Вече няколко години, Samsung работят и в още една ниша - тази на "здравите" смартфони или иначе казано - смартфоните покриващи MIL-STD 810G стандарта. Казвам се Николай Великов, а в това видео ще видите именно такъв смартфон и това е новия Galaxy Xcover 4.
И така. Това е Galaxy Xcover 4. Покрива IP68 и MIL-STD 810G стандартите за издръжливост на прах, вода, екстремно-високи температури, вибрации, удари, излагане на пряка слънчева светлина, пръски солена вода и всевъзможни други неблагоприятни климатични условия.
Тук е добре да отворя една скоба. Според официалните данни от Samsung, благодарение на IP68 рейтинга си за защита, Galaxy Xcover 4 може да издържи във вода, на дълбочина до метър и половина за не повече от 30 минути. Има се предвид сладка вода, не солена. Компанията изрично споменава, че може да издържи на “пръски солена вода” или “мъгла от солена вода”, което е различно от това да плувате с него в морето. Затварям скобата.
И така, с Galaxy Xcover 4 не можете да бъдете гъзари. Не е създаден, за да ходите с него в Марионет или пък, за да копаете крипто-валути. Нито е достатъчно красив за едното, нито достатъчно мощен за второто, независимо дали ще използвате процесора или графичния ускорител - нито едно от двете, не му е силна страна.
Като стана въпрос за хардуера - Galaxy Xcover 4 идва с икономичния на тема енергия, четириядрен Exynos 7570 чипсет, състоящ се от четири Cortex A53 процесорни ядра на 1.4GHz, 2GB RAM и 16GB вградена памет. Ще можете да работите с него, да прегледате някой сайт, дори да поразцъкате някоя игра… Но.. Не това е идеята тук. Тук всичко се върти около полезността и издръжливостта.
Няма дори сензор за пръстови отпечатъци. И не защото не може да се включи в смартфон за около 400-500 лв, а защото просто няма нужда от него. Предвид, че става въпрос за смартфон за работа в тежки условия - по-скоро би било неудобно, да сваляте ръкавиците, за да използвате сензор за пръстови отпечатъци.
Всичко излишно е премахнато, а това което е останало - няма да спечели първо място в някоя изложба.
Разбирайте, че Galaxy Xcover 4 изглежда грубоват на пръв поглед. И това е напълно нормално - това е идеята зад смартфона. От друга страна, може да се каже че Galaxy Xcover 4 си е направо "компактен", “симпатичен”, тънък и елегантен в сравнение с преките си конкуренти от Cat и Sonim. Освен това е и по-евтин...
Корпусът му е от гумирана пластмаса. Изглежда здрав, усеща се здрав и вероятно наистина би издържал на изпускане например. Нещо повече, четирите ръба са допълнително заздравени и биха поели удара при евентуално изпускане.
Обратно на съвременните и модерни безрамкови смартфони, тук имаме доста дебела рамка около дисплея. Въпреки, че не е толкова естетично, това отново заздравява конструкцията и прави смартфона по-издръжлив на изпускания.
Страничните рамки стърчат с около милиметър или два над дисплея, което пък предпазва самия дисплей. Дори да сложите стъклен протектор - рамките отново ще стърчат над него. Направено е, за да издържа и тези дребни детайли показват, че е мислено по темата. И е нормално да е така - все пак, това е четвъртият Xcover смартфон на Samsung и се предполага, че корейците вече са придобили опит в областта.
Под дисплея отново има вложена мисъл. Home, Back и Recent Apps бутоните са физически и имат дълбок ход. Това са важни моменти, защото физическите бутони подсигуряват работата със смартфона докато е мокър, а дълбокият и отчетлив ход на бутоните, предоставя обратна връзка на потребителя, дори ако работи с ръкавици. Така или иначе, силно запрашените строителни обекти например, са естествена среда за работа с този смартфон.
Разбира се, има настройка, която позволява да работите с ръкавици и по сензорния дисплей. Никакъв проблем.
