В началото на септември Microsoft и Nokia обявиха една шокираща за много хора новина – Microsoft ще закупи отдела Устройства и Услуги на Nokia за 4.99 милиарда щатски долари. В допълнение двете компании са се споразумели Microsoft да получи правото да използва всички патенти на Nokia през следващите 10 години срещу сумата от 2.17 милиарда долара. Така общата стойност на сделката става 7.16 милиарда долара, които Microsoft ще плати кеш.
Сделката ще бъде финализирана до пролетта на 2014 година и вече беше одобрена както от акционерите в Nokia, така и от Европейската комисия. Какво следва за двете компании след предстоящото сливане?
Microsoft, както вече казахме, ще получи целия отдел Устройства и Услуги на Nokia. Това означава, че 32 000 работници ще премината на работа от Nokia в Microsoft, 4700 от които се намират във Финландия, а останалите 18 300 са отговорни директно за производството и сглобянето на Asha и Lumia телефоните в целия свят.
Досегашният CEO на Nokia – Стивън Елоп – ще се върне обратно в Microsoft и ще получи 25 милиона долара бонус за извършената сделка. Припомняме ви, че именно Стивън Елоп, бивш директор в Microsoft, пое тъй нареченият спасителен курс в Nokia като наложи новата Windows Phone операционна система, закри разработката на Symbian и мнозина го обвиняват за краха на компанията.
Тъй като Nokia към днешна дата е отговорна за около 90% от всички Windows Phone продажби, това означава, че Microsoft ще придобие огромен монопол, както над пазара, така и над операционната система. За успокоение на своите партньори обаче, Microsoft вече предлага парични бонуси, ако компании като Samsung се завърнат към разработката на Windows Phone телефони. Освен това предстоящият Windows Phone 8.1 ъпдейт, който е бъде достъпен за всички телефони с WP8, ще направи операционната система още по-атрактивна и конкурентна с Android и iOS. Очаква се новата версия да предложи умен гласов асистент наречен Cortana, който да конкурира Siri и Google Now. Очакват се още notification center, файлове мениджър и дори невиждани до сега начини за контрол над операционната система с ръце.
Microsoft ще продължи да произвежда и поддържа Asha и Lumia телефони, но те вече няма да носят логото на Nokia. Не е ясно дали Microsoft ще смени брандинга или ще запази досегашните имена без да налага логото на компанията си отпред. Също така, благодарение на сделката за патентите и отсъстващите такси за лиценз на операционната система (все пак Microsoft я притежава), е възможно Lumia смартфоните да поевтинеят, а бъдещите топ модели да струват по-малко от колкото до сега.
Nokia от своя страна ще загуби всичката си работна ръка и фабрики за телефони по света, но компанията ще продължи да работи на мобилния пазар. Nokia след покупката на гиганта NAVTEQ преди години, се превърна в един от най-полулярните доставчици на услуги с карти и гласова навигация. HERE Maps и HERE Drive са изключително популярни и използвани по целия свят и Nokia ще продължи да ги разработва и продава на различни производители на смартфони и навигационни устройства за автомобили.
Nokia, след покупката на Siemens, се превърна и в един от най-големите производители и доставчици на комуникационна техника по целия свят. Nokia Siemens беше и е най-печелившият отдел на компанията и ще продължи да носи големи печалби.
Освен това Nokia запазва всички свои патенти и ще продължи да получава лицензионни такси за тях от всички останали производители на мобилни телефони за в бъдеще, независимо от пакетния лиценз с Microsoft. По всичко изглежда, че през 2014 година Nokia ще се превърне в една изключително печеливша компания с ясни цели за бъдещето.
Най-накрая Nokia вероятно ще продължи да разработва мобилни приложения за Windows Phone, Android и iOS. А за тези, които се надяват все още се надяват Nokia да пусне телефон с Android – кой знае, може компанията да реши да рестартира телефонният си бизнес след години и да започне на чисто. Колкото и малко вероятно да е, последните слухове сочат че Nokia продължава да се труди над прототипи с Android.
Въпреки сравнително малката продажна цена (Microsoft закупи Skype през 2011 година за 8.5 милиарда долара), сделката изглежда удобна и за двете компании и вероятно вещае добри неща в бъдеще. Microsoft се надява да утрои своя дял в продажбите на Windows Phone смартфони до края 2015 година и да започне силно да се конкурира с Apple и Android, а Nokia се надява да пробие напред в софтуерния пазар. А силната конкуренция винаги е добра за крайните потребители!