ДИЗАЙН
Първото, което ще видите в Honor 9 е дисплеят му. Има 5.15 инчов IPS LCD дисплей с Full HD резолюция. В сайта на Corning, пише че дисплеят на Honor 9 е покрит с Gorilla Glass 3 защитно покритие. Не е Gorilla Glass 5, както при Huawei P10 например, но защита има. Или поне така се твърди… Предвид, че в даден момент, видеото така или иначе, ще но доведе до въпроса Honor 9 или P10, ще отбележа един "плюс" в полза на P10.
Дисплеят е страхотен разбира се, но сякаш нещо липсва… Той просто не е секси. И как би могъл да бъде с толкова “скучен” според съвременните разбирания дисплей. След анонса на Galaxy S8, Galaxy S8+, LG G6, Galaxy Note 8, Xiaomi Mi Mix 2 и iPhone X с издължените дисплеи и съотношение на страните 2:1 - този на Honor 9 изглежда малко демоде. И пак казвам - страхотен е, просто изглежда морално остарял, като причината е в конкурентните модели на пазара. “Да”, но е по-евтин ще кажете… Ще стигнем и до там…
Под дисплея на Honor 9 е Home бутонът с вграден сензор за пръстови отпечатъци. Тази година, Honor 9 последва примера на P10 и очевидно сензорът е под дисплея, на лицевата страна на смартфона, вместо на гърба му. Ок е, удобен е и работи наистина светкавично. Също както в P10. Единственото, което ме притеснява е, че Honor 9, както и P10 между другото, с предно разположението сензори за пръстови отпечатъци, започват да изглеждат малко демоде, на фона на останалите производители… А това може да е проблем…
Едно лирично отклонение. Huawei не са просто поредният производител на смартфони. Те са третият по големина производител на смартфони в света. Нещо повече, през месец юли (само за месец юли), те изпревариха Apple по продажби и се превърнаха във втория най-голям производител на смартфони в света, веднага след Samsung. Вероятно е за кратко, защото юли е възможно най-слабият месец на ябълковата компания, точно преди анонса на следващите iPhone-и през септември - но факт. За месец юли, Huawei са вторият по големина производител на смартфони в света. А това си е отговорност. Липсата на модерен и безрамков дизайн, може сериозно да промени устрема им към върха.
Следващото, което няма как да не забележите в Honor 9, е гърбът му. Също както при Honor 8, той е от стъкло, което пречупва светлината по страхотен начин. Изглежда адски красиво и наистина е... Разликата с миналогодишния Honor 8 е, че в Honor 9 краищата на гърба вече за леко извити. Иначе казано, използвано е така нареченото 3D стъкло. Тези извивки преливат в металната рамка и това е... Това е нещо, което сте виждали и преди в смартфоните на Samsung. Всъщност, ако Huawei можеха да извият и дисплея по същия начин, щеше да се получи така нареченият "симетричен дизайн" на Samsung. Е, дисплеят в случая не е извит и няма симетричен дизайн, но гърбът... гърбът определено е вдъхновен от флагмените на Samsung. Е, вече знаем предпочитанията на дизайнерите на Huawei...
Останалото е ясно - две камери на гърба, които изобщо не стърчат (което е готино), USB Type-C който поддържа бързо зареждане, 3.5 мм жак за слушалки, високоговорител, power on/off и volume бутони от дясно, слотът за двете СИМ карти отляво, а горе са вторият микрофон за изолиране на околния шум по време на разговор, заедно с инфраред сензора с който да управлявате телевизора си например. Нищо не липсва, всичко си е на мястото.
Като цяло, изработката на Honor 9 е перфектна. Като единствен недостатък на този дизайн е, че лъскавият гръб на смартфона лесно може да се надраска. И за да го предпазите, добре е да използвате гръбче. Huawei знаят това и са Ви подготвили приятна изненада - в комплекта има пластмасов, прозрачен кейс, който ще реши проблема. Е, с калъфа, Honor 9 ще загуби част от чара си, но пък ще го предпазите. Допълнителен бонус е, че с калъфа, Honor 9 няма да се хлъзга толкова много.
