Тук говорим за рекордните 120W бързо зареждане, което осигурява невероятно бързо зареждане - от 0 до 100% само за 17 минути. Ако не разполагате и с толкова време, само за 10мин ще можете да го заредите до 72%, което е впечатляващо със сигурност... И понеже това са просто цифри, представете си го така - смартфонът е в ръцете Ви непрекъснато и само докато си измиете зъбите сутринта - той вече е или напълно зареден или с достатъчно батерия за целия ден. Изключително важен момент и основен акцент при продажбите на Xiaomi 11T Pro е именно това супер бързо зареждане. Естествено, магии няма - това се постига като в смартфона има две батерии с общ капацитет от 5000 mAh (т.е две батерии с по 2500 mAh капацитет) и те се зареждат едновременно. Точно както е и при другите брандове с много бързо зареждан…, Просто тук, в 11t Pro, Xiaomi са се възползвали на макс както се казва, именно за да получат този "Уау" ефект сред нас потребителите. И честно казано им се получава - аз лично им казвам едно "Уау" и отбелязвам супер бързото зареждане като един голям плюс. Ето нещо над което да се замислите - супер бързото зареждане често звучи просто като "маркетинг" и едва ли не "маловажна или незадължителна екстра", но истината е, че веднъж ако се докоснете до свободата да не чакате смартфона да се зарежда - чак тогава, това ще се превърне в едно от най-важните неща за всичките Ви електронни устройства. Така че - маркетингът и основния акцент в Xiaomi 11T Pro - а именно това 120W зареждане - работи. Аз съм впечатлен.
Докато още съм тук на окомплектовката - Xiaomi 11T Pro има фабрично залепен протектор на дисплея. Значи освен калъфа - има и протектор. Ок. Браво. Компанията буквално пести на потребителите едни бързи 20-30лв, за да не си ги купуват тези неща... Така че - и това е добре.
Сега... Да видим самият 11T Pro. Първо - огромен 6.67 инчов дисплей с вградена селфи камера тук горе в средата, очевидно тънки рамки по крайщата което е добре, като всичко това завършва по страните с какво - със странична рамка която изглежда като метална, но се усеща като пластмасова. Подобна е ситуацията и на гърба - изглежда като стъклен, но се усеща и дори звучи като пластмасов. На пръв поглед това изглежда странно, все пак говорим за смартфон от висок клас (поне що се отнася до хардуера), но нека се върнем към началния анонс - 11T Pro е новият, евтин флагман на Xiaomi… Изглежда, че това е причината за тези дизайнерски решения - цената.. Xiaomi 11T Pro е създаден, за да бъде евтин. Или поне колкото е възможно според разбиранията на компанията.
По-важното в случая е - това проблем ли е? От една страна, не е толкова премиум колкото би било със стъклен гръб и метални рамки. Но отново - това проблем ли е? Ами ако ще ползвате калъфчето от комплекта или някакво друго - няма проблем. А целта с по-ниската цена може да се каже, че е постигната - 11T Pro към момента на снимането на ревюто струва 1149лв, което с отстъпката с промо код 359gsm става 1126лв с ДДС и за това което предлага - 11T Pro може да се каже че хем е флагман, хем е евтин.. Понеже често има коментари когато кажа, че коментирам четирицифрени суми за “евтино”, ще поясня - евтино е за това което се предлага насреща (като клас, хардуер, камери и така нататък). А напоследък като се огледаме и във вече присъстващата инфлация (независимо какво ви говорят, знайте че инфлация вече има не-малка), то тази сума вероятно би могла да се счита за все “по-евтино”... Но няма да се разсейваме с инфлацията…
Да видим сега какво толкова предлага Xiaomi 11T Pro...
Дисплей
Дисплеят е 6.67 инча, AMOLED матрица с 1 милиярд цвята, 1000 нита пикова яркост, HDR10+ и супер модерните 120Hz честота на опресняване. Сега, два много важни момента...
Първо. Тези 120Hz се избират от менюто с настройките - т.е. Вие избирате дали да работи на 60Hz или на 120Hz. Предвид, че съм Ви показвал вече доста модели с поддръжка на 120Hz опресняване, да видим какво точно са направили Xiaomi тук…
Аз лично не видях настройка за автоматично превключване на опреснителната честота - има си 120Hz или 60Hz. Въпреки това, очевидно има някаква автоматизация или автоматично превключване на опреснителната честота на дисплея, защото щом вляза в YouTube приложението например - херците на дисплея мигновено падат от 120 на 60. И така трябва да е - докато гледате видео не ви трябват 120Hz само да хабят батерията. От друга страна, ако пусна същото това видео през браузъра на смартфона (т.е. Вместо мобилното приложение използва мобилната версия на YouTube през браузъра) - дисплеят работи на 120Hz. Изводът тук е, че Xiaomi 11T Pro променя херците на дисплея не според съдържанието на дисплея или какво правите към дадения момент, а според приложението което ползвате (YouTube реже на 60Hz, браузърът си работи на 120Hz). След като това е ясно, набързо разцъках няколко от основните, вградени в смартфона приложения, за да видя къде Xiaomi са решили че не са нужни 120Hz и превключват, за да пестят батерията… Тук е любопитно..
