителности. Знаете, той обхваща по-голяма част от “картинката”, но тук няма обединяване на пиксели, съответно няма толкова навлизане на повече светлина и няма допълнителна информация с помощта на която да премахне шума без загуби. Т.е - с широкоъгълната камера или това 0.6 (което е кажи-речи двойно отдалечаване), снимайте пейзажи, забележителности и така нататък. Не се отдалечавайте от обектите, ако наистина не се налага. Този сензор просто не е толкова добър колкото основния. Особено нощем..
Третият сензор е 2MPx-ов depth сензор. Неговата единствена роля е да обезпечи портретния режим на снимане. И да - портретните снимки са си много ОК. Между другото, в режимите на снимане вече не е изведен директно режима АПЕРТУРА, но той все още е наличен - просто трябва да го изберете от менюто “други”. Разликата между портретния режим и АПЕРТУРА режимите е, че в първия смартфонът “търси” човешко лице за да замъгли фона, а при втория вие избирате кой да е обекта на фокус. Освен това в режим APERTURE, можете да променяте къде да е фокуса в кадъра и да променяте блендата след като снимката е направена. Много готин режим, на който си струва да обърнете внимание.
Черешката на тортата е запазена марка на Huawei. P30 Lite също както флагмените на компанията има онази невероятна стабилизация, която коментирах в P20 Pro, Mate 20 Pro и P30 Pro. Ето вижте - кадърът не трепва, дори при това клатене…. Браво. Това е яко. Накрая, но не на последно място има и опция за запис със super-slow-motion при 480 кадъра в секунда. Не е 960 кадъра в секунда, но знаете - P30 Lite е в средния клас - за толкова му стига душичката.
Акцент в P30 Lite е и селфи камерата. Тя е с 24MPx сензор с F/2.0 бленда и въпреки, че е само една - отново има портретен режим на снимане. Разбира се, “виновникът” за да се получи портретния режим тук е изкуственият интелект, който разпознава лица, очертава ги и замъглява фона. ОК е. Работи. Има beauty филтър и AR, но тези неща едва ли ги използвате по принцип… между другото, предната камера също може да снима видео с Full HD резолюция и отново има онази вълшебна стабилизация на изображението, което също е страхотно.
Всичко изглежда перфектно, нали? Да и щеше да бъде такова, ако самите Huawei не бяха изрекламирали, че намаляват цената на P20. В момента, P20 струва точно колкото P30 Lite. Разбира се, P30 Lite е чисто нов модел и с времето ще получи корекция в цената. Ако обаче в момента трябва да избирам какво да си купя - вероятно бих избрал P20. Не е ясно, докога ще ги има в наличност, но точно го има... Huawei са много добри в маркетинга, но този път може да направят старта на P30 Lite труден. Телефончето е готино и е много по-евтино от сегашните P30 и P30 Pro флагмени на компанията, но ще се сблъска със сериозна конкунренция в лицето на предходния P20 флагман. Нещата от живота…Малко сякаш не са го домислили този път, но кой знае - времето ще покаже кой е крив и кой прав...
И така P30 Lite принадлежи към средния клас устройства, няма водоустойчивост и безжично зареждане, но пък има як дизайн, щедро количество RAM, вградена памет и готини камери. До скоро и бъдете здрави.