ОКОМПЛЕКТОВКА
След анонса на партньорите ни, да се завърнем към главния герой във видеото. Започваме с окомплектовката, защото има какво да се види. Значи. Получавате Galaxy S8, книжки с упътвания които вероятно изобщо няма да прочетете и ето тук има и няколко интересните неща...
- има един малък преходник от microUSB към USB Type-C порт, за да можете да използвате старите си кабели
- има интересен USB към USB Type-C преходник, чрез който да свържете стария си смартфон към Galaxy S8, за по-бързо прехвръляне на лични данни
- зарядно устройство, което поддържа бързо зареждане
- USB Type-C кабел който също поддържа бързо зареждане
- и разбира се, хвалените от мнозина AKG слушалки (доста добри за слушалки в стандартна окомплектовка на смартфон)
В общи линии, това е окомплектовката на Galaxy S8 и Galaxy S8+. Добре е, даже е щедро от страна на Samsung. Продължаваме с по-интересното...
ДИЗАЙН
Едва ли има някой, който да не е виждал десетките или дори стотици лийкове на Galaxy S8 и Galaxy S8+ oще преди официалния им анонс в края на месец март. В общи линии, всеки знаеше всичко преди появата на двата смартфона. Добре е обаче "око да види и ръка да пипне" както се казва. Имайте предвид, че всичко което видите и чуете за Galaxy S8 се отнася и за Galaxy S8+. Всъщност, единствените две разлики между двата модела, са в размера на дисплея и размера на батерията. И така...
Без съмнение, Galaxy S8 е най-красивият смартфон на Samsung. Най-красивият е дори измежду всички смартфони по принцип. Разбира се, първото което ще забележите е уникалният, наречен от Samsung - Infinity дисплей. Дисплеят е прекрасен, както всеки такъв на Samsung, но Infinity в случая е нещо ново. Освен, че даването на имена на продукти е прекрасен маркетинг, тук наименованието е доста точно. Показва желанието на корейците, да подсилят с думи комбинацията от огромен дисплей, почти безрамков дизайн и извитите краища на дисплея.
Иначе казано, от ляво и от дясно - няма рамка, под и над дисплея рамката е силно изтънена и всичко това плавно се извива в металната рамка от страни, а след това - отново с плавна извивка прелива към стъкления гръб. Цялата конструкция се усеща като едно парче стъкло, толкова красиво и секси, че повече няма накъде. А щом дисплеят светне - просто е трудно да се опише с думи. Божествен, по-божествен, най-божествен и накрая - божественярски. Това е което може да се каже за външния вид на Galaxy S8.
Сухите, на фона на дизайна харктеристики на дисплея, включват:
- 5.8 инчов в Galaxy S8 и съответно 6.2 инчов в Galaxy S8+
- и двата дисплея са Super AMOLED и с нова WQHD+ резолюция (и последния да затвори вратата, както се казва). Това ще рече 2960 по 1440 пиксела в 18.5 към 9 съотношение на страните, което е повече от стандартното QHD с 2560 по 1440 пиксела и 16:9 съотношение на страните. На практика, Samsung удължиха вертикално дисплея си, както направиха Apple с прехода от iPhone 4s към iPhone 5. Добре ли е обаче това? Разбира се, че е добре. Все пак, имайте предвид, че усещането при писане, ще е същото, като при 5.18 инчов дисплей със стандартно 16:9 съотношение на страните. Да - полезна площ има на височина и евентуално ако използвате multi window функционалността, но при писане в портретен режим, все едно пишете на 5.1 инчовия Galaxy S7.
Естествено, може да пишете като от Galaxy S7, но ще пишете някак по-красиво - като от Galaxy S8.
Така. Въпреки че красотата винаги е въпрос на вкус, предполагам няма друго мнение и всички ще намерят Galaxy S8, за уникално красиво устройство. В живота обаче, всяко нещо си има цена. Тук Samsung са заплатили жестока цена за дизайна. Над дисплея липсва логото на компанията, но това е по-малкият проблем... По-големият е, че вече го няма емблематичния за компанията Home бутон. Home бутон има, но вече е част от дисплея. А това и в този случай - води да няколко недостатъка...
Премахването на Home бутона донякъде променя потребителското изживяване на дългогодишните фенове на Samsung. А щом става въпрос за промяна в потребителското изживяване, аз лично смятам, че това никога не е добра идея...
