Към момента, Huawei имат две флагменски серии - P серията и Mate серията. Всъщност, преди бяха Ascend P и Ascend Mate, но през 2015 година мисля, опростиха нещата и станаха просто P и Mate...
За да ги разграничат по някакъв начин и за да оправдаят съществуването на двете серии едновременно, Huawei таргетират различни типове потребители. Съвсем накратко - P-смартфоните са за феновете на по-стандартните устройства, докато Mate серията е за феновете смартфони с големи дисплеи. Mate смартфоните обаче, получават и по-нови и по-мощни чипсети... За да изравнят предимствата на двете серии, Huawei дават на P-смартфоните си пък - нов дизайн. Звучи справедливо, нали? В крайна сметка, P серията получава дизайна, който по-късно достига до Mate серията, а Mate серията получава новия хардуер, който през следващата година отива в P смартфоните. Вярно е, че това също си е вид спам, но Huawei успяват да го обърнат в своя полза и вече са сред топ производителите на смартфони в света. Смартфоните от P и Mate сериите им пък, са най-успешните смартфони на компанията.
Ето още нещо... За да експлоатират максимално успешните P и Mate брандове, Huawei правят и техни Lite версии, които са си смартфони в средния клас. Схемата е същата като при флагмените - P Lite смартфоните получават нов дизайн, а Mate Lite смартфоните получават нов хардуер.
Вижте какво се получава в случая с Mate 20 Lite. Той има - голям дисплей, дизайн в духа на предходния P20 Lite и нов хардуер… Т.е - всичко пасва. Ето подробностите
- Дисплеят на Mate 20 Lite е 6.3 инчов IPS с резолюция от 1080 х 2340 пиксела и съотношение на страните 19.5:9. За сравнение, P20 Lite от началото на годината, има 5.84 инчов дисплей, с 1080 x 2280 пиксела, в съотношение на страните 19:9
- Дизайнът на Mate 20 Lite донякъде онаследява дизайна от P20 Lite. Визирам прореза в горната част на дисплея в случая. Разбира се, тук е и красивият стъклен гръб със сензора за пръстови отпечатъци, които виждаме при почти всички модели на Huawei напоследък. Вероятно, Mate 20 флагманът ще изглежда по доста сходен начин...
- И накрая, Mate 20 Lite идва и чистак нов чипсет за средния клас. В случая става въпрос за Kirin 710, докато P20 Lite е с Kirin 659 чипсет от Huawei. Фабрично, Kirin 710 идва с поддръжка на GPU Turbo, което е софтуерна добавка и P20 Lite също ще го получи на по-късен етап. Какво точно е GPU Turbo обаче - малко по-късно...
Като се замислите, това всъщност е доста простично, но точно описание на Mate 20 Lite.
По пътя на логиката, от сега би трябвало да се досещате какво би трябвало да е следващия P30 Lite (ако изобщо се казва така) в началото на 2019 година - евентуално нов или леко променен дизайн (защото P-серията получава нов дизайн), но със същия хардуер като този в Mate 20 Lite.. И те така…
Нека обаче се върнем на Mate 20 Lite и да вникнем малко по-навътре в нещата...
Хардуер
Вече е ясно, че хардуерът е единият от акцентите тук. В случая, говорим осемядрения Kirin 710 с два клъстера от по четири процесорни ядра. Мощната четворка работи на 2.2GHz, а четворката за по-стандартните задачи на 1.7GHz. Графичният ускорител е четириядрения Mali-G51. Към всичко това има разбира се и гордостта на Huawei - NPU чип или Neural Processing Unit, или AI или изкуствен интелект... Наричайте го както желаете.
Изкуственият интелект освен при камерата обаче, вече се използва и при новата маркетингова думичка GPU Turbo. Huawei страшно много си падат по маркетинга, правят го добре и изобщо не се изненадвайте, че печелят пазарен дял - на този свят всичко е маркетинг...
