ДИЗАЙН
Honor 8 е прекрасен. Има страхотен дизайн, невероятно премиум излъчване, директно може да се сравнява с топ флагмените на пазара за 2016 година, но идва да доста по-ниска цена от тях... Всъщност, Honor 8 е известен като "достъпният флагман", което говори много за амбициите на Huawei като цяло. Нещо повече, Huawei очевидно признават плюсовете в смартфоните на останалите топ производители и в Honor 8, те са взаимствали най-добрите черти от Apple, Samsung, LG и други, което го прави още по-привлекателен. Иначе казано, едва ли има нещо, което да Ви липсва в Honor 8 - има всичко, че и... повече...
Huawei Honor 8 е с така нареченият dual glass дизайн или простичко казано - и на лицевата страна и на гърба има стъкло. И докато на лицевата част е 5.2 инчовият Full HD IPS LCD дисплей, то стъклото на гърба на смартфона е от 15 пласта, които пречупват светлината по неописуемо красив начин.
Нещо повече, дисплеят и стъкленият гръб имат извито в краищата 2.5D защитно стъкло, които носят тази плавна извивка към страничната алуминиева рамка. Определено изглежда и се усеща изключително премиум в ръката, като има и още една приятна изненада. Противно на очакванията ни - стъкленият гръб почти не регистрира отпечатъците от пръстите ни. Може да звучи странно, но е факт, че колкото и да го докосваме на гърба - отпечатъци почти не остават, което си е постижение за смартфоните със стъклени гърбове.
В горния ъгъл е двойната камера, а до нея са лазерният автофокус и dual-tone LED светкавицата, като за пръв път видяхме такова изпълнение с две камери в Huawei P9. Камерите пак са 12MPx-ови с F/2.2 бленда и приниципът им на работа е същия, но не са Leica сертифицирани и се използват други камера-сензори. Едната камера отново е с RGB или цветен сензор, а втората е с монохромен или черно-бял сензор. Двете камери снимат едновременно, като Huawei обединяват силните им страни в едно изображение. Черно-бялата камера не обръща внимание на цветовете и улавя само светлината върху обектите в кадъра. По този начин, поне на теория, тя би трябвало да улавя повече детайли, да има по-добра яркост и по-добра острота на изображението. Цветната камера пък, наслагва цветовете върху черно-бялата снимка и резултатът е по-добри снимки. И да, Huawei Honor 8 снима чудесно на светло - снимките са контрастни, имат живи цветове и изглеждат чудесно. Не е идеален при слаба осветеност, но и не са много смартфоните, които се справят по-добре… Основната камера може да записва Full HD видео при 60 кадъра в секунда и slow-motion видеа при 120 кадъра в секунда.
Honor 8 не може да записва 4K видео, както повечето флагмени в момента на пазара. И докато това не е болка за умиране, липсата на оптична стабилизация може да се окаже проблем за някои. Все пак, и за това има решение - докато записвате видео, можете да активирате електронна стабилизация на изображението от настройките на камера-приложението, което помага.
На гърба на Honor 8 се намира и сензорът за пръстови отпечатъци. Тук няма как да не останете впечатлени. Разбира се, той работи безупречно, но това далеч не е най-готиното тук...
Сензорът за пръстови отпечатъци в Honor 8 работи и като физически бутон. Той е кликаем, също както при LG G5 например, но се използва по по-разумен според мен начин. Вие избирате какво да прави при натискане, натискане със задържане и двойно натискане. Това е така нареченият Smart Key или умен бутон и можете да избирате активирането на различни шорткъти или приложения. Добра идея е например, да го настроите с еднократно натискане да активирате камерата - със сигурност няма да пропуснете важните кадри в ежедневието си.
На дясната страна са volume up/down бутоните, а под тях е power бутонът, който е с почти незабележима текстура. Целта на текстурата е да успявате да разпознавате Power от Volume бутоните и мисията е изпълнена - ще го разпознаете.
Honor 8 работи с две СИМ карти, като слотът за тях се намира на лявата страна на смартфона. Важен момент е, че СИМ 2 слотът е хибриден, което означава, че можете да поставите microSD карта за разширяване на вградената памет.
Долу са решетката за високоговорителя, основният микрофон, жакът за 3.5мм вход за слушалките и новият USB Type-C порт за зареждане и синхронизация с компютър. Предимствата сме коментирали много пъти, но накратко - по-високи скорости на трансфер и разбира се, той е обратим - т.е можете да включвате кабела по двата начина.
Отгоре са вторият микрофон за изолиране на шума по време на разговор и инфрачервеният порт за дистанционно управление. Очевидно, можете да използвате Honor 8 за да управлявате домашните си аудио, видео, климатици, сет-топ боксове и много други.
Точно над дисплея са предната 8MPx камера с F/2.4 бленда, която също може да записва Full HD видео и решетката за говорителчето. Тук, Huawei са скрили и светодиодна индикация, светеща в няколко цвята, което е чудно и феновете ще го оценят...