Преди, собствениците на Galaxy S7 например, натискаха Home бутона поради две причини - от една страна за да го отключат с вградения в него сензор за пръстови отпечатъци и за да се предвижат до началния екран, докато са някъде из интерфейса на смартфона.
Вече не е нужно да се "натиска", за да се предвижите до началния екран - може и само с тапване. На практика, работи и по двата начина... Може и с "натискане", защото Samsung са направили обратна връзка с вибрация, много подобна на тази в iPhone 7, но пък рискувате да активирате Google Assistant. Вероятно само с тапване ще е по-удобно..
Колкото до заключения екран, при активирана Always On функция - ще виждате и Home бутона. Тук, той работи почти както при Galaxy S7 - натискате, усещате вибрацията за обратна връзка и дисплеят светва. Само че - не се отключва. А не се отключва, защото няма вграден сензор за пръстови отпечатъци. Вместо това, смартфонът чака да го отключите по един от многото възможни начини - код, схема, пръстов отпечатък, сканиране на ириса на очите или лицево разпознаване. Ама - не се отключва.
Говори се, че Samsung са нямали време да довършат и вградят сензора за пръстови отпечатъци под дисплея и затова в последния момент, са го преместили на гърба на смартфона. Тази промяна си е проблем сама по себе си, но по-големият проблем е, че са избрали доста лоша позиция.
Galaxy S8 си е височко устройство и сензорът за пръстови отпечатъци до камерата горе - трудно може да бъде удобен за някой.. Още повече, че той не е в средата и при условие, че държите смартфона с лява или дясна ръка - просто няма как да го уцелите от първия път.
Вземете под внимание и още един момент... Доста често дори несъзнателно, потребителите отключват смартфоните си над 100 пъти дневно (някъде имаше статистики за 200 пъти дневно) и ако всеки път отключването Ви трае няколко секунди, само защото трябва да "нацелите" пръстовия отпечатък - много е вероятно, да го сметнете за неудобен или дори неизползваем.
Същото важи и за жестовете, които поддържа сензорът за пръстовите отпечатъци - има ги, но предвид локацията на сензора - вероятно няма да ги използвате.
А ако това е така - или се връщате на заключване с код или схема или към по-модерните екстри със сканиране на ириса на окото или лицевото разпознаване. И двете, естествено присъстват в Galaxy S8.
Сканирането на ириса е яко. Като от филм за Джеймс Бонд, работи дори на тъмно, но има два недостатъка - отнема време да нагласите очите си в зоната за сканиране и ако сте с очила или контактни лещи просто не работи. Дори да не носите очила или лещи обаче - представете си онези 100 или 200 отключвания на ден, колко време ще отнемат, за да си нагласявате очите в зоната на сканиране... Скенера на ириса на очите е сигурен, но не дава скорост, като пръстовия отпечатък например.
Колкото до разпознаването на лица - бива. Лъже се лесно със снимка, но работи. Въпреки, че е повод за редица панаири - няма каква да си кривим душата - едва ли някой държи толкова на сигурността, че да се притесни, че някой може да отключи смартфона му със снимка. Ами да го отключва.... А ако иска сигурност - да изпозлва заключване със сканиране на ириса - въпрос за избор.
Факт е, че отключването с разпознаване на лица е лесно и бързо. Т.е. - работи. Работи дори на тъмно, защото дисплеят на Galaxy S8 осветява лицето. Единствената забележка тук е, че трябва първо да светнете екрана до състояние на заключен дисплей, за да се активира лицевото разпознаване. Т.е. ситуацията изглежда така - вземате телефона, натискате Home бутона или Power бутона при което дисплея светва, насочвате го към лицето си и готово. Ето една добра идея към Samsung - добавете функцията raise to wake от... Знаете от кой... Тогава потребителите просто ще вдигат смартфона, дисплеят светва автоматично при което се задейства лицевото разпознаване и всичко ще е цветя и рози.. Не видях подобна функция в Galaxy S8, ако съм я пропуснал - някой да ме коригира, че това е важно.
Така, всичко дотук, с къде удобни, къде неудобни методи за отключване идва от това, че има нов сензорен Home бутон, който няма вграден сензор за пръстови отпечатъци. Не само, че няма - ами е сложен на кофти позиция на гърба. А всичко това пък е заради красотата на S8. Та красотата в случая си има цена….
