В това видео ще разгледаме Galaxy S7 и с какво е по-добър от Galaxy S6.
Дизайн
Още щом се докоснете за пръв път до Galaxy S7, няма как да не останете с впечатлението, че държите едно наистина премиум устройство. Също както и миналата година с Galaxy S6, той е направен от метал и стъкло, но този път, корейците са взаимстали елементи и от Galaxy Note 5 и гърбът на Galaxy S7 вече е извит. Тази извивка не е просто част от дизайна - тя изпълнява две много важни функции.
Първо - тя прави захвата на смартфона по-удобен и второ - прави го да изглежда по-тънък, докато всъщност Galaxy S7 е по-дебел от Galaxy S6 с почти цял милиметър. А е по-дебел за да угоди на феновете и вече под това стъкло има 3000 mAh батерия, вместо 2550 mAh в Galaxy S6.
Всъщност - по-голямата 3000 mAh-ова батерия е един от най-важните ъпгрейди в Galaxy S7, а извитото стъкло, просто замаскира увеличената дебелина. Резултатът е феноменален - Galaxy S7 изглежда точно толкова фин, колкото и Galaxy S6, но издържа повече с едно зареждане.
Увеличената дебелина помага и за още един детайл в дизайна на Galaxy S7. Камерата в Galaxy S6 стърчеше, което беше повод за недоволство от страна на феновете. Сега в Galaxy S7 тя почти не стърчи (всъщност стърчи с едва 0.46мм, което е пренебрежително малко). Както казахме - това от една страна е защото Galaxy S7 е малко по-дебел и заради по-малкия камера-сензор, за който ще стане дума по-късно.
Това обаче не е всичко. Гърбът и лицето на Galaxy S7 са покрити с Gorilla Glass 4 защитно стъкло, което би трябвало да го предпази от надрсквания или счупване. Все пак не го ритайте - най-малкото, този красавец не го заслужава. Това което ще забележите е, че Galaxy S7 има изключително тънка рамка около дисплея. Тя е толкова тънка, че част от извивката на стъклото или както го наричат 2.5D стъкло, се пада върху края на дисплея. Изглежда изключително добре, но тук вероятно ще се наложи да посвикнете. В началото (преди да свикнем), доста често натискахме с дланта си по дисплея и допускаме, че вина за това има именно частта от извитото стъкло, намиращо се над края на дисплея в лявата и дясната му част. След няколко дни употреба - ще свикнете. Samsung ще ни извинят, но след като са направили толкова як смартфон - налага се да търсим под вола теле, за да му намерим все пак някакви недостатъци.
Дисплеят е 5.1 инчов, Super AMOLED с Quad HD резолюция. Страхотен е. Ако не сте фенове на вероятно леко пренаситените цветове на AMOLED дисплеите - влизате в настройките на дисплея и избирате някой от различните режими на работа, който най-много Ви харесва.
Новото при дисплея е така наречената Always On функция на дисплея. Можете да оставите на дисплея постоянно да се вижда часовника, календара (където също има часовник) или изображение. По този начин, няма да се налага да светвате дисплея на всеки 20-30 мин за да преглеждате за часа, състоянието на батерията или новите известия.
AMOLED дисплеите нямат подсветка като LCD панелите и изобразяват черния цвят, като просто пикселите под него не светят - т.е не харчат енергия. По този начин, изобразяването на информация за час, месец, състояние на батерията и други - изисква светенето на много малко на брой пискели по дисплея и според изчисленията на Samsung - това харчи 0.8% на час от батерията на смартфона. За цял работен ден, това прави около 10% от батерията Ви, но както вече казахме, тя е с почти 20% по-голяма от тази на миналогодишния Galaxy S6, така че няма да имате проблеми. А да не забравяме, че и постоянното светване на дисплея, за да проверите часа, също изразходва някаква енергия и като го направите 100-ина пъти дневно - си е разход, който разбира се, няма как да изчислим. Все пак - ако енергията е жизнено важно значение - можете да изключите Always On функция и да се възползвате от всичките 3000 mAh батерия.