ХАРДУЕР И БАТЕРИЯ
Honor 8 е с осемядрения HiSilicon Kirin 950 чипсет на Huawei, има четириядрен Mali-T880 графичен ускорител и 4GB RAM памет. Това автоматично го нарежда в категорията на супер-смартфоните и чак е странно, че P9 флагменът на компанията има версия с 3GB RAM, а Honor 8 идва само и единствено с 4GB RAM. Предлага се в два варианта спрямо размера на вградената памет - 32GB и 64GB. Разбира се, повечето потребители ще се възползват от 32GB-овата версия заради по-ниската цена и това е съвсем логично. Още повече, че винаги можете да разширите паметта с microSD карти.
За съжаление обаче, също както повечето производители, Huawei са изрязали Adoptable Storage опцията от Android 6.0 Marshmallow, вероятно за да продават по-успешно и 64GB-овата версия на смартфона.
Все пак, оставили са USB On-The-Go функционалността и стига да имате USB On-The-Go кабел завършващ на Type-C конектор (или пък съответния преходни) - просто бодвате флашка и прехвърляте файлове от и към смартфона без никакви проблеми.
Huawei Honor 8 поддържа 4G LTE мрежи, има две антени, като може бързо да превключва към тази с по-добър обхват, има Bluetooth 4.2 Low Energy, GPS с поддръжка на A-GPS, GLONASS и в общи линии няма от какво да се оплачем.
Батерията на Honor 8 е 3000 mAh, което си е постижение за 7.5-те мм дебелина на смартфона. Според Huawei, смартфонът без проблем ще издържи 1.22 дни при сериозно натоварване и до 1.77 дни при нормална употреба.
Според нашите тестове, Honor 8 издържа 5 часа в режим на светене на дисплея, което е доста добър резултат. Доста над средното ниво най-малкото... Освен това, поддържа се и бързо зареждане при 9 волта и 2 ампера, благодарение на което батерията може да бъде заредена до 47% за 30 минути. Разбира се, ако използвате оригиналното зарядно от кутията.
В заключение, хардуерът и батерията на Honor 8 са предостатъчни за абсолютно всичко - от тежки игри, до работа с документи или сърфиране в мрежата. Никакви забележки тук.
СОФТУЕР
На тема софтуер, най-ясно личат всички идеи, които Huawei са взаимствали от останалите производители на смартфони. Honor 8 идва с EMOTION 4.1 на базата на Android 6.0 Marshmallow и на практика е много далеч от така нареченото "чисто Google изживяване". В този случай обаче, аз лично приветствам това- той е прекрасен микс от всичко на всички.
Интерфейсът или по-точно начинът на управление, доста наподобява на този от iOS, като има добавени десетки дребни екстри, които подобряват потребителското изживяване. Дори анимациите при отваряне и затваряне на папките, много наподобява тази в iOS.
Първо, няма App Drawer и всички приложения са разположени на началните екрани. Можете да поставите в папки тези приложения, които не използвате или със зуум-аут жеста - дори да ги скриете изцяло.
Recent Apps бутонът извежда като "карти" последно отворените приложения, като с жест нагоре можете да ги затваряте едно по едно, а жест надолу - да ги заключвате в RAM паметта. При наличието на 4GB RAM - това е превъзходна екстра. Има и бутон за изчистване на всички приложения, с изключение разбира се на заключените в RAM-а.
Има HUAWEI HOME търсене със слайд надолу от някой от началните екрани и тук бързо можете да достъпите до контакти, приложения и СМС-и. Apple наричат тази функция Spotlight Search в iOS, но без значение как точно се казва, удобно е и работи добре.
В настройките също има търсене, което също е готино.
В настройките на дисплея пък, има Eye comfort опция, която първо видяхме в iPhone, като Night Shift. За съжаление, тук не може да се зададе автоматично активиране на Eye Comfort в тъмните часове на денонощието, но пък е добре че я има...
Всъщност, единствената ни забележка на тема потребителско изживяване е липсата на жест от ляво на дясно за "назад" в настройките, както е при iPhone. В случай, че Huawei гледат това ревю - вероятно е добре поне да обмислят добавянето на този жест в следващата версия на Emotion. Ще се получи още по-добре.
Huawei са добавили и Smart Power 4.0 приложение за пестене на енергията на батерията. Тук пък ще видите много идеи, познати от смартфоните на Samsung...
За да не натоварвате много процесора и съответно да пестите енергия, можете да намалите резолюцията на дисплея от 1920 х 1080, на 1280 х 720 пиксела.
Има и няколко допълнителни режима за пестене на енергия - SMART за автоматично регулиране на честотата на процесора и мрежите, за по-балансирано представяне на смартфона и ULTRA POWER SAVING, който орязва почти всичко в смартфона, оставяйки само основни функции като обаждане и СМС-и и преминава в черно-бял режим на дисплея.