От Google приложенията, от 120 към 60 херца се превключва автоматично само при Maps, YouTube и Photos приложенията. Това е добре. Бих препоръчал на Xiaomi, да добавят към този списък и Gmail, и Contacts, и Calendar, и News, и Podcast, а съвсем очевидно и Chrome приложенията - там отново няма никаква нужда от 120Hz.. Поне според мен и поне ако целта е да се пести енергия. В тези приложения просто четем някаква информация - не би трябвало да се очаква висока опреснителна честота..
От приложенията на Xiaomi, към 60Hz се превключва при Recorder и Scanner приложенията. Съвсем спокойно, аз бих добавил и останалите техни приложения - отново, това не са нито динамични игри, нито приложения за рисуване които да изискват
по-високата честота на опресняване.
Та в случая с тези 120Hz херцa, нещата не са направени по възможно най-добрия начин. Това означава, че ще има моменти в които смартфонът ще работи на 120Hz, без това да е необходимо, което пък на практика ще хаби ненужно повече енергия от батерията... Това проблем ли е? Ми в този конкретен случай не е.. Не е, защото батерията първо е огромна, а супер бързото зареждане - би могло да компенсира и постоянни 240 херца на опресняване ако ги измислят.. На практика, дори да туширате батерията с много PUBG, Xiaomi 11T Pro ще се зареди само докато отскочите набързо до тоалетната. Разбира се, ако не нямате навик да ходите до тоалетната с телефона, което пък е съвсем друг проблем най-малкото защото удължавате времето си на престой там :).... Добре, това че не е перфектно реализирана схемата със 120Hz, но и в този случай - НЕ Е проблем.
Самият дисплей е страхотен наистина. Най-важната или айде една от най-важните за мен екстри също е тук. Xiaomi са я кръстили "adaptive colors", като това си True Tone в iPhone - цветовете се регулират спрямо околната светлина. Знаете, вечер и при по-слаба светлина, бялото леко жълтее... Така и тук - при слаба осветеност, дисплеят няма да показва бяло, а леко жълтеникаво. И така трябва да бъде. По-малко натоварва очите, мозъкът ни го възприема по-добре и всичко е топ.
Останалото е стандартно. Тези 6.67 инча са в резолюция 1800 на 2040 пиксела, и в съотношение 20:9, има Gorilla Glass Victus защитно стъкло (което е прекрасно), има си Always On Display и си е удоволствие да гледате HDR съдържание. Най-простичко казано получавате голям дисплей с разкошни цветове - този смартфон се е "утепал" за гледане на видео съдържание.
Като бонус на всичко това, тук в нищото ще включа и двата прекрасни стерео високоговорителя. Наистина са супер. Звукът в 11T Pro е "пипнат" от Harman Kardon. Каква точно е заслугата на светилата в озвучаването при стерео говорителите на 11T Pro не е съвсем ясно, но са замесени и като това гордо е отбелязано тук горе - на рамката... Дано се вижда добре на камерата...
Тук е важно… Както виждате, долният и горният високоговорител си имат собствени решетки с отвори за звука, което е много хубаво нещо. Знаете, че при повечето производители на смартфони - звукът от горния високоговорител излиза през отворите за слушалката за говорене и това го прави една идея по-слаб откъдето вече леко страда стерео ефекта при музикалните клипове примерно.. Между другото, моите любимци Apple, може да си вземат поука тук - аз лично предпочитам да имам отделни отвори за горния високоговорител. Просто вярвам, че така е по-добре.
Естествено - всяко нещо е за сметка на друго... Вероятно вече се досещате, че по-добрият звук тук се заплаща с липсата на какво - липсата на IP рейтинг за защита от прах и вода. Все пак, няма как целия смартфон да е в различни дупки за звука и всичко вътре да има максимална защита от вода. Чудеса няма. Получаваме едно за сметка на друго. Тънкият момент при вземането на решения е, да знаете какво искате да получите и от какво сте готови да се лишите. Аз лично - бих предпочтамел да НЯМАМ IP рейтинг за защита от влага, но да ИМАМ супер звук. В този случай, за мен - тези отвори за звука тук горе са предимство и ги предпочитам пред водоустойчивостта. Вие решавате кое е по-важно за Вас.
