Още с разопаковането на HTC U Ultra ни очаква приятна изненада. Под транспортното фолио, буквално блести HTC U Ultra. Приемете го буквално, гърбът на U Ultra е толкова лъскав, че спокойно може да се използва за огледало. Е това си идва със своите недостатъци (разбирайте че ще събере отпечатъците на всичките Ви пръсти), но затова пък от HTC са подготвили втора изненада - подаряват и кърпичка с която да го почиствате. Нов гъдел, който не сме срещали наскоро. А ако и опцията да го почиствате редовно не Ви кефи - ето трета изненада - гръбче. Гръбчето е прозрачно, за да се вижда цвета на смартфона, но в същото време е твърд, което е в пъти по-добър вариант от меките, силиконови гръбчета. Или поне според нас е така.
Окомплектовката включва и новите HTC USonic адаптивни слушалки и забележете - те са с USB Type-C порт. Това разбира се означава само едно - 3.5 мм жак вече го няма. Спокойно, след като iPhone потребителите свикнаха без 3.5 мм жак за слушалките, феновете на HTC също ще се справят. Добрата новина е, че с въпросните USonic адаптивни слушалки, можете да настроите собствен аудио профил, който да компенсира ако се налага, честотите и силата на звука към всяко от ушите Ви. Това вероятно е първата екстра, която изцяло съвпада с идеята на новата U серия и в случая на U Ultra.
Дизайнът на U Ultra е много интересен. На гърба е това до блясък полирано стъкло (в случая Gorilla Glass 5), което пречупва светлината по различен начин и се получават красиви отблясъци. Рамката пък е метална и изглежда като естествено продължение на стъкления гръб. После - всичко това преминава в дисплея с 2.5D извито Gorilla Glass 5 защитно стъкло. HTC наричат този дизайн liquid surface design. Концепцията стъкло + метал при смартфоните от една страна не е нищо ново, но от друга, никой смартфон не прилича на HTC U Ultra...
Уникалното от дизайна се пренася и към цветовете...
HTC U Ultra се предлага в няколко цвята - brilliant black, sapphire blue и този - ice white. "Ледено бяло"-то на HTC, някои наричат сапфирено бяло или дори перлено бяло, като истината е, че бялото просто е различно. Както и дизайна. Различно от всичко останало на пазара в момента.
Цялата история с полираното до блясък стъкло, се повтавя и в 128GB-вата версия на модела (тази в нас е 64GB), но там вече говорим за сапфирено стъкло. Сапфир има и в 64ГБ-вата версия - но само тук на основната камера на гърба.
Като стана въпрос за основната камера, тя очевидно стърчи. Смартфонът е с дебелина от 8мм, а в P-серията на Huawei например, камерите не стърчат дори при 7мм дебелина. Тук явно става въпрос за избор - искаме ли оптична стабилизация на изображението или не искаме. Ние лично искаме леко стърчащата камера, защото така или иначе най-вероятно ще я скрием с калъф. Но идеята да имаме оптична стабилизация ни допада - по-добре изглеждащо видео и по-бърз фокус при правене на снимки.
Колкото до параметрите на камерата, тя е същата като на миналогодишния HTC 10 флагман - 12MPx с UltraPixel 2 сензор, който подобрява доста нещата при слаба осветеност. Налице са още технологиите phase-detection автофокус, лазерен автофокус, има двойна LED светкавица, отворена F/1.8 бленда и оптична стабилизация на изображението.
Снимките са страхотни. Може да записва видео с до 4К резолюция, поддържа се slow motion и всичко това е с приятен и удобен интерфейс.
Предната селфи камера е 16MPx, като любопитен момент при нея е, че може да се превключи към 4MPx UltraPixel камера, за още по-добри снимки при слаба осветеност. Също както и при HTC 10 и в случай на необходимост, тя може да използва дисплея като предна светкавица.
ДИСПЛЕИ
Без съмнение, най-интересната част от дизайна на HTC U Ultra е дисплеят му. Или по-точно - двата му дисплея.
