На практика е точно така. Има нов корпус, нов дисплей, нов чипсет, повече РАМ, нови камери, нов TouchID сензор и на практика всичко. Смениха или по-скоро добавиха и нов цвят ROSE GOLD (или розово), като най-вероятно дамите ще се влюбят в него тази година...
И така, това е розовият iPhone 6s Plus ..
iPhone 6s Plus ни е предоставен от Citytel.bg магазин за мобилни апарати и аксесоари. Разполагат с всички версии на смартфоните като размер на вътрешната памет и цвят и можете да се свържете с тях през уебсайта им или на място в магазина им в София, Младост 1, булевард Андрей Ляпчев, номер 51.
Решихме ревюто да е на iPhone 6s Plus, защото той надгражда iPhone 6s. Ако не Ви пречи по-големият размер на iPhone 6s Plus - препоръчваме Ви него, вместо iPhone 6s. Разликата в цената е сравнително малка, за екстрите които дава в повече - по-голям дисплей, пейзажен режим на работа, по-добра батерия, по-добра камера с OIS и дори ще Ви спести пари от покупка на iPad или таблет по-принцип..
Знаете, че S-серията на Apple онаследява външния вид на предшественика си и очевидно, iPhone 6s Plus не е изключение. Смартфонът изглежда точно като iPhone 6 Plus, но все пак има някои малки разлики. iPhone 6S Plus е с размери 158.2 x 77.9 x 7.3 мм, което го прави едва с 0.2 мм по-дебел от iPhone 6 Plus (158.1 x 77.8 x 7.1 мм). Всъщност, във всяко отношение има разлика с от 0.1 мм до 0.2 мм, което няма как да бъде усетено с просто око. Това, което може и да усетите обаче е теглото на новата ябълка. iPhone 6S Plus е с 20 грама по-тежък от iPhone 6 Plus, като заслугата за това е на новата 3D Touch технология на дисплея, за която ще си поговорим след малко.
Вероятно си спомняте миналогодишният #bendgate за iPhone 6 Plus - т.е. потребителите можеха да огънат сравнително лесно смартфона, заради слабото му място в областта на Volume бутоните. Сега, в новите iPhone 6s и iPhone 6s Plus се използва нов алуминий клас 7000, който е много по-здрав и вече няма да имате #bendgate проблеми.
Всичко останало вероятно Ви е добре познато от iPhone 6 Plus - 5.5 инчов дисплей с Full HD резолюция, унибоди метален корпус, бутоните за увеличаване и намаляване на звука отляво (заедно с Mute ключа) и Power бутона в дясно. На гърба е новата камера (за която ще говорим след малко), логото на Apple, долу е стандартният вече за компанията Lightening конектор, основния микрофон, 3.5 мм вход за слушалки и високоговорителя, а горе - втория микрофон за изолиране на околния шум по време на разговори.
В мрежата има много видеа, как поставят iPhone 6s и iPhone 6s Plus във вода и те продължават да работят. Има нещо вярно.. iFixit са разглобили смартфоните и са забелязали някои промени - плътен слой лепило по краищата на дисплея, за да се създава естествено уплътнение с корпуса и вътре - всеки конектор за кабел на дънната платка е заобиколен от нещо като “малък силиконов уплътнител". На това се дължи по-голямата издръжливост на вода и най-вероятно iPhone 6s и iPhone 6s Plus ще издържат на случайно намокряне. Все пак - знайте - iPhone 6s и iPhone 6s Plus не са водоустойчиви. Не ги мокрете.
Приключваме с външния вид - новото тук e по-здравият корпус (който вече не се огъва), малко по-големите размери и тегло, по-добра водоустойчивост и разбира се - новият барби цвят.
Продължаваме с хардуера...
Тук е страшно (в добрия смисъл). Промените са толкова драстични, че дори няма как да бъде показано всичко е едно видео (като се опитваме да не става прекалено дълго).
Първо. Дисплеят поддържа новата 3D Touch технология на Apple. Това е нещо като Force Touch от Apple Watch и новите Macbook, но още по-добро. Force Touch донесе разпознаването на натиск при потребителските интерефейси на Apple устройствата, а 3D Touch добави второ ниво на натиск. Т.е. дисплеите на iPhone 6s и iPhone 6s Plus ще разпознават, както стандартните тапвания и жестове, така и "натискане" върху дисплея. И то на две нива. Apple наричат тези две нива PEEK и POP - нещо като “надничане” и съответно “изскачане” или “отваряне”.
"Peek" е по-слабото натискане и изпълнявайки го върху някое от приложенията на началния екран, то извежда бързи връзки към част от функционалностите му. Докато сте вътре в самото приложение, "peek" прави "превю" на това, което сте натискали, след което се връщате на позицията от която сте започнали.