Така. Започнах от херците и къде стигнах.. Връщам се на втория важен момент тук при дисплея. Харесва ми, че НЕ Е с вграден в дисплея сензор за пръстови отпечатъци. Сензорът за пръстовите отпечатъци в 11T Pro е тук в Power бутона. Добрият стар, капацитивен сензор за пръстови отпечатъци. По-сигурен е от оптичните и е в пъти по-бърз. Много бърз. Прекрасен е. Xiaomi са добавили е опция за двоен тап на сензора - за да активирате бързо избрана от вас функция, но това вече са спефицики. Между другото, като стана въпрос за специфики, има и BACK TAP функция - почуквате два или три пъти по гърба и се стартират различни приложения по Ваш избор). Аз тествах с двойно тапване да се включва фенерчето, а с тройно почукване - да стартира калкулатора. Дребни нещица, но ги има.
Та. Дисплеят е прекрасен. Супер цветове, True Tone, предостатъчно ярък е, няма вграден сензор за пръстови отпечатъци, Gorilla Victus стъкло, 120Hz , като добавя и страхотния звук през двата говорителя - МАШИНА за гледане на видеа в тубата. Прекрасен.
Хардуер
Да видим хардуера. Все пак е флагман...
Страхотична и божественярска работа от Xiaomi на тема хардуер. Накратко, топа на топовете в момента - Snapdragon 888, 8 или 12GB RAM според версията която сте си избрали и 128 или 256GB вградена супер бърза UFS 3.1 памет. След всичко това, трябва вече да си знаете, че този "убавец" нищо не може да го затрудни - нито приложения, нито игри, нито нищо. Флагман от всякъде на тема хардуер.
Антуту резултатът на Xiaomi 11T Pro обаче, е едва около 636 000 точки, което е доста странно, защото този чипсет на практика би трябвало да достига до около 800 000 точки в AnTuTu.. А сега де….
Първо искам да Ви кажа, че този тип бенчмарк резултати, на практика показват теоретичните възможности на един чипсет, а дали в реалния живот смартфонът ще бъде напъван до такава степен - изобщо не е ясно. Нещо повече - почти сигурно е, че никога няма да бъде натоварван на прага на възможностите си.
Все пак, ето как стоят нещата на теория… Да примем, че обичате да играете супер-тежки игри и то да за дълго време. В този теоретичен пример - продължителен гейминг на тежка игра, смартфонът започва да загрява (което е разбираемо) и ако достигне някаква по-висока температура - се включват защитите на чипсета и той намалява работната си честота, докато се охлади. Само, че докато е намалил работната честота, чипсетът бидейки натоварен, започва да лагва… Това явление се нарича "тротлинг" и честно казано в момента в който се случи - просто няма как да не го усетите.. Дотук добре… Сега… Попаднах на една непроверена теория в интернет. Повтарям - непроверена, но теория която би могла да обясни по-ниския резултат на Xiaomi 11T Pro в AnTuTu…
Според теорията, Xiaomi са пипнали софтуера на 11T Pro така, че предварително са намалили работните честоти на процесорните ядра, като целта е да се презастраховат от загряване на смартфона и съответно да предотвратят тротлинга по принцип, за да може пък в крайна сметка потребителите да са доволни… Ако това е така - добър ход, защото повечето потребители, никога дори няма да разберат за тази намеса на китайците, просто защото най-вероятно никога няма да натоварят толкова 11T Pro, че да усетят разликата от 635 000 до 800 000 точки в АнТуТу... Напомням, че това е топ чипсет и каквато и игра да му подадете, независимо дали прави 630 000 или 800 000 точки - проблем няма никакъв. Няма и да има... Естествено обаче, феновете на бенчмарк резултатите няма да могат гордо да си постнат резултата си от АнТуТу в социалните мрежи.. Добре - това проблем ли е в такъв случай? Вие трябва да прецените за себе си. Ще Ви дам посока в която да разсъждавате… Ако теорията за която споменах е вярна, то изборът е между: "630 000 точки в АнТуТу без прегряване и тротлинг" или "800 000 точки в АнТуТу, но понякога и ако успеете да го натоварите за продължително време - възможност от прегряване и тротлинг”. Кое избирате? Няма спешна работа - мислете си… Така или иначе, лично според мен повечето потребители изобщо няма да усетят разлика между тези резултати. Аз пък, си коментирам това, което виждам…
Изводът на тема хардуер. Проблеми няма да имате със сигурност. Snapdragon 888 е най-мощният чипсет на пазара в момента и може да се каже, че дори има презапасяване на тема мощ. Няма да имате топ резултат при бенчмарк тестовете, но вероятно и смартфонът ще работи на по-ниска температура при натоварване. Разлика няма да усетите. Ако, теорията че Xiaomi са даунклокнали чипсета за да избегнат евентуално загряване - може би са прави и е направено за добро..