Основният дисплей е 5.7 инчов, IPS LCD5 матрица с Quad HD резолюция. Също както при HTC 10, дисплеят е страхотен - ъглите на видимост са супер и всичко е перфектно. Разликата е, че вече е доста по-голям. Въпреки, че скокът от 5.2 към 5.7 инча, може да не звучи като кой знае колко много, на практика разликата е огромна. HTC U Ultra си е по-скоро малък таблет, отколкото смартфон.
И това не е всичко. Над дисплея и вдясно от селфи камерата има допълнителен, втори, 2.05 инчов дисплей със 160 х 1040 пиксела резолюция. Очевидно той не заема цялата широчина на смартфона (както е при основния дисплей) и на практика излиза, че размерът на пикселите тук е същия, колкото на основния дисплей или говорим за гъстота на пикселите около 513.
Работата с допълнителния дисплей е много подобна на тази от смартфоните на LG с два дисплея. Той показва няколко екрана с информация за времето, музика, често използвани контакти, често използвани приложения, календарни известия и бележки, като преминаването към всеки от екраните е със слайд.
В допълнение, HTC са добавили и някои хитринки тук. Докато смартфонът е заключен, с двойно тапване можете да активирате основния дисплей. Същото важи за малкия дисплей - двоен тап и той светва. Още по-удобното е, че също както при iPhone 6s, iPhone 7 и iPhone SE - щом вдигнете телефона от бюрото, малкият дисплей ще светне и ще разберете какво се случва в смартфона. Много полезно е например опцията да активирате фенерчето - просто вдигате смартфона, малкото дисплейче се активира и тапвате на фенерчето. Не е ядрена физика, а е доста удобно.
Нещо, което ще отличава втория дисплей на HTC U Ultra, от този на LG V20 например, е новият HTC Sense Companion. Полезната информация от новия асистент от HTC, ще излиза именно на допълнителния дисплей. Колкото до Sense Companion, той ще представлява изкуствен интелект от HTC, който ще се самообучава от поведението и задачите на потребителя, за му предоставя навреме и полезна информация.
Ето пример. Ако имате записана среща в календара, Sense Companion, ще прегледа какво е времето навън и ако има дъжд или сняг например, ще Ви извести по-рано от нормалното, предполагайки, че трафикът може да е по-лош (заради времето) и че ще Ви е необходимо повече време за да достигнете до срещата. Или пък, преди да излезете - просто ще Ви предупреди да се облечете по-топло, защото навън е студено или се очаква застудяване.
Примерите могат да са много, но на какво точно ще е способен Sense Companion, тепърва ще разберем, защото все още, той не е активен в смартфона. Очаква се, HTC да го пуснат още този месец като системен ъпдейт на операционната система. До тогава, можем само да гадаем колко добър ще бъде.
Под дисплея се намират Home бутонът на HTC U Ultra и Back и Recent Apps бутоните от двете му страни. Всъщност, Home бутонът е капацитивен, въпреки че се усеща като бутон. Обратната връзка при докосване е реализирана с вибрация и звук. В него е вграден и сензорът за пръстови отпечатъци. Всичко тук работи без проблеми - бързо, точно и коректно.
ВИСОКОГОВОРИТЕЛИ и МИКРОФОНИ
HTC U Ultra разбира се онаследява BoomSound системата с два високоговорителя от предходните модели на компанията. Също както при HTC 10 - долният високоговорител свири басите, а горният - средните и високите честоти. Звукът е силен, но не е нещо уникално - чували сме и по-добър звук от смартфон.
Ето нещо обаче, което не се среща във всеки смартфон. HTC U Ultra има цели 4 микрофона. От една страна, те ще работят постоянно, като по този начин ще обслужват гласовите команди за HTC Sense Companion асистента на компанията, а от друга - могат да записват така нареченото 360 градусово или 3D аудио.
Четирите отвора за микрофоните се виждат - стандартните два са долу до USB Type-C порт и горе - до слота за SIM картите. Третият и четвъртият - съответно на гърба на смартфона и до предната селфи камера. Разположени по този начин, те сочат в четирите посоки и така покриват 360 градуса, за да се получи въпросното 3D аудио.