Що е то GPU Turbo. На практика никой не знае. Освен Huawei. Аз лично, бях супер въодушевен от първоначалната статистика на Huawei - те коментираха до 60% по-добра производителност при тежките игри, като в същото време до 30% по-ниска консумация на енергия. Браво. Чудо. Магия. Е да де, ама магии няма и това ще Ви го повтарям колкото пъти трябва във всяко видео. Магии няма. И чудеса няма.
Краткият отговор за GPU Turbo е използването на AI или изкуствения интелект при игрите. Кратък и супер неясен отговор. По-подробният е също почти толкова неясен и гласи, че изкуственият интелект анализира и регулира волтажа и честотите на процесорните ядра, графичния ускорител и RAM паметта, така че да се постигне възможно най-добрата ефективност при работа и то при минимална консумация на енергия. Това пък, помагало забележете - за "прогнозиране" на действията при игра, което пък осигурява по-добра производителност. Звучи лесно, нали? Е да де - ама хич не е лесно, а се оказва и много трудно за доказване, че цялата тази работа, наистина работи…
И най-интересното е, че всичко това е софтуерно и е включено във фърмуера на смартфона. В случая Mate 20 Lite...
Може би най-добрите хардуеристи в областта са пичовете от AnandTech. Те са тествали GPU Turbo на Huawei. Според тях, а аз съм склонен да им се доверя изцяло, GPU Turbo наистина работи, но е по-скоро СИЛЕН МАРКЕТИНГ, отколкото СИЛНА промяна в производителността и консумацията на енергия. Т.е - полза има, ама не онези до 60% на тема производителност и до 30% в пестене на енергия, а далеч по-малко...
Всъщност, Richard Yu, CEO на Huawei, също е коментирал как влияе GPU Turbo на новият Kirin 980 чипсет. Ето според тази негова презентация, GPU Turbo подобрява производителността при игра от 58.2 на 58.8 кадъра в секунда, което е толкова малка разлика, че дори няма да я коментирам. Колкото до пестенето на енергия - от 42.9 mW/frame без GPU Turbo, намаление до 38.7 mW/frame с включено GPU Turbo, което е около 10% подобрение. Ок, тук подобрение има и е нещо реално. Нещо което е далеч по-възможно да се получи със софтуерни трикове.
Това беше за GPU Turbo.
GPU Turbo върши работа, но не очаквайте чудеса. Те не същестуват. Има просто чудесен маркетинг. На всичко отгоре, GPU Turbo, трябва да се ъпдейтва постоянно, за да се добави поддръжка на новите игри. Към момента GPU Turbo поддържа заглавия като PUBG, NBA 2K18, Rules of Survival, Arena of Valor и Vainglory… С времето вероятно ще бъдат добавени още заглавия, това зависи от Huawei…
За да приключа с хардуера, Mate 20 Lite се предлага в две версии, спрямо размера на RAM паметта - с 4GB RAM и с 6GB RAM. Вградената памет пък е 64GB и е напълно достатъчна за всичко. А ако не Ви е достатъчна, има и слот за microSD карти, като се използва СИМ2 слотът. Да, Mate 20 Lite е двисимов смартфон и може да работи с две СИМ карти, или с една СИМ и една microSD карта.
Като цяло за хардуера на Mate 20 Lite. Смартфонът си хвърчи почти навсякъде и като цяло няма никакви проблеми с нищо. Въпреки, че е в средния клас… Знаете, вече средният клас е напълно достатъчен за ежедневните Ви задачи.
Вторият силен акцент в Mate 20 Lite са камерите. Честно казано - много съм доволен
На гърба има две камери - 20MPx-ова с F/1.8 бленда и Phase detection autofocus (PDAF) и 2MPx-ова за измерване на дълбочината при снимане в портретен режим и в режим с промяна на апертурата. Снимките през деня са убийствено яки. През нощта - не чак толкова, но имайте предвид, че Mate 20 Lite е на половината от цената на P20 Pro например... Така че, простено му е, да не е съвършен нощем.