"Pop" е силното натискане и логично, то отива по-далеч в намеренията Ви. С него директно стартирате линкове в Instagram например, което спестява време.
Можете да използвате новата 3D Touch технология на заключения екран, на началните екрани и при приложенията. Или поне при тези приложения, коите вече са ъпдейтнати и поддържат новата функционалност.
Новата 3D Touch система в iPhone 6S Plus носи много нови възможности за навигация в интерфейса на iOS 9. Възможно е да се наложи да свикнете да използвате максимално възможностите, които Ви предлага, но със сигурност няма да има разочаровани. За да я направите максимално удобна за Вас, можете да влезете в настройките и да промените чувствиетелността. Съветваме Ви да използвате LIGHT настройката - така ще натискате върху дисплея най-леко и поне за нас, това бе най-удачната настройка.
Едно от местата, на които бихте използвали новата 3D Touch е галерията със снимки. Докато гледате решетката с всички снимки, можете да приложите "peek" жеста и да видите цялата картинка (вместо да тапвате, за да я отворите). Ако пък решите, можете “да продължите жеста със слайд нагоре”, за да видите допълнителните възможности. Apple не са именували това “продължение”, но да кажем, че е част от PEEK жеста.
Ако пък продължите с натиска - влизате в POP жеста или по-силното натискане. Например - с PEEK сте направи нещо като “превю” на снимката и сега искате направо да я отворите - просто натискате по-силно до POP жеста и тя се отваря.
Това е на тема дисплей и новата 3D Touch технология на Apple.
Обръщайки внимание на детайлите, iPhone 6s Plus (както и iPhone 6s разбира се) имат и нова система за обратна връзка, която съобщава на потребителя, дали е активирал някоя функция или жест. Apple наричат новата система “Taptic Feedback engine”, намира се точно под екрана и кара смартфонът да вибрира, за да Ви извести за входящи съобщения, жестове и други.
Въпросната нова система предоставя супер фини и изключително кратки като времетраене вибрации, и е създадена най-вече заради 3D Touch технологията. При PEEK или FLOW опциите, iPhone 6s Plus връща съвсем лека и кратка обратна връзка към потребителя, нещо което стандартната вибрация не може да направи, а дори и да може - продължителна вибрация при всяко използване на 3D Touch би било доста дразнещо и би развалило цялото потребителско изживяване.
Има още много какво да се каже на тема хардуер, така че - продължаваме нататък.
Под дисплея е емблематичния за компанията Home бутон. Той отново приютява Touch ID сензора за пръстови отпечатъци, но този път е използвано второ поколение сензори, при които всичко става още по-бързо. Много по-бързо… Честно казано, на моменти, особено ако сте свикнали да си гледате известията при заключен екран - дори е дразнещо бързо. Докато при iPhone 6 и iPhone 6 Plus можете да натиснете с пръст и да видите известията - в iPhone 6s и iPhone 6s Plus това е почти невъзможно. Всичко се случва мигновено и е почти невъзможно само да светнете екрана, за да ги видите. В случай, че сте добавили отпечатъците на няколко пръста пък - положението е още по-тежко. Решението е да си изберете едно пръстче, за което да НЕ добавите пръстов отпечатък и с него да си светвате екрана на телефона, за да видите известията.
Преминаваме към А9 чипсета
iPhone 6s и iPhone 6s Plus идват с новия A9 чипсет на компанията. Има два производителя на A9 - Samsung и TSMC. Потребители в интернет, показаха на видео различни бенчмарк тестове, според които чипсета произведен от Samsung по 14nm технологичен процес, е с по-ниска производителност и изразходва чувствиетелно повече енергия, което се отразява на живота на батерията. От Apple излязоха с официално становище гласящо, че бенчмарк тестовете са направени да използват на 100% възможностите на чипсета през цялото време до падането на батерията, което в никой случай не представлява реалното използване от потребителя. Допълват, че в реални условия, A9 чипсетът на Samsung дава между 2 и 3 процента по-слабо представяне на тема батерия. И са прави. Т.е ако чуете за #chipgate или #batterygate за новите iPhone 6s и iPhone 6s Plus - просто не им обръщайте особено внимание.
Що се отнася до мощност, A9 е най-мощният чипсет на Apple, като компанията дори го сравнява като мощност с i5 процесора в новите си Macbook лаптопи. Изключително мощен. Той е едва двуядрен с честота от 1.8Ghz на ядро, но смартфонът просто лети. При single-core теста в Geekbench 3, iPhone 6s и iPhone 6s Plus задминават всички смартфони изобщо, не само предшествениците си. При multi-core тества изостават с малко, което също си е огромно постижение, като се има предвид, че са само две процесорни ядра, вместо 6 или 8 при смартфоните на останалите производители.
