Първото, което ще Ви направи впечатление в P10 е кутията. Факт е, че тя се отваря доста различно и представя Huawei P10 по един доста ефектен начин. В комплекта има слушалки, които очевидно много приличат на тези на iPhone 7. Вероятно с комплименти към Apple. За разлика от ябълковите слушалки обаче и за радост на меломаните, тези на Huawei все още завършват с 3.5 мм жак. Три пъти "ура" за китайците, въпреки че лично аз не разбирам цялата тази работа със "задължителния 3.5 мм жак". Както и да е - да видим самия P10, като ще разгледаме общо три аспекта - дизайн, софтуер и хардуер заедно и камери.
ДИЗАЙН
Huawei P10 е направен изцяло от метал и стъкло и определено говорим за премиум устройство. От една страна, той много наподобява на миналогодишния P9, а от друга е съвсем различен. Наистина доста странно усещане...
От една страна, в P10 се усеща ДНК-то на P9. Размерите и теглото на двата смартфона са почти идентични. (145.3 x 69.3 x 7 mm) с тези на P9 (145 x 70.9 x 7 mm). Теглото му също е почти еднакво - P10 тежи 145 грама, а P9 - 144 грама.
От друга страна, в P10 вече е със заоблени ръбове, което рязко го отдалечава от миналогодишния P9. Компанията споделя, че това е направено, за да се харесва повече на дамите, но е факт, че така прилича повече на iPhone... Освен това, P10 направо е "одрал кожата" или в този случай "гърба" на iPhone 7. Ако се абстрахирате от сетъпа с две камери горе, гърбът на P10 е точно като на iPhone 7 - метален, а антените са боядисана с цвета на корпуса и тактично обикалят горната и долната част на смартфона, също както при черния iPhone 7.
По-важното обаче е на лицевата му част. Въпреки, че височината на P10 е почти същата, като тази на P9, новият флагман на Huawei идва с по-малък дисплей - 5.1 инча, вместо 5.2 инчовия в P9. Причината за това е в новият Home бутон под дисплея. Бутонът на практика е като този в iPhone 7 - не се натиска физически, а само се докосва. Предвид че има нов бутон тук обаче, рамката под дисплея е малко по-широка и съответно остава по-малко площ за дисплея нагоре. Оттам идва и малко по-малкият дисплей в P10.
Какво повече обаче получават потребителите? Ами много...
Новият Home бутон е много повече от просто Home бутон. На практика, той може да бъде всичко в P10.
Първо, в него е вграден сензорът за пръстовите отпечатъци, който вече работи светкавично. Изключително бърз. Ама много, много, много, много, много бърз. Адски бърз. Всъщност, сензорът е толкова бърз, че в началото създава впечатление, че смарфонът просто е оставен без заключване. Докосвате го и P10 вече е отключен. И тази процедура може да се повтори 100 пъти, като всеки път, всичко се случва светкавично. Браво на Huawei.
Освен това, новият Home бутон може да дублира цялото управление на смартфона и вече да изоставите трите HOME, BACK и RECENT APPS бутони в Android. Тук заслугата е на новия MIUI 5.1 потребителски интерфейс на Huawei. Направен е така, че:
- с едно тапване на Home бутона, изпълнява Back функцията
- със задържане на Home бутона, ще ви предвижи до началния екран или стандартна функция на Home бутона
- слайд наляво или надясно пък, имитира натискането на RECENT APPS бутона и активира последно използваните приложения
Всичко това е страхотно, защото вече нямате излишни бутони на рамката под дисплея и можете да гледате видео или да играете на игри в пейзажен режим, без да се притеснявате от случайно натискане на Back или Recent Apps бутоните. Идеята лично на мен ми се струва прекрасна, но... Не е тяхна. Китайците от Meizu, използват този тип Home бутон от години, наричат идеята си mBack (идва от I’m Back) и дори са я патентовали. Допускам, че Huawei имат споразумение с Meizu по въпроса. А ако нямат - скоро ще се чуе…
Ако пък, не сте свикнали и не можете да свикнете с управлението само от Home бутона - от настройките, винаги може да си “извикате” и стандартният начин за управление с трите HOME, BACK и RECENT APPS бутона. Аз лично харесвам управлението от Home бутона, още от смартфоните на Meizu.