От дясно е Power On/Off / Sleep бутона, от ляво - бутоните за увеличаване и намаляване на звука.
Долу, са microUSB портът за зареждане и синхронизация, 3.5 мм вход за слушалките, високоговорителят и основният микрофон. Интересно е решението на Samsung да запазят microUSB порта за зареждане, вместо да преминат към по-новия и модерен USB Type-C порт. USB Type-C портовете поддържат бързо зареждане, по-бърз трансфер на данни, възможност да изведете айдио и видео към телевизора например и други - но Samsung и без това поддържат всичко това с microUSB порта си. Единственото, което губят в случая, е REVERSIBLE екстрата или простичко казано - възможността да боднете кабела по двата начина. Разбира се, който държи на тази функционалност - може да си закупи допълнителен REVERSIBLE microUSB кабел, като е добре той да поддържа "бързо зареждане", защото и смартфонът поддържа такова.
Всъщност, освен бързо зареждане през microUSB порта, Galaxy S7 поддържа и бързо, безжично зареждане, което е уникална яко нещо. Разбира се, ако си закупите падче за безжично зареждане на Samsung. А Ви препоръчваме да си го закупите, защото освен улеснението което носи, то е и вариантът изобщо да зареждате смартфона си, след като сте се къпали или плували с него. Galaxy S7 усеща кога има влага в microUSB порта и отказва зареждане през него, докато не е напълно сух. Именно тогава - безжичното зареждане е незаменимо.
От горе, са допълнителният, втори микрофон за изолиране на шума по време на разговор и слотът за nanoSIM и microSD картите. Да, Samsung върнаха слота за разширяване на паметта с microSD карти и това е вторият важен ъпгрейд, спрямо Galaxy S6, който доказва, че Samsung са искали потребителите да се влюбят в Galaxy S7. Ок - на път сме да го направим. Да видим какво още са подготвили.
Опс. Връщаме назад към microSD картата. В духа на градивната критика, ще отбележим, че Galaxy S7, въпреки, че идва с Android 6.0 Marshmallow, не разполага с опцията за присъединяване на паметта от microSD картата към основната памет на смартфона. Това е ирония, защото Google (също като Apple), никога не са одобрявали разширяването на паметта с microSD карти и въпреки това с Android 6.0 Marshmallow позволоха на OEM производителите, да обединяват паметта на външната карта към паметта в смартфона. Разбира се, това е от особено значение за бюджетните смартфони, но е дори забавно, как Samsung са се отказали от тази възможност и не са я предоставили на потребителите. Тяхното обяснение е, че потребителите предпочитат да извадят SD картата и да прехвърлят инфото на компютъра, което не би било възможно ако паметта е обединена. Нашето предположение е, че ако имаше опция за обединяване на паметта - по-скъпите и с повече вградена памет версии на Galaxy S7 и Galaxy S7 edge - просто нямаше да се продават.
Galaxy S7 е и водоустойчив. Той е с IP68 сертификат, което е "върха на сладоледа" в категорията и означава, че е устойчив на прах, твърди частици и вода (като защитата от вода е за дълбочина до метър и половина, за до 30 минути). И това е така. Давихме го, къпахме го и дори правихме снимки под вода. Всичко е перфектно. За камерата ще говорим по-късно, но тук ще вметнем как да я използвате под вода, където капацитивният дисплей по разбираеми причини не функционира. За да я стартирате - просто тапвате два пъти на Home бутона, а за да направите снима - използвате Volume бутоните.
За да е красив и водоустойчив едновременно, Samsung са оставили microUSB порта, слотът за nanoSIM и microSD картите, микрофоните и 3.5 мм жак за слушалките без видима защита. Защита все пак има - отворените microUSB порт и слотовете за картите имат гумирана изолация, която предотвратява навлизането на влага. Колкото до високоговорителя - има мембрана, която предостватява навлизането на влага в смартфона, без да пречи на звука да излиза. Постарали са се и водоустойчивостта е третият акцент, с който Samsung ни спечелиха.