Разбира се, страхотното представяне на камерите се дължи и на изкуствения интелект в Mate 20 Lite. Също както при P20 и P20 Pro - той разпознава сцени, оптимизира цветове, контраст и всичко каквото реши, за да получите перфектния кадър. Работи и се справя много добре.
Поддържа се и 3D Lighting, като функцията вероятно Ви е позната от iPhone на Apple. Там просто се нарича Portrait Lighting. Иначе е едно и също - променя се ъгъла на светлина при портретните снимки, като по този начин те стават още по-яки. Готино е. Не е съвършено, но това е софтуер и тепърва ще се подобрява. И при смартфоните на Apple, доста време Portrait Lighting беше в бета и тестване. И тук ще има подобрения. Важното е, че го има и работи.
Видеото е до 1080p при 60 или 30 кадъра в секунда. Има и цифрова стабилизация на изображението, която работи при 1080p при 30 кадъра в секунда и също се справя доста добре. Има и slow motion при 480 кадъра в секунда. Е, не е 960 като при топ моделите на пазара, но да си припомним, че в случая говорим за смартфон в средния клас. Така че, 480 кадъра в секунда е супер. Даже е много.
Не по-малко интересни са предните камери. Всъщност, даже са по-интересни… Да - те също са две. Едната е с 24MPx-ов сензор с F/2.0 бленда, а втората с 2MPx-ов сензор за измерване на дълбочината при портретните селфита. Чудно. Разбира се, отново е налице AI и 3D Lighting за заигравка със светлината при селфитата. Т.е, селфи камерите в Mate 20 Lite, също ще разпознават сцени, автоматично ще оптимизират всичко при снимане и могат да снимат портретни селфита с 3D Lighting.
Има обаче още нещо ново при предните камери на Mate 20 Lite. Това е HDR Pro режимът на снимане. На практика, отново се използва изкуствен интелект, но този път комбиниран с HDR. Оттам идва HDR Pro. Вижте тези две снимки. Едната е стандартна с предните камери, а втората с включен HDR Pro. На първата, зад обекта на снимката не се вижда почти нищо - прекалено светло е. На втората - вече се вижда блок и небето има цвят. Това е HDR Pro и той също работи чудесно. Браво на Huawei. Тук вече нещата не са просто маркетинг - тук резултатът е видим. Това е добре. Отново - браво на Huawei.
Освен всичко дотук, Mate 20 Lite има 3750 mAh батерия. Зарежда се през USB Type-C кабел и се поддържа бързо зареждане с 18W (9V/2A). Безжично зареждане няма, няма и IP рейтинг за защита от прах и вода. Т.е - не го мокрете, че става страшно. Разбира се, има си удобен сензор за пръстови отпечатъци, лицево разпознаване (стандартно, 2Д. т.е лесно може да бъде излъгано със снимка, но пък е удобно и работи бързо).
Колкото до софтуера, Mate 20 Lite си е супер. Идва с най-новия EMUI 8.2, на базата на Android 8.1 Oreo, като вероятно най-полезната новост е така нареченият Personal Shopping Assistant. Става въпрос за възможността, да направите снимка на нещо и след това, да задържите с два пръста върху снимката. Въпросният Shopping Assistant автоматично ще стартира разпознаване на продукта на снимката и след това търсене в Amazon. Удобно е.
Ами това е в общи линии Mate 20 Lite. За цената си, смартфонът кърти мивки и лепи плочки. Има си почти всичко - готин дизайн със стъклен гръб, огромен дисплей с прорез, готин хардуер, много RAM, страхотни камери, изкуствен интелект и яка батерия с поддръжка на бързо зареждане. Няма само безжично зареждане и не е водоустойчив. Но с това, феновете на Huawei вероятно са свикнали.