Според наличната за момента информация за Sense Companion, четирите микрофона ще могат да се използват и за още нещо. Те ще могат да изолират само Вашия глас от околния шум на разстояние до 6 крачки, като по този начин ще има и гласово отключване на смартфона. Естествено, става въпрос за гласово отключване само с Вашия глас, а не с гласа на комшията.
ДВЕ СИМ КАРТИ, USB Type-C
Любопитен момент и не малко предимство в HTC U Ultra e, че смартфонът поддържа две СИМ карти. Поставят се тук от горе, като имайте предвид, че слотът за СИМ2 е хибриден. Иначе казано, можете да използвате HTC U Ultra или с две СИМ карти или с една СИМ карти и microSD карта (поддържат се карти до 256GB).
HTC U Ultra има 64GB вградена памет, което най-вероятно ще Ви е напълно достатъчно, но винаги е добре да има и слот за разширяване на паметта. Още повече, имайте предвид, че HTC са един от малкото производители на смартфони, които не орязват опцията за Adoptable Storage от Android 6.0 Marshmallow. Иначе казано, можете да сложите microSD карта и да я присъедините към основната памет - а това е важно…
Вече казахме, че HTC U Ultra използва новия USB Type-C порт за зареждане и синхронизация с компютър. Още един важен момент… Поддържа се USB On-The-Go функцията, което си е супер. Ако разполагате с USB On-The-Go кабел - бодвате флашка и без проблем прехвърляте файлове от и към смартфона. Удобно е.
ХАРДУЕР
HTC U Ultra е със Snapdragon 821 чипсет от Qualcomm, 4GB RAM и както вече казахме - цели 64GB вградена памет. През следващите няколко месеца очакваме появата и на първите смартфони със Snapdragon 835, но освен ако не сте върли фенове на бенчмарк тестовете, това изобщо няма да е проблем. HTC U Ultra се справя без проблем с най-тежките игри и това е съвсем нормално - все още, Snapdragon 821 е най-мощният чипсет на пазара. Да не забравяме, че LG G6 и Google Pixel също са със Snapdragon 821.
Резултатът на HTC U Ultra в AnTuTu е почти 140 000 точки, а в GeekBench 4 - 1648 точки в single-core теста и 4025 в multi-core теста.
Батерията не HTC U Ultra е 3000 mAh, което никак не е малко. Предвид огромния 5.7 инчов дисплей обаче - очаквайте да го зареждане всяка вечер. Съвсем нормална ситуация за смартфоните в наши дни. Добрата новина - поддържа се Quick Charge 3.0 на Qualcomm и зарядното в комплекта поддържа Quick Charge 3.0.
Това обаче не е всичко на тема батерия… Има вграден софтуер, който полага допълнителни грижи за батерията на HTC U Ultra. Става въпрос за Boost+ приложението.
Boost+ се грижи за бързата работа и издръжливостта на батерията на смартфона, като чрез него можете да освобождавате RAM, да оптимизирате работата на приложенията във фонов режим, да чистите кеш-а и дори за заключвате с парола някои приложения. Определено е доста полезна екстра.
И това обаче не е всичко… В настройки и после в POWER имате възможност да оптимизирате живота на батерията, както и два режима за пестене на батерия - Power Saver и EXTREME POWER SAVING MODE.
Първият, POWER SAVER, намалява работната честота на процесорните ядра, редуцира сървисите за местоположение, намалява подсветката на дисплея и изключва вибрацията като обратна връзка.
EXTREME POWER SAVING MODE пък изключва много от екстрите в Android - спира интернет свързаността при изключен екран и изключва опциите за дистанционно заключване, форматиране и локация на смартфона.
И двата режима, могат да се настроят, да се активират автоматично, щом батерията Ви падне под определен процент.
Накратко, въпреки огромния 5.7 инчов дисплей (че и втори с допълнителни екстри), няма за какво да се притеснявате на тема батерия.