Продължавам нагоре към дисплея. Има 5.1 инчов дисплей с Full HD резолюция, IPS NEO матрица и е покрит с Gorilla Glass 5 защитно покритие. Няма как да не забележите и фабричният протектор с който идва P10. Тук бе и първият скандал в мрежата, свързан с P10 веднага след представянето му. Оказа се, че първите бройки на P10 нямат олеофобно покритие на дисплея, като Huawei твърдят, че причината е в Gorilla Glass 5 защитата и технологията им на поставяне на олеофобното покритие. Ето и малко разяснения тук..
Олеофобните покрития на смартфоните със сензорни екрани, стават популярни още от iPhone 3GS през 2009 година. Както личи и от името (ойл - масло), олеофобните покрития в голяма степен защитават дисплея от различни видове мазници, включително тези от пръстите ни. Те гарантират по-малко пръстови отпечатъци и по-важното - по-лесното им почистване с кърпичка. В случай, че някой дисплей няма олеофобно покритие - почистването му е трудно без специални препарати.
На практика, олеофобното покритие неусетно се превърна в нещо толкова естествено и задължително за високия клас смартфони, че всеки топ смартфон има такова и дори не се споменава за това. Смята се за естествено...
Е, P10 няма олеофобно покритие или според изказването на компанията - поне първите бройки нямат. Затова е и този протектор. След като има протектор, дали има олеофобно покритие или няма е все едно. Но - не махайте протектора. Или ако решите да го махате - бъдете подготвени веднага да сложите нов протектор. Дотук с липсата на олеофобно покритие... Ако имате протектор, изобщо не би трябвало да Ви пука.
От ляво е слотът за СИМ картите. В нашия случай, имаме версия с две СИМ карти, като СИМ2 слотът е хибриден и може да се използва за разширяване на паметта с microSD карти.
От дясно, са бутоните са увеличаване и намаляване на звука, а под тях е Power бутонът, който има леко грапава текстура за да го усещате при допир и готин, червен нюанс, който стои прекрасно на черния P10.
Долу е високоговорителят, микрофона и 3.5 мм жак за слушалките. Горе пък е вторият микрофон за изолиране на околния шум по време на разговор. Всичко е направено както трябва, семпло е, и изглежда и се усеща страхотно.
На практика, единствената ни забележка в дизайна на Huawei P10 е липсата му на IP68 рейтинг за защита от прах и вода. Която честно казано, си е едва ли не задължителна екстра за съвременните смартфони. Иначе казано, не се къпете с P10, защото ще му е за последно. Очевидно пълно щастие няма.
За сметка на това пък, Huawei P10 се предлага в цели 8 уникално красиви цвята - ослепително синьо, графитено черно, ослепително злато, розово злато, бяла керамика, мистично сребърно, престижно злато и специален нов зелен цвят, именован като "Greenery". Както вероятно предполагате, различните цветове ще се предлагат за различни региони.
Да видим какво се случва на тема хардуер и софтуер и защо този път, ще ги разгледаме заедно.
ХАРДУЕР И СОФТУЕР
Тук ще споменем и за втория скандал, свързан със смартфоните на Huawei. С анонса на Mate 9 миналата година, компанията е била написала в сайта си, че смартфонът идва с новата и по-бърза UFS2.1 памет, а по-късно се е оказало, че има и версии на Mate 9 с по-бавна памет. Въпреки, че в официалния сайт на Huawei не се споменава изрично наличието на UFS 2.1 памет в P10 и P10 Plus, потребителите са очаквали да е с такава, защото става въпрос за най-новите и най-яките флагмени на компанията и потребителите очакват най-доброто.
Оказва се, че това не е така. Потребители в Китай са засекли, че при някои версии на P10 и P10 Plus, скоростите на четене и писане по паметта са двойно по-ниски, което очевидно се дължи на използването на по-бавна памет.
Huawei признават това, като го обвиняват с огромното търсене на бързите флаш памети за смартфони и невъзможността да осигурят памети за огромното производство и търсене на смартфоните си. Ок - това е напълно разбираемо. Подобна е ситуацията и с RAM паметта - в някои устройства била DDR4, в други DDR3. Всичко това е от информация в мрежата, аз лично не съм попадал на бройка с по-бавна памет.
