HTC One A9 ни е предоставен от партньорите ни от CityTel.bg магазин за мобилни апарати и аксесоари. Те разполагат и с двете версии на смартфона - 16GB-овата с 2GB RAM и 32GB-овата с 3GB RAM. За въпроси и поръчки на този или друг смартфон или аксесоар, можете да се разходите до магазина им в София, Младост 1, булевард Андрей Ляпчев, номер 51 или да се свържете с тях през формата за уеб-чат на сайта им. А сега - да продължим с HTC One A9.
Първото, което трябва да знаете за HTC One A9 е, че той не е създаден за да се надпреварва с останалите флагмени на конкурентни производители. Според нас, той е създаден, просто за да бъде красив. HTC са жертвали много от емблематичните за смартфоните си екстри в името на красотата и честно казано - са го постигнали. За нас, One A9 е най-красивият смартфон с Android на пазара.
Няма как да не засегнем темата за приликите на One A9 с iPhone 6 (или iPhone 6s ако предпочитате). Особено ако гледате двете устройства в гръб. Всъщност, колкото и първият Galaxy S смартфон да приличаше на iPhone, честно казано Samsung никога не са били толкова близо до дизайните на iPhone. Няма да вземаме отношение по темата - но ще Ви представим двете гледни точки...
От една страна, HTC твърдят че Apple са копирали тях, защото те първи са имали изцяло метални корпуси с ленти за антените в One M7 през 2013 година. Да - това е факт. Apple просто успяха да ги направят популярни в iPhone 6. Гърбът пък на One A9 вече е плосък и много наподобява на този в Desire 816 (а Desire 816 също се е появил на пазара преди iPhone 6, в началото на 2014 година). В общи линии, защитата на HTC е, че дизайнът на HTC One A9 e комбинация от дизайните на One M7 и Desire 816. Т.е. дизайнът на One A9 е промяна и еволюция, не копиране. И на практика, по този начин казано, всичко което казват е звучи логично...
От друга страна, One A9 наистина прилича адски много на iPhone 6.. Промяна и еволюция използвайки дизайните на One M7 и Desire 816, звучи съвсем коректно, но има още накъде да се рови… Например, че плоският гръб на Desire 816, много напомня на iPhone 5C, който е на пазара от края на 2013 година (т.е. преди появата на Desire 816 през 2014 година). Промяната и еволюцията не обясняват и другите прилики, като например дизайна на пръстена на камерата, отворите за високоворителя и извитото 2.5D стъкло.
И става дълга и широка… Ако искате да задълбаете и да търсите истината - търсете я. Факт е, че One A9 в крайна сметка е изключително красив и че ще бъде запомнен като смартфонът на HTC, който много прилича на iPhone 6. Всъщност, HTC заявиха, че всички бъдещи смартфони от Desire и M-сериите им ще следват този дизайн, така че - дано Ви харесва, а ако не - свиквайте.
Да огледаме все пак, защо е толкова красив One A9...
HTC One A9 е с физически размери от 145.75 x 70.8. x 7.26 мм и тежи 143 грама. Корпусът му е от цяло парче алуминий и усещането като го държите е страхотно. Със сигурност най-скъпо изглеждащия смартфон с Android на пазара.
Отпред, има 5 инчов AMOLED дисплей с резолюция от 1920 х 1080 пиксела, което за този размер е напълно достатъчно и Gorilla Glass 4 защитно покритие. Цветовете са ярки, а благорение на AMOLED технологията - черното е страхотно. Тук ще вметнем, че черната версия на One A9 поне според нас е най-красивата, при нея дисплеят просто се слива с корпуса на смартфона.
Под дисплея вече има нов за компанията Home бутон. Това води със себе си няколко предимства или съответно недостатъци (зависи от гледната точка). За нас е предимство.
Home бутонът например, заема мястото на BoomSound висикоговорителя от другите модели от One серията на компанията. Ето защо, One A9 вече няма BoomSound високоговорители. Просто ако бяха сложили и тях, смартфонът щеше да е с доста по-голям размер, което определено е лоша идея. Това е първата жертва на дизайна на One A9, в името на това, да бъде красив. Жертвата си струва според нас, защото сега вече има сензор за пръстови отпечатъци, който работи просто чудесно.
Home бутонът не е кликаем. Той е капацитивен и въпреки че не се натиска - ще усети когато поставите пръст върху него и ще светне екрана. Ако пък сте поставили "правилния" пръст (иначе казано този, чийто пръстов отпечатък сте въвели) - директно ще отключите смартфона. И всичко работи прекрасно и много бързо. В 10 от 10 опита нямахме нито една засечка - работи бързо и коректно. Честно казано, Power бутонът направо си е излишен, особено ако свалите и приложението Screen Lock от Play Store, с което да заключвате смартфона. Просто ще работите само с докосване по екрана и няма да се налага да използвате Power бутона.
