BlackBerry не успяха да наложат своята BB10 мобилна платформа и компанията рязко зави към Android операционната система на Google. Миналата година, те пуснаха първия си Android смартфон - BlackBerry Priv, който обединяваше най-доброто от двата свята - богатата екосистема от приложения на Android и юзър експириънса от BlackBerry, благодарение на специаления пакет от приложения, включващ Hub, Mail, Calendar и други.
С Priv обаче, канадците излязоха директно с тежката артилерия (т.е топ смартфон от висок клас и на висока цена), във времена, когато пазарите вече бяха наситени и потребителите бяха насочени по-скоро към ъпгрейд вместо към закупуване на първи смартфон и съответно производителите на смартфони, наблягаха на устройства във високия среден клас и на по-ниска цена... Съответно, въпреки че Priv е добър - той просто не се наложи, много далеч е от бестселър и не успя да оправи финансовото състояние на компанията. Съответно, вместо добри новини, той по-скоро денесе разочарование за канадците. В следствие на това и съвсем логично, с втория си Android смартфон или DTEK50, канадците се налочиха към високия среден клас.
Естествено в DTEK50, също както в BlackBerry Priv, компанията набляга на сигурността в смартфона. Явно PRIV (от Privacy) не е било достатъчно ясно и те именоваха новия - DTEK50, което на пръв поглед и за обикновения потребите е ОЩЕ ПО-МАЛКО ЯСНО. Ще обясним. DTEK50 идва от DTEK приложението на компанията, което помага на потребителите максимално да защитят смартфона си, без да се налага да имат специални умения или познания...
Иначе казано - отново говорим за сигурност и неприкосновеност на личните данни. А колко точно това е така и как точно компанията си партнира с правителствените структури е съвсем друга бира. Важното е, че DTEK приложението защитава смартфона от зловреден софтуер и по-късно в ревюто, ще видите и как го прави.
Всъщност, този BlackBerry смартфон, не е чак толкова BlackBerry…..
Първо, произведен е от TCL, които наскоро закупиха мобилното подразделение на Alcatel и съвсем наскоро представиха Alcatel Idol 4 с почти идентичен външен вид с този на BlackBerry DTEK50.
И второ - операционната система е Android 6.0.1 Marshmallow, и е на Google. Т.е и на тема софтуер, BlackBerry не са кой знае колко намесени тук. Всъщност, намесата им в DTEK50 е в BlackBerry пакета от приложения, включващ BlackBerry Launcher, Hub, mail, contacts, calendar, DTEK и други. От една страна никак не е малко, но от друга - не е това, с което са свикнали феновете на компанията.
Въпреки, че не е чистокръвно BlackBerry, DTEK50 си има своите добри черти... TCL са създали устройство с доста солидна сглобка и чесно казано, не е ясно дали BlackBerry биха могли да се справят толкова добре. Със сигурност обаче, не биха се справили на тази цена. DTEK50 струва около 300 долара в Щатите и под 700лв в България, което е ОК за смартфон във високия среден клас.
DTEK50 има доста интересен дизайн, на който се възхитихме още в ревюто ни на Alcatel Idol 4. Той е тънък, има стоманена рамка отстрани, която изпъква в долния и горния край на смартфона. Именно тук е най-гениалното в дизайна на DTEK50...
Първо, изпъкналата рамка в горния и долния край, заздравява конструкцията на смартфона и го предпазва при изпускане. В случай, че устройството падне на някои от тези ръбове (горе или долу) - няма как да поддаде толкова много, че да стигне до дисплея и да го счупи.
Второ, отстоянието тук позволява вграждането на два високоговорителя (съответно горе и долу по един) и DTEK50 има чудесен, стерео звук.
Трето, но не на последно място и заради симетрията в дизайна - има отвори за високоговорителите и на гърба на DTEK50. Благодарение на това, можете да оставите смартфона с дисплея надолу или нагоре и в двата случая, ще се насладите на страхотния звук.
BlackBerry се славят открай време като комуникационни устройства и светодиодната индикация се е превърнала в задължителен атрибут за феновете на компанията. В DTEK50 има светодиод за известията и въпреки, че е свети само в бяло - все пак го има.
DTEK50, за разлика от Idol 4 има гръб от гумирана пластмаса, същата като тази в BlackBerry Leap например. При Idol 4, гърбът беше стъклен, но решението в DTEK50 сякаш е по-добро - смартфонът не е магнит за пръстови отпечатъци и не по-малко важно - не се хлъзга в ръката Ви. Всъщност, стои си доста стабилно.