Под дисплея е емблематичният за компанията Home бутон и също както при предшественика си - той има вграден сензор за пръстови отпечатъци. Сензорът работи без забележки. Предвид обаче, че Samsung са направили Galaxy S7 почти съвършен, с извинение към компанията и както вече казахме, ще търсим и най-малките недомислици. След като въведете пръстовия си отпечатък и решите да отключите смартфона с код (защото пръстът Ви в дадения момент е мокър примерно) - въвеждате кода и се налага да натиснете OK бутона. Натискането на OK е просто излишно - очакваме след въвеждане на правилен код, смартфонът просто да се отключи (също както при друг много популярен бранд). Ако някой от Samsung гледа това ревю - моля, нека да "подскаже" този дребен, но изключително дразнещ детайл, за да бъде коригиран в някой от ъпдейтите.
За разлика от "другия популярен бранд", Galaxy S7 пък си има диодче за известията, което е много удобно и винаги ще знаете, кога има нещо ново, което не сте видели.
Това е на тема външен вид, дизайн и ъпгрейдите им. Galaxy S7 има по-голяма 3000 mAh батерия, Always On функция на дисплея, слот за разширяване на паметта с microSD карти и е водоустойчив. И всичко това, в изключително красив и премиум корпус.
Хардуер
Galaxy S7 си е звяр, но това едва ли е изненада за някой. Предлага се в две версии, спрямо чипсета - със Snapdragon 820 на Qualcomm и с Exynos 8890 на Samsung, Очевидно, версията на България е с Exynos чипсета. Има умопомрачителните 4GB RAM и 32GB вградена памет, която очевидно можете да разширите с microSD карти (напомняме - без да обединявате двете памети).
И с двата чипсета, той е бърз и няма да имате никакви проблеми със скоростта. Всъщност, новите чипсети са толкова мощни, че можете да им боднете по една мишка и клавиатура и да ги използвате за сървър.
Любопитен момент на тема хардуер е, че Galaxy S7 има така наречената "топлинна тръба", каквато имат и Xperia Z5, Lumia 950 и други модели, като целта е да се разсее топлината от чипсета, в случай, че го натоварите много. Простичко казано, топлинната тръба подсигурява нормална работна температура на смартфона при продължително и сериозно натоварване. Също както при компютрите.
Камера
Ситуацията при основната камера на Galaxy S7 е много интересна. Той има 12MPx основна камера, което е по-малко от 16MPx-овата в Galaxy S6, но това не значи, че е по-лоша... Всъщност е още по-добра. Много пъти сме казвали, че мегапикселите не са всичко и Samsung успяват да го докажат с Galaxy S7.
Първо, камерата е с още по-отворена 1.7 бленда, което помага за навлизането на повече светлина в сензора, а оттам и по-добри снимки при слабо осветление.
Предвид пък, че са запазили размера на сензора, но пикселите са по-малко - всеки пискел е по-голям. Отново - това помага за поемането на повече светлина и съответно по-добри снимки при слабо осветление.
Трето и определено най-впечатляващо е използването на Dual Pixel технологията, която първоначално е била създадена за DSLR фотоапаратите. Простичко казано, благодарение на Dual Pixel технологията, камерата на Galaxy S7 използва всичките си пиксели при фокусиране, като резултатът е адски бърз автофокус. В момента виждате как фокусира Galaxy S7 в заведение при доста слаба светлина.
Основната камера на Galaxy S7 може да снима Ultra HD видеа при 30 кадъра в секунда, QHD видеа при 30кадъра в секунда, 1080p видеа при 60 или 30 кадъра в секунда и разбира се SLOW MOTION видеа при 240 кадъра в секунда, които са впечатляващи.
Налице са много на брой режими на снимане - напълно автоматичен, с изцяло ръчни натройки, избирателен фокус, панорама, видеоколаж, стрийминг на живо в YouTube, забавен кадър, виртуална снимка, храна и хиперлапс. Samsung са добавили и така наречените "Снимка на движение", което много наподобява на Live Photos в iPhone 6s и iPhone 6s Plus. Новото е, че са добавили движението и в панорамните снимки. Определено е ефектно и носи живот на снимките Ви.