Камери
Отиваме към камерите. Xiaomi обичат да се фукат с много мегапиксели, а и много потребители се впечатляват твърде лесно от големите цифри. Така че, кажи речи по традиция, тук има 108MPx основен сензор, 8MPx ултра широка камера и 5MPx телемакро камера. Естествено 108те мегапиксела обединяват 9 пиксела в 1 супер пиксел и реално в крайна сметка получавате 12MPx-ова снимка в режим на подразбиране. Ако някой много иска да снима с всичките 108MPx - може да го направи като активира съответния режим. Аз НЕ препоръчвам да снимате с всичките 108MPx, просто навлиза по-малко светлина, оттам фокусът ще е по-бавен ако няма идеални условия и все такива неудобства. Ако все пак Ви трябва толкова висока резолюция (малко вероятно, но да приемем) - използвате 108MPx когато имате много добра светлина. Тогава е супер.
Предвид супер мощния чипсет, можете да снимате видеа с до 8к резолюция. Да - без стабилизация е, но може… За мен това е по-скоро като кукичка за потребителите и да покажат мускули, но да си го кажем направо - никой не се нуждае от такова 8к видео… това разбира се е мое мнение… Все пак ако искате - има 8к видео..
По-интересна ми е тази 5MPx телемакро камера. Изключително съм доволен от резултатите тук. Снимките от много близко разстояние са разкошни. Вършат феноменално добра работа.
Всъщност, всички снимки са ми супер на мен - аз не съм професионалист на тема фотография, но допускам че повечето потребители не са професионалисти - ние просто снимаме и това заминава с някой друг филтър в социалните мрежи. За тези неща, камерата е топ-дъ-бест или “дебестична”. За протата в тази област - вероятно е просто "ОК", защото те по принцип не признават камерите при смартфоните. Без значение какви са и колко добре снимат... Отново, за мен снимките са прекрасни. Естествено, не са чак в класа на тези при смартфоните от по 2 или 3 хиляди лева, но са си супер.
Батерия
Набързо и поглед върху батерията и това колко време изкарва докато гледате видеа в YouTube. 1 час, максимална яркост, без СИМ карта - между 9 и 10%. Т.е - на теория това би трябвало да означава около 10-11 часа гледане на видео в тубата. За тази мощ, за тези възможности и за това качество на дисплея и звука и всичко - аз съм супер доволен. Същия тест при гейминг вероятно би бил малко по-малко. Обаче.... Тук напомням за това тежкото нещо тук... 10 минути и сте заредили от 0 до 70% или 17 минути и сте заредили от 0 до 100%. Т.е докато вземете много, ама много бърз душ - и сте готови за нов 10 часов маратон или пък за ден или дори два при нормална употреба. Никак не е зле… Даже е супер.
Какво излиза в крайна сметка? Какво губите и какво печелите с този Xiaomi 11T Pro?
На практика губите малко - нямате например IP рейтинг за защита от прах и вода, като вероятната причина са отворите за звука на високоговорителите. Т.е - губите водоустойчивост, но печелите звук. Второто, което би могло да е минус е, че имате най-мощния за момента чипсет, ама не можете да се похвалите на приятелите, че имате и топ резултат в AnTuTu. Отново казвам, че Xiaomi 11T Pro е флагман и нищо не може да го затрудни - но - не прави 800 000 точки :):):) Не ги прави, но и няма да загрява толкова… Няма да загрява, ама и не прави 800 000… И така можем до утре да си повтаряме… :) За мен това не е проблем. За Вас - Вие решавате, аз съм дал информацията.
Какво печелите? Ами - тук вече са много неща... Първо - прекрасен дисплей. Второ - супер яки Harman Kardon високоговорители. Трето - топ хардуер. 4то - супер бърза UFS3.1 памет. 5то - яки камери. 6то - яка батерия. 7мо - супер, ама супер божественярско и дебестично зарядно. Нова дума - ако не знаете, “дебестично” идва от “дъ-бест”... Има и по-дребнички бонуси, които приемам по-скоро като комплимент от компанията - това са предварително залепения протектор на дисплея и калъфчето в комплекта.