От друга страна, Galaxy S8 е най-красивото нещо, което сте виждали. След като се докоснете до него - най-вероятно изобщо няма да Ви пука за това как ще го отключвате. Но - аз за всеки случай да кажа…
Все пак, ето един съвет от мен. Аз лично намерих за най-удобно да отключвам смартфона с лицево разпознаване и… Още нещо… Има подменю “Smart Lock” при което можете да зададете “доверени места” и “доверени устройства”. Има и други, но тези са най-важните. Настройвате си няколко локации - например у дома и в офиса, където смартфонът няма да се заключва и на практика, ще го отключвате само с натискане на Home бутона. Точно както сте оключвали и Galaxy S7 например. Същото е и ако имате умен часовник - можете да настроите Galaxy S8 да не се заключва, ако е в близост до часовника. Поне за мен, това беше удобно.
Като за финал на тема дизайн - Samsung за пореден път използват изцяло симетричния дизайн от Galaxy Note 7 насам. Извивките на дисплея и на стъкления гръб към металната рамка, от една страна са еднакво еднакво плавни, което носи симетрията, а от друга създават впечатлението че S8 е супер тънък. А той не е - всъщност е 8 мм и е по-дебел е 7.9те мм на Galaxy S7. Този път Samsung са предпазливи и са използвали 3000 mAh батерия. Вероятно са можели да вкарат и по-голяма, като се има предвид 3500-те mAh в Galaxy Note 7, който е с подобни размери, но знаете - страх лозе пази. И така е правилно, че много нови вицове излязоха покрай Note 7.
Всъщност, батерията на Galaxy S8 издържа колкото тази на Galaxy S7 с едно зареждане. Двете батерии са с еднакъв капацитет от 3000 mAh, като по-големият дисплей на S8 се компенсира от по-икономичният чипсет и по-агресивният на тема енергоспестяване потребителски интерфейс.
Под агресивен на тема енергоспестяване интерфейс, разбирайте различни режими за пестене на енергия, управление на фоновите процеси и вграденото Device Maintenance приложение за управление на всичко това, включително с уиджети на Edge панела.
Galaxy S8, също като Galaxy S7 поддържа бързо зареждане и безжично бързо зареждане. Има обаче една ключова разлика. Според Samsung, в Galaxy S8 е използвана нова технология на батериите, благодарение на което след година употреба, “здравето” на батерията на S8, ще бъде 95%, докато на здравето на батерията на S7 ще е едва 80%. Иначе казано - ако сега издържат приблизително еднакво време с едно зареждане, след 6 месеца, S8 ще издържа повече, а след година - още повече.
След като неусетно преминахме към хардуера, нека сложим точка на дизайн-а. Това е Galaxy S8 и той е турбо-красив. Точка.
ХАРДУЕР
На тема хардуер, ситуацията е далеч по-скучна. Съвсем очакваните и нормални ъпгреди - Snapdragon 835 за Щатите, Exynos 8895 за Европа, 4GB RAM, 64GB вградена памет и слот за разширяване на паметта с microSD карти. Не се поддържа Adoptable Storage от Android 6.0 Marshmallow, но вече е и излишно - едва ли успеете да запълните 64GB с приложения. Ако пък обичате да снимате видеа с 4K или FHD при 60 кадъра в секунда и вградената памет не Ви стигне - слагате си microSD и никакви проблеми.
Новите чипсети са най-интересни тук. Те са първите в света по новата 10nm технология, което носи няколко предимства - по-малък размер, по-малко загряват и са по-пестеливи на енергия, спрямо по-старите поколения. За феновете на синтетичните бенчмарк тестове - ето и резултатите на Galaxy S8 от AnTuTu и Geekbench 4.
Galaxy S8 използва новия Type-C порт за зареждане и синхронизация с компютър, а до него са микрофонът, единствения високоговорител и мечтата на меломана - 3.5 мм жак за слушалките. Всичко тук е както го искат феновете. Няма забележки. E… Би могло восокоговителят да е малко по-силен, но вече сме коментирали че при водоустойчивите устройства това не е лесна работа. Уплътлението е толкова добро, че ако поставите пръста си на високоговорителя - буквално го заглушавате изцяло. Чак се чудя как да го квалифицирам - като предимство или като недостатък. Но повече клоня към предимство...