СОФТУЕР
HTC U Ultra идва с Android 7.0 Nougat версия на операционната система, Sense потребителски интерефейс и както вече споменахме - и новия, но НЕналичен в момента HTC Sense Companion асистент.
Един от ключовите моменти в Sense интерфейса на компанията, на който Ви обърнахме внимание още в ревюто ни на HTC 10, е че компанията премахва всички дублирани приложения. Вместо техните собствени - използват за основни, тези на Google. И това е добре за потребителите - на помощ за облачните услуги на Google, по-добра поддръжка, по-бързи ъпдейти и още вероятно куп други предимства.
От HTC добавят само Boost+ приложението, за което споменахме преди малко, тяхно мейл приложението (което може да не използвате), теми предоставящи огромна свобода (особено с freestyle режим за разположение на иконите) и Blinkfeed. Последното лесно може да бъде премахнато, за да не Ви пречи в случай, разбира се, че не Ви допада.
Естествено, app drawer-а, началните екрани и заключения екран също са пипнати от HTC, но възможността да се персонализират по Ваш вкус, без да пречат на плавната работа на устройството, си е предимство.
Заключеният екран поддържа жестове и още от него, лесно можете да стартирате някое от приложенията на док бара.
Началните екрани могат да станат неузнаваеми чрез freestyle темите, а екраните с всички приложения могат да бъдат пренаредени изцяло по Ваше желание - като филтрите и решектите са доста.
Всичко това, отново е препратка към новия U под-бранд. Потребителят, т.е U или Вие, сте в центъра на събитията. Персонализирате по Ваш вкус.
Разбира се, с Android 7.0 Nougat идва и така наречената multi window функционалност. И за да не се чудите как да активирате тази екстра - ето как става. Отваряте някое приложение, което поддържа multi windows функционалността и след това - задържате с пръст на Recent Apps бутона. Отвореното приложение заема горната част на екрана, а на долната можете да изберете второ от последно използваните приложения. Лесно е.
За да улеснят още повече работата със смартфона, HTC са добавили и супер бърз преход към предното използвано приложение. Просто тапвате два пъти на Recent Apps бутона и готово - вече сте предното приложение. Дори да не Ви се струва кой знае какво - повярвайте чудно е. Представете си, че четете статия и някой Ви пише на вайбър примерно... Отговаряте му и се връщате към статията. И това се повтаря няколко десетки пъти... Двоен тап и мигновеното прехвърляне на предходното приложение е изключително удобно и бързо - просто спестявате всички преходи и анимации при активирането на Recent Apps и превключването.
Налице са още по-дребни, но готини детайли. Можете да променяте цветната температура на дисплея, да активирате Night режим (което е нещо като Night Shift на Apple) и много други. Като цяло, HTC са добри и нещата, които са вградили са полезни за потребителите.
Ето нещо интересно... Не видяхме нито едно предварително инсталирано приложение на Microsoft. Другите производители ги слагат, вероятно като част от споразумение с Microsoft за по-ниски лицензионни такси. Тук ги няма и това е супер. Ако пък толкова ги искате - винаги можете да си ги свалите.
HTC не успяват да се преборят със силната конкуренция и навика сред потребителите. Но определено се опитват. HTC 10 е страхотен, но не успя да възвърне позициите на компанията на мобилния пазар. HTC U Ultra вероятно също няма да стане "модерен", но определено е смартфон, който си струва. Той има страхотен и запомнящ се дизайн, UltraPixel камери които със сигурност ще Ви харесат, невероятни възможности за персонализация, четири микрофона за перфектен 3D запис на звук, втори дисплей за още по-голямо удобство при работа, две СИМ карти, предостатъчно мощен чипсет, 4GB RAM и много други. Е, малко е големичък със своите 5.7 инча (без втория дисплей), но това вероятно също е в графата "плюсове" за повечето потребители - модерно е и е доста удобно за игри и гледане на видео. А ако Sense Companion е и наполовина толкова добър, както се говори - HTC U Ultra става дори още по-добър.