В това видео, ще Ви покажем новите Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017).
Както казахме, новата Galaxy A серия е силно повлияна от Galaxy S7 и Galaxy Note 7. Разбира се, без момента със самовъзпламеняващите се батерии на Note 7. Шегичка и намигване към Samsung… Или пък не съвсем… Както и да е - Galaxy A3 2017 и Galaxy A5 2017 имат метална рамка, но гърбовете им вече са стъклени. За съжаление, камерата ни няма как да пресъздаде усещането при допир с двата смартфона, но повярвайте - чудесно е. От една страна се усеща студеният метал на рамката, като хладината продължава по стъкления гръб... И това важи и за двете устройства.
Друго дизайнерско решение вGalaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017), взаимствано от Galaxy S7 и Galaxy Note 7, е извивката на стъкления гръб. Samsung наричат това 3D стъкло. Подобно решение е доста хитро и от една страна захватът става по-удобен, а от друга - създава впечатление, че смартфоните са по-тънки отколкото всъщност са. А на практика, те дори са по-дебели от предшествениците си. Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) са с дебелина от 7.9 мм, а миналогодишните модели са с дебелина от 7.3 мм, но с тази извивка или така нареченото 3D стъкло - тази разлика се размива...
Все пак разлика има и тя носи две предимства.
Първото предимство е, че Galaxy A3 (2017) има 2350 mAh батерия, което е с 50mAh повече от 2300 mAh в Galaxy A3 (2016), а Galaxy A5 (2017) има 3000 mAh батерия, което пък е със 100 mAh повече от 2900-те mAh в миналогодишния Galaxy A5 (2016). Очевидно, дизайнът на новите Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) носи по-големи батерии и повтаряме - без това да се отразява на външния им вид.
Второто предимство (освен по-големите батерии) е, че предвид малко по-голямата дебелина, камерите на гърбовете на Galaxy A3 (2017) Dual Sim и Galaxy A5 (2017) (съответно 13MPx и 16MPx), изобщо не стърчат. Тук отзад е абсолютно гладко. А това не е малко. Производителите на смартфони, отдавна се борят със стърчащите камери в устройствата си и Samsung вече очевидно си имат решение на този проблем. Всъщност, камерите се представят доста добре дори при слаба осветеност, могат да снимат 1080p видео, а заради отворената си 1.9 бленда се справят чудесно дори при слаба осветеност. В никой случай, няма да сте разочаровани...
Едва ли има някой, който да не знае за фиаското с Galaxy Note 7 на Samsung. Освен, че меко казано се оказа "проблемен" за корейците, фаблетът бе и първият им модел с новия USB Type-C порт за зареждане и синхронизация с компютър. Е, новите Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) също са с USB Type-C порт и това е добре.. Вероятно добра новина за феновете е и, че Samsung запазват и 3.5 мм жак за слушалките.
Тук ще отворим една скоба... Galaxy A3 (2017) не поддържа бързо зареждане през USB Type-C порта. В никой случай, не е фатално с неговата 2350 mAh батерия, но е добре да се отбележи, защото другите модели от Galaxy A (2017) серията поддържат бързо зареждане… Затваряме скобата.
Ето нещо изцяло ново за Samsung... Корейците са изместили високоговорителя и той вече не е на дъното на смартфоните, а от дясно, точно над Power on/off бутона. Всъщност, не сме виждали подобно разположение в никой друг смартфон, а идеята не е никак лоша... По този начин, няма опасност да го заглушите, дори докато играете игри в пейзажен режим.
На практика, на тема дизайн Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) Dual са доста сходни, като разликата е основно в размера на екрана. И в двата случая се използват разкошните Super AMOLED дисплеи на Samsung, но Galaxy A3 (2017) има 4.7 инчов дисплей с HD резолюция и 2.5D извито Gorilla Glass защитно стъкло, а Galaxy A5 (2017) - 5.2 инчов дисплей с Full HD резолюция и отново 2.5D защитно стъкло.