Основната камерата в Galaxy S7 е най-добрата камера в смартфон, на която сме попадали. Или поне ние си мислим така. Колкото до предната - тя е широкоъгълна, 5MPx-ова, отново с отворена 1.7 бленда и също като iPhone 6s и iPhone 6s Plus, може да използва дисплея за светкавица, докато си правите селфи в тъмното.
Софтуер
Galaxy S7 идва с Android 6.0.1 Marshmallow версия на операционната система и разбира се, допълнително наложеният от Samsung - TouchWiz потребителски интерфейс.
Въпреки, че повечето потребители харесват чистото Android изживяване, Samsung държат на своя TouchWiz, за да изпъкнат пред останалите производители на смартфони. Предвид, мощния хардуер и 4-те GB RAM, той вече не пречи - работи си гладко и е ОК.
Екстрите които носи познавате от предходните модели на компанията. Това са Flipboard екрана най в ляво, който можете да изключите ако пожелаете, Split Screen функционалността за едновременна работа с две приложения и опцията да отворите дадено приложение в попъп прозорец върху всичко останало на дисплея.
Супер лесно е отварянето на приложение в попъп прозорец - докато е отворено, просто слайдвате с пръст по диагонал от горния ляв или десен ъгъл и ето ви го попъп-а.
Готино и лесно се активира и работата на смартфона с една ръка - просто тапвате три пъти върху Home бутона и - вече си имате намалени като размер приложения, за да по-лесна работа с една ръка и в движение.
Вероятно най-значимата новост на тема софтуер обаче, е така нареченият Game Launcher. Първоначално няма да го видите като отделно приложение, но ще се появи авотматично, щом инсталирате първата си игра. Game Launcher не просто обединява всичките Ви игри на едно място, той може да се окаже “голяма работа” за геймърите, защото им позволява редица екстри, които до момента никой не им е предлагал.
Първо, той стои през цялото време на екрана докато играете и с едно тапване, можете да се възползвате от функционалностите му. А те са доста интересни. Можете да минимизирате играта, да спирате известията да не Ви пречат докато играете, да правите скрийншот и дори да записвате видео как играете и да ги ъплоудвате в YouTube. Освен всичко това, в настройките на Game Launcher, можете да активирате режими за пестене на енергия, при които се намалява резолюцията и кадрите в секунда по време на игра. Game Launcher и мощният хардуер на Galaxy S7 са комбинация, която няма как да не впечатли всеки геймър.
За съжаление, както вече казахме, въпреки, че Galaxy S7 идва с Android 6.0 Marshmallow, няма опция да обедините паметта на microSD картата с вградената в смартфона, но да кажем, че 32 GB вероятно ще Ви стигнат.. Имайте предвид обаче, че Galaxy S7 идва с доста предварително инсталирани приложения от Samsung, Google и Microsoft. Ще Ви припомним, че Microsoft намаляват размера на патентните такси към производителите на Android устройства, за да вграждат техните приложения. В резулат натова, имате предварително инсталирани Word, Excel, PowerPoint, OneDrive, OneNote и Skype, като всяко едно от тях е готино, но си и отнемат от 32-та GB вградена памет. На практика, още с включването на смартфона, стартирате с малко над 24GB свободна за потребителя памет, от общо 32GB в смартфона. За щастие, част от приложенията могат да се прехвърлят на microSD картата.
Ами, това е Galaxy S7. Накратко, той е страшно красив, изключително мощен и е страхотен ъпгрейд спрямо миналогодишния Galaxy S6. Феновете ще оценят по-голямата батерия, Alway On функцията, водоустойчивостта, слотa за microSD картата, умопомрачителната камера, а защо не и Game Launcher-а. Galaxy S7 е правен, за да пасне на интересите на потребителя, като забележките са толкова малко, че бледнеят на фона на това което предлага.