Ето една лично моя теория по въпроса и тя разбира се, може да е напълно невярна. Все пак - чуйте я. Не е изключено, още с излизането на Mate 9, Huawei да са разбрали, че и в бъдеще ще имат проблем с доставянето на количества по-бърза памет и да са работили доста усърдно по алтернативно или различно решение на проблема. Ето защо, те вкарват в новия си EMUI 5.1 интерфейс, понятията Huawei Ultra Memory и Huawei Ultra Response.
EMUI 5.1 и Huawei Ultra Memory следят за дейностите на потребителя и се адаптират спрямо тях. На практика, чисто софтуерно Huawei намаляват фрагментацията в RAM паметта и компресират по-малко използваните приложения. По-този начин, те осигуряват повече свободна RAM, която да държи в себе си повече използвани приложения, въпреки че някои от тях ще са компресирани. Разбира се, ако опитате да отворите някое компресирано приложение, ще се задейства процесорът, който ще декомпресира, но това става далеч по-бързо от отварянето на приложението от фпаш паметта. Особено ако е по-бавна… Така, дори да има по-бавна памет, в повечето случаи това би могло да се компенсира от Ultra Memory на Huawei. Или поне на теория е така.
Всъщност, идеята с компресирането на RAM паметта, стана популярна след като Apple я обявиха за налична в OS X Maverick за Macbook. Компресирането на RAM-а датира от много преди това, но предвид, че се използва процесор, който да я компресира и де-компресира, стана актуална след появата на многоядрените процесори.
А като се има предвид, че при смартфоните в 99% от случаите има едно активно приложения, има логика, компресирането на РАМ-а да води до още по-благодатни резултати. Колкото до процесорното време - със съвременните осемядрени чипсети няма никакъв проблем. А както знаете, Huawei P10 идва с осемядрения Kirin 960 чипсет и свободни ядра за компресия и декомпресия винаги има…
Kirin 960 е най-новият и най-добът чипсет на Huawei. Той е осемядрен 4x 2.4GHz и 4x 1.8GHz, има осемядрен Mali-G71 графичен ускорител и като производителност се представя по-скоро като Snapdragon 821, отколкото като Snapdragon 835 на Qualcomm. Резултатите му са почти 125 000 точки в Antutu и около 1900 точки и 5500 точки съответно в single core и multi core тестовете на GeekBench 4. Т.е, като производителност, очаквайте като тази в LG G6. Не е най-мощното чудо на пазара, но в никакъв случай не е и проблем.
Huawei Ultra Response също е част от новия EMUI 5.1 и също както Ultra Memory, целта му отново е да осигури допълнителна скорост на всичко случващо се в смартфона. Отново се използва изкуствен интелект, който следи начина на използване на смартфона от потребителя и предсказва бъдещите му докосвания по екрана. Иначе казано, с времето P10 и P10 Plus уж ще знаят как и къде смятате да докоснете екрана, докато сте в някое приложение и ще са подготвени предварително, за да се случи всичко много бързо. Дали е така и колко точно добре ще сработи - времето ще покаже. Факт е, че няма как да се отрази негативно и може да е само предимство.
Huawei P10 има 4GB RAM и версии с 32GB или 64GB вградена памет. Нашата бройка е 4GB RAM и 64GB памет и съдейки по бенчмарк резултатите е с DDR4 RAM и бърза памет със скорост на четене почти 600MB в секунда. Простично казано, дори да попаднете на бройка с по-бавна памет - Ultra Memory и Ultra Response би трябвало да направят така, че да не усетите разлика в производителността.
В случай, че теорията ми е вярна, мога да кажа, че Huawei са направили каквото трябва, за да имат достатъчно бройки за продаване, решавайки сериозен проблем по веригата за доставки на памети. Времето ще покаже, дали съм прав или не - но тестовата ни бройка на Huawei P10 е страхотна, пъргава и няма и следа от забавяне. Нещо повече, благодарение на оптимизирането, дефрагментирането и компресирането на RAM-а, P10 и P10 Plus би трябвало винаги да работят по този начин, без следи от забавяне… Или поне на теория е така.