Новост е и M9 копроцесорът в iPhone 6s и iPhone 6s Plus. Той вече е вграден в A9 чипсета, което води със себе си няколко предимства - по-малък общ обем, по-висока енергоефективност и Always On функцията на Siri. Да - вече няма нужда iPhone-ът Ви да е включен към зарядното, за да може Siri да следи за командите Ви през цялото време. Тя е винали на линия.
iPhone 6s и iPhone 6s Plus могат да се похвалят и с 2GB RAM. Въпреки, че на пазара отдавна има смартфони с по 4GB RAM, Apple винаги са били “пестеливи” на тема хардуер и за да увеличат максимално печалбата си - са преценили че ъпгрейд от 1GB на 2GB в предостатъчно. На практика ъпгрейдът на тема RAM наистина е голям... Като за Apple...
Стигаме до паметта. Тази година и предвид, че iPhone-ите по принцип нямат слот за разширяване на паметта с microSD карти, Apple малко попрекалиха, като отново пуснаха 16GB-ова версия на iPhone 6s и iPhone 6s Plus. Двата смартфона се предлагат със 16, 64 и 128 GB вътрешна памет, като при 16GB-овата, след инсталация на стандартните Facebook, Facebook Meseenger, Viber, WhatsApp, BBM, още няколко приложения и Asphalt 8 и Need For Speed (като игрите определено са си големи) - мястото Ви просто ще свърши. Като се има предвид, че снимките и Live Photos-ите с новата 12MP камера са по-големи, както и 4K видеозаписът - 16GB-овата версия си е направо недостатъчна. Очевидно, ако похарчите 100 долара или в България около 100 евро повече - получавате 64GB-овата версия с която проблем няма. Но 16GB си е малко… Ако пък все пак закупите 16GB версия - можете да си заплатите iCloud дисково пространство, което вече е доста евтино - за 1 долар на месец получавате цели 50GB в облака. (Apple винаги си били страхотни в това, да НЕ канибализират продажбите на останалите си продукти или услуги и ако минималната версия им беше 32 ГБ - просто нямаше да им вървят iCloud продажбите. Тоест, или плащате 100 евро отгоре или 12 долара годишно за iCloud, което в крайна сметка при среден живот на смартфона около 4-5 години, прави около 50-60 долара и нещата долу-горе се изравняват). Apple пределено са си направили сметката доста добре.
Ще завършим хардуерната обиколка с батерията. В iPhone 6s Plus, батерията е 2750mAh, което с около 160mAh по-малко от тази на миналогодишния iPhone 6 Plus (2915mAh). Apple твърдят, че в крайна сметка, заради по-икономичния A9 чипсет, вградения M9 ко-процесор - издръжливостта на смартфона с едно зареждане е същата. Така е. iPhone 6s Plus издържа до два дни при нормално натоварване, с което малко смартфони на пазара могат да се похвалят.
И така това е iPhone 6s Plus на тема хардуер - нов дисплей, нова 3D Touch технология, нов и мега бърз Touch ID, нов и супер мощен A9 чипсет с вграден M9 копроцесор и двойно повече RAM. С изключение на вградената памет и батерията (като последното в никой случай не е проблем) - всичко е много, ама много по-добро...
Преминаваме към камерите в iPhone 6s и iPhone 6s Plus. Камерите в по-старите модели iPhone-и са страхотни, но в 6S и 6S Plus отново се сблъскваме с огромен ъпгрейд. Основната камера е 12MP, снимките са още по-детайлни и прави възможно по-късното кропване на части от снимкате, без да се губи качество. Специално iPhone 6s Plus има и оптична стабилизация на изображението, което помага за още по-бърз автофокус и по-добри резултати при слаба осветеност.
Снимките не само са по-детайлни, те са и по-качествени. Apple са използвали новата Deep Trench Isolation технология, която на практика изолира разстоянието между пикселите, което води до 50% по-фокусирани пиксели и по-бърз и остър фокус.
Важно нововъведение за Apple е опцията за запис на 4К видеа (@30fps). Не е нещо ново за конкурентните брандове и модели и е добре, че вече го има и в iPhone 6S Plus. Ъпгрейд получава и Slow Motion видеото - вече има 1080p@120fps и 720p@240fps (за сравнение iPhone 6 Plus снима с 1080p@60fps, 720p@240fps).