Между другото, новият за компанията Home бутон, изпълнява и стандартната си функция - независимо къде се намирате из интерефейса, след като го докоснете, той ще Ви отведе до основния начален екран на смартфона. Имайте превдид и че, лесно напипващ се Home бутон докато шофирате например, е в пъти по-удобен от бутон върху екрана, защото просто не се налага да поглеждате към смартфона, за да го натиснете.
От дясно са разположени Volume up/down и Power бутоните. Забележете, че Power бутонът е с много сериозен релеф и просто няма как да го объркате с Volume бутоните. Намира се на удобно място, независимо с коя ръка използвате смартфона. Независимо дали ще го използвате - сигурно е, че няма как да го объркате. Всички бутони имат ясен и отчетлив ход, изработката определено е страхотна и създава премиум усещане.
От ляво, са гнездата за nanoSIM картата и microSD картата. Готино е, че One A9 поддържа microSD карти, особено като се има предвид, че Samsung изоставиха картите за разширяване на паметта в премиум устройствата си. LG все още поддържат microSD карти, но G4 в никой случай, не се усеща толкова премиум в ръката... поне според нас...
Долу са разположени входът за microUSB кабела за синхронизация и зареждане, вдясно е 3.5мм вход за слушалки, а в ляво решетката за високоговорителя. Звукът е отчетлив и ясен, но както казахме - не очаквайте звук като от BoomSound високоговорителите от One M серията на компанията. HTC One A9 поддържа Dolby Surround и BoomSound, но за да се възползвате от тях ще трябва да използвате слушалки.
Тук долу е и основния микрофон на One A9, а вторият, за изолиране на околния шум по време на разговори и стерео запис при снимане на видео е точно под основната камера на гърба на смартфона.
Като стана въпрос за камера, тук е новата 13MPx камера на HTC със Sony IMX214 сензор, F/2.0 бленда и OIS (оптична стабилизация). За нея ще говорим малко по-късно. Предната камера е познатата 4 UltraPixel камера на HTC с фиксиран фокус и отново F/2.0 бленда.
Докато сме на гърба на One A9, забележете, че той вече е плосък, а не леко заоблен като при One M7, М8 и M9 смартфоните на HTC. Това води до дебелина от едва 7.26 мм, което го прави най-тънкото устройства на компанията. Със сигурност доста красиво, но тази красота си взема и своето. Плоският гръб, както и едва 5 инчовия екран, не оставят много място за батерия и батерията на One A9 е едва 2150 mAh. Плоският гръб и като следствие по-малка батерия е втората жертва в името на красотата. Всъщност, 2150 mAh-овата батерия не е проблем и след малко ще разберете защо...
В общи линии, това е на тема външен вид - изключително тънък, страхотен метален унибоди дизайн наподобяващ на iPhone 6, без BoomSound високогорители, но с капацитивен Home бутон и прекрасно работещ сензор за пръстови отпечатъци. HTC One A9 е стилен и премиум. Дали това обаче е достатъчно? Продължаваме с хардуера...
ХАРДУЕР
Що се отнася до хардуера, HTC One A9 е представител на средния клас смартфони, най-вече заради чипсета. В случая, той е осемядрен, 64 битов Snapdragon 617, състоящ се от две четворки процесорни ядра. Една четворка ядра на 1.2GHz за по-леките задачи и втора четворка на 1.5Ghz за по-тежки задачи. Snapdragon 617 се представя доста добре и в AnTuTu изкарва около 40 000 точки, което е ок за ежедневните Ви задачи. Asphalt 8 върви добре, но при по-тежките игри, Adreno 405 графичният ускорител не се справя много добре. Въпреки, че няма официално становище, защо HTC са предпочели чипсет от среден клас, вместо Snapdragon 808 или Snapdragon 810, можем да предполагаме..
Първо, той изразходва по-малко енергия от по-мощните Snapdragon 808 и Snapdragon 810, а предвид по-малката 2150mAh батерия - това е важен аргумент.
Второ, Snapdragon 617 поддържа Quick Charge 3.0 на Qualcomm, като компанията се ангажира да го активира с ъпдейт. Естествено, за да се възползвате от Quick Charge 3.0 ще Ви трябва и специално зарядно, което естествено не е в комплекта. В крайна сметка, ако си го закупите и след ъпдейта от HTC, ще можете да зареждате батерията на смартфона до 80%, само за 30 минути. Иначе казано, дори да сте heavy user и да бързо да изтощавате батерията на One A9 - това няма да е проблем заради супер бързото зареждане.
HTC One A9 се предлага в две версии спрямо размера на RAM паметта и вградената памет. Едната има 2GB RAM и 16GB вградена памет, а втората 3GB RAM и 32GB вградена памет. CityTel.bg предлагат и двете версии на One A9 и Вие сами можете да прецените коя от двете желаете.
КАМЕРИ
HTC One A9 има 13MPx основна камера, вече с IMX214 сензор на Sony, оптична стабилизация и F/2.0 бленда.