Въпреки, че вградената памет в Huawei P10 най-вероятно ще Ви е достатъчна, както вече споменахме можете да поставите microSD карта или пък да използвате USB On-The-Go функционалността. С подходящ кабел, просто бодвате флашка и можете да гледате или да прехвърляте съдържание от и към смартфона.
Батерията на Huawei P10 е 3200 mAh и без проблем ще издържи цял ден с едно зареждане. Всъщност, няма как да е по-голяма - погледнете 7мм-овия профил на смартфона. Ако пък сте супер ангажирани и изтормозите устройството през деня - можете да се възползвате от режимите за пестене на енергия или от поддръжакта на SuperCharge технологията на Huawei за бързо зареждане.
Колкото до EMUI 5.1 - страхотен е. Освен новият начин на управление от Home бутона и Ultra Memory и Ultra Response функциите, потребителският интерфейс на Huawei има още много с какво да се похвали. Както казахме в ревюто на Honor 8 от миналата година - той е прекрасен микс от всичко на всички. И в EMUI 5.1, Huawei продължават по същия начин.
Можете да използвате Huawei P10 и P10 Plus без App Drawer или ако предпочитате - от настройките, можете да си го активирате.
Ако използвате виртуалните бутони в долния край на дисплея - можете да ги пренаредите по Ваш избор.
Налице са и жестовете с почукване с кокълчето за пръста Ви:
- С двойно почуване - правите скрийншот
- С изписване на буквата S - правите скрийншот със скролиране на цяла страница в интернет например
- Има и още жестове с изписване на букви, като Вие можете да настроите кое точно приложение да стартират
P10 и P10 Plus са с Android 7.0 Nougat версия на операционната система и естествено multi window функционалността за работа с две приложения едновременно. Тук също има детайли.
Ако използвате смартфона с виртуалните бутони, можете да задържите с пръст върху RECENTS APPS и след това да задържате с пръст и завлачвате някое приложение към горната половина на екрана, за да активирате multi window функционалността.
Ако използвате смарфона с Home бутона и жестовете му - слайдвате наляво или надясно, за да активирате RECENTS APPS менюто и отново задържате с пръст и влачите някое приложение към горната половина на екрана.
Има и трети, още по-бърз начин - просто почуквате с кокалчето на пръста си върху дисплея и изписвате хоризонтална черта от левия до десния му край. Това отново ще активира multi window.
А ако и това Ви е трудно - докато се в някое приложение, което поддържа multi window, просто правите слайд с два пръста нагоре от долния край на дисплея. Някак естествено е, защото изглежда че избутвате приложението до горната половина на екрана. След това просто избирате кое приложение да заеме долната половина. Има много начини за използване на multi window функционалността, просто трябва да изберете кой Ви е най-удобен...
Налице са още много софтуерни екстри - режими за пазене на батерията, опция да старирате два отделни Facebook или Whats App профила, режим на употреба на смартфона с една ръка, глобално търсене в целия смартфон със жест надолу от която и да е част на екрана (също както при spotlight search в iPhone), търсене в настройките и много, много други…
Новост е, че в настройките са добавили нещо като жест отляво->надясно, за връщане към главните настройки. Не е чист жест “назад” както си пожелахме в ревюто на Honor 8, а вместо това отваря лента с цялото главно меню с настройки, но върши работа.
Неведнъж сме казвали, че Huawei имат най-якия и богат на опции редактор на снимки. Е, вече си имат и най-якия редактор за сглобяване на видеа. И тук се намесва предварително инсталираният от GoPro софтуер - Quik приложението.
Работата с Quik е мега лесна. Просто задавате заглавие на проекта си, избирате един куп снимки и видеа, при което софтуерът автоматично ги сглобява в ефектно видео с яки преходи, анимации и музика. Разбира се и ако искате да се “заиграете”, всичко може да бъде допълнително пипнато - стила, темата, музиката, добавяне на още текст, да добавите фокус към част от снимката и много други. Резултатът е супер готин и естествено - можете да го споделите във фейсбук, инстаграм и където още се сетите.
Но, за да си направите всякакви такива видеа, първо трябва да си ги наснимате, както се казва. И тук преминаваме към камерите на Huawei P10.