Нещо, което си струва да се отбележи е, че този бутон - не е Power бутон. Т.е не се опитвайте да включите смартфона от тук. Power бутонът е тук горе, а това е така нареченият от компанията convenience бутон. Както личи и от името му, той е направен за по-голямо удобство и можете да го настройте, да стартира приложение по Ваш избор. Аз лично го настроих да стартира BlackBerry Hub-а, защото той е най-често използваното приложение в моя случай.
Разбира се, същият бутон го има и в Idol 4, но там носи името Boom бутон. Името е различно, но функционалността е еднаква.
А ако се чудите къде са СИМ и microSD картите - ето ги, точно под convenience бутона.
На тема хардуер, DTEK50 принадлежи към високия среден клас и честно казано е доста сносен смартфон. Отпред има 5.2 инчов дисплей с Full HD резолюция, а под него е Snapdragon 617 чипсета на Qualcomm, 3GB RAM и 16GB вградена памет. Всичко е напълно достатъчно за ежедневна работа.
Ето нещо готино. DTEK50 поддържа microSD карти с капацитет до 256GB и най-важното - BlackBerry не са орязали поддръжката на ADOPTABLE STORAGE в Android 6.0 Marshmallow. Иначе казано, тези 16GB вградена памет, с една 64GB-ова microSD карта например, лесно могат да се превърнат в общо 80GB вградена памет.
Ето и още нещо готино. Поддържа се и USB On-The-Go, благодарение на което може да боднете флашка, да прехвръляте файлове от и към нея или пък просто да гледате предварително качен на флашката сериал...
DTEK50 има 13MPx камера на гърба с F/2.0 бленда, phase-detection автофокус и сведиодна светкавица. Няма оптична стабилизация на изображението, което е нормално за смартфон в средния клас. Интерфейсът на камерата е като този в BlackBerry Priv, като има и ръчни настройки на експозиция, баланс на бялото, ISO и други.
Камерата на DTEK50 не може да се сравнява с камерите на топ-камерафоните от тази година, но ако идеята на камерата е правите снимки за Facebook или Instagram - никакъв проблем. Снимките изглеждат прекрасно, особено ако са правени на дневна светлина. Що се отнася до видеозаписа - до 1080p видеа, като дори се поддържа FullHD видео при 60 кадъра в секунда.
Предната камера е 5MPx и отново има светкавица за нощни селфита, но гледайте да сте по-наблизо, за да има диодчето отпред силица да Ви освети.
Батерията на DTEK50 е 2610 mAh и това вероятно би могло да се стори малко за BlackBerry потребителите, особено като се има предвид колко много се фукаха канадците с 30-те часа непрекъсната работа на BlackBerry Passport. Но - това са рисковете, друг да им произвежда смартфоните.
От друга страна, 2610 mAh не е чак толкова малко, освен това DTEK50 идва с Android 6.0 Marshmallow версия на операционната система и Doze функцията за пестене на енергия и смартфонът ще издържи цял ден работа с едно зареждане. Е, ако сте heavy user - може и да не издържи, но пък се поддържа Fast Charging 2.0, за да го заредите по-бързо в случай на нужда.
След като така и така намесихме софтуера, продължаваме с него. Работата с DTEK50 е много подобна, като тази с Priv. Върху Android 6.0.1 Marshmallow, Blackberry са добавили доста техни приложения и на практика именно те го правят нещо повече от обикновен смартфон с Android.
Нещо дребно, но което със сигурност ще зарадва всеки потребител, е наличието на двойно почукване по дисплея, за да “събудите” смартфона. Важи и за заключване, щом тапнете два пъти на празно място върху дисплея. Иначе казано, просто не се налага да се съобразявате с това, къде се намира Power бутона и можете изобщо да не го използвате.
Имате легендарния BlackBerry Hub, като можете да си изведете пряк път към него на удобно място на дисплея или пък да го достъпите с жест - от Home бутона - нагоре и надясно. BlackBerry Hub обединява всичките Ви комуникационни приложения - поща, СМС, Facebook, Twitter, Viber, WhatsApp, Skype и други. Изключително полезен е, но ще трябва да настроите известията да са само в хъба, като ги забраните от официалните приложения, за да не става дублиране. Например, трябва да спрете известията в Gmail приложението, за да идват само в мейл приложението на BlackBerry и в Hub-а. Звучи като досадно занимание, но истината е, че става за секунда и след това - със сигурност ще останете доволни.
И за да не пропуснете нищо в Hub-а, имате pinch-zoom жест, с който да филтрирате само непрочетените известия.. С обратния жест - отново виждате целия Hub.
