И така. Това е Huawei P Smart. Първият ми допир със смартфона бе доста позитивен. Той изглежда много добре. Може и да си въобразявам, но малко ми наподобява на дизайна на iPhone... Всъщност, изобщо не си въобразявам, Huawei често се вдъхновяват от дизайните на други производители...
Има алуминиев гръб, като само в горната и долната част има пластмаса, за да преминават сигналите за WiFi, Bluetooth и мобилния оператор. Но всичко тук е замаскирано добре - тази тънка лайсна разделя алуминия от пластмасата и нещата изглеждат много приятно. Особено за смартфон в средния клас и то на добра цена.
Huawei P Smart може да Ви стане симпатичен още по един критерии и това очевидно са двете му камери на гърба. За разлика от предходните модели на компанията, тук втората камера не е с монохромен сензор. Целта е, също както при iPhone - да измерва и добавя дълбочина на снимките Ви. Естествено, само и единствено ако желаете. Иначе казано, двете камери в Huawei P Smart ще ви докарат едно доста прилично боке при портретните снимки.
Първата камера е 13MPx и с нея - снимате. Снимките на дневна светлина са супер. Разбирайте много над средното ниво, а не че биха могли да се мерят с тези от Galaxy S8 и iPhone X например... Все пак говорим за смартфон, който струва съответно на една-трета и една-четвърт от цените на споменатите преди малко модели…
Нощните снимки... Стават. Виждал съм и по-добри, но отново - това е среден клас смартфон и то направо евтин, на фона на средния клас на Samsung например...
Магията обаче започва, след като намесите втората, 2MPx-ова камера.
Първо, имате режим за правене на снимки с опция да променяте блендата. Яко е, защото можете да фокусирате даден обект на близко разстояние и да замъглите фона зад него. На Huawei P Smart му се получава чудесно. Има си цвят, в повечето случаи правилно разпознава обекта на фокус и замъглява всичко наоколо. Красота си е.
Освен това, снимките направени с промяна на блендата, могат да бъдат редактирани впоследствие и сами да изберете степента на боке-то и по-важното - къде точно да е фокусът. Приятно е и може да бъде полезно.
Още по-готин е портретният режим на снимане. Активира се с това бутонче и работи прекрасно. Естествено, смартфонът трябва "да види" лице, да го разпознае и тогава ще направи боке-то за фон. Отново - доволен съм от резултата.
На всичко отгоре, можете да активирате и режим за красота, който да премахне тук-там някоя бръчка и снимката да стане дори по-хубава от модела на снимката. След това знаете - Фейсбук или Инстаграм..
Още по-интересното е, че Huawei P Smart може да снима в портретен режим и с предната камера. #тидавидиш. Предната камера е само една, 8MPx-ова, но с помощта на софтуер или както е модерно да се казва AI - боке-то е факт.
На практика, Huawei P Smart може да прави всички онези модерни неща с камерата си, каквито могат и далеч по-скъпите смартфони. Не толкова добре като тях, но пък - за по-малко пари... А това е важно.
Huawei P Smart може да записва видео с Full HD резолюция при 30 кадъра в секунда. Няма оптична стабилизация на изображението. Няма и електронна стабилизация на изображението. Т.е. ако ще снимате видео - гледайте да не се движите много-много.
Под двете камери е сензорът за пръстовите отпечатъци. Никакви забележки тук - работи бързо и безотказно. И е на удобна позиция - пръстът ви естествено попада на тази локация и няма проблем.
Най-интересното обаче в Huawei P Smart е отпред. Голям 5.65 инчов IPS LCD дисплей с FULL HD+ резолюция (1080 х 2160 пиксела) в съотношение на страните 18:9. Ами модерно е, такава е тенденцията и Huawei очевидно правят всичко възможно, смартфонът им, да се хареса на потребителите. И им се получава - Huawei P Smart изглежда чудесно с този edge-to-edge дисплей. Стъклото е леко извито в крайщата, което допълнително носи премиум излъчване на смартфона. Между другото, бройката която ни бе предоставена за тест си дойде с фабричен протектор на дисплея, което също е ОК.
Дисплеят на Huawei P Smart има широк ъгъл на видимост (разбирайте, че не си променя цвета, ако го гледате отстрани) и изобщо не натоварва очите. А това е добре. Може да настроите и цветната температура на дисплея - предварително подготвените режими са "по подразбиране", "топли цветове" и "студени цветове", но ако тапнете където и да е по цветната палитра - можете да нагласите цветовете, точно както ви харесват. Нещо повече, добавили са и Eye comfort функция, която вечер (или в диапазон от часове които вие сте избрали), премахва синята светлина, като по този начин подсигурява по-добър и по-здрав сън впоследствие. Същото, като Night Shift на Apple, но тук е Eye Comfort.
Има и още нещо готино, което вероятно сте виждали и в смартфоните от висок клас на Samsung или Sony - можете да промените резолюцията на дисплея. От Full HD+ на HD+ или иначе казано от 1080 х 2160, нa 720 х 1440 пиксела, което би се отразило на живота на батерията. Аз автоматично превключих на по-ниската резолюция от 720 х 1440 пиксела, за да натоварвам по-малко чипсета и съответно смартфонът да издържи повече с едно зареждане.. Още по-якото е, че в настройките за пестене на батерия, освен Power Saving и Ultra Power Saving режимите, има и режим за автоматично превключване на резолюцията на дисплея към по-ниската HD+ резолюция, когато батерията ви е изтощена. Никак не-лоша идея - добре е. Доволен съм.