ХАРДУЕР
На тема хардуер, Honor 9 си е истински флагман. На практика, смартфонът е точно толкова мощен, колкото P10. Същият осемядрен Kirin 960 чипсет с четири слаби Cortex A53 процесорни ядра @1.8GHz, четири мощни Cortex A73 ядра на 2.4GHz и осемядрен Mali G71 графичен ускорител. Никакви проблеми с ежедневните задачи, при сърфиране в мрежата и в тежките игри.
Всичко това е подплатено с 4GB RAM и 64GB вградена памет, които отново са присъщи за флагманите в момента. Не само, но най-вече флагмените идват с 4GB RAM и 64GB памет... И за да е пълна картинката, можете да разширите вградената памет с microSD карта.
Тук има нещо важно. Honor 9 може да работи с две СИМ карти. Разбира се, не е някаква иновация, но ако ще сравняваме Honor 9 с другите двусимови флагмени на пазара - разликата в цената се увеличава. Разбирайте, че ако гледате на Honor 9 като на флагман с две СИМ карти - той е доста по-евтин от останалите.. Точка слагаме ПЛЮСЧЕ в полза на Honor 9.
Накрая на хардуерната част, но не на последно място - Honor 9 е с дебелина от 7.5 мм, в който Huawei са побрали 3200 mAh батерия. Като се има предвид, че Galaxy S8 има по-малка 3000 mAh, и в същото време - по-голям дисплей, с по-висока резолюция и няма проблем с батерията - изобщо не се притеснявайте за живота на батерията в Honor 9. Без проблем ще издържи цял ден с едно зареждане.
КАМЕРИ
Така. Стигнахме до най-интересна лично за мен част, и ключов момент в Honor 9 - камерите. Honor 9 има две камери на гърба. Едната е с 12MPx RGB или цветен сензор и F/2.2 бленда. Втората е с 20MPx монохромен сензор и отново с F/2.2 бленда. На пръв поглед, сетъпът с камерите е много сходен с този на P10 флагмана на Huawei.
Разликите обаче са две.
Първо, при Huawei P10 камерите са Leica брандирани, докато при Honor 8 не са. Лично за мен, това изобщо не е фатално. Миналата година, Honor 8 също се различаваше от P9 по липсата на Leica брандирани камери, но не му отстъпваше много на тема мобилна фотография. Това с Leica брандинга, или по-скоро с липсата му, повтарям, лично на мен не ми пречи...
Втората разлика обаче е по-сериозна... Honor 9 няма оптична стабилизация на изображението. Има цифрово стабилизиране на изображението по време на снимане на видео, но не е същото. А и не работи при снимане на 1080p видеа при 60 кадъра в секунда или при 4K видеа. Няма как да помогне и при правенето на снимки. Липсата на оптична стабилизация на изображението в никой случай, не е фатална, но - Huawei P10 вече има такава. Съвсем естествено, наличието на оптична стабилизация на изображението в P10 го издърпва едни гърди пред Honor 9 на тема камера. Със сигурност. И то независимо дали ще правите снимки при слаба осветеност, дали ще разчитате на още по-бърз фокус или пък ще снимате видео.
Просто тази година, на тема камери, P серията на Huawei увеличи преднината си от Honor серията, спрямо миналата година. ГОЛЯМ плюс за P10... Или голям минус за Honor 9... Зависи от гледната точка.
Интерфейсът на камерата Ви е познат от P10 например - със слайд надясно има адски много режими на снимане (включително slow motion и Pro режим с ръчни настройки), а със слайд наляво са настройките.
Иначе, Honor 9 се представя страхотно със снимките. Налице е ръчно регулиране на блендата, за да получите страхотно боке и аз лично много си падам по тази екстра напоследък. Снимките са страхотни…
Иначе казано, камерите на Honor 9 изобщо не са лоши, даже са супер. Просто отстъпват на тези в Huawei P10. В статията на сайта ни, ще публикувам няколко снимки, направени с Honor 9 с линк към оригиналните снимки, за да оцените точно колко добре снима Honor 9.
Предната 8MPx-ова камера също е супер, но отново отстъпва на тази в Huawei P10 - в Honor 9 тя е с фиксиран фокус, докато в P10 има автофокус. От друга страна, има си филтър са красота и за боке ефект, което е готино и ще направи селфитата Ви още по-яки.