Разбира се, налице в двата смартфона е и новата и подобрена версия на Always On Display функцията. Поддържат се различни лейаути с часовник, календар или снимка и опция да показва известията. Въпреки, че не изглежда кой знае колко полезна, Always On Display функцията е доста готина - смартфонът Ви може да е на бюрото в офиса и през цялото време да виждате часа или пропуснатите известия, без да се налага дори да посягате към него, за да събудите дисплея.
Под дисплеите и на двата модела се намира емблематичния за Samsung - Home бутон с вграден сензор за пръстови отпечатъци. Всичко тук е ясно - настройвате го и той работи. Очевидно, вече не е ядрена физика и пръстовите отпечатъци в смартфоните просто работят както се очаква от тях.
Над дисплея са сензорите за близост и осветеност. Galaxy A3 (2017) има 8MPx предна камера, а Galaxy A5 (2017) - 16MPx. Феновете на селфитата със сигурност ще са доволни от отворените F/1.9 бленди на предните камери, като на всичко отгоре - целият дисплей може да играе и ролята на светкавица при снимане с предните камери. Снимките са страхотни, може да се записва 1080p видео и всичко е ОК тук.
Най-хубавото в дизайна оставихме за финал - новата Galaxy A (2017) серия на Samsung е с IP68 рейтинг за защита от прах и вода. А това е готино - не толкова защото можете да се къпете с тях, а защото смартфоните ще издържат на случайни разливи на течност. Вероятно е излишно да казваме, че най-често срещаните ремонти в сервизите са на намокрените смартфони. А е веднъж намокрен един смартфон - никога не е сигурно, точно колко време ще работи след това... Е, това вече не е проблем дори в средния клас устройства на Samsung.
Що се отнася до хардуера, ситуацията е доста интересна….
Samsung доста умело си играят с дизайна, брандирането и хардуера. Galaxy A3 (2017) например идва с осемядрения Exynos 7870 чипсет на компанията, клокнат на 1.6GHz. Същият чипсет се използва и в миналогодишния Galaxy A5 (2016). Двата смартфона си приличат по още няколко параметъра - и двата са с 2GB RAM и имат 16GB вградена памет. На практика, Galaxy A3 (2017) е преоблечен в нов дизайн и водоустойчив Galaxy A5 от 2016 година.
На тема производителност, Exynos 7870 чипсетът дава около 41 000 - 42 000 точки в AnTuTu бенчмарк теста и около 675 и 3230 точни съответно с single и multi core тестовете в GeekBench 4. Очевидно, в никакъв случай не говорим за рекорди на тема производителност.
При Galaxy A5 (2017) ситуацията е не по-малко интересна. Той идва с по-мощния осемядрен Exynos 7880 чипсет от Samsung с работна честота от 1.9GHz и по-добър графичен ускорител. Същият чипсет обаче, се използва и в по-високия клас Galaxy A7 (2017). Galaxy A5 (2017) има 3GB RAM и 32GB вградена памет, като както вече се досещате - същите параметри има и Galaxy A7 (2017). Излиза, че Galaxy A5 (2017) и Galaxy A7 (2017) са идентични на тема хардуер, като разликата е в размера на дисплея (съответно 5.2 към 5.7 инча).
Ето как се представя и Exynos 7880 на тема производителност - 59 000 точки в AnTuTu и 777 / 4055 точки съответно за single и multi core тестовете в GeekBench 4. Отново, не е нещо впечатляващо.
Само за сравнение, имайте предвид, че топ смартфоните в момента, стигат до 160 000 точки в AnTuTu и около 1785 към 5200 точки за single и multi core тестовете в GeekBench 4. Galaxy A3 и Galaxy A5 от 2017 година, са точно където трябва да са - в средния клас.
Както вече споменахме, Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) имат слот за разширяване на паметта с microSD карти, като се поддържат карти до 256GB.