Ами, крайният резултат е почти 2 денонощия с едно зареждане... Предостатъчно е. Батерията е 3000 mAh, несменяема е в домашни условия, но при нужда - не е проблем да се направи в сервиз. Добрата новина е - че се поддържа и бързо зареждане, което е супер.
Стигам и до хардуера. P Smart работи с осемядрения Kirin 659 чипсет на Huawei. Състои се от 2 клъстера с по 4 Cortex A53 процесорни ядра. Първата четворка работи на @1.7GHz. Това е "слабата четворка". Втората или мощната четворка ядра, работи на 2.36GHz и под работи - наистина работи. Asphalt 8 си хвърчи. Разбира се, помага и двуядрения Mali-T830 графичен ускорител. Няма как да сравнявам Huawei P Smart с флагман, но за среден клас си е доста читаво устройство - резултатът в AnTuTu е над 87 000 точки, което си е над средното ниво.
Налице са още 3-те GB RAM и 32GB вградена памет. Разбира се, паметта може да бъде разширена с microSD карти.
Важно уточнение. Huawei P Smart работи с две СИМ карти, а СИМ2 слотът е хибриден - т.е. може да се използва или за СИМ2 или за microSD карта. Едновременно не може... Или поне не лесно…
И още нещо.. Huawei P Smart си има и допълнително i5 ко-процесорче, което се занимава с измерването на стъпките (ето това, което виждате на заключения екран). Идеята е, да харчи изключително малко ток и да носи полезност, без това да се отразява на живота на батерията. Ами така - тук ще виждате колко крачки сме изминали и това няма да изтощава батерията на смартфона.
В България, Huawei P Smart ще се предлага официално във версията с 3GB RAM и 32GB вградена памет. Има и версия с 4GB RAM и 64GB вградена памет, но как и кога ще се появи - поне към момента нямам представа. В момента на снимането на това ревю, цената на версията с 3GB RAM и 32GB вградена памет е малко над 500 лв с ДДС, което си е много ОК за чисто нов модел смартфон...
Всичко е супер, нека обаче да обърнем малко внимание и на софтуера и как точно е оптимизиран той с този “нов и модерен дисплей” със съотношение на страните 2:1....
Първо, Huawei P Smart идва с най-новата Android 8 Oreo версия на платформата, като разбира се, китайците са наложили техния EMUI 8 интерфейс. Всъщност, същата версия на Emotion UI, като тази в последния флагмен на компанията - Mate 10 Pro. Поддържат се стандартните за Android екстри - сплит скрийн, мултитаскинг, както и разширен контрол върху правата на приложенията. Нищо ново под слънцето, но пък все функцийки, които биха могли да улеснят ежедневието ви.
Между другото, EMUI 8.0 използва най-новата усъвършенствана система за управление на файлове, която дискретно намалява фрагментацията в смартфона, което му помага, да работи по-плавно и по-бързо, за по-дълго време. Иначе казано, налице е Ultra Memory функцията, за която говорих още в ревюто на Huawei P10. Колко точно добре се справя Ultra Memory, няма как да бъде проверено в това ревю. След няколко месеца работа ще стане ясно…
Предвид издължения дисплей, в EMUI 8 има опция да разтеглите приложенията, които все още не са оптимизирани за дисплеи със съотношение на страните 2:1. Ок. Това е готино, най-малкото за да не изглежда странно някое неоптимизирано приложение...
Дисплеите със съотношение на страните 2:1 са изключително красиви, но просто няма как да достигнете до горния им край с една ръка и докато сте в движение. Особено като става въпрос за 5.65 инчовия дисплей в Huawei P Smart. И предвид, че такива ще са всички смартфони в бъдеще, аз лично смятам, че е от изключително значение, кой производител, как е реализирал достъпа до горния край на дисплея... (става въпрос за лесен и бърз достъп с една ръка и докато сте в движение)
Ето как са го направили Huawei. Слайдвате с пръст наляво или надясно върху док-бара и воала - стигате с пръст до който и горен ъгъл на дисплея. Работи, лесно е, бързо е и е естествено.
За да улеснят пък извикването на центъра за известия, Huawei са добавили още екстри към сензора за пръстовите отпечатъци.
Центърът за известия се извежда със слайд надолу върху сензора за пръстовите отпечатъци. Вероятно сте виждали тази екстра и в други смартфони и не сте я използвали до сега, но с навлизането на смартфоните с издължени дисплеи, и докато сте в движение и работите с една ръка - това си става много актуална екстра...
Сензорът за пръстовите отпечатъци може още неща: със задържане докато сте в камера приложението -> снима, със слайд наляво или надясно в галерията -> преминавате към следващата или предишна снимка и други. Едва ли ще разглеждате снимки, докато сте в движение и това са по-малко важни неща, но извеждането на центъра за известия си е важно.
И така, да обобщим - Huawei P Smart има готин дизайн с алуминиев корпус, две супер камерки на гърба, як и модерен дисплей със съотношение на страните 2:1, страхотен сензор за пръстови отпечатъци с добавени екстри, най-новата версия на Android (Oreo) и… Е евтин, на фона на останалите смартфони в средния клас от реномираните производители. Ок е.
Всъщност, най-странното в Huawei P Smart е microUSB порта. Смартфонът е представен в края на 2017 година, на пазара в България е от месец февруари 2018 и поради някаква причина, Huawei са го изтипосали с microUSB порт, вместо с USB Type-C порт. Нямам обяснение.... Редно беше да бъде с Type-C порт, но разбира се, не е фатално че идва с microUSB…. Поне тези кабели, вече са почти безплатни навсякъде и може да се набавите купища резервни. Добрата новина за меломаните е, че има 3.5 мм жак за слушалките. Искате жак - имате жак. Това е.