От дясно е Power бутонът. От ляво, точно под бутоните за увеличаване и намаляване на звука има нов бутон за новия Bixby асистент на Samsung. След като го извикате, чрез "карти" той показва релевантна за потребителя информация - срещи, време, задачи, постове от фейсбук и на практика всичко, което може да прави и Google Now. Според Samsung, с гласови команди Bixby ще може да прави всичко което може да се направи с докосване по екрана в Galaxy S8, което си е доста амбиоциозно изказване. Доказателство за амбициите им е и самият хардуерен Bixby бутон. Няма опция за смяна на функционалността на Bixby бутона или така нареченият ремапинг. Или поне не официално... В Play Store обаче има приложение, което може да свърши тази работа и в текстовата част на ревюто, ще сложим линк към него.
Времето ще покаже, колко точно успешен или неуспешен проект ще е Bixby, особено след като в смартфона има Google Assistant. Аз лично съм обнадежден, защото на практика Bixby дублира добрите възможности на Google Assistant, но Samsung правят дълбока интеграция с приложенията си, което е удобно... И започват добре - докато гледате снимка с цветя в галерията например, Bixby се намесва със зелена точка и предлага опция за разпознаване на обектите на снимката, показване на още такива, а в някои страни - дари бутон за покупка на такъв продукт. Очевидно в България все още няма опция за покупка, но да сме оптимисти - ще има.
Още бонуси в Galaxy S8 са поддръжката на гигабитова LTE свързаност и новия Bluetooth 5.0. Имайте предвид, че с Bluetooth 5.0, Galaxy S8 може да се свърже към две устройства едновременно, има по-високи скорости на пренос на данни и работи на по-голямо разстояние.
КАМЕРИ
На гърба, както вече казахме, се намира неудобния сензор за пръстови отпечатъци, но до него и “за баланс” както е модерно да се казва е уникалната камера на S8. На практика, тя е с параметрите на камерата в миналогодишния Galaxy S7 - 12MPx, F/1.7 бленда, Dual Pixel автофокус, оптична стабилизация на изображението и може да записва 4К видео @30 кадъра в секунда, FHD видео при 60 кадъра в секунда, нвероятен slow motion, hyperlpse и други.
Сред режимите за снимане има и специален, за храна, който е невероятен. Има и филтри с които да снимате и могат да се използват при снимки и видеа. Подобряват контраста, яркостта, динамиката на цветовете и още куп магии, които вършат буквално чудеса с кадрите.
Чудеса обаче няма. Зад прекрасната и подобрена камера стои новата multi-frame procesing технология. На практика, камерата прави няколко снимки с различни настройки и ги обединява в едно, за да се получи страхотен резултат. Нещо подобно между другото правят и Pixel смартфоните на Google, но при тях е със софтуер, докато при S8 и S8+ е с хардуер и става доста по-бързо. Всъщност, обединяването на няколко снимки в едно крайно изображение се използва и от Huawei в P9, P10 и Honor 8. Просто там има две камери, вместо една… Е, Galaxy S8 го прави с една камера. Как, какво и колко кадъра снима си остава загадка, но резултатът очевидно е чудесен.
И предната камера на Galaxy S8 е чудна - 8MPx, F/1.7 бленда, автофокус, автоматичен HDR и 1440p видео при 30 кадъра в секунда.
Иначе казано, с Galaxy S8 или Galaxy S8+ ще сте царете на снимките във Фейсбук и Инстаграм. След външния вид, камерата на Galaxy S8 е следващото “божественярско” нещо.
СОФТУЕР
Феновете ще останат приятно изненадани и от софтуера на Galaxy S8. Налице е новата Android 7.0 Nougat версия на операционната система и преименувания от компанията - Samsung Experience 8.1 потребителски интерфейс. Тук отново са намесени дизайнът и Infinity дисплея на Galaxy S8. Има специална функция за "разпъване" на приложенията, в новото 18.5 : 9 съотношение на страните и благодарение на нея - ще виждате всичко на цялата площ на дисплея. Докато гледате видео пък, има опция за "разгъване" и на видеото, при което обектите малко се разширяват, но не е проблем. Victoria Secrets Fashion Show и така изглежда перфектно.
За да се справите с доста по-дългия дисплей, има и опция за работа с една ръка - просто слайдвате от някой от долните ъгли на дисплея към вътрешността на екрана и готово - имате си по-малко екранче. Важи за лява и дясна ръка.
Ако пък слайдът е от някой от горните ъгли - активирате pop up прозорец на приложенията. Едва ли ще ги използвате, но го има.
Разбира се, тук е и multi window функционалността. Просто тапвате на Recent Apps екрана и след това на иконката с двете приложения едно под друго. На огромния 5.8 инчов екран, това е използваемо. Може да Ви хареса.