Щом стартирате нова комуникация от Hub-а, той Ви предлага на удобни и големи квадрати, най-честите типове комуникация и с потребителите с които най-много сте осъществявали контакт. На практика Ви делят две тапвания, за да изпратите email например..
Има още няколко BlackBerry приложения, познати от BlackBerry 10 операционната система на компанията и са честно казано уникални.
Мейл приложението например е дори ъпгрейднато и позволява SNOOZE на мейлите Ви. С други думи, ако получите мейл, на който можете да обърнете внимание след 30 минути и след 3 часа например - просто слайдвате надясно и избирате интервала от време, когато мейл приложението да Ви извести повторно. Нещо повече, снуузването може да е освен на време и на локация или при свързване към конкретна WiFi мрежа.. Представете си - да снуузнете или отложите мейл до момента в който се приберете у дома, в офиса или към някоя конкретна WiFi точка за достъп… Определено различен, добър и удобен подход от страна на BlackBerry.
Изключително добра и лично за мен, най-добрата клавиатура в Android устройство, е BlackBerry клавиатурата. Въпреки, че не е емблематичната хардуерна клавиатура на компанията, тя е поне толкова добра, ако не и по-добра. Клавиатурата се обучава при писане, коригира правописа Ви и дори предсказва какво бихте искали да напишете на няколко езика едновременно. BlackBerry я описаха като Writing without typing още при анонса на BlackBerry 10 и сега, в Android, положението е същото. С жест нагоре се избира цяла дума (вместо да я пишете), с жест наляво можете да изтриете цяла дума, с жест надолу превключвате между букви и символи и много други. Клавиатурата е страхотна и запознатите с Blackberry 10 платформата на компанията ще я оценят.
Също както при Priv, в BlackBerry DTEK50 е и новия Productivity Hub. Извежда се от тази лента на десния край на екрана и този път обединява всичките Ви календарни записи (с опция бързо да създадете нов), непрочетените Ви мейли с опция да напишете нов, задачите Ви с опция да си отбележите нова и дава бърз достъп до любимите Ви контакти, разбира се с опция да запишете нов контакт. Нищо особено на пръв поглед, но огромен стъпка към по-лесната и по-бърза работа със смартфона. Всъщност, всичко направено от BlackBerry е в тази посока - производителност, лекота и удобство при работа. И винаги е било така…
Нещо повече, в случай, че използвате смартфона с лява ръка, BlackBerry са направили опция да преместите Productivity Hub-а на левия край на дисплея, отново за да Ви е по-удобен за работа с една ръка и в движение...
Тук са още календар приложението им, както и емблематичния BlackBerry Messenger. И всичко работи като по часовник. Така и трябва да е. Все пак, идеята и начина на работа са взаимствани от BlackBerry смартфоните и поне според мен подобряват доста потребителското изживяване в Android. Но пък, имайте предвид, че съм бивш BlackBerry потребител и за някои, вероятно изказването ми, би могло да бъде пристрастно. Все пак - дайте шанс на BlackBerry експириънса, струва си.
Стигаме и до частта със сигурността в DTEK50. BlackBerry толкова силно наблягат на тази част, че просто няма как да е подминем. Всичко е тук - в DTEK приложението.
На практика DTEK приложението предоставя на потребителите възможност "да видят" колко подсигурен е смартфонът им в момента и в същото време дава полезни съвети, как да повишат сигурността. Приложението проверява фабрично и допълнително инсталираните приложения, правата които имат с опция да ги променяте. И всичко това е поднесено по един доста приятел и най-вече разбираем за обикновения потребител начин. Определено е направено добре и не е нужно да сте специалист в областта, за да подсигурите максимално смартфона си.
DTEK приложението, в случай че го желаете, може да защити смартфона, но не забравяйте, че отдолу все пак е Android и винаги има какво да се случи на тема зловреден софтуер. Разликата е, че DTEK ще Ви подскаже, ако нещо не е съвсем наред. Освен това, BlackBerry са се ангажирали да пускат чести ъпдейти за смартфоните си и DTEK50 и BlackBerry Priv бяха първите Android смартфони, спиращи последния QuadRooter пропуск в Android, което е ОК.
В заключение, BlackBerry DTEK50 е готин и със сигурност ще Ви върши работа. Дали ще успее да оправи финансовото положение на канадците обаче, е съвсем друга бира... Смартфонът изпълнява критериите за да бъде успешен - има страхотен и изключително приятен дизайн, прекрасен звук, сигурност от BlackBerry благодарение на DTEK приложението и уникално BlackBerry изживяване. Въпросът е дали потребителите ще оценят всичко това или пък ще се насочат към по-модерните Samsung устройства от Galaxy A серията например, които са в същия ценови диапазон.