И докато сме на тема дисплей, ето и някои детайли за него. Говорим за 5 инчов IPS LCD дисплей с HD резолюция. И ако се чудите защо смартфон на Samsung, не е с някой от AMOLED дисплеите им - обяснението е простичко. Galaxy Xcover 4 е направен, за да се работи с него на открито и едно от най-важните неща е да се вижда добре на пряка слънчева светлина. Иначе казано - да има яка подсветка. И да - IPS LCD дисплеят има доста силна подсветка и без проблем се вижда през деня. Имайте предвид, че при AMOLED дисплеите, понятието “подсветка” не съществува - там светят самите пиксели, което е по-малко удачен избор в тази ситуация.
Освен Power бутонът отляво и Volume бутоните от дясно - има и още един хардуерен бутон. Спокойно, не е Bixby бутон. Samsung го наричат Xcover бутон. На практика можете да настроите Xcover бутонът, да стартира приложение по Ваш избор при натискане и друго при натискане и задържане с пръст. По подразбиране е настроен, с натискане да стартира фенерчето, а със задържане - камерата.
Гърбът на Galaxy Xcover 4 отново е от гумирана пластмаса. Тънкият момент тук е, че задният капак се сваля - нещо, което отдавна не се среща често в смартфон.
Под капака са батерията, слотът за СИМ и microSD картите. На самия заден капак има гумирана лента, която предпазва навлизането на влага към батерията и слотовете за картите.
Батерията е с капацитет от 2800 mAh и очевидно е сменяема в домашни условия (също рядкост в наши дни между другото). При 5 инчов дисплей с HD резолюция очаквайте батерията да издържи до 2 дни с едно зареждане, което е супер.
Щом свалите батерията, ще видите и тестерчето за влага. Тук белият цвят ако стане розов или червен - гаранцията няма да Ви се признае. Да, смартфонът е водоустойчив, но ако тук цветът стане червен - значи сте допуснали влага под капака и гаранцията отпада.
Samsung са добри в камерите и естествено Xcover 4 превъзхожда конкурентите си и има доста добра камера. На гърба има 13MPx-ова камера с F1.9 бленда, автофокус, HDR и може да записва Full HD видеа. Няма оптична стабилизация на изображението, но отново - имайте предвид, че целта тук не е да се изживявате като фотографи, а да получите надеждно устройство за работа. Предната камера е 5MPx с F2.2 бленда и без проблем можете да си спретнете няколко селфита.
Galaxy Xcover 4 идва с Android 7 Nougat версия на операционната система и разбира се допълнително наложен от Samsung потребителски интерфейс (същият като този в Galaxy S8 всъщност). С Android 7, идва и split-window функционалността и най-вече Google Assistant, което е супер.
В общи линии, важните неща за този тип смартфони са три.
Първо - да има четлив екран на пряка слънчева светлина и да е предвиден за работа с ръкавици. Слагам отметка - тук всичко е наред. Дисплеят е ярък, има силна подсветка, физически бутони с отчетлив ход, предоставящи добра обратна връзка при работа с ръкавици и дисплеят също поддържа работа с ръкавици. Всичко е ОК.
Второ - да е издръжлив. Тук се намесват IP68 и MIL-STD 810G стандартите, здравият корпус, допълнително заздравените ъгли и широката рамка около дисплея. Смартфонът определено е издръжлив. И тук всичко е супер.
Трето - да има яка батерия. И тук всичко е наред - има 2800 mAh батерия, икономичен чипсет и 5 инчов HD дисплей. Няма проблем с издръжливостта на батерията.
И така, Galaxy Xcover 4 не е нито най-красивият, нито най-мощният смартфон на пазара. Не му и трябва да е такъв. Той обаче изпълнява трите най-важни условия за смартфоните в тази ниша, като умело балансира функционалността с цената. Той и е издръжлив и е по-евтин е от преките си конкуренти. Готината камера приемете като бонус за подслаждане на сделката...