КАМЕРИ
Huawei наричат системата си от две камери на гърба - Leica Dual Camera 2.0 Pro Edition и също както при P9 и Mate 9, тя се състои от два сензора - 12MPx RGB сензор (или цветния сензор) и 20MPx монохромен сензор (или черно-белия сензор).
RGB сензорът има оптична стабилизация на изображението, phase-detection и лазерен автофокус, като и двата сензора - са с 2.2 бленда. Huawei имат различен подход (от този на Apple и LG) при използването на двете камери на гърба. Черно-белият, 20MPx сензор в P10 помага за по-добрия фокус при слаба осветеност и подобрява детайлите и цветовете на снимките.
Бонус е, че позволява до двойно приближение при снимките без загуба на качеството, също както при iPhone 7 Plus. За целта, просто използвайте pinch zoom жеста и ще видите слайдър на който е отбелязана степента на приближение и опция за по-фина настройка на приближението.
В P10, Huawei са подобрили и представянето на камерите при слаба осветеност. Дори късно вечер, снимките са изненадващо добри. Естествено, тук помагат лазерния автофокус и оптичната стабилизация на RGB сензора, както и монохромния 20MPx сензор. Отново - снимките нощем са впечатляващи.
Резултатите могат да бъдат още по-добри, ако преминете в PRO-режим на снимане. Активира се със слайд от този бутон и позволява ръчен избор на ISO, скорост на затвора и куп други полезни неща.
Huawei P10 има и нова 3D face tracking система, както при iPhone 7 Plus, благодарение на която, обектът на снимката изпъква на фокус, а чрез ефектен "боке" ефект, се игнорира всичко останало на фона. На практика софтуер разпознава лицето на снимката чрез над 100 идентификационни точки, премахва дефектите на кожата, премахва преекспонираните зони и приятно размазва фона. Резултатът е невероятни портретни снимки с ефектно Боке за фон.
Има си и специален режим за снимане с Боке ефект, който също се представя чудно. Снимките са ефектни, а с допълнителния и вграден редактор на снимки - могат да станат още по-добри.
Предната камера на Huawei P10 e 8MPx-ова с по-отворена F/1.9 бленда, и този път - не само носи бранда на Leica, ами си е със сензор на Leica. Това се случва за пръв път в историята на Leica и си струва да се отбележи. Та - въпросната Leica предна камера е покрита с нано-антирефлекционна оптика (Nano ARO), която намалява отблясъците почти до нула, допуска двойно повече светлина при снимане и снимките стават по-ясни и по-ярки.
Интерфейсът на камера приложението е лесен и разбираем. Със слайд надясно - имате избор от най-различни режими на снимае - автоматичен, черно-бял, видео, HDR, Panorama, Нощен режим, Рисуване със светлини, таймлапс, забавено движение и дори сканиране на документи.
Със слайд наляво пък са настройките. Камерата на Huawei P10 може да снима видео с до 4K резолюция, но при 4К видеата, се използва H.265 кодека, който поне в момента не можете директно да ъплоуднете в YouTube. Що се отнася до Full HD видеото - поддържа се снимане с 30 и с 60 кадъра в секунда и записва стерео аудио.
Според специалистите от DxOMark, камерата на Huawei P10 заслужава 87 точки, което е доста близо до 88 -те точки за камерата на HTC 10 и Galaxy S7, както и до 89-те точки на Google Pixel например. За обикновените потребители, камерата на P10 е уникално добра.
В заключение, Huawei P10 е страхотен, а единственият му недостатък е липсата на IP68 рейтинг за защита от прах и вода. Дизайнът му е страхотен, сензорът за пръстови отпечатъци е страхотен, компресирането на RAM-а e страхотно, EMUI 5.1 е страхотен, хардуерът е страхотен и камерите му са страхотни. Накрая обаче, всичко и винаги опира до цената... Няма изненади тук. Цената на Huawei P10 също е страхотна. На практика смартфонът стартира с около 25-30% по-ниска цена от тази на конкурентните Galaxy S8 и LG G6. А това, както се досещате е важно и вероятно тук се крие формулата за успеха на Huawei. Определено заслужават третата си позиция като световен смартфон производител и със сигурност ще вървят нагоре.