Има и така наречената WiFi+ опция, която първо използваха BlackBerry, още със старите си BB5,6 и 7 версии на операционната система. По-късно я видяхме в iPhone и моделите на Samsung, като целта е смартфонът автоматично да прецени дали да използва WiFi или интернета от мобилния оператор, за да осигури най-добра свързаност към интернет. Някой може да не харесат тази идея, но пък може да е адски полезна, в случай че сте свързани към WiFi мрежа, чийто интернет е спрял поради някаква причина...
Ето и нещо, което за пръв видяхме в LG... От Settings, след това в Smart Assistance и Navigation Bar, можете да променяте какви бутони и как точно да са подредени на дока за навигация. Новият, четвърти бутон, улеснява извикването и прибирането на лентата за известия, което е доста удобно при работа в движение и с една ръка.
А докато стана въпрос за работа с една ръка, ето и нещо, което сме виждали и при моделите на Xiaomi. С жест наляво или надясно върху дока бара, Honor 8 автоматично оръзмерява размера на дисплея, така че да можете да достигнете до всяка точка само с палеца си.
В Emotion 4.1 има и още готини неща, като заслугата е изцяло на Huawei. Не е необходимо да чакате Android 7.0 Nougat за да получите жестове при сензора за пръстови отпечатъци. В Honor 8, можете да настроите да извиквате центъра за известия със слайд надолу и да го прибирате със слайд нагоре, а със жест наляво и надясно - можете да разглеждате снимки в галерията.
Можете да правите скрийншот с двойно почукване с кокалчето на пръста си. Ако пък гледате уебсайт, който е със скролиране - изписвайки буквата “S” с кокалчето на пръста си, ще направите скрийншот на цялата страница, което си е доста полезна екстра.
Можете дори да записвате видео на всичко, което се случва на екрана на смартфона. Също полезна екстра, ако се наложи да обяснявате на някой в другия край на града или страната, как точно да използва дадено приложение например. Просто му снимате кратко видео упътване с видео и готово.
И това далеч не е всичко... Харесва ни и опцията за превключване на интерфейса в "опростен" режим, след което можете да предоставите смартфона на по-възрастните потребители, без да се притеснявате, че може да омажат нещо или пък, че няма да виждат добре.
Готино е наличието на профили на операционната система, опцията за избиране на тон на звънене на всяка СИМ карта поотделно, наличието на Floating DOCK бутон за втори метод за управление на интерфейса, опцията за планирано включване и изключване на смартфона и много-много други.
Разбира се, наред с хубавите неща, Huawei са добавили и някои... как да ги нарека... излишни екстри взаимствани от Samsung, като любимата ни е TILT за преместване на икона от един екран на друг.. Едва ли някой, някога ще използва това, но - видели са го, добавили са го. Другите сензор ориентирани екстри са си ОК. Това са обръщане на смартфона с дисплея надолу за да спрете звука, да намали звука щом го вдигнете или пък директно да отговорите на входящо повикване, щом вдигнете смартфона към ухото си.
Камера приложението е същото като при Huawei P9 - изключително опростен интерфейс и адски много функции. Със слайд надясно са различните режими на снимане - стандартна снимка, снимане в PRO режим, режим с разкрасяване, видео, PRO-режим на видеото, видео с режим на разкрасяване, храна, панорама, HDR режим, нощен режим, slow-motion, time-lapse и други. Също както при P9, можете да снимате с изкуствено БОКЕ, при което софтуерът размазва фона на заден план и прави изключително ефектни снимки.
Със слайд наляво са настройките на камерата, а след като направите някоя снимка - имате най-богатия редактор на снимки, на който сме попадали в смартфон - завъртане, изрязване, филтри, редакция на цветовете и много-много други. Не ме разбирайте погрешно, всичко това може да бъде направено и с допълнително приложение, но е готино, че не се налага да сваляте такова. Всичко си има в стоковото камера-приложение. Всъщност, целия Emotion 4.1 на Huawei залага на това - да има всичко, което използват повечето потребители и да не се налага да търсят приложения…
Всъщност, единствената ни забележка на тема софтуер (предполагам, че е софтуерна недомислица) е автоматичната подсветка на дисплея. Самият дисплей е супер, яркостта му също е супер, но щом го оставите да регилира автоматично осветеността - той просто е по-тъмен отколкото би трябвало, което е дори дразнещо на моменти. За да си спестите излишни нерви, препоръчвам Ви - да не сте с автоматично управление на подсветката.
Това е Honor 8. Той определено е флагман, има страхотни камери, които в комплект с богатия редактор на изображения ще Ви направи безсмъртни на второ ниво с три човечета във фейсбук, има супер мощен хардуер, претъпкан с полезни екстри Emotion 4.1 интерфейс и неповторим дизайн. И всичко това на доста по-ниска цена от тези на останалите флагмени на пазара. Очевидно е, че Huawei се целят високо и както се казва “Голям си толкова, колкото големи са мечтите ти”. А мечтите на Huawei определено са доста смели.