По-важното обаче е, че най-после, Samsung са добавили възможност за размяна на Back и Recent Apps бутоните. Т.е вече можете да избирате къде да бъде Back бутона - отляво или отдясно на Home бутона.
Ако пък с включването на смартфона не видите Apps бутона (известен още като App Drawer), а си го искате - няма проблем. Просто влизате в Settings->Display->Home Screen и тапвате на Apps бутон, за да си го покажете.
Препоръчваме все пак, да с използвате стандартния за Samsung Experience 8.1 жест за достъп до приложенията - просто слайдвате с пръст нагоре или надолу по дисплея. По същия начин - с жест нагоре или надолу - скривате екрана с приложенията.
Любима ни е VIDEO Enhancer функцията, за подобрения в контраста и наситеността на цветовете докато гледате видео в смартфона или в YouTube. Определено една доста яка функция, която за нас - бързо се превърна в любима. Цветовете на видеата стават толкова наситени, че чак са малко нереално красиви, но в крайна сметка - важното е да ни харесва нали?
Развитие има и в Edge интерфейса. Помните ли Note 7 и екстрите на S Pen? Е тук има цял edge екран, който включва някои от тези възможности. Можете лесно да създавате гифчета от видеата които гледате, можете да сканирате текст от снимка и след това дори да го преведете или копирате и много други. Със сигурност - все удобни екстри.
Е, взаимствали са и някои неща оттук-оттам, но е за добро… Blue Light Filter може автоматично да премахне синята светлина от дисплея в тъмните часове на деня, което не уморява очите и спомага за по-здрав сън например.
И в интерфейс на Samsung обаче си личи, че са бързали да пуснат смартфона на пазара. Ето някои дребни забележки по интерфейса, които няма как да не забележите или по-скоро да не усетите, докато разцъквате.
В интерфейса с настройките, като влизате в някое подменю - визуализацията е като разгръщане на страница или нещо подобно.. Обратно - щом се върнете, имате обратната анимация. Изглежда, че в бързината Samsung не са изгладили всичко тук - докато показвате или скривате Apps бутона, тази анимация е нарушена, вероятно защото има превключване към друго приложение… Малко е объркващо, защото мозъкът ни функционира така - при излизане очакваме обратната анимация, на тази при влизане …
По същия начин, има различна анимация докато влизате в Device Maintenance.. Намира се в настройките на смартфона, но понеже е цяло отделно приложение - анимацията е различна от стандартната.
Това разбира се в никой случай не е проблем - но ако ще гледаме детайлите, нека го оправят в следващия ъпдейт. А ако по някакъв начин Samsung видят това ревю - още един съвет от нас… Скъпи Samsung - добавете “назад” с жест от левия край на дисплея. Има го в iOS, удобно е, някак естествено е и едва ли е трудно да се реализира.
DEX СТАНЦИЯ
Накрая, но не на последно място, Samsung в тандем с Microsoft са добавили и възможността, да използвате Galaxy S8 или Galaxy S8+ на по-голям екран (външен монитор или телевизор). Става въпрос за DeX станцията, като идеята там, е като на Continuum при Lumia 950 и Lumia 950 XL.
Samsung DeX има два USB 2.0 порта, Ethernet порт, USB Type-C порт за захранване и вентилатор, който да държи охладени Galaxy S8 и Galaxy S8+ докато работят. Естествено, смартфоните се зареждат през цялото време на станцията.
Щом включите Galaxy S8 или Galaxy S8+ към DeX станцията, ще достъпите до изцяло променен Android потребителски интерфейс, оптимизиран за работа с мишка, клавиатура и разбира се - голям екран. Получавате опции за много отворени прозорци, контекстуални менюта и други.
Samsung DeX се свързва към външен монитор чрез HDMI, а връзката с клавиатурата и мишката може да бъде през USB или чрез RF или Bluetooth.
И накрая, като за финал, но в никой случай не на последно място, Galaxy S8 и Galaxy S8+ са водоустойчиви с IP68 рейтинг за защита от прах и вода. Можете да разливате течности върху тях, да се къпете с тях, да ги давите във ваната и те би трябвало да издържат. Разбира се, не е добре да прекалявате.
Това е от нас. Galaxy S8 и Galaxy S8+ не са съвършени, но са толкова красиви, че след като ги докоснете, вероятно нищо друго няма да има значение.