СОФТУЕР
Honor 9 идва с Emotion UI 5.1 на базата на Android 7.0 Nougat. На практика, ситуацията е идентична с тази в Huawei P10. По подразбиране няма App Drawer, но можете да го активирате и да получите интефейс с който сте свикнали да работите.
Можете и да промените функционалността на капацитивните бутони от двете страни на Home бутона - кое да е Back и кое да е Recent Apps.
Нещо повече, можете дори да изключите двата капацитивни бутона и да правите всичко с Home бутона и жестовете около него. Ето пример:
- едно тапване на HOME бутона - изпълнява Back
- задържане на HOME бутона, изпълнява HOME и ще ви отведе на началния екран
- слайд наляво или надясно, ще стартира последно използваните приложения или замества Recent Apps бутона
В случай, че си наложите и свикнете с този начин на управление из интерфейса - ще ви хареса. Идеята е взаимствана от Meizu и там се казва mBack (което идва от I AM BACK). Или поне при тях съм виждал за първи път подобно управление само с Home бутона. Има идея в това...
Разбира се, с Android 7.0 Nougat идва и split-screen функционалността. Можете да я използвате по няколко начина:
- докато сте в някое приложение, просто задържате на Recent Apps бутона. След това избирате второто приложение
- ако използвате смартфона само с Home бутона, слайдвате наляво или надясно върху Home бутона, за да активирате Recent Apps и след това влачите някое от приложенията към горната част на дисплея
- третият начин е, докато сте в някое приложение и искате да отворите второ - просто слайдвате с кокалчето на пръста си отляво-надясно или обратно, върху дисплея
- лично на мен, най-бърз и най-лесен ми се струва четвъртия начин - със слайд с два пръста от долния край на дисплея -> нагоре. Някак естествено ми идва избутването на текущото приложение нагоре, за да съм готов да избера второ.. Все пак - въпрос на избор е.
Emotion UI 5.1 е страхотен и в ревюто ни на P10 можете да разберете още подробности за това как работят и Ultra Memory и Ultra Response. Накратко, Ultra Memory ще намали фрагментацията в RAM-а и ще компресира приложенията там. Ultra Response пък, на базата на изкуствен интелект ще опита да предскаже поведението ви, за да направи реакцията на дисплея още по-бърза. Няма как да проверим всичко това, но технологиите на практика съществуват. Така че - приемаме го. Времето ще покаже как и дали се справят в Honor 9.
ФИНАЛ
И така.
Хубав ли е Honor 9?
Да - страхотен е.
Иновативен ли е?
Не. 2017 година, ще се запомни като годината на почти безрамковите смартфони, с огромни дисплеи в съотношение на страните 2:1. Honor 9 е супер, но - не е модерен.
От друга страна, всичко свързано с дизайна е въпрос на вкус и лични предпочитания. За някои, този, традиционен дизайн вероятно е по-добър. Със сигурност е по-здрав от модерните дизайни със супер тънки рамки. Както казах - въпрос на вкус.
Има нещо по-важно обаче. С Honor 8, Huawei позиционираха Honor бранда като флагменски смартфони с по-ниска цена от тази на P серията им. И “да” - Honor 9 наистина е по-евтин, но тази година, той сякаш заслужено е по-евтин от P10 - няма оптична стабилизация на основните камери и няма автофокус на предната камера (P10 има и двете). Honor 9 надгражда P10 пък - с наличието на две СИМ карти и инфрачервен сензор за дистанционно управление на телевизора например… Към момента на правенето на това видео Honor 9 струва 880лв, а P10 - 980 лв. Не е изключено, повечето потребители да се спрат на P10… Сложен избор…
Друг важен момент. Отново, в момента на снимане на това видео, Honor 9 струва 880 лв, а LG G6 който е от няколко месеца на пазара се предлага на 920лв… Да - в случая става въпрос за версията на G6 с 32GB памет и една СИМ карта, но пък за 40лв отгоре получавате страхотна камера с OIS, втора широкоъгълна камера, невероятен безрамков дизайн, по-добър и с по-висока резолюция дисплей и IP68 сертификат за издръжливост на прах и вода..
От този ъгъл погледнато, животът може да се окаже труден за Huawei и Honor 9...
Вие кое бихте избрали?