Важно уточнение обаче е, че не се поддържа Adoptable Storage опцията от Android 6.0 Marshmallow - просто е орязана от Samsung. Можете да използвате паметта на microSD картата, за да записвате мултимедийните си файлове, но не и да я обедините с паметта от смартфона.
Друг важен момент е, че Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) поддържат USB On-The-Go през USB Type-C порта. Иначе казано и стига да имате подходящ кабел - можете да боднете флашка и да прехвърляте файлове от и към смартфона.
В общи линии, хардуерът на Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) е достатъчен за да си цъкате Asphalt 8, но не очаквайте чудесата от високия клас Android смартфони. Добрата новина е, че в наши дни, смартфоните в средния клас, без проблем могат да се използват за ежедневните Ви задачи и ако не сте запалени геймъри - направо са си за предпочитане, заради по-ниската цена.
Също както при Galaxy S7, още щом инсталирате някоя игра, автоматично ще се появи и познатият Ви вече Game Launcher на Samsung. С него и докато играете, можете да заключвате екрана, да заключвате Recent Apps и Back бутоните, да правите скрийншот и дори да записвате видео. Е, при смартфоните с по-слабичък хардуер като този например - ще усетите лек лаг при активирането на тези операции, но няма как...
Преминаваме към софтуера и съвсем накратко...
Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) идват с Android 6.0 Marshmallow версия на операционната система и разбира се, допълнително наложеният от компанията TouchWiz потребителски интерфейс от Samsung. Предвид факта, че и двата имат сензори за пръстови отпечатъци - налице е и Samsung Pay за мобилни разплащания.
Освен предварително инсталираните Google приложения, Samsung са вкарали във фърмуера и доста от приложенията на Microsoft - Word, Excel, PowerPoint, OneDrive и Skype. Преди време бяхме писали, че Microsoft сключват договори с различни производители на смартфони, като последните инсталират техните приложения, за сметка на по-ниски лицензионни такси към Microsoft. Ако сте пропуснали, знайте, че всеки производител на Андроид устройства, би трябвало да заплаща лицензионна такса на Microsoft, затова че използва Android. Звучи като парадокс, но е факт. Още един факт е, че дори в най-силните дни на Windows Phone (ако 3-4 % пазарен дял изобщо може да се нарече сила), Microsoft печелеха повече от таксите за произведените Android смартфони, отколкото от собственото си производство на Windows Phone устройства. Но да не се отклоняваме от темата...
Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) идват и с KNOX софтуера на Samsung. Като част от него, идва и така нареченият Security Folder, който за пръв път видяхме в злополучния (за пореден път) Galaxy Note 7. Благодарение на него, създавате пространство в смартфона, което да се достъпва само и единствено с парола или схема, различни от тези на смартфона. Там можете да криете снимки, видеа, документи и дори приложения, които никой друг, освен Вас, да не може да види.
Още по-готиното е, че можете да си сложите 2 различни вайбър акунта, 2 различни skype акаунта, whats app акаунти и каквото още поискате. Независимо дали използвате двусимовите версии на Galaxy A3 (2017) или Galaxy A5 (2017), без проблем можете да ги използвате с по две от всяко от споменатите по-горе приложения. Като цяло, да имате два профила в един смартфон си е доста готино.
В заключение, новите Galaxy A3 (2017) и Galaxy A5 (2017) са изключително красиви, водоустойчиви и имат предостатъчно добри камери, за да поствате на воля страхотни снимки и видеа във фейсбук и инстаграм. Galaxy A3 (2017) е невероятно симпатичен заради компактните си размери, а Galaxy A5 (2017) ще удиви феновете с предната си селфи камера. Може да не са с топ хардуера за 2017 година и да не са от най-бюджетните решения, но пък материалите от които са изработени, страхотния AMOLED дисплей и водоустойчивостта, са си акценти, които не се срещат във всеки смартфон в средния клас.