Камерата се справя прекрасно на дневна светлина, но както знаете, това отдавна не е предизвикателство за смартфоните от високия и високия-среден клас. На тъмно, не се справя толкова добре, но можем да простим това на HTC - все пак One A9 не претендира да е флагмен или поне така би трябвало да е.
Интерфейсът на камера приложението е семпъл и лесно разбираем. Освен стандартните изведени опции за активиране на светкавицата, HDR режима на снимане, превключване към предната камера и настройките, има и специален бутон за различните режими на снимане. Това се селфи-режима, режим със стандартна камера, панорамен режим, HyperLapse, Slow Motion и гордостта е PRO режима за снимане в RAW формат на снимките.
По-долу в текстовата част на ревюто ни, можете да видите как One A9 снима HyperLapse и SlowMotion видео.
HTC One A9 има 4 UltraPixel предна камера, отново с 2.0 бленда. Тя е с фиксиран фокус, но както знаете, заради по-големият пиксел тук, тя улавя до три пъти повече светлина, което я прави супер подходяща за нощни селфита.
Android 6.0 Marshmallow
HTC One A9 идва с новия Android 6.0 Marshmallow и разбира се, допълнително наложеният от компанията Sense потребителски интерфейс. Вече знаете повечето от готините неща в Sense - възможността да сваляте и най-важното - да редактирате теми, директно от смартфона. Готин е и Sense Home уиджета, който Ви предоставя “правилните” приложения на началния екран, според това дали сте у дома, в офиса или в движение…
Разбира се, тук е BlinkFeed екрана, който предоставя информацията от Вашите фийдове във Facebook, Twitter и други.
Готина и явно вече задължителна е и търсачката в настройките. Има я и в Sense..
Всичко това е много готино, но най-хубавото без съмнение е наличието на Android 6.0 Marshmallow. На практика, това е първият смартфон на пазара с Marshmallow, като изключим разбира се, Nexus устройствата. А това е важно.
Всъщност, Android 6.0 Marshmallow е доста полезен ъпгрейд за потребителите. Новостите са много, но в случая, ще обърнем внимание на двете, които на нас лично, най-много ни допадат.
Първо. Android 6.0 Marshmallow носи така наречената от компанията и нова функция “NOW ON TAP”.
С Now on Tap, Google Now ви предоставя информация, която предполага, че може да Ви бъде полезна и то в точния момент и на правилното място. Т.е. - НАВСЯКЪДЕ. На практика, щом стартирате Now on Tap, тя сканира всичко, което “вижда” на екрана на който се намирате и предлага “карти” с информация, която смята, че ще Ви бъде полезна. Ето как работи на практика.
Да речем, че получавате мейл с покана да отидете на кино (тук можеше да вмъкнем продуктово позициониране, ако някой киносалон реши да подкрепи работата ни). Та, докато си четете мейла - просто задържате на Home бутона и Now on Tap автоматично ще изведе полезна информация за филма с линкове за трейлъра в YouTube, информация в мрежата, фейсбук и други.. Доста яко.
Това обаче не е всичко... Now on Tap може да напомни да създадете и бързо напомняне в органайзера и то отново, докато някой Ви напомня да свършите нещо в мейла.. Отново полезно и много готино.
В случай, че види телефон за връзка - директно Ви извежда опция да се свържете с човека, за да уточните детайли, ако има какво да уточнявате.
Now on Tap работи навсякъде. Във всяко приложение и винаги готов да помогне. Now on Tab в Android 6.0 Marshmallow лесно може да се превърне в любимата екстра на потребителите.
Друга новост, идваща с Android 6.0 Marshmallow и изключително полезна за One A9 е Doze или "дрямката" в новата операционна система на Google. Простичко казано, докато не използвате смартфона, той буквално "заспива дълбок сън" и харчи в пъти по-малко енергия. Изключително важно за смартфони с по-малки батерии. Това обяснява и защо HTC са се решили да пуснат One A9 с по-малка батерия и защо тя не е проблем - освен енергоефективния Snapdragon 617, те разчитат и на Android 6.0 Marshmallow.
Това e HTC One A9 накратко. One A9 не е най-мощното устройство на пазара. Не е и най-добрият камерафон. Въпреки това, той несъмнено е най-красивият андроид смартфон на който сме попадали. Изглежда и се чувства приятно в ръката, изработен е от цяло парче алуминий, има страхотен нов хоум бутон, чисто нова версия на андроид и не лоша камера. Той е страхотен. One A9 не е флагмен, но за нас е най-луксозното устройство с Android на което сме попадали.
Единственото, което ни притесни докато започвахме ревюто на HTC One A9 беше цената. Смартфонът се появи на цена над 1100 лева, което просто надвърля психологическата ни бариера за смартфон от среден клас. Но хей, One A9 може да прилича на iPhone, но не е iPhone и цената му вече падна под 1000 лв, което е доста по-справедлива оферта. В случай, че това видео Ви е харесало - споделете го с приятелите си и го харесайте във фейсбук или YouTube. Абонирайте се и за канала ни, за още видеа.