Live Photos или така наречените "живи снимки", за които споменахме по-горе, се правят по същия начин, по който правите нормални снимки. Естествено, ако сте активирали опцията, намираща се в горния край на екрана (по средата). Идеята е простичка - смартфонът снима секунда и половина преди и секунда и половина след натискането на спусъка за правене на снимка и запаметява файл с движение и звук. За да прегледате "жива снимка", трябва да използвате 3D Touch технологията и по-точно "peek" жеста. На практика, Live Photos наподобява малко на Zoe клипчетата на HTC, но честно казано тук не позволява да използвате произволен фрейм от цялото 3-секундно клипче (или поне ние не видяхме такава опция засега). Т.е - това едва ли може да се брои като кой знае какъв плюс…
iPhone 6S Plus вече има предна 5MPx селфи камера (F/2.2, 720p видео при 30fps), което също е доста добър ъгрейд, спрямо 1.2MPx-овата в оригиналния iPhone 6 Plus. От Apple са добавили още една нова технология тук... Щом снимате селфита, дисплеят на iPhone 6S Plus се превръща в TruTone светкавица и ще направите перфектното селфи. Първо, Apple са добавили специален чип, който осветява дисплея три пъти повече, за да се получи ефект от светкавица и второ - дисплеят се съобразява с осветеността около Вас и ще свети в правилната гама, за да получите най-добър резултат. Предната 5MPx камера в iPhone 6S Plus, вече може да снима видео и панорамни снимки.
Стигаме до софтуера. Тук чудесата не са по-малко. В iPhone 6s и iPhone 6s Plus с iOS 9, 3D Touch може да се използва почти нявсякъде. Има места, на които опредлено е страхотна.
На първо място е при писане и редакция на текст. Докато преди трябваше да използвате лупичката за редакция, сега просто натискате екрана и дисплеят се превръща в огромен тракпад. Наместването на курсора става далеч по-бързо и по-лесно.
Удобно е и при извикване на Recent Apps екрана. Вместо да натискате два пъти Home бутона, вече просто натискате екрана в левия край на дисплея и после слайдвате надясно. Според това колко далеч слайдвате - ще извикате Recent Apps екрана или директно ще се прехвърлите към предходното използвано приложение. Удобно е и доста по-бързо.
3D Touch забързва чувствително работата Ви със смартфона, но има още какво да се желае. Можеше с 3D Touch да направят бърза връзка към настройките на WiFi или Bluetooth от Control Center-a например. Истината поне за нас е, че 3D Touch тепърва ще се развива и ще донесе много новости през годините за следващите поколения iPhone. Честно казано, ние вярваме, че това е пътят на Apple, за премахване на физическия Home бутон в iPhone.. Кой знае..
Докато Apple не са сетили или не са искали да направят бърз достъп до настройките за WiFi и Bluetooth в Control Center-а, iOS 9 все пак е направила крачка в тази посока. Вече вместо да се лутате и търсите конкретна настройка - просто можете да я напишете в търсачката на настройките. С все повечето настройки в съвременните смартфони, подобна екстра просто е задължителна. Виждали сме я в TouchWiz на Samsung - чудесно е, че я има и в iOS 9.
Новост в iOS 9 е така наречената WiFi Assist функция. Накратко, ако е включена и се намирате на локация, където има лоша WiFi връзка или изобщо няма интернет към рутера - смартфонът ще използва интернет от мобилния оператор. Това е готино и BlackBerry го имат от години, а от скоро и Samsung. Супер е, че и Apple оценяват тази екстра. Естествено, в случай, че имате план с малко бързи мегабайти - по-добре да изключите WiFi Assist.
Новост е и Low Power режимът за запазване на батерията. По подразбиране, той се активира автоматично щом батерията Ви падне на 20%, но можете да го активирате и ръчно още при напълно заредена батерия. Той намалява консумацията на енергия, като изключва бекграунд процесите, моушън ефектите, анимираните уолпейпъри. автоматичните даунлоуди, намаля и мощта на процесорните ядра с около 40%, което всъщност, вероятно помага най-много за цялата икономия. На практика, смартфонът е напълно използваем дори във Low Power режима, което е и целта на занятието.
Накратко, iPhone 6s и iPhone 6s са страхотни. Те са най-големият S-ъпгрейд на Apple до момента и лично за нас - са най-добрите изобщо смартфони към момента. Тук имаме иновация в лицето на 3D Touch, чак притеснително мощен хардуер, страхотни камери и издръжливи батерии (особено тази на iPhone 6s Plus). Единственото, което ни липсва и то заради изцяло алуминиевия корпус е безжичното зареждане, защото вече сме свикнали с него…
За щастие, този пропуск, лесно може да бъде решен. Просто трябва да си закупите необходимия хардуер от сайта на Citytel и вече ще имате безжично зареждане.